• Rok szkolny 2014/2015

      • WRZESIEŃ

         

        XIV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku

                    12 września 2014 r. gimnazjaliści klasy II A i II C oraz delegacje klas III A, C, D Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach wraz z opiekunami wzięli udział w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który po raz XIV odbył się w Białymstoku. Szkoła wystawiła poczet sztandarowy. Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem „Sybiracy - zwycięzcy spod Monte Cassino”. Celem było ocalenie pamięci setek tysięcy Polaków wywiezionych na Wschód, oddanie czci wszystkim zmarłym oraz doświadczonym w łagrach i więzieniach Sybirakom. Po przemarszu ulicami miasta spod Pomnika Katyńskiego do Kościoła Świętego Ducha uczniowie uczestniczyli w Mszy Świętej celebrowanej przez metropolitę białostockięgo arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego oraz złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Sybiraka.
                    Była to prawdziwa lekcja historii, świadectwo pamięci o tych, którzy z zesłania do Ojczyzny już nie wrócili. To nauka patriotyzmu, która jest zobowiązaniem pokoleń, Polaków cieszących się wolnością.

         

        Diecezjalny Dzień Młodzieży

                12 września br. w Serpelicach odbył się Diecezjalny Dzień Młodzieży. Zaproszenia na nie wystosował biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Z naszej szkoły wzięła w nim udział 20-osobowa grupa uczniów. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Nauczycielu gdzie jesteś?… Chodźcie, a zobaczycie” (J 1, 38 – 29). Stanowiło uroczystą inaugurację przygotowań diecezji drohiczyńskiej do spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Uczestnicy wysłuchali katechezy na temat celu i sensu naszego  życia, a następnie wzięli udział we Mszy św. Ks. Biskup w wygłoszonej homilii zaapelował o pokonywanie trudności życia patrząc zawsze w kierunku krzyża. Zaznaczył też, że znak krzyża powinien być zawsze otaczany szacunkiem, ale także ukazywany światu w różnych miejscach, jako znak nadziei. Na koniec spotkania wszyscy przeszli przez symboliczną bramę krzyża.

        Barbara Oleksiuk

        Wolontariusze Caritas na targach NGO

                 W niedzielę 14 IX w Siemiatyczach odbyły się targi, na których 22 organizacje pozarządowe prezentowały swoją działalność.  Jedno ze stanowisk zostało przygotowane przez wolontariuszy Caritas. Na odwiedzających czekało wiele atrakcji i niespodzianek oraz pakiet informacji o działalności Caritas na terenie Siemiatycz. Można było nauczyć się robienia kartek okolicznościowych, przygotowano stoisko z malowaniem twarzy i paznokci. Można tu  było też poskakać na trampolinie lub skosztować waty cukrowe oraz ciekawie i miło spędzić czas. Wolontariusze przybliżyli  pracę  i zasady działania organizacji. Zainteresowani mogli:  wypełnić ankiety i zasilić szeregi wolontariuszy Caritas, zapisać dziecko do prowadzonej w Siemiatyczach świetlicy lub przyłączyć się do realizowanych projektów, takich jak: „Dialog międzypokoleniowy – instrukcja obsługi” (dotacja ROPS Białystok), „Żyć pięknie – cykl spotkań dzieci i młodzieży” (dotacja Wojewody Podlaskiego).

        Agnieszka Olendzka

        „Sprzątanie Świata”

                 19 września uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w corocznej akcji „Sprzątanie Świata”. Jej celem jest promowanie ekologii, podkreślanie roli człowieka w segregacji odpadów i inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Maluchy i młodzież pod opieką nauczycieli zaopatrzeni w worki i rękawice sprzątali najbliższe otoczenie szkoły. Akcja przebiegała sprawnie, dzieci sprzątały wyznaczone rejony.
               Podniesienie świadomości ekologicznej młodego pokolenia to długofalowy proces, który zaczyna się już od przedszkola i powinien trwać do końca życia każdego z nas. Wierzymy, że swoją proekologiczną postawą wpłyniemy na zmianę nawyków i przyzwyczajeń lokalnej społeczności.

        A. Bajena i H. Lubowicka

        Teatrzyk „Egzamin z bezpieczeństwa..." 

                 W piątek 19 września 2014 r. aktorzy ze Studia Magik z Białegostoku przyjechali do naszej szkoły z przedstawieniem pt. „Egzamin z bezpieczeństwa Tygryska Beniamina". W humorystyczny sposób przedstawili dzieciom z klas I - III podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa na ulicy, w domu, w drodze do szkoły. Zwrócili uwagę na to, aby nie chodzić samemu przez ciemny park,  nie wsiadać do samochodu obcych osób, ani też nic od nich nie brać. Przedstawienie bardzo się dzieciom podobało i mamy nadzieję, że przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa dzieci.

        Tekst i zdjęcia: Ewa Olszewska

        Internetowy Teatr TVP

                 23 września o godzinie 1000 uczniowie klasy III A gimnazjum uczestniczyli w projekcie Telewizji Polskiej Internetowy Teatr TVP dla Szkół. W sali multimedialnej szkoły obejrzeli spektakl „Tuwim”, muzyczne przedstawienie sięgające po utwory Juliana Tuwima w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego oraz choreografa Jarosława Stańka w wykonaniu Teatru Powszechnego w Łodzi.
                  Przyznać trzeba, że bardzo im się to udało. Sięgając po poezję Tuwima, ale też pisane przez niego szlagiery i wiersze dla dzieci, reżyserzy opowiadają nie tylko o Tuwimie. Bohaterami przedstawienia uczynili „ludzi cienia”, m.in. garderobianą, bileterkę, portiera, tych z ludzi teatru, którzy raczej nie stają w blasku sceny, ale bez których teatr nie byłby tym, czym jest. W zamkniętym teatrze, krzątają się i co rusz na siebie wpadają. Przez nich przemawia Tuwim, jego poezją mówią o swych pragnieniach i lękach. Poznali to drugie oblicze polskiego poety, o którym bardzo często nie mówi się w szkołach. Dostrzegli różnorodność i bogactwo tematów, które poruszał Skamandryta, zwrócili również uwagę na dosadne słownictwo, którego używał w wielu swoich utworach. Spektakl był niezwykle żywy i barwny, pozwolił uczniom poznać utwory Juliana Tuwima w trochę inny, bardziej oryginalny sposób niż ma to miejsce podczas lekcji.

                  Wizyta w teatrze, filharmonii czy operze to wielka wyprawa, która wymaga wielu przygotowań i zaplecza finansowego. Projekt Internetowy Teatr TV pokazał, że inwestycja w nowinki technologiczne jest niezwykle ważna, gdyż umożliwia wszystkim równy dostęp do wszelkiego rodzaju dóbr kultury, tym samym zacierając granice między uczniami z większych i mniejszych miejscowości.

         

        Spotkanie metodyczne nauczycieli - bibliotekarzy

                Dnia 29.09.2014 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie metodyczne nauczycieli bibliotekarzy powiatu siemiatyckiego. W konferencji uczestniczyło 17 osób. Tematem przewodnim spotkania był „Portret współczesnego czytelnika dziecięcego i młodzieżowego”. Zagadnienie to przedstawiły panie: Magdalena Kraszewska i Olga Topolewska z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Celem prelekcji było ukazanie skutecznych sposobów motywowania uczniów do czytania książek.

        Nasi nauczyciele bibliotekarze jako gospodarze spotkania podzielili się swoimi doświadczeniami. Przybliżyli gościom specyfikę pracy naszej biblioteki w formie prezentacji multimedialnej.


        PAŹDZIERNIK

        Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

                    Dnia 9 X 2014 r. odbyła się XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę w Częstochowie . Było to wielkie dziękczynienie za dar kanonizacji Papieża Polaka. Uczestniczyli w niej uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami.
        Punktem centralnym spotkania była uroczysta Msza św. odprawiona pod przewodnictwem arcybiskupa Celestino Migliore Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Eucharystię koncelebrował biskup Henryk Tomasik duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. W wygłoszonej homilii arcybiskup apelował do młodych, aby słuchali rodziców i nauczycieli, bo wtedy wypełniają posłuszeństwo Panu. Zachęcał również, aby w swoim codziennym życiu urzeczywistniać naukę Patrona i Jego przykład życia. Wieczorem pierwszego dnia młodzi pielgrzymi wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, modlili się w kaplicy przed Cudownym obrazem i uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich.

                    Nasi uczniowie zwiedzili również Sanktuarium Maryjne w Gidlach oraz Sanktuarium w Kałkowie-Godowie, gdzie znajduje się Golgota upamiętniająca wydarzenia związane z męczeństwem narodu polskiego.

        Barbara Oleksiuk

        Dialog międzypokoleniowy

              "Dialog międzypokoleniowy – instrukcja obsługi" - pod tym hasłem w świetlicy Caritas w Siemiatyczach prowadzone są spotkania międzypokoleniowe. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas  spotykają się z podopiecznymi świetlicy oraz seniorami, by wspólnie spędzać czas i  dzielić się informacjami. Dzieci i młodzież przekazują swoją wiedzę seniorom, a oni odwzajemniają się opowiadając o dawnych zwyczajach i ucząc dziś już zapomnianych zajęć. Uczestniczy projektu biorą też udział w zajęciach prowadzonych przez instruktorów. Podczas jednego z warsztatów pani Beata Żarkowska-Korniluk pokazała nam, jak wykonywać piękną biżuterię z filcu. 

        Agnieszka Olendzka

        Zajęcia z okazji MMBS

        Miejsce akcji: biblioteka szkolna

        Czas akcji: październik 2014

        Wydarzenie: Nietypowe zajęcia biblioteczne z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

         

        X Zjazd Podlaskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

        W piątek 10.10.2014 r. w Łomży spotkali się uczniowie i pedagodzy z podlaskich szkół noszących imię Jana Pawła II.

        Uroczystość rozpoczęła się o 09:30 Mszą świętą w Kościele Bożego Ciała w Łomży. Homilię wygłosił biskup Tadeusz Bronakowski, który skierował do młodzieży zaproszenie, aby odważnie poszli w ślady świętych – nawet jeśli ideały lansowane przez pełne rozrywki media mówią inaczej. W górę wzniesiono 36 pocztów sztandarowych z placówek całego województwa, od Suwałk po Siemiatycze. Po Mszy świętej odbył się uroczysty przemarsz, przy dźwiękach orkiestry, do Szkoły Podstawowej nr 10.
        Podczas uroczystości dokonano posadzenia dębu pamięci, dedykowanego świętemu Papieżowi. Uczynili to symbolicznie między innymi: Prezydent Miasta Łomży Mieczysław Czerniawski, Jego Ekscelencja Biskup Tadeusz Bronakowski i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10, Lech Sobociński.
        Uroczystości odbywały się w Szkole Podstawowej nr 10. Otwarcia zjazdu dokonali: Wicekurator Oświaty Wiesława Ćwiklińska i Prezydent Miasta Łomży Mieczysław Czerniawski. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali część artystyczną. Przed publicznością wystąpiły też łomżyńskie mażoretki. Referat wygłosił ksiądz Zbigniew Skuza, prorektor łomżyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Wskazał w nim fundamenty wychowania, z których najważniejszy to podążanie ku świętości. Spotkanie uświetnił występ Zespołu Amigos Para Siempre (Przyjaciela na zawsze).

        Przedstawiciele naszej szkoły, poczet sztandarowy oraz członkowie rady pedagogicznej uczestniczyli w uroczystościach X Zjazdu Podlaskiej Rodziny Szkół.
        Na pamiątkę przywieźli monografię, w której opisane są działania przedszkoli oraz szkół noszących imię Jana Pawła II, okolicznościowe znaczki oraz miłe wspomnienia.

        Krótka relacja z tego wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=zBIDJrCFVmg

         

         „Dzień Głośnego Czytania”

               13 października w bibliotece szkolnej odbył się „Dzień Głośnego Czytania”. Imprezę zorganizowano w związku z obchodzonym w październiku Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.
                 W przeddzień Święta Edukacji Narodowej uczniowie klas drugich szkoły podstawowej spotkali się z emerytowanymi nauczycielkami naszej szkoły. Odwiedziły nas panie: Helena Zięba, Maria Michalak, Danuta Koroluk. Każda z pań przeczytała tekst wybranej przez siebie bajki lub książki, zachęcając w ten sposób do czytania. Uczniowie obejrzeli również prezentację multimedialną, przygotowaną przez nauczycieli-bibliotekarzy, której celem było podkreślenie roli biblioteki i książki. Na zakończenie zaproszeni goście otrzymali życzenia z okazji Dnia Nauczyciela, zostali obdarowani wykonanymi przez dzieci laurkami i kwiatkami. Uczniowie zostali poczęstowani cukierkami.
                 Spotkanie przyniosło radość zarówno dzieciom jak i zaproszonym gościom. Panie nie kryły wzruszenia. Przypomniały sobie wspaniałe uczucie, kiedy stając przed klasą skupiały na swoich słowach uwagę wszystkich dzieci. Miały też chwilę czasu na wspólną rozmowę przy kawie i herbacie. 

         

        Dzień Edukacji Narodowej

                        Dnia 14 października 2014 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Został zaproszony cały personel, a także emeryci placówki. Przedstawiono krótką historię Dnia Edukacji Narodowej wraz z częścią artystyczną, po której uroczyście wręczono wszystkim pracownikom dyplomy.

         

        Otwarcie boiska

                         14.10.2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie odnowionego wielofunkcyjnego boiska przy naszej szkole. Prowadzącymi uroczystość byli Karol Konachowicz i Maria Czaban. Burmistrz Miasta Siemiatycze Pan Piotr Siniakowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Pan Jan Hyndza, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Bojarska, Dyrektor naszej szkoły pan Mariusz Niewiarowski oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Paulina Trochimiak uroczyście przecięli wstęgę tym samym dokonując aktu otwarcia obiektu. Następnie boisko zostało poświęcone przez duchownych ks. proboszcza Jana Koca i ks. proboszcza Bazylego Litwiniuka. Zaproszeni goście w konkurencjach sportowych przygotowanych przez członków SKS Kangur, mogli przetestować nowy obiekt. Padało wiele bramek.
        Uroczystość otwarcia boiska zbiegła się z Dniem Edukacji Narodowej. Pan Burmistrz złożył wszystkim nauczycielom serdeczne życzenia oraz wraz z Panem Dyrektorem wręczył nagrody za pracę dydaktyczną i wychowawczą.

         

        Dzień Papieski w świetlicy Caritas

                 Nasza szkoła ma zacnego Patrona. To zobowiązuje. W tym szczególnym roku, roku kanonizacji Jana Pawła II chcemy realizować hasło: „Świętymi bądźcie”. Z przesłaniem Jana Pawła II  w dniu 16.10.2014 r. odwiedziliśmy świetlicę Caritas.
        Dziewczęta ze Szkolnego Koła Caritas czytały zebranym o życiu świętego Jana Pawła II, a chłopcy razem z podopiecznymi świetlicy, na podstawie tego rymowanego życiorysu, zapisywali cechy świętego, które możemy naśladować. Wspólnie śpiewaliśmy „Barkę” oraz hymn „My Jana Pawła uczniowie…”. Nie zabrakło też kremówek papieskich upieczonych przez wolontariuszki. Na koniec spotkania modliliśmy się o to, abyśmy umieli naśladować Wielkiego Polaka w dążeniu do świętości.

        Agnieszka Olendzka

        Z działalności Szkolnego Koła Misyjnego

                      Uczniowie ze Szkolnego Koła Misyjnego przygotowali inscenizację pt. „Pomyśl, może Bóg Ciebie powołuje...". Została ona przedstawiona w Niedzielę Misyjną na Mszy św. dla dzieci w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. Przedstawienie miało na celu przybliżenie sytuacji dzieci żyjących w krajach misyjnych oraz zachęcenie do modlitwy oraz pomocy materialnej.

                                                                                               Barbara Oleksiuk

        Jubileusz XX-lecia Caritas

                W tym roku przypada 20-lecie działalności Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Delegacja Szkolnego Koła Caritas naszej szkoły, brała udział w uroczystych obchodach tego jubileuszu, które miały miejsce w Drohiczynie w niedzielę, 19 października 2014 r.
        Uroczystości rozpoczęła Eucharystia w drohiczyńskiej katedrze pw. Trójcy Świętej. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp. Antoni Dydycz. Po Mszy Św. kapłani, pracownicy i wolontariusze Caritas, zaproszeni goście, przedstawiciele władz, darczyńcy i przyjaciele organizacji spotkali się w auli seminaryjnej.
        20-lecie Caritas zbiegło się ze zmianą w Zarządzie organizacji. Pracownicy i wolontariusze kwiatami i pięknymi słowami dziękowali i żegnali się z dotychczasowym dyrektorem ks. Krzysztofem Kisielewiczem, wicedyrektorem ks. Zbigniewem Średzińskim i s. Barbarą Konobrodzką. Uroczystość uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” z Siemiatycz.
        Spotkanie zakończyła wspólna agapa, uczestnicy jubileuszu otrzymali  pamiątkowe upominki przygotowane specjalnie na tę okazję.

        Agnieszka Olendzka

        Marsz „PaT i Zebra”

        W dniu 21 października 2014 r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w trzeciej edycji imprezy profilaktycznej Marsz „PaT i Zebra”. Jest to wspólne przedsięwzięcie policji oraz Publicznego Gimnazjum nr 1 w Siemiatyczach. Jego celem jest kształtowanie świadomej i odpowiedzialnej postawy oraz promowanie mody na bezpieczeństwo. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji. W programie znalazły się m.in.: komora dymowa, symulacja akcji ratowniczej Straży Pożarnej, symulacja napadu rabunkowego i interwencja Policji, zabawy sprawnościowe, scenka teatralna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Ostrożanach, tańce integracyjne.
        Uczniowie i nauczyciele siemiatyckich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wspólnie z policjantami, Panią Zebrą oraz pozostałymi uczestnikami marszu przeszli ulicami miasta. Byli ubrani na czarno i biało, posiadali odblaskowe emblematy. Nieśli transparenty oraz hasła promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym i życie wolne od uzależnień.

         

         „Śladami Patrona i nie tylko…” - wycieczka klas VI

                   W dniu 22 X 2014 r., kiedy to przypada liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II – Patrona Szkoły uczniowie klas VI, razem z wychowawcami, wybrali się by szukać Jego śladów w naszej „Małej Ojczyźnie”.
                    Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od Mszy świętej sprawowanej w Sanktuarium Matki Bożej Ostrożańskiej. Ks. Łukasz Suszko – duszpasterz młodzieży, który przewodniczył Eucharystii, w czasie kazania mówił o naśladowaniu patrona w zdobywaniu mądrości, która pomaga w kształtowaniu sumienia oraz w rozwoju życia duchowego poprzez modlitwę i udział w sakramentach świętych. Obdarował nas breloczkami z logo Światowych Dni Młodzieży.
                  Historię cudownego obrazu przybliżył nam proboszcz parafii Ostrożany, ks. Roman Szmurło, który podarował obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Ostrożańskiej.
                    Następnym punktem wędrówki było Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II w Drohiczynie. Zwiedziliśmy tam salę papieską - z fotelem, na którym w 1999 roku zasiadł w Drohiczynie Jan Paweł II, z obrazami, pamiątkowymi medalami i monetami, okolicznościowymi znaczkami i pocztówkami. Widzieliśmy też wiele innych cennych, unikatowych eksponatów.
                  W Cerkwi prawosławnej św. Mikołaja z historią tej świątyni zapoznał nas ksiądz Eugeniusz Zabrocki. Jest to murowana cerkiew z lat 1763-1792, klasycystyczna, z ikonostasem z końca XVII wieku i z malowidłami neorenesansowymi.
                 Katedrę Trójcy Przenajświętszej, krypty oraz Wyższe Seminarium Duchowne zwiedziliśmy dzięki uprzejmości. prokuratora seminarium ks. Piotra Jurczaka, który dał nam za przewodników kleryków.
                     Choć byliśmy już nieco zmęczeni, weszliśmy na Górę Zamkową, skąd rozpościerał się wspaniały widok na dolinę Bugu i na zakole rzeki, która skręca tuż pod wzgórzem o 180 stopni. Widzieliśmy też największy bunkier z „Linii Mołotowa".
               Zwiedzanie Nadbużańskiego Parku Historyczno-Kulturowego: „Bug - pogranicze kultur i religii" rozpoczęliśmy od wystawy zabytkowych motocykli, której towarzyszy wystawa tablic rejestracyjnych z całego świata. Podziwialiśmy zbiory archeologiczne, etnograficzne i zabytkowe eksponaty.
                     Po posiłku w restauracji „Zamkowa” udaliśmy się przeprawą promową przez rzekę Bug. Na zakończenie spotkania udaliśmy się pod krzyż upamiętniający spotkanie ekumeniczne, które miało miejsce w Drohiczynie w 1999 r.

         

        Ślubowanie klas I 

        22 października 2014 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. W obecności zaproszonych gości: Burmistrza Miasta Siemiatycze Pana Piotra Siniakowicza, przewodniczącej Rady Rodziców Pani Anny Bojarskiej, księży i dyrekcji szkoły, 54 uczniów złożyło ślubowanie:

        „ …być pilnymi w nauce,
        wzorowymi w zachowaniu,
        godnie reprezentować
        dobre imię naszej szkoły.”

        Po części oficjalnej był czas na zdjęcia, pamiątkowe dyplomy, słodki poczęstunek oraz otrzęsiny. Uroczystość uświetnił program słowno-muzyczny „Już jesień”, przygotowany przez uczniów z klas II a i III a z koła recytatorskiego i Małego Samorządu, który zachwycił młodszych kolegów. Atrakcją były jesienne zagadki, na które pierwszaki sprawnie odpowiadali.
        Życzymy pierwszakom sukcesów w nauce i wzorowego zachowania!

        Iwona Stefaniuk, Edyta Dziołak

         „Już jesień”

                   „Już jesień” – taki tytuł nosił program słowno-muzyczny przygotowany przez koło recytatorskie z kl. II a i III a, którego opiekunkami są p. Elżbieta Koc i Edyta Dziołak.
                 Uczniowie udowodnili, że jesień nie musi być smutna. Recytowali piękne wiersze o tematyce jesiennej i śpiewali jesienne piosenki. Tym razem jednak wzbogacili swój występ nie tylko pięknymi strojami i dekoracją, ale i tańcem. „Jesienny kujawiaczek” i taniec z parasolkami bardzo podobał się zaproszonym uczniom naszej szkoły i przedszkolakom z Przedszkola nr 5.

        Edyta Dziołak

        Otrzęsiny klas IV

        Dnia 24 października odbyły się w naszej szkole otrzęsiny klas czwartych szkoły podstawowej.
        Klasy czwarte z wychowawcami: p. Ewą Gajewicz i p. Norbertem Marksem przygotowały stroje wyróżniajace klasę. Klasę IV a tworzyły Smerfy, IV b – Ufoludki. W trakcie imprezy uczniowie rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach: malowanie portretu wychowawcy, rozpoznawanie smaków, jedzenie jabłka zawieszonego na sznurku, bieg z piłką i szarfą, qwiz o szkole i jej pracownikach, owijanie postaci papierem toaletowym, taniec z krzesłami. Ostatnią konkurencją otrzęsin było przygotowanie i wykonanie piosenki z wychowawcą.
        Zmagania uczestników oceniane było przez jury w składzie: p. Mariusz Niewiarowski - dyrektor szkoły, p. Irena Jackiewicz – Wróblewska – opiekun SU, p. Halina Lubowicka – wychowawca klasy VI b, Arkadiusz Sak – przedstawicuel uczniów z gimnazjum i Mateusz Pisiecki – gospodarz klasy VI b. Otrzęsiny prowadziły uczennice: Klaudia Nina Bornus, Zuzanna Czapiuk oraz Julia Krasowska z klasy VI b, która była organizatorem imprezy.
        Zabawa była wspaniała. Wszyscy wykazali się pomysłowością i zaangażowaniem. Na zakończenie wychowawczyni klasy VI b pochwaliła czwartaków za występy i wręczyła ich gospodarzom cukierki.

        Halina Lubowicka

        Dzień Seniora

        „Gdy się dowiedzieć czegoś chcesz,
        Z mądrości starszych przykład bierz.
        A młodzież swą energię da
        zabawa dobra niechaj trwa.”

        Te słowa rozbrzmiewały w Siemiatyckim Ośrodku Kultury podczas Dnia Seniora w dniu 30.10.2014 r. Młodzież Szkolnego Koła Caritas naszej szkoły podczas występu dla seniorów chciała w sposób szczególny, pokazać, jak ważne jest czerpanie z doświadczenia i mądrości życiowej osób starszych. Teraz, kiedy rodziny wielopokoleniowe należą do rzadkości, takie spotkania nabierają szczególnej wartości. Młodzi ludzie pełni energii i entuzjazmu cieszyli się, że mogą wnieść odrobinę radości w życie osób starszych. Nie zapomnieliśmy też o pensjonariuszach Domu Opieki Społecznej.

        Agnieszka Olendzka


        LISTOPAD

         

        DZIEŃ PAPIESKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

                  Dzień Papieski był okazją do wspomnienia św. Jana Pawła II. W związku z tym biblioteka szkolna  przygotowała wystawkę książek  o Ojcu Św. oraz ciekawą ofertę zajęć, pozwalającą pogłębić wiedzę na temat życia i działalności wielkiego Polaka.

        Uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła im sylwetkę Patrona naszej szkoły. Reprezentanci klas IV-VI sprawdzali swoją wiedzę rywalizując w następujących konkurencjach:

        • Krzyżówkowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II
        • Gra edukacyjna „Podróż śladami Jana Pawła II”
        • Gra planszowa „Dookoła świata z Janem Pawłem II”


        Zwycięzcami na poziomie poszczególnych klas okazali się:

        • kl. IV a
        • kl. V a
        • kl. VI a

        Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom rozgrywek serdecznie dziękujemy.

         

        „ŚNIADANIE DAJE MOC” 
        w klasach I - III szkoły podstawowej - 07.11.2014 r.

        Zaprszamy do relacji fotograficznej :-)

         

         

        Obchody Święta Niepodległości Polski

                Dnia 10 listopada 2014 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia ku czci 96 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Przygotowali ją uczniowie klasy III a gimnazjum pod czujnym okiem pani Haliny Jaroszuk i pani Anny Gregorczuk. Uczniowie – Wioletta Koc, Karolina Kryńska, Karina Bisz, Aneta Niewierowska, Gabriela Zduniuk i Dawid Sołomacha przybliżyli historię wydarzeń, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej Polsce. Fakty z historii przeplatane były recytacją wierszy i śpiewem patriotycznych pieśni. Oprawę muzyczną przygotował chór szkolny kierowany przez pana Lechosława Ryszczuka.

         

        „ŚNIADANIE DAJE MOC”

                   Akcja „Śniadanie daje moc” w klasach IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum odbędzie się 12 listopada (środa) na pierwszych dwóch lekcjach. Każda klasa wspólnie przygotowuje posiłek ze zdrowych produktów. Następnie uczniowie spożywają klasowe śniadanie.

        Samorząd Uczniowski

        Wystawa pokonkursowa

                  Uczniowie naszej szkoły zostali laureatami VII edycji Konkursu Plastycznego im. Stefana Feista "Siemiatycze różnorodne":

        Adam Owczarski z kl. V a - I miejsce w kategorii do lat 14, Nagroda NSZZ Solidarność w Siemiatyczach

        Patrycja Jaroszyk z kl. VI a - II miejsce w kategorii do lat 14

        Zofia Uszyńska z klasy IV a - wyróżnienie w kategorii 6-10 lat

        Prace zostały wykonane pod opieką i instruktażem p. Czesławy Daniel. Warto zobaczyć tę wystawę i porównać możliwości warsztatowe autorów prac plastycznych na tle rówiesników z ogniska plastycznego i siemiatyckich szkół. Można je oglądać w Siemiatyckim Ośrodku Kultury (ul. Zaszkolna 1) do 31 grudnia 2014 r.

         

        Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej

                    12 listopada 2014 r. w Drohiczynie miały miejsce Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej Chłopców. Uczniowie klas V i VI naszej szkoły: Jakub Gierasimiuk, Filip Kłopotowski, Łukasz Kot, Adam Owczarski, Adrian Siekierko, Kacper Szczurowski, Maciej Trojanowski i Mateusz Zduniuk zajęli tam III miejsce.

         W dniu 14 listopada 2014 r.  odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piłki Siatkowej Dziewcząt. Drużyna w składzie: Sylwia Czarkowska, Karolina Dobrogowska, Karolina Karolczak, Joanna Konopacka, Kamila Radzikowska  i Katarzyna Trojanowska z III klas gimnazjum zajęły także III miejsce, na sześć drużyn biorących udział w tych zawodach.

         

        Bal Wszystkich Świętych

                      18 listopada 2014 r. w 100 rocznicę śmierci bł. Karoliny Kózki w naszej szkole na kilka godzin zagościło Niebo. Stało się to za sprawą dzieci i młodzieży, którzy przebrani za postacie różnych świętych wzięli udział w zorganizowanym przez katechetów Balu Wszystkich Świętych. Celem spotkania było uczczenie „narodzin dla Nieba” polskiej błogosławionej oraz innych znanych patronów. Na początku wszyscy wspólnie odmówili „Ojcze nasz”, zaśpiewali hymn „Święty, święty...” oraz piosenkę „Taki duży, taki mały może świętym być...”. Oprócz wesołej zabawy przy muzyce, dzieci obejrzały prezentację multimedialną, dzięki której poznały najważniejsze przesłania wybranych błogosławionych i świętych. Odgadywały zagadki i brały udział w różnego rodzaju zabawach integracyjnych. Zostali też wybrani Król i Królowa balu, którzy mieli najbardziej ciekawe przebranie. Byli to: Julia Radziszewska z kl. III b, która wcieliła się w rolę św. Bakhity oraz Alek Boratyński z kl. II a przebrany za św. Karola Boromeusza. Na koniec każdy uczestnik otrzymał „sms od świętego” wraz ze słodkim cukierkiem.

        Barbara Oleksiuk

        „O Tuwimie słów kilka…”

                 19 listopada br. uczniowie klasy III a i III b szkoły podstawowej uczestniczyli w imprezie bibliotecznej pt. „O Tuwimie słów kilka…” Zajęcia przygotowały i przeprowadziły dziewczęta z Koła Przyjaciół Biblioteki: Agata Dawidziuk, Agata Kalużna, Justyna Korzeniewska, Daria Łyskowicz, Aleksandra Puzan.

                             Na początku dzieci obejrzały prezentację multimedialną, której celem było zapoznanie z życiem i twórczością J. Tuwima. Następnie wysłuchały kilku wierszy tego wybitnego poety w interpretacji gospodarzy spotkania. Podsumowaniem imprezy był błyskawiczny minikonkurs dotyczący treści zaprezentowanych tekstów. Najbardziej uważni uczestnicy spotkania zostali nagrodzeni dyplomami uznania.

                     To druga impreza biblioteczna zorganizowana przez Koło Przyjaciół Biblioteki. Z podobnym programem członkowie koła wystąpili 21 października br. przed widownią młodszej grupy dzieci ze świetlicy.

         

        Bal w świetlicy Caritas

               20.11.2014 r. we czwartek młodzież ze  Szkolnego Koła Caritas działającego przy  naszej szkole zorganizowała Bal Wszystkich Świętych w świetlicy Caritas w Siemiatyczach. Warunkiem udziału w zabawie było przebranie się za postać świętego. Bal stworzył okazję, by przypomnieć sobie życiorysy świętych, bo:  „Święci nie potrzebują oklasków, ale chcą, abyśmy  ich naśladowali.” – to słowa naszego Patrona Jana Pawła II. Poznajmy więc życie tych, którzy poprzedzili nas w drodze do nieba i uczmy się, że świętość można przeżywać radośnie.
        Bal w świetlicy zorganizowano w ramach projektu „Żyć pięknie – cykl spotkań dla dzieci i młodzieży”. Dzięki dofinansowaniu Wojewody Podlaskiego od kilku miesięcy we wspólnych zajęciach w świetlicy uczestniczą wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas i podopieczni świetlicy.

        Agnieszka Olendzka

        Spotkanie z poezją Karola Wojtyły

                Zgłębiając nauczanie św. Jana Pawła II, nie można zapomnieć o tak istotnym elemencie Jego twórczości i osobowości, jakim była poezja. We wszystkich wierszach i poematach Ojca św. jak w soczewce dostrzega się wielką miłość autora do Boga i ludzi oraz niezwykłą wrażliwość na piękno. Można sądzić, że Jego twórczość była jedną z wielu ścieżek ku jego świętości. Chociaż często występuje przekonanie, iż poezja Karola Wojtyły to trudny dla przeciętnego śmiertelnika świat głębi znaczeń i refleksji, mimo to warto pochylać się nad tymi pięknymi strofami, próbować je zrozumieć i zgłębiać ich treść.

        W tym celu 21 listopada br. odbyło się spotkanie z poezją Karola Wojtyły zorganizowane przez bibliotekę szkolną i Koło Patrona Szkoły. Młodzież czytała wybrane wiersze oraz wysłuchała kilka utworów Papieża zaśpiewanych przez znanych piosenkarzy.

        Barbara Oleksiuk

        OTRZĘSINY KLAS I GIMNAZJUM

                   Dnia 21 listopada 2014 r. uczniowie klasy III A mieli zaszczyt, by godnie powitać nowych uczniów gimnazjum. „Kociaki" prezentowały swoje umiejętności podczas wielu ciekawych konkurencji, w których musiały wykazać się sprawnością, inteligencją i kreatywnością; czyli cechami bardzo cenionymi na tym etapie edukacji! Wszystkie klasy zaprezentowały bardzo interesującą część artystyczną i napracowały się przy przygotowaniu przebrań. Klasa I A wcieliła się w rycerzy i damy dworu, klasa I B w piratów, a I C w Indian z Plemienia Czarne Stopy. Zmagania pierwszaków oceniało jury w składzie panie: E. Karpiuk, J. Jackiewicz-Wróblewska, E. Siniakowicz oraz nasza koleżanka  Paulina Trochimiak. Zmagania wygrała klasa I C. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że wszyscy uczestnicy są gotowi, by nosić miano gimnazjalistów. Przedstawiciele klas otrzymali pamiątkowe dyplomy i certyfikaty pierwszoklasistów. Zabawa była przednia, wszystkim dopisywały humory.
        Podziękowania należą się klasie III A, która była gospodarzem otrzęsin. Gratulujemy pomysłowości i dziękujemy.

         

        Quilling w świetlicy - czyli jak zrobić piękne kartki

                   W sobotę (22 listopada) w świetlicy Caritas w Siemiatyczach odbyło się kolejne spotkanie warsztatowe z cyklu „Żyć pięknie”. Tym razem wolontariusze i podopieczni Caritas zgłębiali technikę tworzenia kartek, jaką jest quilling.

        Projekt „Żyć pięknie – cykl spotkań dzieci i młodzieży” od września realizowany jest w siemiatyckiej świetlicy. Zadanie to prowadzone przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, a finansowane przez Wojewodę Podlaskiego opiera się na wzbogaceniu oferty codziennych zajęć w świetlicy Caritas, prowadzeniu zajęć socjoterapeutycznych oraz szerokiej współpracy z wolontariuszami z siemiatyckich szkół. Partnerem projektu jest Szkolne Koło Caritas działające w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. Młodzież systematycznie przychodzi do świetlicy, pomaga dzieciom w odrabianiu lekcji, prowadzi zabawy, organizuje zajęcia zarówno edukacyjne, jak też integracyjne i relaksacyjne.

        Agnieszka Olendzka

        Światowy Dzień Pluszowego Misia

                    25 listopada (we wtorek) obył się Światowy Dzień Pluszowego Misia. Podopieczne pani Elżbiety Karpiuk w składzie: Wioleta Koc, Karolina Kryńska, Paulina Trochimiak, Klaudia Wojtkowska i Aleksandra Żoch przygotowały zabawy dla uczniów klas czwartych. Zostały przeprowadzone konkursy przyrodnicze i artystyczne. Zorganizowano zbiórkę pluszowych zabawek, które przeznaczono na cele charytatywne. Każdy uczeń, który podarował pluszaka, był w tym dniu zwolniony z odpowiedzi ustnych.

         

        ANDRZEJKI W KLASACH I - III SP

                  25 listopada w godzinach 1600 - 1800 odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa klas I - III szkoły podstawowej. Głównym punktem były wróżby andrzejkowe przygotowane przez uczniów. Samorząd Uczniowski zadbał o oprawę muzyczną dyskoteki. Uczniowie w przerwie między zabawą i wróżbami mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku.

         

        Andrzejkowa DYSKOTEKA szkolna

                     
             26 listopada (we środę) odbyła się dyskoteka andrzejkowa, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. W czasie zabawy można było skorzystać z wróżb. Otwarta była również kawiarenka.

         

        Spotkanie formacyjne Szkolnych Kół Caritas

                  W dniach 28 - 29.11.2014 r. w Sokołowie Podlaskim miało miejsce spotkanie formacyjne wolontariuszy Szkolnych kół Caritas. Uczestniczyło w nim ok. 50 wolontariuszy wraz z opiekunami (również przedstawiciele naszej szkoły). Prowadzącym był ks. Błażej Samociuk – student muzykologii na KUL.
                 Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą odprawił dyrektor Caritas Diecezji Drhiczyńskiej ks. Łukasz Gołębiewski. Następnie odbyła się prezentacja grup oraz przypomnienie zasad działania SKC.
                  Drugiego dnia ks. Błażej przybliżył uczestnikom spotkania ideę CARITAS jako miłości bezwarunkowej, akceptującej każdego bez względu. na rasę, religię itp. Zaprezentował też przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, który uczy nas miłosierdzia oraz przypomniał o grzechu, który nas krępuje i nie pozwala kochać i pomagać innym.
        Młodzież pracując w grupach miała możliwość wykonania plakatów dotyczących idei wolontariatu. W swojej twórczości młodzi ludzie okazali się bardzo kreatywni.
        Spotkanie zakończyła Msza święta.

        Agnieszka Olendzka

        10 lat Szkolnego Koła Caritas

                    Szkolne Koło Caritas w naszej szkole zostało powołane do istnienia 22.11.2004 r., a więc istnieje już 10 lat. Od początku opiekunem koła jest p. Agnieszka Olendzka. 08.12.2014 r. (poniedziałek) odbył się jubileusz, podczas spotkania gościliśmy przedstawicieli Szkoły Specjalnej, świetlicy Caritas, Domu Opieki Społecznej oraz Klubu Seniora. Swoją obecnością zaszczycił nas Ks. Proboszcz Jan Koc, pan dyrektor Mariusz Niewarowski, pani dyrektor Izabela Kochańska oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego.
               Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się modlitwą oraz odśpiewaniem hymnu szkoły. Podczas uroczystości wolontariusze zapewniali, że nie chcą tylko zachwycać się nauczaniem Jana Pawła II, ale przede wszystkim wprowadzać je w życie. Dlatego w działaniach szkolnego koła zawracają szczególną uwagę na osoby samotne, ubogie, cierpiące i chore. Wolontariat w szkole jest odpowiedzią na wołanie Jana Pawła II.
        Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia prezentacji o Szkolnym Kole Caritas oraz krótkiego filmiku będącego motywacją do pracy wolontariusza pt: „Dla nieba Warto”.
                    Goście obecni na spotkaniu przekazali wolontariuszom piękne, własnoręcznie wykonane upominki i podziękowania oraz zapewnili o swoim modlitewnym wsparciu. Jeden z wolontariuszy, który już jest absolwentem szkoły, przekazał też napisany na tę okazję wiersz. Jubileusz zakończył słodki poczęstunek.

        Agnieszka Olendzka


        GRUDZIEŃ

         

        Internetowy Teatr TVP

                  11 grudnia gimnazjaliści klas II mogli, podobnie jak kilkutysięczna uczniowska społeczność w całej Polsce, odebrać za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej grany na żywo  w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum" w Katowicach spektakl „Biegnijcie do szopki, czyli Kolędariusz na Boże Narodzenie i Trzech Króli”.
                 Przedstawienie według tekstu Edmunda Wojnarowskiego zrealizowane zostało w konwencji widowiska kolędowego, z typowymi dla tego gatunku postaciami: Diabła, Anioła, Heroda i Śmierci. Twórcy wykorzystali tradycyjne obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia i Trzech Króli. Można było obserwować  przenikające się dwa plany sceniczne – plan żywego aktora i animację lalek, która odbywała się na oczach widzów. Reżyser widowiska rekwizytami teatralnymi uczynił nietypowe  ludowe instrumenty (m.in. burczybasy i diabelskie skrzypce), na których oryginalną „ścieżkę dźwiękową” wykonywali na żywo aktorzy-muzykanci.
              Uniwersalność tematu i szopkowa poetyka spektaklu zachęciły do jego obejrzenia szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym.

