Rok szkolny 2018/2019
WRZESIEŃUroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Bezpieczeństwo uczniów
W trosce o bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły od 1 września na ul. Górnej dzieci przez jezdnię przeprowadza przeprowadzacz.
Inicjatywa rodziców zyskała poparcie Pana Burmistrza. Dziękujemy.
Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”
W dniach 11 – 12 września 2018 r. nasza szkoła włączyła się w akcję „Narodowe Czytanie Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Wybrani rodzice i uczniowie oraz Pani Dyrektor Joanna Gołubkiewicz czytali na głos przygotowane fragmenty powieści przybyłym na spotkanie gościom. Udział w akcji przybliżył wszystkim postać wybitnego polskiego pisarza i zainspirował do czytania utworów nawiązujących do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Piotr Oleksiuk
13 września 2018 r. uczniowie klas I - III uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjanci omówili zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom nasi uczniowie będą bardziej uważni, a przekazana wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w praktyce.
T. Jurczuk
Serpelice - Diecezjalny Dzień Młodzieży
14 września br., 22 – osobowa grupa naszych uczniów z klas VII, VIII i III gim. pod opieką p. katechetek wzięła udział w Diecezjalnym spotkaniu młodzieży w Serpelicach, które przebiegało pod hasłem „Wolni w Duchu Świętym.” Młodzież wysłuchała koncertu zespołu „Wyrwani z niewoli”. Jego członkowie dzielili się świadectwem swojej wiary oraz zachęcali wszystkich do chwalenia Boga tańcem i śpiewem.
Głównym punktem spotkania była Msza św. na Kalwarii Podlaskiej sprawowana pod przewodnictwem ks. bpa Tadeusza Pikusa w intencji młodzieży i ich rodziców, nauczycieli i wychowawców. W homilii Ekscelencja nawiązując do nauki płynącej z krzyża Chrystusowego zaapelował, aby każdy ukochał samego siebie, bo dopiero wtedy będzie otwarty na miłość innych. Zwrócił uwagę na to, że jakakolwiek zmiana rzeczywistości zaczyna się w sercu człowieka i dlatego im więcej będzie dobra w nas samych, tym więcej będzie dobra między ludźmi w naszych środowiskach i w świecie.
Na zakończenie Mszy św. został odczytany Telegram do Ojca Świętego Franciszka informujący o odbytym spotkaniu młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej i jego idei.B. Oleksiuk
Diecezjalny Dzień Sybiraka
- akademia pt. "Wolność krzyżami się mierzy..." w wykonaniu uczniów naszej szkoły.
Polska młodzież pamięta.
17 września 2018 r. klasa I a obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Motywem przewodnim w tym dniu była kropka. Wszyscy byliśmy ubrani w kropkowe stroje. Powstawały dzieła sztuki - drzewo talentów. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały bajkę o dziewczynce Vashti (opowiadania Peter'a Reynoldsa). Były muzyczno - ruchowe zabawy w kole, oczywiście z wykorzystaniem kropki.
Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, a za zaangażowanie dostały kropkowy poczęstunek.Marlena Skrocka-Koc
Wybory Zarządu Samorządu Uczniowskiego
W dniu 18.09.2018 r. na zebraniu Samorządu Uczniowskiego wybraliśmy Zarząd w składzie: W. Korniluk, E. Żurakowska, G. Michalak, K. Szczurowski, M. Łempicki, D. Borysiuk, I. Gnat, K. Sadowska, K. Borkułak.
Samorząd Uczniowski
Alarm przeciwpożarowy
- ćwiczenia w jak najszybszym opuszczeniu szkoły
20.09.2018 r. byliśmy na wycieczce w Parku Linowym w Wólce Nadbużnej. Zdobywaliśmy szczyty wspinajac się po przeszkodach parku, skakaliśmy na trampolinach, ćwiczyliśmy na siłowni. Na koniec zmagań pożywiliśmy się świeżo upieczonymi na ognisku kiełbaskami. Wróciliśmy zmęczeni, ale radośni po tak wspaniale spędzonym dniu.
Uczniowie klasy IV a i IV b
20 września br. odbyło się podsumowanie szkolnego etapu XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Jan Paweł II w oczach dziecka. W bieżącym roku przebiega on pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”. Głównym celem jest odwołanie się do nieprzemijających wartości i idei tkwiących w życiu i działalności Jana Pawła II. Konkurs jest organizowany przez Muzeum w Bielsku Podlaskim i Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie.
Wpłynęło 48 prac uczniów z klas II – VII szkoły podst., z których 18 zostało wyróżnionych i przesłanych na etap diecezjalny.
Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach.B. Oleksiuk
„Śladami bohaterów - szlakiem walk o Niepodległą”
W dniach 17-22 września 2018 r. uczennice naszego gimnazjum: Maja Kłopotowska, Małgorzata Stalewska pod opieką p. Anny Gregorczuk wzięły udział w wyjeździe zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Podróżowaliśmy na Litwę, Łotwę, Białoruś, aby zwiedzić miejsca związane z walkami wojsk polskich w czasie I i II wojny światowej. W czasie wyjazdu pogłębiliśmy naszą wiedzę na temat działalności bohaterów historycznych: Tadeusza Kościuszki, J. Piłsudskiego. Uczciliśmy pamięć żołnierzy polskich poprzez modlitwę, zapalenie zniczy, złożenie kwiatów na cmentarzach. Zwiedziliśmy dawne rezydencje kresowych magnatów: Radziwiłłów, Sapiehów. Udział w wyjeździe był cenną lekcją historii i patriotyzmu.
Uczestnicy
26 września, w naszej szkole odbył sie pokaz historyczny "Ku niepodległej". Grupa rekonstrukcyjna opowiedziała naszym uczniom jak bohaterscy przodkowie walczyli o honor i Ojczyznę. Można było obejrzeć stroje z epoki (szwoleżera, powstańca, kosyniera, oficera I Brygady Legionów Polskich). Członkowie grupy historycznej przybliżyli uczniom tematykę powstań narodowych z I wojny światowej. Pokazali repliki broni, opowiadali o czasach odzyskania niepodległości i roli marszałka Józefa Piłsudskiego.
Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w pokazie. Tresci przekazane przez członków grupy poszerzyły ich wiedzę na temat czasów odzyskania niepodległości.27.09.2018 r. odbyły się wybory na Przewodniczącego S.U. Uprawnionych do głosowania było 301 osób. Oddano 221 głosów ważnych i 9 nieważnych. Komisja w składzie: p. Małgorzata Herman, Daria Łyskowicz, Maja Kłopotowska i Justyna Korzeniewska stwierdziły, że w wyniku głosowania Przewodniczącym S.U. został Piotr Plotka, a zastępcą Wiktoria Korniluk. Frekwencja w wyborach wyniosła 76,5 %.
GRATULUJEMY
28 września uczniowie kl. III a gościli panią Kasię Niedbało z Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o w Siemiatyczach, która przeprowadziła zajęcia edukacyjne pt:. „Ekopogadanka – segregacja to jest to”. W trakcie zajęć dzieci przypomniały zasady prawidłowej segregacji odpadów oraz możliwości ich powtórnego wykorzystania. Uświadomiły sobie, że one też są odpowiedzialne za stan środowiska naturalnego. Na koniec mogły wykazać się swoją wiedzą, rozwiązując test o ekologii. Wszyscy uczniowie otrzymali ekonotatniki za aktywny udział w zajęciach. Ci, którzy wykazali się najlepszą wiedzą z zakresu ekologii zostali nagrodzeni dyplomami „Ekobohater” i grami edukacyjnymi, które wręczył Prezes PK pan Bogusław Zduniewicz i Dyrektor szkoły pani Joanna Gołubkiewicz.
Serdecznie dziękujemy za interesujące zajęcia i wspaniałe nagrody.Uczniowie kl. III a i wychowawczyni T. Jurczuk
Zdjęcia pobrane są ze strony:
https://www.facebook.com/pksiemiatycze/Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
„Książki - okręty myśli
żeglujące po oceanach czasu
I troskliwie niosące swój drogocenny
Ładunek z pokolenia na pokolenie”Francis Bacon
29 września 2018 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Wszyscy jesteśmy tego świadomi. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania był więc doskonałą okazją, by zaprosić do biblioteki szkolnej najmłodszych, którzy nie potrafią jeszcze czytać.
Agata Kalużna i Kacper Nazaruk z klasy III A gimnazjum - jako przedstawiciele Koła Przyjaciół Biblioteki i reprezentanci najstarszego rocznika uczniów w naszej szkole - spotkali się z dwiema grupami sześciolatków: „Skrzatami” i „Słoneczkami” z Przedszkola nr 5 w Siemiatyczach. Dzieci z uwagą wysłuchały dwóch baśni H.Ch. Andersena we współczesnym przekładzie J.K. Siwka ze zbioru „Andersenia. Baśniowiersze”.
Wspólne spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Obu stronom: gimnazjalistom i przedszkolakom przyniosło sporo autentycznej radości.
PAŹDZIERNIK
2 października br. w naszej szkole odbył się „Dzień Anioła”. Został on zorganizowany przez katechetki w celu pogłębienia świadomości o istnieniu czystych duchów, które opiekują się ludźmi i ciągle pomagają w wybieraniu dobra. Dzieci klas I –III przyszły do szkoły przebrane na biało, a na przerwach wesoło i zgodnie wspólnie się bawiły. Jako „mali posłańcy Boga” roznosili i wręczali zapracowanym pracownikom karteczki z Dobrą Nowiną. Została też przygotowana wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów na konkurs pt. „A gdyby Anioła można było zobaczyć...”B. Oleksiuk
3 października rozpoczęły się w świetlicy zajęcia praktyczne pt. "Szyjemy maskotki". Uczniowie dowiedzieli się, jak uszyć ręcznie maskotkę z przygotowanego szablonu. Poznali w praktyce sposoby przyszywania guzików, koralików. Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości dziewczynki uszyły także w świetlicy ozdobne opaski w stylu lat 20-tych, które zaprezentowały w czasie szkolnych obchodów.
Od 16 listopada w świetlicowej sali nr 7 można oglądać wystawę uszytych przez dzieci maskotek pt. "Wystawa kotów nierasowych i nie tylko".
Dziękuję rodzicom, którzy przekazali na nasze zajęcia materiały, wypełnienie do maskotek i inne akcesoria niezbędne do szycia.Ewa Moga
Wystawa książek o zwierzętach, wspólna lektura baśni pt „Złota gęś” i prezentacja multimedialna „Gdzie mieszkają zwierzęta?” to najważniejsze punkty imprezy bibliotecznej, która miała miejsce w bibliotece szkolnej 03.10.2018 r., czyli w przeddzień Światowego Dnia Zwierząt.
Spotkanie było nie tylko okazją do propagowania książek, ale także sposobnością do przypomnienia idei tego święta. Obchody mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt, uwrażliwić i uświadomić, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz. Wzorem może być dla nas św. Franciszek – patron zwierząt, ekologów i ekologii, który przyjaźnił się ze zwierzętami, nazywając je braćmi i siostrami.
W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Koła Przyjaciół Biblioteki uczestniczyła grupa dzieci ze świetlicy.Przesłanie z Fatimy
Przesłanie z Fatimy - to przedstawienie, które powstało z inicjatywy uczniów kl. IV c podczas lekcji religii. Dzieci same przygotowały scenariusz i stroje. Gratulujemy kreatywności i dobrej organizacji pracy.
Dnia 5 października 2018 r. uczniowie klas II a i II b uczestniczyli w wycieczce do Szkółki Gospodarczej w Leśnictwie Wilanowo. Pobyt w tym wyjątkowym miejscu rozpoczął się od zajęć przyrodniczych z leśnikiem panem Dariuszem Sapieżko. Dzieci najpierw zwiedziły muzeum narzędzi używanych dawniej w leśnictwie. Następnie spacerując ścieżką przyrodniczno – edukacyjną, rozpoznawały pospolite gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych. Zbierały również ciekawe okazy roślin leśnych do klasowych zielników. Dzieci zobaczyły też, jak wygląda hodowla drzewek, które w przyszłości zasilą drzewostan okolicznych lasów. Uczestniczyły także w zajęciach przyrodniczych przy „leśnym straganie”. Pobyt w szkółce leśnej zakończyło wspólne ognisko oraz wesołe zabawy na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej przyrody. Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia z niej na długo pozostaną w naszej pamięci.
B. Dziedzia
9 października 2018 r. uczniowie klas VII naszej szkoły pod opieką p. A. Bajeny, p. H. Lubowickiej i p. E. Leoniuk, byli na wycieczce w Białymstoku. Program wyjazdu zawierał: oglądanie spektaklu teatralnego pt. "Zemsta" w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki, zwiedzanie Muzeum Wojska oraz okolic Pałacu Branickich. Pogoda dopisała, humory też.
H. Lubowicka
Próbna ewakuacja
XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę
11 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w XVIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę, która przebiegała pod hasłem "Promieniowanie Ojcostwa”. Dzieci i młodzież z ponad 300 szkół z całej Polski oraz poczty sztandarowe zgromadzili się na placu przed szczytem Jasnej Góry, aby wziąć udział w uroczystej Mszy św. w intencji dziękczynnej za dar Jana Pawła II oraz za odzyskanie wolności przez naszą Ojczyznę. Przed Mszą św. wszystkie szkoły wypuściły w powietrze żółte i białe balony, aby w ten sposób wyrazić pamięć o swoim Patronie. Głównym gościem uroczystości był ks. Abp Mieczysław Mokrzycki Metropolita Lwowski – jeden z sekretarzy Ojca Świętego Jana Pawła II, bezpośredni świadek życia i działalności Papieża. Na koniec został przeczytany list skierowany do Papieża Franciszka informujący o odbytym spotkaniu tak wielkiej Rodziny Szkół noszących imię Wielkiego Polaka.
B. Oleksiuk
Wycieczka klas III gim. i VIII w dn. 09-12.10.2018Po raz kolejny przyznane zostały stypendia samorządu Miasta Siemiatycze im. Jana Pawła II uczniom wyróżniającym się wybitnymi osiągnięciami w nauce oraz zaangażowaniem na rzecz miasta i współmieszkańców. Wśród szczęśliwych stypendystów na rok szkolny 2018/2019 znalazła się uczennica naszej szkoły Maja Kłopotowska. Serdecznie gratulujemy STYPENDYSTCE i jej Rodzicom.
40 rocznica Pontyfikatu Patrona szkoły św. Jana Pawła II
Samorząd Uczniowski złożył kwiaty i zapalił znicze pod tablicą Patrona przy kościele. W hołdzie św. Janowi Pawłowi II odśpiewano Hymn szkoły i "Barkę".
Akademia
Wycieczka kl. III a SP
16 października byliśmy w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Podczas trzygodzinnego pobytu mieliśmy możliwość swobodnego zwiedzania wystaw, eksperymentowania, odkrywania, majsterkowania i testowania. Obejrzeliśmy magiczny spektakl w Teatrze Wysokich Napięć. Na koniec, korzystając z pięknej pogody, poszliśmy na spacer bulwarem nad Wisłą. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.
#UczymyRatować
Rozstrzygnięcie wyników Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”
W ramach XVIII Dnia Papieskiego w Muzeum w Bielsku Podlaskim rozstrzygnięto Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”. Trzynasta edycja konkursu była inspirowana hasłem Dnia Papieskiego: „Promieniowanie ojcostwa”. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w Muzeum w Bielsku Podlaskim 16 października 2018 r. o godz. 10.00.
Na XIII edycję konkursu plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” wpłynęło blisko 1,6 tys. prac, z czego ponad 50 ze Świata (Wielka Brytania, Białoruś, Austria, Niemcy, Irlandia, Ukraina, Rosja). Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły. W kategorii II czyli klasy I-III wyróżnienie zdobyła Julia Olendzka z kl. II c, a nagrodę zdobył Kacper Wojtkowski z kl. III a.Gratulujemy!
Śladami Patrona i nie tylko....
Uczniowie klas VI w dniu 18.10.2018 r., czyli dwa dni po 40 rocznicy wyboru Papieża Polaka na Stolicę Piotrową, wybrali sią na wycieczkę, a właściwie dziękczynną pielgrzymkę za osobę zacnego Patrona.
W Ostrożanach, w Sanktuarium Matki Bożej, grupa uczestniczyła we Mszy Świętej. W Drohiczynie zwiedzaliśmy Muzeum Diecezjalne z salą pamiątek z wizyty Jana Pawła II, cerkiew św. Mikołaja, Wyższe Seminarium Duchowne. Był też czas by zajrzeć na wystawę starych motocykli, a także przyjrzeć się zbiorom etnograficznym w Muzeum Regionalnym i poznać trochę lokalnej historii. Zwieńczeniem wycieczki była wyprawa do krzyża upamiętniającego wizytę Jana Pawła w Drohiczynie oraz na lądowisko papieskiego helikopteru.
Msza sprawowana w Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach ofiarowana była w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły.
Pogoda dopisała, dobry humor również. Wrócilismy bogatsi duchem i z radosnym sercem.Ślubowanie klas I
Otrzęsiny kl. I
19 października odbyły się „Otrzęsiny” pierwszoklasistów. Uczniowie kl. III a przygotowali zadania, w których pierwszaki mogły wykazać się wiedzą o szkole, znajomością zasad dobrego zachowania oraz umiejętnościami matematycznymi i plastycznymi. Udowodniły, że potrafią pięknie śpiewać, doskonale ćwiczyć i nie straszny im test – „zjedz cytrynkę na wesołą minkę”. Trzecioklasiści byli dumni ze swoich młodszych kolegów i z przyjemnością przyjęli ich do uczniowskiej braci.
Warsztaty nt. sposobów rozwiązywania konfliktów w kl. III a
Wizyta w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
Dnia 23.10.2018 r. uczniowie klas V wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Zwiedziliśmy tam wiele obiektów wiejskiego budownictwa drewnianego z XVIII, XIX i XX wieku, w tym zabytkowy kościół. Na szczególną uwagę zasługują wystawy w neorenesansowym pałacu: gabinet hrabiego, jadalnia i sypialnia oraz największa w Polsce kolekcja pisanek (2300 okazów z całego świata) umieszczona w zabytkowym dworze ziemiańskim. Największym zainteresowaniem uczniów cieszył się bogaty zbiór różnych narzędzi i maszyn rolniczych, zabytkowych lokomobil i ciągników. Mimo deszczowej i wietrznej pogody wszyscy wrócili pełni wrażeń i ubogaceni wiedzą historyczną z zakresu dziejów polskiej wsi w ostatnim stuleciu.
P. Oleksiuk
„Człowiek jest wielki nie przez to,
co posiada, lecz przez to,
kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi."
Jan Paweł IINasza szkoła od 2011 r. w ramach programu „Adopcja Serca” pomaga ubogim dzieciom z sierocińca w Kamerunie (Afryka), prowadzonym przez Siostry ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła (Michalitki) z Polski. W związku z tym, z okazji Tygodnia Misyjnego w szkole odbyła się akcja charytatywna, z której dochód zostanie przeznaczony na opłacenie nauki i wyżywienia dla 2 ubogich, pochodzących z wielodzietnych rodzin dzieci z Kamerunu. Są to: EBA JOHNY BRAYANE lat 8 i NANGA LEANDRA TRACY lat 5.
Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i dzieciom, którzy okazali swoją wrażliwość na potrzeby innych i chętnie wzięli udział w akcji, dzieląc się tym, co mają.B. Oleksiuk
„Taki, duży, taki mały może świętym być...”
Zbliżająca się uroczystość Wszystkich Świętych jest okazją do refleksji nad celem naszego życia i umocnienia nadziei, że warto żyć zgodnie z wyznawaną wiarą, skoro nas czeka wielkie szczęście w Niebie, czego przykładem są niezliczone rzesze ludzi, którzy to szczęście już osiągnęli.
29 października 2018 r. w naszej szkole już kolejny raz został zorganizowany Bal Świętych. Dzieci przebrane za postacie różnych świętych i błogosławionych wzięły udział w nabożeństwie różańcowym w kościele, a następnie przyszły do szkoły i wesoło bawiły się przy muzyce, wyrażając radość z przebywania ze sobą. W chwilach odpoczynku częstowały się słodyczami lub odgadywały zagadki o świętych. Uczniowie wcześniej poznawali życiorysy swoich Patronów i wielu z nich wzięło udział w konkursie wiedzy o wybranym Świętym. Oto lista nagrodzonych:
KATEGORIA KL. I
1. Hanna Wieczorek I c
2. Mateusz Zgierun Ib
3. Ala Jóźwiak I b
Wyróżnienia: Łucja Krukowska I a, Mateusz Godun I b.
KATEGORIA KL. II
1. Jędrzej Wierciński II c
2. Julia Olendzka II c
3. Maja Doroszczuk II c
KATEGORIA KL. III
1. Natalia Porzezińska III a
2. Ania Andrzejczuk III a
Wyróżnienie: Ania Dobosz III a
KATEGORIA KL. IV
1. Koc Kacper kl. IV d
2. Krzysztof Jóźwiak kl. IV a
2. Michał Woronecki kl. IV d
3. Mikołaj Krukowski kl. IV a
KATEGORIA KL. VI
1. Szymon Wysocki kl. VI a
2. Oliwia Andrzejczuk kl. VI a
3. Weronika Porzezińska kl. VI a
Na koniec wszyscy uczestnicy balu otrzymali „sms od świętych” z załączonym cukierkiem.B. Oleksiuk
Logopedyczny Konkurs Recytatorski "Języczkowe przygody"
Konferencja szkoleniowa "ŻYCIE NA PLUS"
LISTOPAD
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili groby zmarłych pracowników szkoły, uczniów i żołnierzy
Ruszyła Kampania
"19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci"
"Śniadanie daje moc" 07-08.11.2018
8 listopada 2018 r. dzieci z klasy III a SP wspólnie z rodzicami i pod kierunkiem p. E. Gajewicz i p. K. Tokarskiej przygotowały śniadanie w ramach programu "Śniadanie daje moc". Efekty tej pracy można obejrzeć na zdjęciach oraz krótkim filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=h_TkBShbQmU
Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w naszej szkole
Śpiew "Jestem Polką i Polakiem":https://www.youtube.com/watch?v=rbp-bX77BnQ
Śpiew hymnu: https://www.youtube.com/watch?v=0Th6xoIgZT8
100-lecie Odzyskania Niepodległości w świetlicy
Dnia 9 listopada 2018 r. uczniowie ze świetlicy w sali nr 7, wzięli udział w obchodach 100- Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Większość z nich ubrała się na styl lat 20 – tych. Przy dekoracyjnej tablicy szkolnej na holu wykonano pamiątkowe zdjęcia, m.in. z p. dyrektor szkoły Joanną Gołubkiewicz.
W sali świetlicowej (wcześniej udekorowanej) kontynuowano zdjęcia i zabawy w/g własnych zainteresowań. W tle rozbrzmiewała muzyka niepodległościowa.
Warsztaty tkackie
14 listopada 2018 r., w klasach IV, w ramach projektu "Nadbużańskie perebory" odbyły się warsztaty tkackie. Prowadzone były przez mistrzynie tkactwa oraz kulturoznawców regionu. Każdy uczestnik warsztatów mógł zabrać swoją pracę do domu.
Zajęcia z rękodzieła
Łódki i liski z papieru. Zbudowaliśmy cały port i załadowaliśmy na pokład nasze liski.
Rodzice czytają dzieciom
"19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci" - warsztaty dla uczniów i rodziców
Warsztaty dla klas IV i VI na temat „Jak nie stać się sprawcą, jak nie stać się ofiarą” i dla klas VII - „Trening asertywności” zorganizowane przez Pracownię „Krokus" oraz spotkanie dla rodziców klas I - VI nt. „Problemy przemocy domowej i jej wpływ na funkcjonowanie dzieci” prowadzone przez przedstawicieli MOPS.
Pierwsze zajęcia PAMI - uczniowie
17.11.2018 r. odbyły się pierwsze zajęcia Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera. Uczestniczyli w nich uczniowie klas VII - VIII naszej szkoły. Inauguracyjne zajęcia odbywały się w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Uczniowie z ciekawością oraz zainteresowaniem pogłębiali i doskonalili swoje umiejętności z języka angielskiego oraz mieli możliwość korzystania z zasobów nowoczesnej biblioteki. Były to interesujące zajęcia.
DZIŚ WOŁALIŚMY Z CAŁEJ MOCY "CHCEMY ŚWIATA BEZ PRZEMOCY"
Andrzejki szkolne
Spektakl pt. „Brzydka księżniczka”
Klasy IV a i VII a obejrzały spektakl przygotowany przez WTZ pt. „Brzydka księżniczka”. Głównym wątkiem przedstawienia było to, że nie liczy się tylko piękno zewnętrzne. Cechy niewidoczne na pierwszy rzut oka takie jak mądrość, wrażliwość, dobre serce - to dopiero są wartości godne uwagi. Bardzo wzruszający był moment kiedy Brzydka Księżniczka oddaje cudowny eliksir niewidomemu mężowi. Rezygnuje z możliwości uzyskania olśniewającej urody na rzecz uzdrowienia swojego męża. Po raz kolejny mogliśmy przekonać się, że dobrze widzi się tylko sercem. To co najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Wspaniałym aktorom serdecznie dziękujemy!
Spotkanie formacyjne dla wolontariuszy
Szkolnych Kół Diecezji DrohiczyńskiejW sobotę 24 XI 2018 r. w Sokołowie Podlaskim odbyło się spotkanie formacyjne dla wolontariuszy Szkolnych Kół Diecezji Drohiczyńskiej. Naszą szkołę reprezentowali Jakub Korowicki VII a, Michał Koc VII a, Jakub Łuczaj VIII b oraz Dawid Krukowski VIII b.
Podczas spotkania miało miejsce wręczenie nagród w konkursie "Polska w barwach biało - czerwonych". Uczennica Justyna Korzeniewska kl. III A gim. zajęła IV miejsce; Julia Olendzka kl. II c oraz Aleksandra Denisewicz kl.V c zdobyły wyróżnienia.Gratulujemy!
Inauguracja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego
24.11.2018 r. na Politechnice Białostockiej odbyły się pierwsze w tym roku akademickim zajęcia Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Wzięli w nich udział także uczniowie klas IV-VI z naszej szkoły. Po powitaniu i oficjalnych przemówieniach JM Rektora Politechniki Białostockiej, Prezydenta Miasta Białegostoku i burmistrzów miast uczestniczących w projekcie, odbyła się uroczysta immatrykulacja, czyli wręczenie indeksów. Następnie świeżo upieczeni studenci z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu inauguracyjnego „Kim dla mnie może być robot?”, który wygłosiła dr inż. Justyna Tołstoj Sienkiewicz.
Pierwszy zjazd najliczniejszego dotychczas rocznika na Politechnice Białostockiej, liczącego 299 studentów, obfitował w niespodzianki. Okazało się, że jesteśmy uczestnikami obchodów 10-lecia istnienia Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Z okazji jubileuszu przygotowano prezentację multimedialną, dotyczącą 10-letniej działalności PUD oraz wielki tort, który podzielono wśród uczestników tej uroczystości.Halina Lubowicka, Elżbieta Szymala
Biblioteka szkolna, realizując cykl działań dotyczących obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, dnia 27 listopada 2018 r. zorganizowała konkurs ortograficzny pt. "Dyktando Papieskie” dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz III gim. Wzięło w nim udział 12 osób. Uczestnicy konkursu pisali dyktowane im fragmenty przemówień Jana Pawła II na temat miłości do Ojczyzny. Wszyscy mieli okazję wykazać się znajomością ortografii i interpunkcji w pisowni polskiej i jednocześnie zapoznać się z nauczaniem Ojca św. na temat patriotyzmu.
Zwycięzcami zostali:
I miejsce - Stalewska Małgorzata kl. III B gim.
II miejsce - Gajko Oliwia kl. VII a
III miejsce - Sołomacha Katarzyna kl. III B gim.
III miejsce - Kotula Alicja kl. VII a -Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim innym uczniom, którzy przystąpili do konkursu.
B. Oleksiuk
Spotkanie z poezją Karola Wojtyły
„Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam
siebie i zakorzeniam,
mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,
która ze mnie przebiega ku innym, (...)”Karol Wojtyła
Jan Paweł II, nasz Patron, znany wszystkim jako Papież, który odniósł wielkie zasługi w głoszeniu Ewangelii całemu światu, był nie tylko osobą duchowną i autorytetem moralnym, lecz również poetą i pisarzem. Od młodzieńczych lat interesował się teatrem, poezją i literaturą. Pisał wiersze, dramaty i sztuki teatralne oraz książki. Jego utwory to przepełnione nadzieją rozważania człowieka, który w subtelny sposób pokazuje miłość do Boga i bliźniego oraz prawdziwy sens życia ziemskiego.
27 listopada 2018 r. uczniowie klas VII wzięli udział w wydarzeniu "Spotkanie z poezją Karola Wojtyły pt. "Kiedy myślę Ojczyzna...". Młodzież wysłuchała wielu recytowanych wierszy oraz krótkich komentarzy wprowadzających w ich treść. Refleksje były uzupełniane obrazami z prezentacji multimedialnej przeplatanymi myślami z nauczania Jana Pawła II na temat patriotyzmu. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali pieśń "Barka". Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy katechetek przy współpracy z biblioteką.B. Oleksiuk
„Wolność - kocham i rozumiem…”
28.11.2018 r. w Zespole Szkół Technicznych im. W. St. Reymonta w Czartajewie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Bitwa na głosy”. Hasło tegorocznej VI edycji nawiązywało do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Naszą szkołę godnie reprezentowały: Wiktoria Filińska i Anna Tarasiuk – ucz. kl. VII b oraz Natalia Mirosz- ucz. kl. VIII a. Wszystkie trzy uczennice wypadły doskonale i zasłużyły na pochwałę.
Uczestnicy konkursu reprezentowali wysoki i dość wyrównany. poziom. Tym bardziej cieszy nas fakt, iż jury doceniło występy naszych dziewcząt. Ania Tarasiuk zajęła zaszczytne III miejsce, Natalia Mirosz uzyskała wyróżnienie. Gratulujemy!W dniach 26, 29 - 30.11.2018 r. dzieci z klas I-VI uczestniczyły w zajęciach w Akademii VR. Akademia VR to zajęcia edukacyjne dla wyżej wymienionych klas szkoły podstawowych, podczas których uczniowie korzystają z wirtualnej rzeczywistości (VR). Każde z dzieci zakłada gogle - zbliżone do gogli narciarskich - za pomocą których przenosi się w magiczny świat VR. Od tej pory widzi realistyczne obrazy dookoła siebie (w 360 stopniach), mogąc w całości skupić na nich swoją uwagę. Osoba prowadząca zajęcia Akademii VR opowiada o poszczególnych elementach, które widoczne są w wirtualnej rzeczywistości.
Dzieci z klas I - III były w świecie oceanów. Poznały wiele pojęć i zjawisk związanych z oceanami. Szukały odpowiedzi na m.in. na takie pytania: czym są strefy oceaniczne, czym się różni ssak od ryby, czy delfiny potrafią spać, czy rekin jest największym drapieżnikiem oceanów, czy na dnie Rowu Mariańskiego istnieje życie? Klasy IV-VI zaś przeniowsły się w podniebny świat i poznały wiele pojęć i zjawisk związanych z atmosferą. Szukały odpowiedzi na między innymi następujące zagadnienia: jak wygląda chmura od środka, ile lat ma woda którą pijemy, co nam mówą różne rodzaje chmur na temat pogody, czy w obłokach można tylko "bujać" czy także po nich chodzić, czy zorza polarna może być groźna?
Zajęciom towarzyszył zachwyt, dreszczyk emocji i co najważniejsze - duża porcja wiedzy.Zabawy andrzejkowe w klasie II c
GRUDZIEŃ
Konkurs plastyczny „Tacy sami, a jednak różni”
W związku z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych 03.12.2018 na holu szkolnym zostały zaprezentowane prace uczniów klas I-VI, biorących udział w konkursie „Tacy sami, a jednak różni”. Przedmiotem konkursu było stworzenie pracy, której głównym tematem była tematyka niepełnosprawności w dowolnym formacie, wykonanej wybraną przez uczestników techniką plastyczną. Głównymi celami konkursu było zachęcenie dzieci do twórczego działania na miarę ich możliwości i umiejętności. Pragnęliśmy także przyczynić się do poznania różnych niepełnosprawności. W konkursie wzięło udział 32 uczniów. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, więc jury zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się szczególną pomysłowością. Podczas oceny uwagę zwracano na poziom aktywności twórczej oraz umiejętność łączenia ze sobą różnych technik, oryginalne ujęcie tematu, formę i ilość włożonej pracy. Laureatami zostali następujący uczniowie: Wyróżnienie: Daniel Bondaruk, I miejsce: Konrad Kalinowski, II miejsce: Szymon Wróbel, III miejsce: Nikola Niczyporuk.
Marlena Skrocka-Koc
Zbiórka prezentów dla zwierzaków SMZ PSIEmiatycze
Zbieraliśmy prezenty dla zwierzaków z SMZ PSIEmiatycze, niebawem do nich zawita Mikołaj.
Dziękujemy wszystkim dzieciakom, którym los zwierząt nie jest obojętny.
Prace zgłoszone w konkursie "Kolorowa fabryka św. Mikołaja"
Grudzień jest miesiącem obfitującym w różnorodne święta. Jednym z nich jest dzień św. Barbary - patronki górników, czyli popularna „Barbórka”. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, zaprosiliśmy na spotkanie Pana Romana Sorokosza byłego górnika. Na spotkaniu nasz gość omówił wygląd górniczego stroju oraz opowiedział o swojej ciężkiej pracy w kopalni.
Warsztaty kulinarne w kl. II a
W dniu 04.12.2018 r. w klasie II a odbyły się warsztaty kulinarne w ramach "Programu dla szkół - Ekipa Chrumasa gotuje". Celem warsztatów kulinarnych było promowanie wśród dzieci zdrowej i prawidłowej diety oraz ukazanie ciekawego sposobu na naukę podstaw wyrabiania ciasta i lepienia pierogów. Te praktyczne zajęcia zakończyły się wspólnym spożyciem pierogów. Wspólne jedzenie i praca miały walory edukacyjne i wychowawcze. Dzieci zwracały uwagę nie tylko na to co jemy, ale również jak jemy.
Iwona Łojko - Łukianiuk
Mikołajki 2018Zbiórka żywności
Nasi wolontariusze w dniach 07-08.12.2018 r. w sklepie Biedronka na ul. Nadrzecznej i w sklepie Rondo na ul. Grodzieńskiej zebrali 152 kg żywności.
Dziękujemy wolontariuszom i ofiarodawcom!
Nauczycielka naszej szkoły Pani Agnieszka Olendzka została laureatką regionalnego konkursu "PODLASKIE BARWY WOLONTARIATU 2018". GRATULUJEMY!!!
11 grudnia 2018 r. 29 uczniów naszej szkoły wzięło udział w akcji "Code&Share. Technologie przyszłości". Celem przedsięwzięcia było ustanowienie rekordu Guinnessa w jak największej liczbie dzieci uczestniczących w tym samym czasie w lekcji o tematyce związanej z technologiami przyszłości. W trakcie zajęć uczniowie rozmawiali m. in. na temat nowoczesnych technologii, takich jak "Internet rzeczy", czy poszukiwali nowoczesnych rozwiązań dla domów przyszłości. Organizatorem Inicjatywy była Fundacja ArchitectsPL przy współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. 4 kwietnia ogłoszono wyniki: rekord Guinessa został ustanowiony! Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili sie do jego pobicia.
Ogłoszenie wyników: https://www.facebook.com/ArchitectsPL/videos/2670842389654912/
Zbiórka prezentów przez SU dla zwierząt ze Stowarzyszenia PSIEmiatycze
Kartki ze szczególną misją
14 grudnia w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną z motywem religijnym. Kartki te mają szczególne znaczenie, bo były robione z myślą o osobach chorych i starszych, samotnych. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zaniosą im życzenia w tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia. Komisja konkursowa , na drodze głosowania, dokonała wyboru najpiękniejszych świątecznych kart. Oceniano pomysłowość, kreatywność, estetykę i staranność wykonania. Ocenie podlegały tylko kartki zawierające motywy religijne.
Klasy I - III
I miejsce - Magda Jaszczuk kl. III a
II miejsce - Nikodem Kroszka kl. I a, Kornelia Gajko kl. II a
III miejsce - Maja Doroszczuk kl. II cKlasy IV - VI
I miejsce - Izabela Panasiuk kl. V c
II miejsce - Blanka Łukaszuk kl. IV a, Julia Berent kl. V a
III miejsce - Błażej Olendzki kl. V c, Urszula Owczarska kl. V aKlasy VII, VIII SP oraz III gim.
I miejsce - Jakub Łempicki kl. VIII a
II miejsce - Maja Kaczmarek kl. VIII b
III miejsce - Weronika Wasilewska kl. VII aPodsumowanie kiermaszu bożonarodzeniowego
Na spotkaniu uzbieraliśmy 9504,10 zł.
I miejsce i 400,00 zł nagrody otrzymuje klasa I B - zarobili 1130,30 zł.
II miejsce i 300,00zł nagrody otrzymuje klasa I A - zarobili 934,40 zł.
III miejsce i 200,00zł nagrody otrzymuje klasa III A - zarobili 852,00 zł.Kolejny nauczyciel naszej szkoły doceniony, wyróżniony i nagrodzony. Pani Iwona Stefaniuk - zajęła I miejsce w powiecie siemiatyckim w plebiscycie Nauczyciel na Medal klas I - III.
Więcej informacji:
https://poranny.pl/nauczyciel-na-medal-2018-za-nami-uroczysta-gala-zdjecia-wideo/ar/13748592Źródło zdjęć:
https://poranny.pl/nauczyciel-na-medal-2018-za-nami-uroczysta-gala-zdjecia-wideo/ga/13748592/zd/32820032Podsumowanie akcji
"I Ty możesz zostać świętym Mikołajem"Mikołajem może być każdy z nas. W dniu 17.12.2018 r. św. Mikołaj zebrał od naszych uczniów prezenty, które zechcieli przeznaczyć dla niepełnosprawnych dzieci w Bacikach. W imieniu Mikołaja DZIĘKUJEMY PIĘKNIE.
Dziękujemy fundacji "Żółty talerzyk" za prezenty
Warsztaty Terapii Zajęciowej - składamy życzenia, śpiewamy kolędy oraz częstujemy słodkościami
Wspólne kolędowanie i spotkanie z Mikołajem w Szkole Specjalnej
Hospicjum - ostatni etap naszej wędrówki z życzeniami świątecznymi, dobrym słowem i kolędą
21 grudnia 2018 r. w naszej szkole zostały przedstawione Jasełka pt. "Bóg do nas przychodzi…". Głównym celem inscenizacji w wykonaniu kl. VII b było wprowadzenie w atmosferę religijnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia oraz uświadomienie prawdy o wielkiej miłości Boga do człowieka, który przychodzi na ziemię, aby nauczyć jak żyć w zgodzie i jedności, co prowadzi do prawdziwego szczęścia. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędę "Pójdźmy wszyscy do stajenki", a Pani dyrektor Joanna Gołubkiewicz złożyła uczniom i ich rodzinom życzenia świąteczne.
B. Oleksiuk
Wspólne kolędowanie i przekazanie do Bacik prezentów zebranych w ramach akcji "I Ty możesz zostać św. Mikołajem". Razem na Święta
STYCZEŃ
„Świece dla pokoju w Syrii”
W niedzielę 2 grudnia, podczas modlitwy „Anioł Pański” papież Franciszek dokonał symbolicznego gestu zapalenia świecy przywiezionej z Damaszku. Świeca ta jest symbolem kampanii pomocy chrześcijańskim dzieciom w umęczonej wojną Syrii poprzez łączność duchowo-modlitewną. Dzień, w którym nastąpi kulminacja kampanii to 1 styczna 2019 roku – czyli Światowy Dzień Modlitwy o Pokój. W tym dniu chcemy duchowo połączyć się z Papieżem i syryjskimi dziećmi, poprzez wirtualne zapalenie świecy na naszej stronie internetowej: http://acn-orient.org/events/1/form, i wzbudzenie modlitewnej intencji.
Zachęcamy też do wysyłania na naszą stronę: http://pkwp.org adresów szkół, które włączyły się do akcji.
Szerzej o kampanii: https://www.christiansofsyria.org/…/zapal-swiece-pokoju-w-syrii/Konkurs "Dekoracja bożonarodzeniowa klasy"
3 stycznia 2019 r. rozstrzygnięto konkurs na dekorację bożonarodzeniową klasy. Jury w składzie: p. J. Gołubkiewicz, p. E. Siniakowicz, p. Cz. Urbańska, p. H. Lubowicka i uczennica kl. VII b A. Trarasiuk ustaliło następujące wyniki:
I miejsce sala nr 61 - klasa IV b
II miejsce sala nr 13 - klasa I b
III miejsce:
sala nr 65 - klasa V c
sala nr 25 - klasa II a
sala nr 27 - klasa II bUczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, p. Dyrektor i rodzicami już kolejny raz wzięli udział w Orszaku Trzech Króli organizowanym w naszym mieście przez Akcję Katolicką. Po uroczystej Mszy św. w parafialnym kościele wszyscy przeszli do szopki na placu św. Jana Pawła II. Podczas przemarszu wspólnie śpiewano kolędy i oglądano scenki teatralne związane tematycznie z przesłaniem Ojca św. Jana Pawła II dotyczącym wiary chrześcijańskiej. Prowadzący orszak Trzej Królowie złożyli Jezusowi symboliczne dary. Szczególną atrakcją w tym roku był wielbłąd, przy którym można było na koniec zrobić zdjęcia.
Wspólnie spędzony czas wolny z osobami, z którymi na co dzień żyjemy był okazją do wyrażenia radości z powodu wyznawanej wiary i bycia ze sobą razem.Zdjęcia dzięki uprzejmości pobrano z portalu podlasie24.pl.
SPOTKANIE OPŁATKOWE
szkół im. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego
W dniu 09.01.2019 r. w Drohiczynie odbyło się spotkanie świąteczno - noworoczne przedstawicielski szkół im. Jana Pawła II i ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Księdzem Biskupem.. Rozpoczęło się ono Mszą świętą,w intencji uczniów, nauczycieli, pracowników szkół. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie w wykonaniu uczniów z Łubina Kościelnego. Kolejną częścią spotkania było dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek.Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. I niewątpliwie nasi uczniowie, po ciężkiej pracy w I semestrze, zasłużyli na dobrą rozrywkę. Tegoroczna zabawa odbywała się 10 stycznia, w „Wesołym miasteczku” przygotowanym przez aktorów teatru CoNieco z Białegostoku. Były konkursy, tańce, zabawy. Uczestnicy imprezy, jak przystało na karnawał, przybyli w pięknych kostiumach postaci z bajek, filmów czy też gier. Dobry nastrój udzielił się wszystkim. Pełne radości i uśmiechu zabawy na długo pozostaną w pamięci uczniów.
E.O
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
W NASZEJ SZKOLEKolędowanie w Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach
Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę Betlejmską
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby uczyć się miłości do Pana Jezusa
Dlatego, żeby podawać sobie ręce
Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie
Ks. Jan TwardowskiW czasie, kiedy jeszcze w różnych miejscach odczuwa się atmosferę minionych Świąt Bożego Narodzenia, gdy stoją ubrane choinki, odbywają się koncerty kolęd i spotkania opłatkowe, w niedzielne popołudnie 12 stycznia, uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunami B. i P. Oleksiuk odwiedzili pensjonariuszy przebywających w Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach. Podczas spotkania czytano wiersze o tematyce Bożonarodzeniowej, dzieci grały na instrumentach muzycznych oraz wspólnie śpiewano różne kolędy. Na koniec zostały wręczone kartki z życzeniami na Nowy Rok i słodycze. Miło i pożytecznie spędzone wspólne chwile wywołały uśmiech na wielu twarzach i zasiały ziarno dobra w sercach, które zechciały podzielić się z innymi swoim czasem.
Dziękujemy tym rodzicom, którzy chętnie zadbali o transport dzieci do DPS.B. Oleksiuk
Dnia 15 stycznia 2019 r. uczniowie z koła bibliotecznego i nauczyciele - bibliotekarze naszej szkoły zaprosili wychowanków świetlicy na ciekawą wystawę. Dzieci miały okazję zapoznać się z tytułami wielu książek nt. „Co czytały nasze Babcie?”. Zbliżające się święto Babci i Dziadka stanowiło wspaniałą okazję przyciągnięcia dzieci do tekstów dawno wydanych książek. Jak się okazało uczniowie chętnie czytali dawne teksty i wyszukiwali wśród wystawionych książek najwcześniej wydaną. Bardzo miło spędziliśmy w czytelni ten czas.
16 stycznia klasy VI a i VI b miały możliwość uczestniczenia w przedstawieniu teatralnym o 12 miesiącach. W ten sposób braliśmy udział w zajęciach "Integracja poprzez teatr". Dziękujemy za zaproszenie i pozdrawiamy wspaniałych artystów.
16 stycznia w świetlicy odbył się Bal Maskowy. Uczniowie z klas drugich, trzeciej i czwartej bawili się wspólnie przy muzyce. Przed balem wykonali maski karnawałowe i udekorowali salę balonami.
Zajęcia z wykorzystaniem nowych pomocy dydaktycznych w pracowni biologicznej
Zabawa choinkowa
Święto babci i dziadka tuż, tuż...
Na zajęciach z rękodzieła wykonaliśmy upominki. Wszystkim babciom i dziadkom życzymy długich lat w zdrowiu i pomyślności!
Już za kilka dni upragnione ferie. Czas na odpoczynek od nauki i codziennych obowiązków szkolnych. Ale żeby dobrze wypocząć trzeba wykorzystać zimową aurę i spędzać wolne chwile na świeżym powietrzu, próbując swoich sił w sportach zimowych. Nie należy jednak zapominać o bezpieczeństwie. W związku z tym do naszej szkoły przybyli przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej. Podczas spotkań z dziećmi panowie przypomnieli o zasadach bezpiecznej zabawy w różnych sytuacjach i warunkach pogodowych.
E.O.
LUTY
5 lutego 2019 r. nasza szkołę odwiedził Zespół Kolejowego ABC. Spotkanie rozpoczęło się od rozpoznania nosorożca Rogatka – bohatera Kampanii Kolejowe ABC, którego można go spotkać w reklamach telewizyjnych. Podczas lekcji uczestnicy poznali zasady bezpiecznego zachowania na obszarach kolejowo-drogowych, a także znaczenie znaków drogowych stawianych przed przejazdami kolejowymi. Dowiedzieli się, jaką funkcję na peronie pełni żółta linia, gdzie można kupić bilet na pociąg, czym zajmuje się Funkcjonariusz Straży Ochrony Kolei, konduktor i maszynista. Dzieci przypomniały sobie także ważne numery alarmowe. Zajęcia zakończyło wspólne zaśpiewanie znanej ze spotu telewizyjnego piosenki o Rogatku. Każde dziecko otrzymało także zestaw bezpiecznego podróżnika.
Tekst zredagowano na podstawie wpisu na stronie:
https://kolejoweabc.pl/fotorelacje/214-szkola-podstawowa-nr-3-w-siemiatyczach
Apel podsumowujący I semestr nauki
W piątek 8 II 2019 r. odbył się apel podsumowujący naukę, pracę i osiągnięcia uczniów klas I – III SP. Pani Dyrektor dokonała wręczenia dyplomów dzieciom, które przystąpiły i zajęły wysokie lokaty w konkursach, nie tylko szkolnych. Ważnym elementem tego spotkania było również przypomnienie przez Panią Dyrektor zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas przerw – wszyscy uczniowie zobowiązali się do ich przestrzegania…
Mali aktorzy z klasy II c z własnoręcznie wykonanymi kukielkami przedstawili inscenizację teatralną pt. "Bajka o smoku, królu, królewnie, rycerzu i... nie zgadniecie, o kim jeszcze".
W sobotę 09.02 2019 r. odbyły się zajęcia dla uczniów klas ósmych na Politechnice Białostockiej w ramach projektu "Podlaska Akademia Młodego Inżyniera" PAMI. Realizowane były tematy w czterech grupach:
- Uwaga będzie gorąco - termowizja w życiu codziennym.
- Jak świat przyrody inspiruje człowieka?
- Budowa układów pneumatycznych i hydraulicznych.
- Dlaczego należy zapinać pasy w samochodzie?
Halina Lubowicka
Uniwersytet Młodego Naukowca "Akademia Biologa"
- realizacja projektu unijnego "Szkoła Wyzwań"Podsumowanie osiągnięć po I semestrze kl. VII - VIII i III gimnazjum 11.02.2019
Dzięki ofiarności wielu naszych uczniów mogliśmy pomóc kolejnym afrykańskim dzieciom, które od 1 lutego 2019 r. rozpoczęły naukę w szkole w Republice Środkowej Afryki (RCA). Są to: chłopczyk - Sihinire Odile i dziewczynka - Ngbete Madeleine z wioski Gerekindo. Warto by było kontynuować pomoc przez 6 lat, aby mogły one skończyć szkołę podstawową i mieć szansę na lepsze życie.B. Oleksiuk
11 lutego - Światowy Dzień Chorego
Nasz Patron Jan Paweł II ustanowił to święto 13 maja 1992 r. Polecił, aby było obchodzone we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Aby realizować nauczanie naszego Patrona, zgodnie z wieloletnią tradycją, 11 lutego udaliśmy się do ludzi chorych. Rano wolontariusze odwiedzili WTZ, gdzie towarzyszyli chorym w codziennych zajęciach. Po południu druga grupa udała się do hospicjum aby modlić się z chorymi, razem śpiewać, rozmawiać i zostawić kartki z modlitwą za chorych. 12 lutego planujemy odwiedzić podopiecznych DPS.
