Pożegnanie klas VIII - polonez
- 37
Zakończenie roku szkolnego 2022/23 w kl. I - III
- 85
Poznać niepełnosprawności
- 5
W ramach programu „Każdy inny - wszyscy równi" w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym odbywało się wiele ciekawych aktywności. Projekt ten zakłada dostarczenie wiedzy, budowanie postawy otwartości i akceptacji społeczności szkolnej na uczniów z niepełnosprawnościami, a także przełamywanie barier na drodze do integracji. W dniach 13 - 17 luty klasa II c wzięła udział w wyjątkowych lekcjach. Każdego dnia jedno z uczniów wcielało się w rolę osoby z różnorodnymi trudnościami. Byli to kolejno: niewidoma, słabosłysząca, z niesprawną ręką, osoba nie mówiąca i osoba wykluczona, pomijana przez innych uczniów. W trakcie prawdziwych lekcji mogli oni zmierzyć się z wyzwaniami jakich doświadczają ludzie z wymienionymi dysfunkcjami i przekonać się jak reagują ich rówieśnicy. Po zakończeniu lekcji uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami, uwagami i radami na forum klasy. Ponieważ każdy miał w tym projekcie swój udział, dzieci na podstawie prawdziwych doświadczeń opracowały szereg wskazówek jak powinniśmy traktować osoby z niepełnosprawnościami w naszym otoczeniu.
Oto niektóre z nich:
- Jeśli nie wierz jak się zachować - po prostu spytaj.
- Traktuj jak równego sobie, nie ignoruj ani nie lituj się.
- Pomagaj tylko jeśli uzyskasz zgodę.
- Rozmawiaj bezpośrednio z osobą niepełnosprawną.
Przez projekt klasę przeprowadziły: Edyta Dziołak i Marta Stan
Spotkanie z Arturem Malantowiczem
- 13
16 czerwca naszym gościem był absolwent naszej szkoły Artur Malantowicz, obecnie pracownik Komisji Europejskiej w Brukseli. Razem z uczniami klas siódmych i ósmych rozmawialiśmy o korzyściach członkostwa Polski w Unii Europejskiej, w tym dla młodzieży szkolnej. Artur podzielił się też wspomnieniami z czasów szkolnych oraz opowiedział o swojej ścieżce edukacyjnej i zawodowej. Wizyta odbyła się w ramach inicjatywy Unii Europejskiej "Powrót do szkoły".
Wycieczka klasy V a i V c
- 36
Wycieczka klasy V a i V c do Epi-Centrum Nauki w Białymstoku (15 czerwca).
Wizyta klas VIII w ZST w Czartajewie
- 15
Dzień Dziecka
- 88
Pożegnanie wiosny
- 11
Klasa II d była z wizytą w grupie przedszkolnej 0, aby przedstawić wykonane przez siebie lapbooki o wiośnie. Uczniowie opowiadali, pokazywali i rozwiązywali zagadki oraz rebusy. Wszyscy byli bardzo zaangażowani, aby odkryć ciekawostki o zwierzętach i roślinach.
I a uczy się ratować
- 16
W ramach programu WOŚP "Ratujemy i Uczymy się Ratować" dzieci z kl. I a pod fachowym okiem ratownik Pani Mileny Kobus uczyły się udzielania pierwszej pomocy i zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Serdecznie dziękujemy Pani Milenie, która była dla nas nieocenioną skarbnicą wiedzy.
Zakończenie projektu
- 2
15.05.2023 roku nasza szkoła zakończyła udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno-Społecznym „Każdy inny - wszyscy równi”. Projekt miał na celu uwrażliwienie na potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie empatii, kształtowanie tolerancji oraz likwidowanie uprzedzeń na temat osób z niepełnosprawnościami.
Wywiązaliśmy się takich zadań jak:
- Zorganizowanie „Dnia Kolorowej skarpetki” celem przybliżenia funkcjonowania osób z zespołem Downa.
- Logo niepełnosprawnych” – zaprojektowanie i stworzenie logo przedstawiającego integracje osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi.
- „Sławne osoby z niepełnosprawnościami” – przygotowanie prezentacji multimedialnej poświęconej sławnym osobom z niepełnosprawnościami
- Kącik książek „Bez barier” – zorganizowanie w placówce kącika książek poruszających tematykę osób z niepełnosprawnościami;
- Przygotowanie przez wolontariuszy zajęć dla grup integracyjnych, np. uczniowie klas starszych odwiedzają dzieci z pobliskiego przedszkola celem przeprowadzenia zajęć integrujących grupę;
- „Chodź poznaj mój świat” - wizyta w ośrodku zajmującym się opieką nad osobami niepełnosprawnymi. Przygotowanie przedstawienia, czytanie książek, zorganizowanie warsztatów itp.
- Przeprowadzenie rady szkoleniowej dla nauczycieli dotyczącej funkcjonowania osób ze SPE (można wybrać jedną z trudności/niepełnosprawności);
- „Poranki ze zmysłami” – zorganizowanie tygodnia, w czasie którego codziennie uczniowie będą bawić się w zabawy charakterystyczne dla osób z niepełnosprawnością (np. rozpoznawanie jedzenia po smaku/zapachu, tworzenie memory dźwiękowego itp.)
- „Z niepełnosprawnym na co dzień – jak pomóc, a nie zaszkodzić?” – przygotowanie książki, broszurki z wskazówkami jak zachowywać się w stosunku do osób niepełnosprawnych, np. niewidomych nie łapać za łokieć samemu tylko najpierw zapytać o zgodę.
- Przygotowanie gazetek przybliżających funkcjonowanie osób ze SPE.
- Przeprowadzenie zajęć tematycznych z uczniami i/lub rodzicami przybliżających wybrany rodzaj niepełnosprawności (zachęcamy do zajęć praktycznych).
Szkoła Podstawowa Nr 3 w Siemiatyczach im. Jana Pawła II dała znać społeczności, że rozumie, akceptuje i jednoczy się z osobami niepełnosprawnymi.
Marlena Skrocka-Koc
Przedstawienie
Przedstawienie "Różyczka w szponach sieci'' w wykonaniu kl. IV c.
10
Wyjazd na PUD 03.06.2023
- 37
Dzień Dziecka w kl. II d
- 13
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie