„Tylko co to takiego poezja? Niejedna chwiejna odpowiedź na to pytanie już padła. A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego jak zbawiennej poręczy”.
Wisława Szymborska
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji, który został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO.
A czym dla Was jest poezja?
Stanowisko W. Szymborskiej już znacie. Zanim jednak odpowiecie na zadane powyżej pytanie, przeczytajcie co na ten temat sądzą najbardziej zainteresowani (pisarze i poeci):
http://booklips.pl/zestawienia/22-pisarzy-probuje-zdefiniowac-czym-jest-poezja/
Zachęcamy Was do czytania klasyków m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Joanny Papuzińskiej, Danuty Wawiłow.
Uczniom starszych klas proponujmy wiersze Wisławy Szymborskiej, ks. Jana Twardowskiego, Anny Kamieńskiej, utwory np. z antologii prof. Grzegorza Leszczyńskiego „Po schodach wierszy”.
Poezja dotyka naszych serc. Jest lekiem na samotność i smutek. Może inspirować. Poezją można się bawić. Do zabawy z poezją zaprosiliśmy uczniów z klas siódmych, którzy pod kierunkiem p. Czesławy Daniel wykonali kaligramy do wybranych przez siebie wierszy.
Słowo kaligram (gr. kallos – piękno, gramma – litera/napis) oznacza utwór poetycki, którego wersy tworzą charakterystyczny układ graficzny obrazujący treść utworu. Jest to forma wesołej poetyckiej zabawy (najlepiej znaleźć wiersz, który w swym tytule zawiera nazwę jakiegoś np. przedmiotu, rośliny, zwierzęcia). Zresztą sami zobaczcie.
Nauczyciele bibliotekarze