Podsumowanie osiągnięć po I semestrze kl. IV - VI 13.02.2019
Uczniowie naszej szkoły pracują z nowoczesną tablicą a raczej monitorem dotykowym. Touch Screen 5 Connect pozwala na jednoczesne pisanie dwoma kolorami. Jest możliwość wyboru tła tablicy, grubości pisaka i koloru dzięki czemu dwie osoby mogą pracować różnymi kolorami co sprawia, że notatki są bardziej przejrzyste. Monitor posiada w zestawie interaktywne oprogramowanie Note do systemu Windows, które pozwala na przygotowanie lekcji. Wbudowana aplikacja do bezprzewodowego przesyłania obrazu pozwala na połączenie z 8 komputerami lub urządzeniami mobilnymi na raz i wyświetlanie do 4 obrazów jednocześnie. Na wyposażeniu naszej szkoły jest 8 takich tablic.
WALENTYNKI 2019
Działalność Szkolnego Koła Caritas i jej opiekuna P. Agnieszki Olendzkiej znowu doceniona!
Jesteśmy dumni z podejmowanych działań na rzecz ludzi chorych i potrzebujących.23 lutego tematyką zajęć w ramach PAMI było:
- Wykorzystanie zasad optyki geometrycznej i ramowej.
- Jak zaprojektować, czyli podstawy rysunku komputerowego.
- Programowanie i sterowanie sterownika PLC.
Uniwersytet Młodego Naukowca "Akademia Biologa"
- realizacja projektu unijnego "Szkoła Wyzwań"Nie biegać bez celu!
„Dobrze cię widzieć” to ogólnopolska kampania społeczna – realizowana w ramach projektu „Bezpieczna droga” – której celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży. W ramach tego projektu uczniowie naszej szkoły otrzymali dzisiaj kamizelki odblaskowe i plany lekcji. W przyszłości odbędą się także zajęcia edukacyjne o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Na razie jednak żółte kamizelki oblegają nasze korytarze.
Malowanie ścian
Artyści z WTZ Dołubowo wykonali piękne, barwne dekoracje ścian na II piętrze naszego korytarza. Dziękujemy pani Edycie Fabijańskiej i panu Pawłowi Niewiarowskiemu.
28 lutego pączkowaliśmy dla Afryki. Sprzedaliśmy 570 pączków. Całkowity zysk ze sprzedaży przekazany zostanie dla dzieci do Afryki na: dożywianie w kolejnym roku szkolnym osieroconych dzieci w parafii Ndim w RŚA, obwoźny plac zabaw dla dzieci w parafii Bam - Czad, leczenie kolejnych 5 osób niepełnosprawnych ruchowo z parafii Ndim - RŚA, szkołę dla dzieci z buszu, parafię Bocaranga - RŚA, których rodziców nie stać na naukę i inne.
https://paczek.kapucyni.pl/na-co-zbieramy
https://paczek.kapucyni.pl/gdzie-paczkujemy
Mydełka zdobione metodą "decoupage"
Mydełka zdobione metodą Decoupage to znakomity pomysł na prezent. Prace naszych młodych, zdolnych rękodzielników.
Tłusty czwartek w WTZ
Nasi wolontariusze piekli pyszne muffinki. Pączków też nie zabrakło.
MARZEC
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy 1 marca 2019 r.chcieli oddać włosy na peruki dla osób chorych na łysienie plackowate. Dobrze wiemy, że nie zawsze była to łatwa decyzja. Dziękujemy też wszystkim którzy kibicowali i rozpowszechniali informacje o tej akcji.
PAMI 02.03.2019
Pieczemy ciasteczka
6 marca w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy. Logopedia dla wielu z nas to pasja, wyzwanie, szukanie rozwiązań wielu problemów. To nie są tylko zabawy przed lustrem. To spojrzenie przez pryzmat psychiatrii, pediatrii, audiologii, neurologii, pedagogiki specjalnej i wielu innych dziedzin. To relacje i działanie, to „supermoc”, którą należy mądrze wykorzystywać.
W naszej szkole od wielu lat istniał gabinet logopedyczny. Jednak w tym roku przybrał nowe oblicze. W związku z Europejskim Dniem Logopedy chcielibyśmy zaprezentować nowo wyremontowany gabinet logopedyczny. Praca w oparciu o profesjonalny sprzęt i pomoce logopedyczne na pewno przyczyni się do poprawy jakości komunikacyjnych dzieci objętych terapią.Uczniowie klasy VI b przygotowali przedstawienia pt. "Rzepka". Było one adresowane do uczniów Szkoły Specjalnej. Oprócz treści popularnego utworu chcieliśmy przekazać też treści mówiące o przyjaźni, szacunku, dobrej atmosferze wśród rówieśników oraz zagadnienia prozdrowotne. Uczniowie zostali bardzo mile przyjęci i mogli skorzystać z zabaw integracyjnych (ścianka wspinaczkowa, ping-pong, kręgle, piłkarzyki). Była bardzo dobra zabawa i mnóstwo pozytywnych emocji.
Kl. I a wspólnie z wychowawczynią przygotowała cebulki, z których wyrósł szczypiorek. W czwartek 7 marca dzieci wykorzystały tę nowalijkę i przygotowały wiosenne kanapeczki na drugie śniadanie. Rodzice częściowo dostarczyli produkty i w klasie zawrzało... Zapach szczypiorku rozchodził się na całym poziomie kl. I - III, a dzieciom apetyty dopisywały wyjątkowo dobrze.
Z okazji Dnia Kobiet w szkole odbyły się małe klasowe uroczystości. Powstała foto budka, w której każda mała kobietka mogła sobie zrobi zdjęcie indywidualnie bądź grupowo. Dziewczynki od kolegów dostały jakiś miły podarunek, a nauczycielki otrzymały pachnące wiosną kwiaty. Dziękujemy za miły dzień.
Marlena Skrocka-Koc
8 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Chłopcy z kl. II a SP przygotowli cos specjalnego dla pań i dziewczynek. To była piosenka pt. "Bo z dziewczynami..." i życzenia. W tym dniu czytane także były opowiadania o sławnych kobietach. W tym dniu panowała miła atmosfera i wszyscy dobrze się bawili.
8 marca w Dniu Kobiet odbył się w świetlicy Wiosenny Pokaz Mody. 16 uczestniczek zaprezentowało przygotowane przez siebie stroje. Były to indywidualne propozycje na wiosenne spacery i różne uroczystości. Dominowały kwiaty w różnych kolorach i wzorach. Na koniec pokazu każda uczestniczka otrzymała różyczkę.
Ewa Moga
Akademia Biologa 09.03.2019
„Ból i cierpienie nie są czymś daremnym, co trzeba znosić w samotności. Jezus ukazał nam jasno, że wartość ludzkiego cierpienia jest związana z Jego własnym cierpieniem, z Jego własną ofiarą. Przez wasze cierpienie pomagacie Jezusowi w Jego dziele zbawienia.”
Jan Paweł II
To przesłanie Patrona naszej szkoły było inspiracją do kolejnych odwiedzin pensjonariuszy przebywających w Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach. Uczniowie przygotowali inscenizację Drogi Krzyżowej i w niedzielne popołudnie, dnia 10 marca br. przedstawili chorym i niepełnosprawnym, którzy na co dzień zmagają się z trudami życia. Czytane teksty i śpiewane piosenki przypomniały o prawdzie, że Bóg nas bardzo kocha i pragnie dla wszystkich szczęścia. Aby nas zbawić posłał Swego Syna, który cierpiał i umarł na krzyżu za nasze grzechy. Dlatego nasze cierpienia łączone z cierpieniem Chrystusa mają sens zbawczy.
Na koniec spotkania dzieci wręczyły własnoręcznie przygotowane pocztówki z przesłaniem Jana Pawła II oraz poczęstowały słodyczami.
Wspólnie spędzony czas młodych i starszych w okresie Wielkiego Postu był wspaniałą okazją do refleksji nad miłością Boga do człowieka oraz do okazania życzliwości bliźniemu.B. Oleksiuk
DZIEŃ OTWARTY
14.03.2019 r.Przyjemnie i pożytecznie spędziły czas w sobotnie popołudnie uczennice z klasy VII b, które 16 marca, pod opieką katechetki odwiedziły niepełnosprawną Monikę. Wspólne rozmowy na różne tematy, śpiew piosenek i oglądanie fotografii sprawiły, że czas upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Dziewczęta otrzymały dobre rady od Moniki, aby cieszyć się życiem i tym co mają oraz aby rozwijały swoje talenty i pasje, bo to daje prawdziwą radość i sens. Spotkanie było okazją do wzajemnego poznania się i ubogacenia swojego wnętrza.
B. Oleksiuk
Dnia 18 marca w kl. I a odbyła się ciekawa lekcja muzyki. Uczniowie, którzy zaczęli uczęszczać do szkoły muzycznej, przynieśli swoje instrumenty i przez całą lekcję mieliśmy wiosenny koncert. Mali muzycy byli przejęci występem, a klasa starała się zachowywać jak przystało na prawdziwą widownię. Na koniec koncert został nagrodzony brawami i wiosennymi kwiatami.
W dniach 18-23 marca nasi uczniowie korzystali z usług mobilnego gabinetu stomatologicznego - dentobusu. Można tam dokonać przeglądu zębów, wykonać lakowanie, fluoryzację, leczenie, a nawet zdjęcie RTV.
Dnia 19.03.2019 r. w naszej szkole miało miejsce spotkanie z poetką panią Zofią Olek-Redlarską, w którym uczestniczyły dzieci klas I-III szkoły podstawowej. Po uroczystym przywitaniu gościa przez panią dyrektor, pani Zofia prezentowała dzieciom swoje wiersze recytując je. Angażowała chętnych do czytania jej wierszy. Poetka dzieliła się swoją twórczością w formie autorskich książek, które dzieci mogły zakupić. Chętni otrzymali specjalną dedykację od autorki. Dzieci podziękowały gościowi za piękną, skierowaną do nich twórczość oraz stworzenie przemiłego klimatu w czasie spotkania.