         

        „Bohaterowie bajek”

              Biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia wystawy prac plastycznych pod hasłem „Bohaterowie naszych bajek”.
        Wystawa jest efektem końcowym konkursu bibliotecznego adresowanego do uczniów klas trzecich szkoły podstawowej. Wykonanie ilustracji było jednym z zadań, w których dzieci z III a rywalizowały z kolegami i koleżankami z III b. Pozostałe konkurencje to: rozwiązywanie zagadek literackich i rysunkowych.
        Zawodnicy reprezentujący obie klasy wykazali się wiedzą i talentem plastycznym. Najpiękniejsze prace wykonali: Oliwia Gajko - ucz. kl. III a i Wiktor Jurczuk - ucz. kl. III b. Ostatecznie zwyciężyła niewielką różnicą punktów klasa III a. Gratulujemy!
        Dziękujemy wychowawczyniom klas: pani Teresie Jurczuk i pani Edycie Dziołak za pomoc w zachęcaniu swoich podopiecznych do udziału w konkursie.

         

        Świece ręcznie robione – pomysł na świąteczny prezent

                  W piątek 12 XII miało miejsce spotkanie z cyklu „Dialog międzypokoleniowy - instrukcja obsługi”. Odbyło się ono w świetlicy Caritas w Siemiatyczach. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas spotkali się po raz kolejny z seniorami. Podczas spotkania pani Beata Żarkowska-Korniulk prowadziła warsztaty wyrobu świec. Korzystając ze specjalnych szablonów, parafiny, barwinków i aromatów przygotowano całą kolekcję świec w kształcie choinek, szyszek, kwiatów i innych form. Do wybranego kształtu świecy wybierano kolor i zapach, by np. świeca – choinka była zielona i pachniała lasem.
        Projekt „Dialog międzypokoleniowy” realizowano w świetlicy Caritas, zadanie było finansowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku.
        Chociaż projekt oficjalnie już się kończy, to warsztaty tak się podobały, ze  ustalono kolejne spotkanie w czasie świątecznej przerwy.

        Agnieszka Olendzka

        Zbiórka żywności
         

                 12 i 13 grudnia w Siemiatyczach prowadzono zbiórkę żywności i pieniędzy w ramach akcji „Tak, pomagam!” organizowanej przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. W zbiórce brało udział między innymi 25 wolontariuszy z naszej szkoły. Młodzież dyżurowała w sklepach, rozdawała ulotki, zbierała żywność i pieniądze. Dorośli zwozili produkty, segregowali je i liczyli. Wspólnym zadaniem wolontariuszy będzie jeszcze przygotowanie paczek z zebranych produktów i przekazanie ich najbardziej potrzebującym mieszkańcom. 

        Agnieszka Olendzka

        Coraz bliżej święta…

                  Wyczekiwanie na „magiczne” Święta Bożego Narodzenia bardzo się dłuży. Aby skrócić ten czas Koło Przyjaciół Biblioteki zaprosiło dzieci ze świetlicy na specjalne zajęcia o tematyce świątecznej. 
        Maluchy z uwagą obejrzały prezentację multimedialną pt. „Tradycje świąt Bożego Narodzenia”. Następnie uczestniczyły w grach i zabawach o tematyce świątecznej takich jak: układanie puzzli, szukanie wyjścia z labiryntu, rozwiązywanie krzyżówki, zabawy na spostrzegawczość. Były emocje i radość z prawidłowego wykonania zadań. Były też kolędy i drobne upominki. 

         

        Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną rozstrzygnięty

         

         

        Kategoria

        klasy I – III

        klasy IV – VI SP

        klasy I – III GIM.

        Miejsca

        1.Kłopotowska Magda kl. I c
        1. Alan Rembowski II b


        2. Klaudia Klencner I a


        3. Michał Mędrycki II c
        3. Ola Denisewicz I c

        1. Wiktoria Mulewska VIa
        1. Aleksandra Oleksiuk VI b


        2. Łukasz Korneluk VI b
        2. Monika Król VI a
        2. Paulina Orzepowska VI a


        3. Zosia Uszyńska IV a
        3. Weronika Fronc IV a

        1. Mariusz Aniszczuk I B
        1. Karolina Korzeniewska III A


        2. Kamila Wysocka II C


        3. Ejsmont Natalia I A
        3. Błażej Stasiuk II A

        Wyróżnienia

        Julia Swajda I c,
        Julia Szyszko I a,
        Krystian Wiński II c,
        Hubert Panasiuk III b

        Justyna Korzeniewska V a,
        Karol Koc IV b,
        Jakub Drzas V b

        Karina Kuźmik II C,
        Weronika Piotrowska II A,
        Weronika Kryńska III D,
        Wiktoria Czeczuk II C

         
         

        Jasełka Bożonarodzeniowe

                  Dnia 18 grudnia w naszej szkole odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe, w których uczestniczyli: dyrekcja szkoły, nauczyciele,  pracownicy obsługi oraz uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Celem jasełek było  przede wszystkim przybliżenie i przekazanie młodemu pokoleniu niezwykłych, bogatych tradycji chrześcijańskich związanych z wielką tajemnicą objawioną w Betlejem.
        Głównym motywem tegorocznych jasełek było wędrowanie za gwiazdą oraz obdarowanie Króla Kólów, czyli Nowonarodzonego Jezusa, najpiekniejszym Darem. Zakłopotany Alwino – wnuk króla Melchiora, który oddał swoje najpiękniejsze dary ubogim, chorym i starszym otrzymał od Matki Bożej bardzo cenną wskazówkę: „Jezus mówi, że to ty jesteś darem. W twoim sercu jest tyle pięknych uczynków. One mają wartość bezcenną”.
        Młodzi ludzie, przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas ofiarowali Jezusowi swoje serca, które często błądzą, ale gorąco pragną bycia blisko Chystusa i obdarowywania innych dobrymi uczynkami.
        Jasełka przygotowali uczniowie Szkolnego Koła Caritas, we współpracy z kl. III B Gim – wych. P. Elżbieta Karpiuk. Kolędy prawosławne wykonała grupa dzieci pod opieką p. Marii Demczuk. Pan Lechosław Ryszczuk zatroszczył się o podkłady muzyczne do kolęd.

        Agnieszka Olendzka

        Świąteczne spotkanie w świetlicy Caritas

                 Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, w sobotę, 20 grudnia w świetlicy Caritas w Siemiatyczach odbyło się podsumowanie projektu pod nazwą „Żyć pięknie – cykl spotkań dzieci i młodzieży”. Była to okazja do wspólnego kolędowania, składania życzeń i podsumowania kilku miesięcy działań. Tego dnia dzieci i młodzież odwiedził „Teatr Małe Mi” z opowieścią Szydełkowa Szopka Babci Klary.
        „Opowiadamy dzieciom historię narodzenia Jezusa w Betlejem. Historia jest prawdziwa, zgodna ze słowami Biblii, ale opowiadamy ją w taki sposób, by dzieci jak najwięcej zrozumiały i zapamiętały. Chcemy, żeby wszyscy wiedzieli, że w tym przekazie najważniejszy jest Jezus, a nie zakupy i prezenty” mówiła Sława Tarkowska z Teatru Małe Mi.
        Po przeżyciach teatralnych wszyscy usiedli do stołu pełnego wigilijnych potraw, a kiedy dzieci zajadały te specjały do drzwi świetlicy zapukał Św. Mikołaj.
        „Żyć pięknie” jest zadaniem prowadzonym przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, przy wfpółfinansowaniu Wojewody Podlaskiego. Partnerem projektu jest Szkolne Koło Caritas działające w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. Młodzież systematycznie przychodzi do świetlicy, pomaga dzieciom w odrabianiu lekcji, prowadzi zabawy, organizuje zajęcia zarówno edukacyjne, jak też integracyjne i relaksacyjne. Cykliczne zajęcia integrują grupę, uczą jak wspólnie można spędzać czas szanując się wzajemnie. 
        Autorką projektu jest Agnieszka Bolewska-Iwaniuk, w jego realizację zaangażowani są między innymi: Agnieszka Olendzka – opiekun SKC, Bartosz Galas i Wojciech Iwaniuk – wychowawcy w świetlicy, Katarzyna Konicka – socjoterapeuta.

        Źródło: podlasie24.pl

        Kolędnicy Misyjni

                 W okresie świątecznym uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji „Kolędnicy Misyjni”. Odwiedzając poszczególne rodziny przedstawiali wcześniej przygotowany na zajęciach Koła Misyjnego program słowno – muzyczny, w którym dzielili się radością z narodzenia Zbawiciela i opowiadali o trudnej sytuacji dzieci w Indiach. Zebrane ofiary na pomoc dzieciom w trudnej sytuacji w Indiach zostaną przekazane za pośrednictwem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

        Barbara Oleksiuk

        Z kolędą w Domu Opieki Społecznej

                   29 grudnia 2014 r. Kolędnicy Misyjni wraz z innymi dziećmi z naszej szkoły z radosnym orędziem płynącym z Bożego Narodzenia odwiedzili pensjonariuszy przebywających w Domu Opieki Społecznej w Siemiatyczach. Podzielili się opłatkiem składając świąteczne życzenia, obdarowali własnoręcznie zrobionymi pocztówkami i wspólnie ze wszystkimi śpiewali kolędy. Czas wolny od nauki poświęcili na niesienie radości innym ludziom.

        Barbara Oleksiuk


        STYCZEŃ

         

        Orszak Trzech Króli

                   6 stycznia 2015 r. w Uroczystość Objawienia Pańskiego już po raz drugi odbył się w naszym mieście Orszak Trzech Króli. Wzięli w nim udział także uczniowie naszej szkoły. Młodsze dzieci były przebrane za aniołków i pastuszków, a starsze - za rycerzy i dwórki. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem Biskupa Tadeusza Pikusa w kościele św. Andrzeja Boboli. Następnie wszyscy uczestnicy śpiewając kolędy przemaszerowali do szopki ustawionej w centrum miasta. Tam Trzej Królowie złożyli swe dary. Jednym z trzech króli, za którym szły w orszaku dzieci ubrane na kolor zielony, był nasz nauczyciel - p. Norbert Marks.

        Barbara Oleksiuk

        Spotkanie opłatkowe

                8 stycznia 2015 r. w Drohiczynie zorganizowano diecezjalne spotkanie opłatkowe szkół im. Jana Pawła II i im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wzięła w nim udział dyrekcja naszej szkoły oraz przedstawiciele nauczycieli i uczniów. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem Biskupa Tadeusza Pikusa, który modlił się w intencji dzieci, młodzieży, nauczycieli i innych pracowników szkół. Podczas homilii Biskup zachęcał do naśladowania Patronów w miłości do Boga i każdego człowieka oraz do tego, aby pamiętać, że każdy z ludzi stanowi wielką wartość w oczach Boga. Następnie wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły, po których odbyło się dzielenie opłatkiem i składanie życzeń. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

         

        Odwiedziny w ZOL-u w Bacikach Średnich

                   17 stycznia 2015 r. w sobotę grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką Państwa B. i P. Oleksiuków odwiedziła dzieci przebywające w ZOL-u w Bacikach Średnich. Podczas spotkania zostały złożone życzenia noworoczne, podzielono się opłatkiem, wspólnie śpiewano kolędy. Odbyła się także zabawa taneczna. Wszyscy wesoło się bawili o czym świadczyły uśmiechy na twarzy. Dzieci niepełnosprawne otrzymały od nas prezenty w postaci słodyczy. Wolny od nauki czas poświęcony potrzebującym przyniósł wiele satysfakcji.

        B. Oleksiuk

        TACY SAMI

                We wtorek, 20 stycznia 2015 r. w naszej szkole zorganizowano spotkanie podsumowujące projekt „Tacy sami” – kampanię informacyjną na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałania ich dyskryminacji. 
        W ramach działania prowadzonego przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ogłoszono konkurs rysunkowy dla mieszkańców powiatów bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego. Do konkursu zgłoszono ponad sto prac, najlepsze z nich zastały umieszczone w kalendarzu na rok 2015.
        Autorzy najwyżej ocenionych prac zostali zaproszeni do naszej szkoły, gdzie zorganizowano uroczystość rozdania nagród. W przygotowanie uroczystości zaangażowało się Szkolne Koło Caritas. Młodzież przygotowała wystawę prac, prezentację multimedialną, zadbała o sprzęt nagłaśniający i słodki poczęstunek dla gości.
        Główną częścią spotkania było ogłoszenie wyników konkursu i uhonorowanie zwycięzców. Wśród nagrodzonych znalazło się wielu naszych uczniów:

        W kategorii młodzież:
        1. Wiktoria Mulewska kl. VI a
        2. Martyna Bonda kl. VI a 

        Wyróżnienia w kategorii młodzież:

        – Aleksandra Oleksiuk kl. VI b
        – Anna Tokarewicz kl. VI a
        – Zuzanna Rogucka kl. VI a
        – Monika Król kl. VI a

        Wyróżnienia dodatkowe:
        1. Michał Mędrycki kl. II c SP

        2. Iza Panasiuk kl. I c SP
        3. Daria Dobrogowska kl. II c Gim

        Projekt TACY SAMI realizowany przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej był współfinansowany przez PFRON przy współpracy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku.