20 marca gościliśmy pana Romana Brochockiego z Sokołowa Podlaskiego, który przedstawił „Program muzyczny na 10 instrumentów”. Pan Roman jest sokołowskim artystą i muzykiem, autorem tekstów wielu swoich piosenek. Podczas tej niecodziennej lekcji muzyki zaprezentował: mandolinę, banjo, bałałajkę, akordeon, ligawkę, okarynę, harmonijkę ustną, fletnię pana, trąbkę. Uczniowie wysłuchali znanych melodii światowych z wykorzystaniem tych instrumentów. Muzyk wzbogacał zajęcia opowieściami o swoich instrumentach, ich historii, wykorzystaniu i budowie. Zaprezentowany program okazał się ciekawą podróżą w świat muzyki.
Teresa Jurczuk
Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach. Oto na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. Topnieją śniegi, nieśmiało rozkwitają pierwsze krokusy kwiaty. Ptaki powracają z ciepłych krajów.
„Maszeruje wiosna” – pod tym hasłem odbyło się w klasach I-III powitanie wiosny. Tego dnia klasa II a w przedstawiła inscenizację wiosenną. Podczas inscenizacji uczniowie wykazali się sztuką aktorską. W dobry nastrój widzów wprowadziły wiosenne piosenki. Za udaną inscenizację wszyscy podziękowali brawami. Po takim powitaniu, wiosna na pewno wkrótce da o sobie znać.21.03.2019 r.
Dzień SamorządnościWizyta Arcybiskupa Grzegorza
PAMI 30.03.2019
KWIECIEŃ
Dni głośnego czytania Pisma świętego
„Wiara rodzi się ze słuchania. Głośna lektura Pisma św. to cudowna pomoc w umacnianiu naszej wiary, ponieważ to co słyszymy na głos łatwiej trafia do serca i przez ucho do umysłu. Dopiero wówczas, gdy czyta się głośno, zauważyć można ukryte bogactwo tekstu, jego piękno i moc.”
W dniach 1-4 kwietnia b.r. w naszej szkole kolejny już raz odbyły się Dni głośnego czytania Pisma św. Tym razem przebiegały one pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Uczniowie wszystkich klas na lekcjach religii przychodziły do czytelni, aby w skupieniu wysłuchać czytanych na głos fragmentów Ewangelii wg św. Marka. Lektorami byli nauczyciele, kapłani i inne osoby zaproszone z zewnątrz. Czas spędzony na wsłuchiwaniu się w Słowo Boże był ubogacony piosenkami religijnymi i prezentacją multimedialną, której obrazy były pomocą w refleksji nad znaczeniem Pisma św. w naszym życiu.
Barbara Oleksiuk
„Większość emocji wyrazisz słowami.
Pozostałe to sztuka - obraz, muzyka, teatr…”27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Chociaż w naszym miasteczku nie mamy teatru, to jednak dzięki nowoczesnym technologiom informacyjno-komunikacyjnym i dzięki udziałowi naszej szkoły w projekcie „iTeatr dla Szkół” mamy dostęp do oferty wydarzeń teatralnych realizowanych w teatrach w całej Polsce. 25.02.2019 r. uczniowie kl. II a obejrzeli spektakl teatralny pt. „Kolorowi ludzie”. Sztukę w wykonaniu aktorów z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki transmitowała bezpośrednio poprzez łącza internetowe Telewizja Polska S.A. 03.04.2019 r. uczniowie kl. III a uczestniczyli w przedstawieniu pt. „Bromba w sieci” transmitowanym z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.
Badania wskazują, że młodzi ludzie rzadko bywają w teatrze. Warto ich do teatru zachęcić i przygotować do odbioru sztuk teatralnych. Teatr ma wiele zalet: zaspokaja potrzebę obcowania ze sztuką, pobudza myślenie, zachęca do refleksji, rozwija wrażliwość i empatię, oddziaływuje na wyobraźnię, sprawia, że stajemy się bardziej kulturalni. W spektaklu teatralnym każdy znajdzie coś dla siebie - rozrywkę, wiedzę, emocje. Rozmowy i przemyślenia uczniów po obejrzeniu obu spektakli były tego najlepszym potwierdzeniem.I. Łojko-Łukianiuk, T. Jurczuk, E. Szymala
Przegląd bajki logopedycznej
Dzieci uczęszczające na zajęcia logopedyczne z klasy I tj. Izabela Gawrysiuk oraz Szymon Wróbel, wzięły udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Bajki Logopedycznej. Celem przeglądu było umożliwienie wszystkim dzieciom prezentacji swoich umiejętności, możliwości i talentów.
Nauczyciel-logopeda pani Marlena Skrocka-Koc napisała bajkę logopedyczną zawierającą zabawy, ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne za co dostała wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom przeglądu!
4 kwietnia 2019 r. uczniowie klas I-III w ramach Świetlicowego Kółka Teatralnego przygotowali i zaprezentowali zgromadzonej publiczności przedstawienie pt. "Dziwna królewna" na podstawie sztuki Małgorzaty Strzałkowskiej.
Występ poprzedziły intensywne przygotowania, w które zaangażowało się liczne grono uczniów i rodziców. Dzieci przygotowały również scenografię do przedstawienia, a także, korzystając z nabytych umiejętności szycia, potrzebne rekwizyty.
Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w pracę naszego kółka.Ewa Moga
Konkurs recytatorski "Baje, bajki, bajeczki..."
Dnia 11.04.2019 r. w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbyły się miejskie eliminacje XXXII Małego Konkursu Recytatorskiego pt. „Baje, bajki, bajeczki...” dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych. Celem konkursu było szerzenie kultury języka i piękna polskiego słowa oraz wychowanie estetyczne przez kontakt z literaturą dziecięcą i młodzieżową.
Naszą szkołę reprezentowało 11 uczniów, którzy recytowali przygotowane wcześniej wybrane wiersze. Kilkoro z nich zajęło czołowe miejsca i wyróżnienia.W kategorii klas I-IV:
I miejsce - Michał Demczuk z kl. I a,
II miejsce - Kornelia Gajko z kl. II a,
Wyróżnienie – Pola Izabela Nowak z kl. I aW kategorii klas V – VIII:
I miejsce – Urszula Owczarska z kl. V a i Izabela Panasiuk z kl. V c
Wyróżnienie – Julia Swajda z kl. V cMichał, Ula i Iza zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się dnia 17 maja br.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Piotr Oleksiuk
W sobotę 13 kwietnia dzieci z naszej szkoły wspomagane przez licealistki - nasze absolwentki - odwiedziły pensjonariuszy DPS. Dziewczynki śpiewały piosenki i złożyły życzenia z okazji świat Wielkanocnych. Rozdały kartki świąteczne (wykonane na zajęciach z rękodzieła) oraz słoiczki zrobione metoda decoupage w ramach projektu "Miej serce". Znalazły się tez słodkie upominki. Dziękujemy tym, którzy nie żałowali czasu i zdolności, aby wnieść trochę radości w codziennym życie seniorów (to słowa jednej starszej Pani - podopiecznej DPS).
W dn. 25 kwietnia uczennice naszej szkoły Izabela Panasiuk, Magdalena Kłopotowska i Julia Swajda z kl. V c wzięły udział w konkursie artystycznym „Ty prowadzisz nas". Konkurs organizowany był przez Podlaską Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II i odbył się w Białymstoku w SP nr 45. Uczennice naszej szkoły zdobyły tytuł laureata. Gratulujemy serdecznie!
27 kwietnia 2019 r. w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta Gala Jubileuszowa 25-lecia Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Wśród przybyłych byli przedstawiciele samorządu, parlamentu, duchowieństwa na czele z ks. bpem Tadeuszem Pikusem oraz dyrektorem i wicedyrektorem Caritas Polska: ks. Marcinem Iżyckim i ks. Krzysztofem Sroką. Na Święto Caritas przyjechali także reprezentanci różnych instytucji, organizacji, firm, Lasów Państwowych, Policji, Sanepidu, oświaty, kultury oraz osoby bezpośrednio związane z Caritas, w tym pracownicy, wolontariusze i podopieczni.
Drugim punktem obchodów była Eucharystia w sokołowskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Naszą szkołę na uroczystości reprezentowały wolontariuszki: Julia Pućko i Maja Kaczmarek z kl. VIII a z opiekunem wolontariatu p. Agnieszką Olendzką.Ogólnopolski Konkurs Myśli Jana Pawła II
Dnia 29 kwietnia w Białymstoku odbył się wojewódzki etap Ogólnopolskiego Konkursu „Myśli Jana Pawła II” organizowanego przez Podlaskie Kuratorium Oświaty przy współpracy z Wydziałami Katechezy poszczególnych diecezji. Konkurs przebiega pod hasłem: „Jesteście moją nadzieją” i przybliża wartości zawarte w nauczaniu św. Jana Pawła II. Ma na celu ukazanie znaczenia chrześcijańskiego systemu wartości oraz kształtowanie świadomości i postaw młodzieży.
Zadaniem uczestników było zapoznać się z treścią niektórych książek Ojca św. i wielu przemówień skierowanych do młodzieży, a następnie napisać test składający się z zadań otwartych i zamkniętych. Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice, które na etapie szkolnym otrzymały najwyższą liczbę punktów. Są to: Justyna Korzeniewska z kl. III A gim., Angelika Szybańska z kl. VII b i Wiktoria Filińska z kl. VII b.
Angelika Szybańska zajęła IV miejsce. Znalazła się w gronie laureatów i będzie reprezentowała nasze województwo w finale. To już po raz 8 w tym konkursie uczniowie naszej szkoły docierają do finału.
Angelice gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.Barbara Oleksiuk
Zajęcia z komunikacji interpersonalnej
Osiagniecia_marzec_kwiecien.pdf
MAJ
Podsumowanie konkursu religijnego
„W mocy Bożego Ducha – jestem misjonarzem w moim środowisku” – pod takim hasłem odbyła się IX Edycja Diecezjalnego Konkursu Religijnego dla Uczniów Szkół Podstawowych. Konkurs obejmował 3 kategorie: plastyczna klasy I – III, praca plastyczna klasy IV-VII lub praca literacka, projekt edukacyjny.
Na etapie szkolnym zostało wyróżnionych 10 prac plastycznych, 2 prace literackie i 4 projekty edukacyjne, które zostały przesłane na etap diecezjalny.
Podsumowanie konkursu odbyło się 9 maja w Sabniach. Spośród 269 nadesłanych prac, trzy prace naszych uczniów zostały nagrodzone:- III miejsce w kategorii praca literacka – Angelika Szybańska kl. z VII b,
- wyróżnienie w kategorii – praca plastyczna: Mateusz Zgierun z kl. I b i Kacper Wojtkowski z kl. III a.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
21 rocznica nadania szkole im. Jana Pawła II
Dnia 13 maja społeczność naszej szkoły świętowała 21 rocznicę wyboru Jana Pawła II na Patrona szkoły. Tego dnia uczniowie klasy VI c, V c oraz IV d pod kierunkiem siostry Benigny i pana Lechosława Ryszczuka przygotowali uroczystą Akademię promującą najważniejsze wartości zaczerpnięte z nauczania tego Wielkiego Polaka. W Akademii nawiązano również do wizyty Jana Pawła II w Drohiczynie, która miała miejsce 10 czerwca 1999r. w ramach VII pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny. Przewodnim hasłem pielgrzymki były słowa: "Bóg jest miłością". Uczniowie w artystyczny sposób przypomnieli, powołując się na nauczanie swego Patrona to, co wydaje się tak oczywiste, a mianowicie: to miłość otwiera na drugiego człowieka, uzdalnia do przekroczenia bariery własnych słabości i uprzedzeń, otwiera perspektywy prawdziwego pojednania.
s. Benigna
Dnia 13.05.2019 r., zgodnie z wieloletnią tradycją, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym, wzięli udział w Nabożeństwie Fatimskim w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. Młodsze dzieci niosły różaniec, młodzież czytała rozważania, niosła figurę Matki Bożej, nauczyciele włączyli się w rozważania tajemnic różańcowych. Tradycja uczestniczenia w tym nabożeństwie wzięła swój początek 13.05.1998 roku, czyli wówczas, gdy szkole nadano imię Wielkiego Polaka - Jana Pawła II.
14 maja 2019 r. uczniowie klasy II c brali udział w warsztatach kulinarnych w ramach programu "Żółty talerzyk".
RUR - „Ratujemy i Uczymy Ratować”
Kolejna grupa dzieci przeszła szkolenie z udzielania pierwszej pomocy w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” opracowanego przez Fundację WOŚP.
Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Zobacz zdjęcia…E.O
Lepienie kul bokashi 16.05
Kwiatki na Dzień Matki
Kolorowy papier, nożyczki i trochę kleju.
19 maja obchodzony jest Dzień Dobrych Uczynków. Ustanowiono go w 2005 roku z inicjatywy Fundacji Ekologicznej ARKA. Arka zachęca do dobrych uczynków zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt czy środowiska naturalnego. Pomysł zyskał sporą popularność i do akcji przez lata włączało się wiele firm, instytucji i przede wszystkim zwykłych ludzi, chcących zrobić coś dobrego dla innych. Do akcji włączyli się również uczniowie kl. IIIa, promując ją własnoręcznie wykonanymi plakatami i zbierając śmieci w pobliżu szkoły.
T. J.
W dniach 19 – 22 maja 2019 r. odbywała się wizytacja Księdza Biskupa Tadeusza Pikusa. Ksiądz biskup odwiedzał placówki oświatowe, urzędy administracji publicznej, spotykał się z mieszkańcami Siemiatycz. W ten sposób chciał być blisko drugiego człowieka, poznać jego środowisko, sytuację społeczną, a w miarę możliwości wspólnie zaradzić trudnościom, jak również dzielić radość z odniesionych sukcesów. Dnia 21 maja Ksiądz Biskup odwiedził naszą placówkę. Spotkanie całej społeczności odbyło się w hali sportowej. Uczniowie pod kierunkiem P. Katarzyny Kasperuk oraz P. Lechosława Ryszczuka przygotowali piękna akademię. Jej mottem przewodnim był Testament Jana Pawła II - patrona naszej szkoły. Zwracając się do społeczności uczniowskiej, Ksiądz Biskup, odwołał się do części artystycznej, wskazał na wielką rolę w życiu człowieka wartości: Ojczyzna, odpowiedzialność, przebaczenie, miłość, rodzina. To one określają tożsamość, nadają kierunek rozwoju, określają fundament ludzkich relacji. Po spotkaniu w hali Ksiądz Biskup spotkał się z pracownikami w pokoju nauczycielskim. W słowie skierowanym do nauczycieli zwrócił uwagę na wielką rolę pedagogów w procesie wychowania, rozwoju osoby ludzkiej. Spotkanie zostało upamiętnione wspólną fotografią.
s. Benigna
22 maja 2019 r. o godz. 9:30, w Hali Widowiskowo-Sportowej MOSIR w Siemiatyczach odbyła się IX Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Jesteśmy Razem”. Gospodarzami Spartakiady byli: Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach oraz Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Siemiatyczach.
Cieszymy się bardzo, ze nasi wolontariusze mogą towarzyszyć tej imprezie. W tym roku było 12 drużyn i tylu zgłosiliśmy też wolontariuszy.
Dodatkowe wsparcie stanowił nasz absolwent Rałał Wierak, który chociaż jest już studentem, przyjechał specjalnie z Lublina i wiernie trwał przy naszych podopiecznych.
Wycieczka klas IV
Wycieczka klas czwartych Lublin - Kozłówka - Kazimierz Dolny i Farma Iluzji
Tematy wyjazdu: Czujesz chemię? Związki i procesy chemiczne w środowisku przyrodniczym. Znaki na pisaku i śniegu - co mówią tropy i ślady zwierząt?
Dzień Kobiet w kl. I a
Dzień Kobiet w klasach II
Warsztaty kulinarne w I a SP
28 maja uczniowie klasy I a brali udział w warsztatach kulinarnych w ramach programu "Żółty talerzyk".
Wycieczka kl. II c i III a 29.05.2019
Zajęcia z komunikacji interpersonalnej - maj
CZERWIEC
W sobotę 1 czerwca podczas festynu organizowanego przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej i Siemiatycki Ośrodek Kultury pracowali też nasi wolontariusze.
Festyn szkolny z okazji Dnia Dziecka
„Miejcie odwagę żyć dla miłości. Bóg jest miłością” – te słowa Jana Pawła II stanowiły myśl przewodnią IX Turnieju Wielozadaniowego w którym uczestniczyły szkoły z Bociek, Dziadkowic, Drohiczyna i Siemiatycz. Turniej odbył się w dniu 05.06.2019 r. w Drohiczynie, czyli w miasteczku, które przeżywa XX rocznicę wizyty Ojca świętego Jana Pawła II.
Uczniowie rywalizowali ze sobą w konkursie wiedzy o Patronie, śpiewali pieśni, recytowali wiersze oraz uczestniczyli w zmaganiach sportowych.
Konkurencje były rozgrywane w drużynach mieszanych – po 1 osobie z każdej szkoły. Jedynie konkurs recytatorski przebiegał indywidualnie. Cieszymy się bardzo, bo nasza uczennica Izabela Panasiuk z kl. V c zdobyła I miejsce, a Anna Tarasiuk z kl. VII b – wyróżnienie.
Celem turnieju było utrwalenie pamięci o Janie Pawle II, przybliżenie przesłania wypływającego z jego nauki oraz integracja młodzieży szkół noszących imię tak zacnego Patrona.7 czerwca br. odbyła się ogólnopolska akcja czytelnicza pt. "Jak nie czytam, jak czytam”, której organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole."
Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką, a nie nieprzyjemnym obowiązkiem. Wydarzenie miało dać uczniom okazję do poczytania dowolnych książek w gronie koleżanek i kolegów i w miłych okolicznościach.
Nasza szkoła również włączyła się w tą akcję. Uczniowie wielu klas zmotywowani przez nauczycieli bibliotekarzy gromadzili się w wygodnych dla siebie miejscach i przez 10-15 min. czytali książki. Dzieci przekonały się, że jeśli tylko tego chcemy, czytać można wszędzie, razem z innymi rówieśnikami i może to być fajnie i pożytecznie spędzony czas. Być może taki pomysł przez wielu będzie wykorzystany w okresie wakacji.Barbara Oleksiuk
Rocznica wizyty Patrona Naszej Szkoły Jana Pawła II w Drohiczynie
08.06.2019Nasza szkoła na pikniku rodzinnym "Cudze chwalicie, swego nie znacie"
9 czerwca na pikniku rodzinnym "Cudze chwalicie, swego nie znacie" reprezentowaliśmy region najbliższy naszemu sercu, Naszą małą Ojczyznę - Podlasie. Przepiękne Podlasianki same w masielnicy ubijały masło. Serwowaliśmy babkę ziemniaczana, ogóreczki małosolne, busłowe łapy i mrowisko - podlaskie przysmaki. Nasza kuchnia i panie Kucharki są niezastąpione! Uczniowie pod kierownictwem I. Stefaniuk, E. Karpiuk i L. Ryszczuka przedstawili podlaskie zwyczaje, pieśni i tańce. Nauczyciele przygotowali tradycyjne stoisko wykazując się smakiem i zamysłem artystycznym. Podlasie to my!
12 czerwca 2019 roku w ramach Świetlicowego Kółka Teatralnego odbyło się przedstawienie pt. "Suchą szosą susza szła" na podstawie tekstu Małgorzaty Strzałkowskiej. Aktorami byli uczniowie klas I-IV. Zaprezentowali oni lekcję matematyki oraz języka polskiego. Świetnie poradzili sobie z trudną wymową. Dodatkowym zadaniem aktorskim było odegranie scenki pt. "Przerwa". Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania do przedstawienia.
Ewa Moga
Podsumowanie osiągnięć w kl. I - III
Podsumowanie osiągnięć w kl. IV - VII
Bal klas VIII i III gimazjum
Polonez klas VIII i III gimnazjum
Pożegnanie klas VIII i III gimnazjum
Siemiatycze - miasto zielonej energii
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019