        Agnieszka Olendzka

        KONKURS KOLĘD

        W szkole podstawowej:

        I miejsce - klasa IV b

        II miejsce - kasa IV a

        III miejsce - klasa VI a

         

        W gimnazjum:

        I miejsce - klasa III B

        II miejsce - klasa I C

        III miejsce - klasa II C

        Dziękujemy wszystkim za wspólne kolędowanie!

         

        Dzień Babci i Dziadka

                   

             

                  21 stycznia 2015 r. w naszej szkole, uczniowie klasy II a i III a SP uroczyście obchodzili Dzień Babci i Dziadka. Jedno z najbardziej wzruszających spotkań uświetnione było częścią artystyczną. Piękne wiersze i piosenki wprowadziły uroczysty nastrój. Po występie odbyły się zabawy z dziadkami, rozmowy i wspólne przyjęcie. Była to wspaniała okazja do zaciśnięcia więzów i okazania miłości i szacunku.
        Na uwagę zasługuje pomoc wspaniałych rodziców, którzy przepysznym ciastem osłodzili naszą uroczystość.

        E. Dziołak, E. Koc
        fot. J. Błońska, J. Szczurowska


        LUTY

        Zabawa i nauka

                     We wtorek, 3 lutego wolontariusze Szkolnego Koła Caritas i podopieczni świetlicy Caritas wyruszyli w podróż, by zwiedzać stolicę.
        Pierwszym punktem wycieczki był Parlament. Uczniowie mieli możliwość wejścia do budynku, gdzie obraduje Sejm i Senat. Najpierw cała grupa zameldowała się w Dziale Przepustek, zaraz potem opiekę nad nimi roztoczyli pracownicy Działu Edukacji Obywatelskiej.
        Następny punkt programu to Stadion Narodowy. Tu obiektem zainteresowania była największa w Polsce wystawa budowli z klocków LEGO. Podczas zwiedzania można było przekonać się, jak niezwykłe, skomplikowane budowle można stworzyć z niepozornych klocków.
        W dalszej części wycieczki grupa udała się na grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przy tej okazji odwiedzono też Muzeum Sługi Bożego, które znajduje się w podziemiach kościoła.
        Dzień spędzony w Warszawie był zarówno rozrywką podczas ferii zimowych, jak i niecodzienną lekcją. Każdy z punków wycieczki łączył ciekawe spędzenie czasu z wartościami poznawczymi, bawił i uczył.

        Agnieszka Olendzka

        Walentynki metodą qullingu

                  Z myślą o zbliżających się Walentynkach podczas ferii zostały zorganizowane warsztaty z qullingu, podczas których robiliśmy kartki z sercowymi motywami. Wykorzystując tą nieco mozolną, ale piękną technikę wyklejaliśmy serca, kwiaty i walentynkowe dedykacje. Efekty były czasem bardzo zaskakujące, bo nie każdemu udawało się prawidłowo zwijać papierowe paski. Wiadomo przecież, że trening czyni mistrza, więc pod koniec spotkania wszyscy mieliśmy gotowe walentynkowe kartki. Pomysłów nie brakowało.

        Agnieszka Olendzka

        Olimpiada Myśli Jana Pawła II

                      11 lutego odbył się szkolny etap VII Ogólnopolskiej Olimpiady Myśli Jana Pawła II, która przebiega pod hasłem „Nie lękajcie się.” Do konkursu przystąpiło 15 uczniów z kl. I-III gim. W ramach przygotowania trzeba było zapoznać się z treścią książki „Dar i tajemnica” oraz treścią przemówień Papieża do młodzieży podczas niektórych Światowych Dni Młodzieży i z pielgrzymki do Polski w 2002 r. Następnie uczniowie pisali test składający się z 31 pytań zamkniętych.
        Najwyższą liczbę punktów uzyskały: Sylwia Wiśniewska z kl. II B, Weronika Doroszczuk z kl. III C i Weronika Piotrowska z kl. II A. Wymienione uczennice będą reprezentowały naszą szkołę na etapie wojewódzkim, który odbędzie się 10 kwietnia br. w Suwałkach. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        B. Oleksiuk

        Światowy Dzień Chorego

                    Z okazji Dnia Chorego wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z  Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach, postanowili spędzić trochę czasu z chorymi.
                  Pierwsze spotkanie odbyło się w Szkole Specjalnej, a nastepnie udaliśmy się na Warsztaty Terapii Zajęciowej. Czas szybko mijał  przy wspólnych zabawach. Podczas tych spotkań chcieliśmy wnosić radośc w życie osób niepełnosprawnych, gdyż one zupełnie tak jak my, chcą bawić się, śpiewać i miło spędzać czas. Na koniec spotkań rozdaliśmy słodkie walentynki, a gospodarze zrewanżowali się poczęstunkiem.
                    Byliśmy również w hospicjum, gdzie poszliśmy z modlitwą i piosenką. Na pamiątkę spotkania zostawiliśmy obrazki z Matką Bożą i tekst modlitwy w intencji chorych. Nie mogło też zabraknąć czegoś słodkiego.
        Wszyscy chorzy witali nas bardzo serdecznie i ciepło. Trud naszego wędrowania, nasze zmęczenie zostało wynagrodzone uśmiechem i dobrym słowem.

        Agnieszka Olendzka

        EKOWALENTYNKI

        Trzy dni przed Dniem Zakochanych – 11,12,13 lutego  rozdawaliśmy  lizaki w za przynoszone zużyte baterie. Partnerami akcji był Remondis Electrorecycling i Europejska Platforma Recyklingu. Pomysłodawcą akcji - ekolog Dominik Dobrowolski, a jej lokalnymi koordynatorami w Siemiatyczach - wolontariusze Caritas. 
        Podczas akcji w naszej szkole zebrano ponad 1 000 sztuk baterii, czyli ok. 22,5 kg.

        Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji dbając o nasze środowisko - dziękujemy.     

        Agnieszka Olendzka

        Rozkręca się piłka ręczna

             W dniach 13-15.02.2015 r. dwie drużyny z naszej szkoły - chłopców i dziewcząt rocz . 2000, reprezentując UKS Kangur Siemiatycze uczestniczyły w Międzynarodowym Turnieju Piłki Ręcznej w Allytusie (Litwa). Wspaniale wypadła drużyna trenera Norberta Marksa wygrywając cały turniej, w którym pokonała drużyny z Litwy oraz Łotwy, nie ponosząc żadnej porażki. Dziewczęta, pod kierunkiem p. Jerzego Roszczenko, w rywalizacji z zawodniczkami o rok od siebie starszymi (1999) w gronie sześciu startujących drużyn uplasowały się na bardzo dobrym, trzecim miejscu (trzy zwycięstwa, dwie porażki). Drużyna chłopców wystąpiła w składzie: Wiktor Daciuk, Jakub Szyszko, Michał Jaroszewicz, Łukasz Daciuk, Maciej Jaworski, Paweł Gumieniak, Sebastian Kozycz, Kamil Kozycz, Patryk Niesterowicz, Błażej Stasiuk, Patryk Mikowski, Sylwester Kałucki, Bartosz Klepacki. Dziewczęta - Paulina Orzepowska, Julia Putkowska, Marta Jakimiuk, Anita Doroszkiewicz, Julia Kryńska, Paulina Kołodko, Karolina Jaszczuk, Kamila Wysocka, Emilia Jaszczuk, Beata Przesmycka, Gabriela Czarkowska.

         

        Konkurs plastyczny „Jaki wspaniały Internet”

                   Dwójka uczniów z naszej szkoły wzięła udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Samorząd Województwa Podlaskiego przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju  Regionalnego pod hasłem „Jaki wspaniały Internet”. Konkurs był adresowany do uczniów całego województwa podlaskiego. Z naszej szkoły zgłosiły się dwie osoby: Dominik Pieńkowski z klasy I a i Maja Kłopotowska z klasy V a - uczniowie ci  zdobyli wyróżnienie.
        Na konkurs nadesłano 488 prac. 50 prac zostało nagrodzonych tabletami oraz 50 prac wyróżnionych. Uczniowie wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz plecak z upominkami. Wręczenie nagród odbyło się w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wręczenia dokonała pani wicemarszałek województwa podlaskiego Anna Naszkiewicz oraz pani Agnieszka Aleksiejczuk Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego. Podczas uroczystej gali wręczenia nagród wystąpiła orkiestra dęta z Suchowoli wraz z  zespołem tanecznym oraz finaliści programu „Mam talent” - zespół Lovzar z Czeczenii.

        E. Kłopotowska

        WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM

                  25 lutego 2015 r. uczniowie klas pierwszych gimnazjum udali się na wycieczkę szkolną do Siedlec. Pierwszym punktem programu był udział w spektaklu filmowym pt. Carte Blanche. Film opowiadał o wzruszających losach nauczyciela, borykającego się z utratą wzroku. Główny bohater, to wspaniały nauczyciel i wychowawca. Mimo postępującej choroby, którą długo ukrywał przed światem, był uwielbiany przez młodzież. Film opierał się na faktach autentycznych. Po spektaklu mogliśmy uczestniczyć w prelekcji i dyskusji na temat roli nauczyciela w naszym życiu. Były to wspaniałe  chwile oraz niezapomniana lekcja. Następnie udaliśmy się na lodowisko. Większość z nas pierwszy raz jeździła na łyżwach. Jest to niesamowite uczucie. Szkoda, że w naszym mieście nie ma takich atrakcji. Z utęsknieniem czekamy na kolejną wycieczkę.

        Uczniowie kl. I


        MARZEC

        Wielkopostne spotkanie ze Słowem Bożym

                    Przeżywany obecnie Wielki Post jest dla wszystkich chrześcijan czasem łaski i nawrócenia. Motywacją do zastanowienia się nad swoim życiem są słowa Chrystusa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,15 ).
                   Aby umożliwić dłuższe spotkanie ze Słowem Bożym i uwrażliwić na jego piękno oraz głęboką wartość w bibliotece szkolnej przy współpracy z katechetami zostały zorganizowane „Dni głośnego czytania Pisma Świętego”. Uczniowie wszystkich klas na zajęciach z katechezy przychodzili do czytelni, aby wysłuchać głośno czytanych fragmentów Ewangelii wg św. Mateusza – „Kazanie na górze”. Lektorami byli: ksiądz katolicki i prawosławny, nauczyciele oraz uczniowie kl. III B gimnazjum. Uczestnicy spotkania obejrzeli również prezentację multimedialną, której celem było zachęcenie do systematycznej lektury Pisma św. Na koniec każdy dostał „sms-a od Pana Boga” w postaci wydrukowanego na karteczce wybranego cytatu z Ewangelii.

        Barbara Oleksiuk

        Integracyjny Dzień Kobiet

           5 marca w świetlicy Caritas zaplanowano wielopokoleniowe warsztaty seniorów, podopiecznych świetlicy i wolontariuszy. Tym razem młodzież Szkolnego Koła Caritas (głównie płci męskiej) przygotowała niespodziankę. Zamiast warsztatów - uroczyste świętowanie Dnia Kobiet.
        Gości powitała p. Agnieszka Bolewska-Iwaniuk, a modlitwie w intencji kobiet przewodniczył ks. Mariusz Woltański. W dalszej części spotkania odbyła się część artystyczna.  Najpierw  przedstawiono prezentację multimedialną, na której obecne panie mogły obejrzeć swoje zdjęcia na tle piosenki „Będziesz moją panią…”. Następnie w zabawnej konwencji „Teleexpresu” przedstawiono wiadomości z regionu, kraju i świata. Były to informacje o sposobach obchodzenia Dnia Kobiet, o korzyściach, jakie mają z tego mężczyźni, a także o tym, do czego potrzebne są kobiety. Panowie złożyli życzenia paniom i wręczyli wcześniej przygotowane kartki oraz róże. Ukoronowaniem spotkania był pyszny tort. Panowie z uśmiechem nalewali Paniom kawy, częstowali przygotowanymi wcześniej przekąskami, a Panie mogły po prostu cieszyć się tym spotkaniem.

        Agnieszka Olendzka

        Siemiatycze na szczycie

                   Trzy siemiatyckie drużyny (uczniowie i uczennice Gimnazjum nr 2) uczestniczyły w dn. 6-8.03.2015 r. w IV Międzynarodowym – XIV Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców w Ulanie-Majoracie (woj. lubelskie).
        Dziewczęta startujące w roczniku 2000 pokonały wszystkie swoje rywalki wygryawając cały turniej. W fazie grupowej wygrały: z UKS „Roksa” Lublin 21:16, SPR „Łukovia” Łuków 16:12, UMKS „Orlęta” Zwoleń 23:14, UKS „Bursa” Puławy (99) 22:17, UKS „Sprint” Ulan-Majorat II (99) 23:14. W meczu finałowym pokonały UKS „Sprint” Ulan-Majorat 23-15. To naprawdę dobry i ułożony zespół – tak wielokrotnie dało się słyszeć o siemiatyckim zespole dziewcząt w opinii innych trenerów.
        Dwie drużyny chłopców (rocz. 2000 oraz rocz. 2001) startując w jednej kategorii 2000 uplasowali się na I, oraz XIII miejscu. Młodsi w rywalizacji ze starszymi o rok kolegami przegrali z : Azoty Puławy 8:20, Anilana Łódź 11:19, UKS Sprint Ulan-Majorat, UKPR Agrykola Warszawa; zremisowali z drużyną Orlęta Zwoleń 11:11. Rocznik 2000 wygrał z: UKS Bursa Puławy 27:9, Wilanowia II W-wa 20:10, UKS Juvenia Rzeszów 25:15, MKS Padwa Zamość 16: 11. Doświadczył jednej porażki - z KS Vive Tauron Kielce 11:14. Grać z siemiatycką drużyną to uznanie i zdobywanie doświadczeń – powtarzali wielokrotnie niektórzy trenerzy.
        Królem strzelców całego turnieju wśród dziewcząt została Julia Kryńska (Siemiatycze), wyróżnioną zawodniczką siemiatyckiego zespołu – Marta Jakimiuk. Wyróżnionymi zawodnikami wśród chłopców zostali – Patryk Niesterowicz (2000) oraz Bartosz Klepacki (2001).
        Składy siemiatyckich drużyn:
        Dziewczęta (2000) – Wiktoria Czeczuk, Gabriela Czarkowska, Beata Przesmycka, Julia Putkowska, Julia Kryńska, Marta Jakimiuk, Paulina Kołodko, Karolina Jaszczuk, Emilia Jaszczuk, Kamila Wysocka, Paulina Borysiuk, Anna Solaniuk.
        Chłopcy (2000) – Maciej Jaworski, Michał Jaroszewicz, Kamil Kozycz, SebastiaKozycz n, Patryk Mikowski, Patryk Niesterowicz, Błażej Stasiuk, Jakub Szyszko.
        Chłopcy (2001) - Bartosz Klepacki, Łukasz Daciuk, Jakub Pachwicewicz, Łukasz Koc, Jan Tatarczuk, Karol Kosiński, GabrieAleksiejewicz, Jakub Gołubkiewicz, Maciej Śnieżko, Gabriel Jarocki, Dawid Osiński, Sebastian Krawczuk.

        Turniej w Ulanie był ostatnim etapem przygotowań do startów w Finałach Gimnazjady woj. podlaskiego w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców. 

         

        Wizyta J.E. Ks. Bpa prof. dr hab. Tadeusza Pikusa

                        Dnia 09.03.2015 r. podczas wizytacji kanonicznej w parafii św. Andrzeja Boboli wizytę w naszej szkole złożył J. E. Bp prof. dr hab. Tadeusz Pikus – ordynariusz diecezji drohiczyńskiej.
        0koło godziny 9.00, z towarzyszeniem grupy instrumentalnej, składającej się z uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, oraz dzieci z klasy trzeciej szkoły podstawowej, Czcigodny Gość został wprowadzony przez Dyrektora szkoły pana Mariusza Niewiarowskiego do hali sportowej, w której oczekiwali już wszyscy uczniowie szkoły i rada pedagogiczna. Rozbrzmiały słowa znanego powitania: „Bądź pozdrowiony, Gościu nasz”, a następnie wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn szkolny. Po oficjalnym powitaniu Jego Ekscelencji, dokonanym przez Dyrektora szkoły, miała miejsce krótka część artystyczna, a w niej piosenki o Janie Pawle II i przedstawienie ukazujące najważniejsze zdarzenia z historii szkoły. Zastosowana w inscenizacji konwencja podróży w czasie do przeszłości została wykorzystana przez Jego Ekscelencję do podzielenia się z dziećmi i młodzieżą swoimi osobistymi wspomnieniami związanymi z osobą Patrona szkoły - św. Janem Pawłem II. Na zakończenie spotkania z Czcigodnym Gościem uczniowie wręczyli przygotowane na tę okoliczność pamiątki: Logo Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II, w którego centrum, na umieszczonym tam gołębiu, znalazły się zdjęcia z życia szkoły, oraz pamiątkową książkę pod tytułem „Czego nauczył mnie Jan Paweł II”, stanowiącą antologię prac literackich i plastycznych uczniów szkoły.
        Po spotkaniu na hali J.E. Ks. Biskup odwiedził Salę Patrona i wpisał się do kroniki szkolnej.
        Następnie udał się do pokoju nauczycielskiego na spotkanie z personelem szkoły: pracownikami dydaktycznymi, administracji i obsługi, gdzie przy słodkim poczęstunku, w atmosferze miłej i życzliwej rozmowy pozostał do końca wizyty, czyli godziny 10.30. Dyrektor szkoły w imieniu wszystkich pracowników podziękował Jego Ekscelencji za obecność i podarował ręcznie wyszywany portret św. Jana Pawła II.

         

        „Muzyka Baroku”

        11 marca 2015 r. klasy IV i VI szkoły podstawowej oraz klasy I gimnazjum uczestniczyły w audycji muzycznej pt. „Muzyka Baroku”. Koncert miał miejsce w Szkole Muzycznej. Przygotowali go profesjonalni muzycy z zespołu Classic Trumpet Quartet, którzy działają przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku.
        Uczestnicy audycji zostali zapoznani z najważniejszymi wydarzeniami z życia J.S. Bacha, G. F. Händla, H. Purcella, G. Verdiego oraz wysłuchali wybranych utworów z ich dorobku. Prowadzący audycję opisał także instrumenty, na których grają muzycy i przedstwawił historię ich powstania. Wybrani uniowie mieli możliwość wypróbowania swoich sił w grze na trąbce. Spotkanie zakończył quiz z nagrodami.
        Kontakt z muzyką na żywo w formie audycji nie tylko robi niezwykłe wrażenie na młodzieży, ale przez to, że koncerty odbywać się mogą bezpośrednio w szkołach, jest wygodnym uzupełnieniem programu szkolnej edukacji.

        Ewa G.

        DZIEŃ OTWARTY

                   Nasza szkoła 12 marca gościła u siebie 5 i 6 latków wraz ze swoimi rodzicami. Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia pana dyrektora Mariusza Niewiarowskiego, który zaprosił wszystkich gości do obejrzenia krótkiego pokazu o szkole. Prezentowana tam była oferta edukacyjna, praca nauczycieli oraz baza lokalowa. Uczniowie z koła teatralnego zagrali scenkę z życia szkoły pt.: „Ananasy z naszej klasy”. Dzieci obejrzały też krótki układ taneczny w wykonaniu starszych uczennic naszej szkoły. Pierwsza wizyta w szkole okazała się bardzo ważna i bez wątpienia pełna emocji, które towarzyszyły zarówno gospodarzom jak i przybyłym gościom. Przyszli uczniowie i ich rodzice uczestniczyli w ciekawych zajęciach prowadzonych w salach lekcyjnych, bibliotece szkolnej, świetlicy i hali sportowej. Dzieci pierwszy raz zasiadły w ławkach szkolnych i z uśmiechem na twarzy przystąpiły do realizacji atrakcyjnych zadań przygotowanych właśnie dla nich. Uśmiechy na twarzach dzieci i rodziców dowodziły, że pierwsze spotkanie ze szkołą było miłe i na długo zostanie w pamięci. 

        E. Kłopotowska

        „Ananasy z naszej klasy”

        W piątek, 13 marca uczniowie z koła teatralnego z klasy II a i III a zaprezentowali kolejne już w tym roku szkolnym przedstawienie teatralne pt. „Ananasy z naszej klasy”. Obejrzeli je uczniowie z klas I – III szkoły podstawowej oraz zaproszone dzieci z Przedszkola nr 5. W dowcipny i pełen humoru sposób przedstawiona została klasa, której w naszej szkole nie znajdziemy. Leniuchy, spóźnialscy i chytrusy, czyli bohaterowie przedstawienia zrobią wszystko, aby się nie uczyć.

        Nasi uczniowie na szczęście tacy nie są i to jest powód do radości.

        E. Dziołak

        Chłopcy z PG 2 Siemiatycze – mistrzem województwa podlaskiego

                     W dniu 16.03.2015 r. w Siemiatyczach na hali widowiskowo – sportowej odbył się finał Gimnazjady woj. podlaskiego w piłce ręcznej chłopców.

        W turnieju wzięły udział 4 zespoły :

        • Publiczne Gimnazjum nr 2 Siemiatycze;
        • Publiczne Gimnazjum Jabłoń Kościelna;
        • Publiczne Gimnazjum nr 6 Białystok;
        • Publiczne Gimnazjum Dąbrowa Białostocka.

        Finał Gimnazjady rozegrano systemem pucharowym.

                 W pierwszym meczu siemiatycki zespół po nienajlepszej pierwszej połowie (przegrywając czterema bramkami) pokonał PG Jabłoń Kościelną 20:17. W drugim meczu Białystok dominował nad Dąbrową Białostocką wygrywając 24:15. W meczu o trzecie miejsce Dąbrowa B. pokonała Jabłoń Kościelną 17:16. W wielkim finale – siemiatyczanie pokazali, że są najlepszym zespołem w województwie wygrywając z PG6 Białystok 16:14.
                  W drodze do finału wojewódzkiego chłopcy z Siemiatycz wygrali w półfinale wojewódzkim z Dąbrową Białostocką 16:11 oraz z Nowymi Piekutami 20:9. 
                    Najlepszym zawodnikiem turnieju finałowego w Siemiatyczach został Kamil Kozycz (PG2 Siemiatycze). 
                  W ceremonii zakończenia oraz wręczania nagród uczestniczyli: p. Marek Sadowski (przewodniczący Podlaskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Białymstoku), p. Mariusz Niewiarowski (dyrektor Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Siemiatyczach), p. Krzysztof Wieczorek (prezes Podlaskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Ręcznej).

        Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Siemiatyczach reprezentowali: na zdjęciu stoją od lewej – trener Norbert Marks, Wiktor Daciuk, Paweł Gumieniak, Patryk Niesterowicz, Kamil Kozycz, Patryk Mikowski, Błażej Stasiuk, Michał Jaroszewicz. Klęczą od lewej - Bartosz Klepacki, Maciej Jaworski, Jakub Szyszko, Sebastian Kozycz, Łukasz Daciuk, Jan Tatarczuk.

         

        Młodzieżowy Sejmik Województwa Podlaskiego

        17 marca 2015 r. w Białymstoku odbyło się pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Tworzy go 30 nastolatków w wieku 15 – 19 lat, w tym uczeń naszej szkoły Karol Konachowicz z klasy III B gimnazjum.
        Młodzieżowy Sejmik powstał we wrześniu ubiegłego roku, na mocy uchwały sejmiku województwa podlaskiego. Radni do niego zostali wybrani w wyborach powszechnych, drogą internetową, jesienią 2014 r. Głosowania odbywały się w czterech okręgach, tych samych, z których startowali kandydaci do sejmiku województwa podlaskiego.
               Posiedzenie otworzył prof. Marian Szamatowicz, przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego. Następnie młodych działaczy powitał Karol Pilecki, jeden z pomysłodawców powołania Młodzieżowego Sejmiku. Głos zabrali również przedstawiciele zarządu województwa podlaskiego.

         

        POSZUKIWANIE WIOSNY

                 W końcu na dworze robi się pięknie. Zima, w tym roku była licha, odeszła w zapomnienie. Ale żeby tradycji stało się zadość, 20 marca 2015 r. uczniowie klas I - III po części artystycznej, wyruszyli w plener w poszukiwaniu upragnionej wiosny. Oczywiście znalazły ją - jeszcze nieśmiałą i schowaną przed ciągle spieszącymi się ludźmi. Z kolorowym "gaikiem", w barwnym pochodzie i z radością dzieci powróciły do szkoły. To nic, że "w marcu jak w garncu", przecież mamy prawdziwą kalendarzową WIOSNĘ!

        Tekst i zdjęcia: E. Olszewska

        OSTATNI DZIEŃ ZIMY

        Z okazji ostatniego dnia zimy 20 marca 2015 r. klasa II C gimnazjum przygotowała seanse filmowe dla klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum. W tym celu stworzono sale „kinowe” w 3 izbach lekcyjnych oraz czytelni. Seanse zaplanowano na godz. 9.00 oraz 13.00. Na drzwiach klas wywieszono repertuar. Pojawiły się m. in. takie superprodukcje jak: „Epoka lodowcowa II”, „Awatar”, „Nietykalni”.
        Tego dnia wskazany był też zielony kolor ubrania oraz kwiaty we włosach.

        Gabriela Gryciuk

        WYCIECZKA KLAS VI

                  Dnia 20.03.2015 r. uczniowie klas VI uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku. Zwiedzili oni Muzeum Wojska w Białymstoku. Korzystali z różnych atrakcji Parku Wodnego Tropikana w Hotelu Gołębiewski, np. basenu rekreacyjnego z falą, basenu sportowego, jaccuzi z wodami mineralnymi, groty solnej, zjeżdżalni. Odbyli spacer po parku Pałacu Branickich. Na koniec byli w Mc Donalds i obejrzeli film w wersji 3D w kinie Helios.
        Była to lekcja historii i aktywnych form wypoczynku.

        H. Lubowicka

        Mistrzynie województwa podlaskiego w piłce ręcznej

                    W dniu 24.03.2015 r. w Jabłoni Kościelnej rozegrano Finał Gimnazjady woj. podlaskiego w piłce ręcznej dziewcząt. W turnieju wzięły udział 4 zespoły: Publiczne Gimnazjum nr 2 z Siemiatycz, Publiczne Gimnazjum z Jabłoni Kościelnej, Publiczne Gimnazjum nr 2 z Łomży i Publiczne Gimnazjum z Dąbrowy Białostockiej.
               Zaledwie trzy dni przerwy miały dziewczęta z Siemiatycz w drodze od półfinałów wojewódzkich do finału rozgrywanego w Jabłoni Kościelnej. W rozegranym półfinale 20.03.2015 r. w Dąbrowie Białostockiej siemiatyczanki pokonały wszystkie swoje rywalki: PG 15 Białystok 15:3, PG Kolno 20:16 oraz gospodarzy - Dąbrowę Białostocką 18:14.
                  Finał Gimnazjady rozegrano systemem pucharowym. W pierwszym meczu półfinałowym zespół Jabłoni Kościelnej pokonał Dąbrowę Białostocką 20:18. W drugim meczu półfinałowym Siemiatycze zdecydowanie wygrały z Łomżą 17:11. W meczu o trzecie miejsce Dąbrowa Białostocka przez całe spotkanie prowadziła z Łomżą, pokonując rywali 20:18. W finale Siemiatycze zagrały z gospodarzami turnieju - Jabłonią Kościelną. Zgromadzona licznie publiczność głośno dopingowała swoje zawodniczki - do przerwy był remis 8:8. Ostra rozmowa w przerwie meczu spowodowała , że to my ruszyliśmy do zdecydowanego ataku i mocniej graliśmy w obronie, czego efektem była 4-5 bramkowa przewaga, która utrzymywała się do końcowego gwizdka.
                  Sukces cieszy tym bardziej, że dziewczęta z Gimnazjum Nr 2 w Siemiatyczach to najmłodsza drużyna tegorocznego finału Gimnazjady (I,II klasa gimnazjum), która uczestniczyła w rywalizacji sportowej z dziewczętami o rok i dwa lata starszymi od siebie.
        Najlepszą zawodniczką turnieju finałowego została Emilia Jaszczuk (bramkarka z PG2 Siemiatycze).

        Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Siemiatyczach reprezentowały: stoją od lewej: Wiktoria Czeczuk, Julia Kryńska, Paulina Kołodko, Kamila Wysocka, PaulinaBorysiuk, Julia Putkowska, Karolina Jaszczuk, Gabriela Czarkowska. Siedzą od lewej: Beata Przesmycka, Marta Jakimiuk, Emilia Jaszczuk, Anita Doroszkiewicz, Anna Solaniuk.

         

        „Ogólnopolskie Wybory Książek” za nami 

                   W dniach 24-25.03.2015 r. uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji „Ogólnopolskie Wybory Książek”. Organizatorem przedsięwzięcia jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Patronat honorowy objęła Minister Edukacji Narodowej – pani Joanna Kluzik - Rostkowska. Celem akcji było m.in.: poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów, promocja czytelnictwa i bibliotek szkolnych w środowisku szkolnym, kształtowanie postaw obywatelskich i popularyzacja zasad wyborów.
             Wybory przeprowadzono osobno w szkole podstawowej i gimnazjum. Na karcie do głosowania (anonimowo) uczniowie mogli podać tytuły od 1 do 3 najciekawszych książek, które czytali w ostatnim czasie. Każdą klasę w dniu wyborów odwiedziła „wędrująca” Komisja Wyborcza. Uczniowie mogli osobiście wrzucić swoją kartę do urny wyborczej.

         Po podliczeniu wyników ustalono, że głosowało:

        • 123 uczniów klas I-III szkoły podstawowej - 83% ogółu
        • 121 uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej - 95% ogółu
        • 155 uczniów klas I-III gimnazjum - 71% ogółu

        Na 128 tytułów książek wskazanych przez uczniów klas I-III szkoły podstawowej najwięcej głosów uzyskały:

        Lp.

        Tytuł

        Autor

        Liczba oddanych głosów

        1.  

        Cudaczek Wyśmiewaczek

        Julia Duszyńska

        25

        2.

        Zaczarowana zagroda

        A. i Cz. Centkiewiczowie

        18

        3. 

        Mikołajek

        René Gościnny

        15

        4. 

        Dzieci z Bullerbyn

        Astrid Lindgren

        10

        5. 

        Koszmarny Karolek -seria

        Franceska Simon

        9

        6. 

        Kubuś Puchatek

        A.A. Milne

        9

        7. 

        Martynka - seria

        Gilbert Delahaye

        8

        8. 

        Anaruk, chłopiec z Grenlandii

        Czesław Centkiewicz

        7

        9. 

        Baśnie

        Ch. H. Andersen

        6

        10. 

        Jacek, Wacek i Pankracek

        Mira Jaworczakowa

        5

         

        Uczniowie klas IV-VI  wymienili 79 tytułów, ale najwyższe notowania uzyskały następujące pozycje:

        Lp.

        Tytuł

        Autor

        Liczba oddanych głosów

        1.

        Harry Potter

        J. K. Rowling

        31

        2.

        Opowieści z Narnii

        C.S. Lewis

        31

        3.

        Mikołajek - seria książek

        Rene Goscinny 

        22

        4.

        Pinokio

        Carlo Collodi

        15

        5.

        Dzieci z Bullerbyn

        Astrid Lindgren

        14

        6.

        Hobbit

        J.R.R. Tolkien

        12

        7.

        Spotkanie nad morzem

        Jadwiga Korczakowska

        9

        8.

        Harry Styles. Narodziny gwiazdy. Od marzeń do One Direction

        Alice Montgomery

        9

        9.

        Igrzyska śmierci

        Suzanne Collins

        8

        10.

        Gwiazd naszych wina

        John Green

        7

         

        Wśród uczniów klas I-III  gimnazjum (na 112 wskazanych tytułów) największą popularnością cieszyły się :

        Lp.

        Tytuł

        Autor

        Liczba oddanych głosów

        1

        Harry Potter

        J.K. Rowling

        20

        2

        Hobbit

        J.R.R. Tolkien

        17

        3

        Gwiazd naszych wina

        John Green

        17

        4

        Qvo Vadis

        Henryk Sienkiewicz

        16

        5

        Niezgodna

        Veronica Roth

        16

        6

        Wiedźmin

        Andrzej Sapkowski

        15

        7

        Kamienie na szaniec

        Aleksander. Kamiński

        14

        8

        Władca Pierścieni

        J.R.R. Tolkien

        14

        9

        Igrzyska śmierci

        Suzanne Collins

        13

        10

        Assassin’s Creed

        Oliver Bowden

        11

         

        W przeprowadzenie akcji zaangażowali się uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki oraz dziewczęta z klasy II C gimnazjum, która w marcu pełniła funkcję gospodarza szkołySerdecznie dziękujemy.

         

        Konkursy Biblijne

                     25 marca odbył się Szkolny Konkurs Biblijny, w którym wzięli udział uczniowie klas VI. Uczestnicy rozwiązywali test z zakresu znajomości Ewangelii wg św. Łukasza.

        Zwycięzcami zostali:

        Aleksandra Oleksiuk z kl. VI b - I miejsce
        Renata Wójcik z kl. VI a - II miejsce
        Wiktoria Mulewska z kl. VI a - III miejsce

        Gratulujemy!

                    26 marca odbył się szkolny etap Diecezjalnego Konkursu Biblijnego „Spotkania z Biblią”. Wzięło w nim udział 60 uczniów z gimnazjum, którzy rozwiązywali test składający się z 40 pytań z zakresu Ewangelii wg św. Łukasza. Najwyższą liczbę punktów zdobyli:

        1. Koc Krzysztof                 III B    - I miejsce
        2. Czaban Maria                 III C   - II miejsce
        3. Trochimiak Paulina         III B   - III miejsce
        4. Stojaniuk Igor                 III C   - III miejsce
        5. Czmut Julia                     III C   - IV miejsce
        6. Leszczyński Jakub          III B   - IV miejsce
        7. Piotrowska Weronika       II A   - IV miejsce

        Gratulujemy!

        Barbara Oleksiuk

        Rekolekcje Wielkopostne

                    W dniach 26-27 marca w naszej szkole odbywały się Rekolekcje Wielkopostne. Uczniowie zamiast codziennych lekcji mieli zajęcia wychowawcze, których celem było przybliżenie niektórych prawd ewangelicznych i wyrabianie postaw szacunku i miłości wobec niepełnosprawnych. Zajęcia prowadziły siostry zakonne i opiekunowie pracujący w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach. Pierwszego dnia rekolekcji dzieci i młodzież obejrzeli inscenizację obrazującą „Przypowieść o siewcy" w wykonaniu osób niepełnosprawnych. Prezentacja multimedialna zapoznała młodzież z tym, co na co dzień potrafią robić uczestnicy Warsztatów.
        Drugiego dnia odbywały się grupowe zajęcia integracyjne. Dzieci i młodzież wysłuchali świadectw niepełnosprawnych i ich opiekunów, którzy mówili, jak bardzo są wdzięczni Panu Bogu za dar życia i jak można radzić z różnymi problemami. Uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi wykonywali różne prace np.: pocztówki świąteczne i ozdobne mydełka.
        Po zajęciach w szkole uczniowie wzięli udział we mszy św. w kościele parafialnym.

        Barbara Oleksiuk

        Niedziela Palmowa

                    Uczniowie naszej szkoły zostali zachęceni do podtrzymywania tradycji przygotowywania palm na Niedzielę Palmową. Dzieci indywidualnie w domu oraz grupowo na zajęciach Koła Misyjnego, Koła Biblijnego i szkolnego Caritas wykonali piękne, długie, kolorowe palmy, z którymi szli w procesji dookoła kościoła. Różnorodność  dzieł była wynikiem pomysłowości i dużego wkładu pracy. Najładniejsze palmy zostały wyróżnione i nagrodzone dyplomami.

        Barbara Oleksiuk

        Spotkanie z p. Tomaszem Stypułkowskim

                 Dnia 30 marca w czytelni szkolnej zostało zorganizowane spotkanie z Panem Tomaszem Stypułkowskim, który opowiadał zaproszonym klasom I gimnazjum o swoich podróżach po Meksyku. Dzielił się informacjami o historii pradawnych ludów żyjących na terenach południowej części Ameryki Północnej, kulturze i zwyczajach mieszkańców.  Uczniowie mieli okazję dotknąć i obejrzeć pamiątki z podróży. Można było uczestniczyć w pokazie starodawnych obrzędów  Majów i Azteków. Wszystkich zebranych zainteresował temat poruszony na spotkaniu i czynnie brali udział w zorganizowanych atrakcjach.  Chcielibyśmy więcej takich lekcji.

         


        KWIECIEŃ

        Półfinał Olimpiady Myśli Jana Pawła II

                    10 kwietnia br. w Suwałkach odbył się wojewódzki etap VII Ogólnopolskiej Olimpiady Myśli Jana Pawła II, pod hasłem „Przestań się lękać”. Do półfinału przystąpili uczniowie z 27 gimnazjów i 14 szkół ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego, którzy na etapie szkolnym uzyskali najwyższą liczbę punktów. Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice: Weronika Doroszczuk z kl. III C, Weronika Piotrowska z kl. II A i Sylwia Wiśniewska z kl. II B. W trakcie pzygotowań do konkursu uczennice zapoznały się z treścią książki „Dar i Tajemnica” oraz z nauczaniem Ojca św. wygłaszanym podczas Światowych Dni Młodzieży.
        Gratulujemy uczennicom podjęcia trudu zgłębiania nauki naszego Patrona.

        Barbara Oleksiuk

        Laureatka nagrody „Pro Christo”

                      W sobotę poprzedzającą Niedzielę Miłosierdzia tj. 11.04.2015., w Sokołowie Podlaskim odbyły się obchody święta Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Rozpoczęła je Msza św. sprawowana w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył Jego Ekscelencja biskup Tadeusz Pikus.
                 Podczas Gali zostały wręczone odznaczenia „Pro Christo”. Są one przyznawane za szczególne osiągnięcia na polu działalności dobroczynnej inspirowanej ewangelicznym duchem miłości bliźniego. Przesłaniem nagrody są słowa Pana Jezusa „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). 
                  Wśród nagrodzonych znaleźli się: ks. kan. Krzysztof Kisielewicz, były dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, Agnieszka Olendzka wieloletnia wolontariuszka opiekująca się m.in. Szkolnym Kołem Caritas w Gimnazjum nr 2 i Parafialnym Zespołem Caritas przy parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach oraz Joanna i Andrzej Zajączkowscy – przedsiębiorcy z Brańska zaangażowani we współpracę z Caritas.

        Szkolne Koło Caritas

        POLSKA MŁODZIEŻ KATYŃ PAMĘTA!

               W dniu 15 kwietnia 2015 r. uczennice klasy II C gim., biorące udział w projekcie edukacyjnym  „Katyń - pamiętamy” przygotowały apel upamiętniający Zbrodnię Katyńską. Spotkanie miało na celu poszerzenie wiedzy uczniów i utrwalenie dramatycznych wydarzeń i losów Polaków. O brutalniej prawdzie tych straszliwych zbrodni musimy pamiętać nie po to, by jątrzyć i dzielić, ale po to, by nic podobnego nie wydarzyło się nigdy więcej. Należy uczynić wszystko, aby świat nigdy nie spłynął krwią, by nie powtórzył się los pokoleń, naznaczonych piętnem, okrucieństwem i potwornością: stalinizmu, hitleryzmu, ale też i nacjonalizmu.

         

        „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”

        – to hasło tegorocznego diecezjalnego konkursu religijnego, którego finał odbył się 16 kwietnia w Zespole Szkół w Sabniach. Konkurs skierowany był do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, a jego cel to pogłębienie rozumienia potrzeby nawrócenia w życiu człowieka, umocnienie wiary w przebaczającą miłość Chrystusa oraz kształtowanie postaw chrześcijańskich i pobudzanie do zainteresowania Pismem św.
        W etapie szkolnym  zostało wyróżnionych 19 uczniów, którzy wykonywali prace plastyczne, literackie oraz projekty związane z tematem konkursu.
        W finale wyróżnienie otrzymała uczennica z kl. VI b - Aleksandra Oleksiuk za pracę literacką „Zwierzenia sykomory”, w której zawarta jest historia biblijna o nawróceniu Zacheusza.
        Organizacja konkursów religijnych i liczne sukcesy uczniów sprawiają, że religia w szkołach jest bardziej widoczna i angażuje do wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży.

        Barbara Oleksiuk

        Wielkanocne inspiracje

               Biblioteka szkolna zorganizowała wystawę prac plastycznych pod tytułem „Wielkanocne inspiracje”. Uczniowie klas I- VI Szkoły Podstawowej w okresie przedświątecznym przynosili  wykonane samodzielnie prace plastyczne przedstawiające zwyczaje i tradycje wielkanocne. 17 kwietnia  br. w czytelni odbyło się spotkanie dla uczniów klas I i II szkoły podstawowej. W trakcie zajęć omówiono zwyczaje świąteczne. Wykorzystano do tego celu prezentację multimedialną, piosenki i zagadki tematyczne. 

         

        SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

        w IV edycji Ogólnopolskiego Interdyscyplinarnego Konkursu -  pod hasłem "Umarłym pamięć, żyjącym pojednanie. Czterysta lat kontaktów polsko-syberyjskich"

         W kategorii - prace multimedialne – szkoły gimnazjalne:

         I miejsce:  Film „Ocalony Kwiat – wywiad z Henrykiem Ekielskim” -  Mateusz Sidorowicz kl. II C

        W kategorii - prace literackie – szkoły gimnazjalne:

         I miejsce: „Jeleń Dybowskiego – jaki jest, nie każdy widzi” -  Maria Czaban kl. III C (Jelen_Dybowskiego.doc)

         W kategorii - prace plastyczne – szkoły gimnazjalne:

        Nie przyznawano miejsc. Jedno z czterech równorzędnych wyróżnień otrzymała za pracę  „Kolej” (AK_Kolej.pdf) -  Aleksandra Kasperuk z kl. III C.

        Uroczyste wręczenie nagród odbyło się  w Pałacyku Gościnnym  w Białymstoku w dniu 17 kwietnia o godzinie 13.00.

        Gratulujemy!

         

        Szkolenie „ABC wolontariatu”

        W sobotę 18.04.2015 nasi uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań poprzez udział w szkoleniu.

         Obejmowało ono zagadnienia takie  jak:

        – wolontariat i jego rodzaje,
        – motywacja wolontariuszy,
        – karta etyczna wolontariusza,
        – prawne aspekty wolontariatu,
        – wolontariat w organizacjach pozarządowych i instytucjach publicznych,
        – diagnoza środowiska lokalnego.

        Szkolenie skierowane było do osób, które ukończyły 15 lat, zainteresowanych rozszerzeniem działalności społecznej w formie wolontariatu.
        Zorganizowano je w ramach projektu „Podlaska Sieć Wolontariatu” realizowanego przez Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT z Suwałk w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Centrum na Wschodzie z Osmoli.

        Agnieszka Olendzka

        ŻONKILE

                   19 kwietnia 2015 r. w 72 rocznicę powstania w getcie warszawskim uczniowie naszej szkoły rozdawali mieszkańcom Siemiatycz wykonane własnoręcznie żółte żonkile. Są to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jedynym z przywódców żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania składał on pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych żonkili.

         

         

        Kolejne sukcesy naszych uczniów

        W trzeciej edycji konkursu dzieci i młodzieży „Zwierzak za kierownicą’’ w kategorii IV – obejmującej młodzież ze szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Kamila Wysocka z kl. II C.

        Organizatorem konkursu jest Biuro Poselskie Beaty Bublewicz – Poseł na Sejm RP.

        Honorowy patronat nad Konkursem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

        Patronaty nad konkursem objęli:

        • Minister Spraw Wewnętrznych
        • Minister Infrastruktury i Rozwoju
        • Rzecznik Praw Dziecka
        • Pełnomocnik Rządu do spraw bezpieczeństwa w szkołach
        • Minister Sprawiedliwości
        • Komendant Główny Policji
        • Prezes Polskiego Związku Motorowego


        Ambasadorami konkursu są:

        • Grzegorz Kasdepke – autor książek dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych, scenariuszy programów telewizyjnych;
        • Tomasz Samojlik – adiunkt w Zakładzie Biogeografii, Instytut Biologii Ssaków PAN, popularyzator wiedzy przyrodniczej;
        • Rafał Sonik - wielokrotny mistrz Polski w sportach motorowych w kategorii quadów, pierwszy Polak na podium Rajdu Dakar;
        • Michał Rusinek – literaturoznawca, poeta, autor zabawnych limeryków, prowadzi Fundację Wisławy Szymborskiej;
        • Adam Wajrak - dziennikarz, popularyzator wiedzy z zakresu przyrody i ekologii;
        • Kajetan Kajetanowicz - Mistrz Polski w Rajdach Samochodowych.

        Prace oceniało Jury Konkursu w składzie: Michał Rusinek, Grzegorz Kasdepke, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, Rafał Sonik, Adam Wajrak, Tomasz Samojlik, Kajetan Kajetanowicz.

        Główną nagrodą dla laureatów konkursu jest udział w uroczystym finale w Pałacu Prezydenckim, który odbędzie się 22.04.2015 r. oraz zwiedzanie wybranych miejsc w Warszawie. 

        Poniżej nagrodzona praca:

        Długą drogą jechał łoś,
        Zaczął patrzeć na łąki wskroś.
        Wtem na pasach zjawiła się sowa
        Biedna przed autem się chowa.
        Zaraz samochód ją walnie
        I już nie będzie tak fajnie!
        A może ten łoś pijany?
        Bo wraca z urodzin mamy.
        A może taki zmęczony?
        Że pasów nie widzi, ach rozkojarzony!
        Tak trudno zgadnąć przyczynę wypadku,
        Lecz uważaj na drodze młody dziatku.

        Bo tragedia wydarzyć się może
        I już nikt nie będzie w humorze!
        I człowiek i zwierzę tak samo ważne.
        Życie to wielki cud, życie każde!
        I na przyszłość niech każdy pamięta,
        Pijane i zmęczone nie mogą jeździć nawet zwierzęta!

        Kamila Wysocka  Kl. II C  

        GRATULUJEMY!

         

        Uczniowie naszej szkoły w BELWEDERZE

                22 kwietnia 2015 r. w Belwederze w Warszawie odbył się 3 finał konkursu „Zwierzak za kierownicą”. Do konkursu zgłoszono ponad 30 tys. prac. Organizatorem konkursu było Biuro Poselskie Beaty Bublewicz – Poseł na Sejm RP.
        Honorowy patronat nad Konkursem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

        Patronaty nad konkursem objęli:

        • Minister Spraw Wewnętrznych
        • Minister Infrastruktury i Rozwoju
        • Rzecznik Praw Dziecka
        • Pełnomocnik Rządu do spraw bezpieczeństwa w szkołach
        • Minister Sprawiedliwości
        • Komendant Główny Policji
        • Prezes Polskiego Związku Motorowego

        Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych zajęła Kamila Wysocka z klasy II C naszego gimnazjum. W nagrodę na galę finałową  do Belwederu wraz z Kamilą pojechały koleżanki i koledzy z jej klasy. Młodzież uczestniczyła w spotkani z pierwszą damą RP Anną Komorowską, przedstawicielami ministerstw, znanymi sportowcami. Po uroczystości uczniowie zjedli   obiad w Belwederze,  udali się na   spacer do   Łazienek Królewskich  oraz  zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Wyjazd dostarczył  wielu wspaniałych i niezapomnianych wrażeń. 

         

        Dzień Ziemi

                 W Polsce już od 1970 r. obchodzony jest Dzień Ziemi. Uczniowie szkoły podstawowej także przyłączyli się do tej akcji - wykonali plakaty promujące szacunek dla naszej planety.

         

         

        Rocznica kanonizacji Jana Pawła II

                    27 kwietnia 2015 r. była obchodzona pierwsza rocznica kanonizacji Jana Pawła II. Społeczność naszej szkoły uroczyście uczciła wspomnienie tak ważnego wydarzenia związanego z Patronem. Delegacje poszczególnych klas wraz z pocztem sztandarowym przemaszerowali do tablicy upamiętniającej Papieża Polaka, znajdującej się przy kościele parafialnym. Po odczytaniu krótkich informacji i wiersza o zasługach Ojca św. oraz odśpiewaniu hymnu szkoły, przed tablicą zostały złożone biało-żółte kwiaty i zapalono znicze.
        Na religii uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat kanonizacji Jana Pawła II oraz zapoznali się z wystawą pt. „Drogą do świętości Jana Pawła II”.

        Barbara Oleksiuk

        DZIEŃ FLAGI

                 30 kwietnia 2015 r., w związku ze zbliżającym się Dniem Flagi, uczniowie klas IV-VI przygotowali flagi w naszych narodowych barwach. Podczas długiej przerwy obiadowej najmłodsi mogli także odpowiadać na pytania związane z symbolami narodowymi. Oprócz tego swój przejaw patriotyzmu uczniowie mogli ukazać malując na policzkach biało-czerwone flagi.


        MAJ

        Dni dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II

             W dniach 30.04 i 01.05.2015 r. przedstawiciele społeczności naszej szkoły wzięli udział w miejskich obchodach I rocznicy kanonizacji Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęły się 30 kwietnia w Siemiatyckim Ośrodku Kultury. Uczestnicy wysłuchali koncertu pt. „Abba Ojcze” w wykonaniu Studia Piosenki i Chóru Pieśni Narodowej działających przy SOK oraz orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej. Wśród wykonawców byli również nasi uczniowie, przygotowani przez p. Lechosława Ryszczuka.
        Po zakończeniu części muzycznej podsumowano konkurs plastyczny „Rodzina”, do którego zgłoszono 119 prac autorstwa uczniów z siemiatyckich szkół. Wśród wyróżnionych i nagrodzonych znalazły się nasze uczennice: Wiktoria Filińska z kl. III b, Edyta Rusidova z kl. VI b, Aleksandra Oleksiuk z kl. VI b, Julia Czmut z kl. III C gim., Katarzyna Trojanowska kl. III B gim. i Weronika Kryńska z kl. III D gim.
        Następnie wszyscy wysłuchali prelekcji ks. dr Stanisława Ulaczyka na temat ,,Rodzina w nauczaniu Jana Pawła II” oraz obejrzeli pokonkursową wystawę prac plastycznych.
        W piątek, 1 maja przy pomniku Jana Pawła II zgromadzili się mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz, instytucji zakładów pracy, stowarzyszeń oraz poczty sztandarowe. Wśród zebranych byli także przedstawiciele naszej placówki, którzy wraz z innymi oddali cześć Papieżowi, składając kwiaty i zapalając znicze. Potem wszyscy wzięli udział we Mszy św. dziękczynnej odprawianej przez Biskupa Tadeusza Pikusa.

        Barbara Oleksiuk

         

         „Dom rodzinny, Ojczyzna”

                   W niedzielę 3 maja o godz. 11.00, w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, odbył się koncert patriotyczny „Dom rodzinny, Ojczyzna”, na którym wystąpił aktor Jerzy Zelnik oraz Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej wraz z orkiestrą. Wykonano kilka utworów o charakterze narodowo-patriotycznym, pieśni były przeplatane recytacjami pana Jerzego Zelnika. Utwory takie jak „Mazurek 3 Maja”, „Maki”, „Przybyli ułani”, „Serce w plecaku”, „O mój rozmarynie” czy „Pieśń konfederatów barskich” z pewnością pomogły obecnym wczuć się w klimat i istotę przeżywanego święta.
        Wśród wykonawców nie zabrakło uczniów naszej szkoły. Występowali: Paulina Trochimiak, Joanna Jachimczuk, Dawid Radziszewski, Sebastian Sak, Michał Piotrowski i Karol Konachowicz (wszyscy z kl. III B gim.). Serdecznie gratulujemy udanego występu.

         

        Święto Konstytucji 3 Maja

                    Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Dnia 04.05.2015 r. miała miejsce w naszej szkole akademia upamiętniająca to wydarzenie. Przygotowali ją uczniowie z klasy I B gimnazjum z wychowawczynią panią Dorotą Falkiewicz. Przedstawili historię powyższego wydarzenia oraz rozdziały tego ważnego dokumentu. Oprawę muzyczną przygotował chór szkolny kierowany przez pana Lechosława Ryszczuka.

         

        „Siemiatycze w obiektywie"

                  06 maja w naszej szkole odbył się finał projektu edukacyjnego pt. „Siemiatycze w obiektywie", który został przygotowany przez uczniów klasy II c i II b gimnazjum. Na spotkaniu można było oglądać wystawę zdjęć wykonanych przez uczniów, prezentację multimedialną na temat naszego miasta, jego historii i wybitnych mieszkańców. Uczniowie pokazali też wirtualny spacer ulicami Siemiatycz oraz film z archiwalnych wspomnień. W czasie spotkania na temat naszej miejscowości wypowiadali się eksperci: p. J. Sidorowicz, p. A. Zawadzka, p. E. Nowik, p. M. Żabiński. Swoją obecnością zaszczycili nas Wiceburmistrz p. H. Czmut, Radny Miasta Siemiatycze p. J. Roszczenko, Prezes ZNP p. M. Godebska, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Spotkanie pokazało nam różne oblicza Siemiatycz, przybliżyło historię miasta i jego wybitnych mieszkańców.
        Nasza mała Ojczyzna jest piękna, to nasz dom, nasza rodzina, to miejsce gdzie czujemy się u siebie.

         

        Rocznica zakończenia II wojny światowej

                 Dnia 8 maja, w 70 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej, w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca walczących w obronie Ojczyzny. Przygotowali ją uczniowie klasy III B gimnazjum wraz ze swoją wychowawczynią p. Elżbietą Karpiuk. Oprócz wierszy, uczniowie przygotowali także piosenki i prezentację multimedialną. Dzięki tej lekcji historii młode pokolenie Polaków nie zapomni o wydarzeniach II wojny światowej.

         

         13 maja w naszej szkole

                 13 maja 2015 r. w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona Osobie Patrona św. Jana Pawła II. Przygotowali ją uczniowie klasy V a pod opieką s. Aveliny. Akademia miała na celu przybliżenie postaci naszego wielkiego Rodaka, uczczenie 95 rocznicy Jego urodzin, 1 rocznicy kanonizacji oraz 17 rocznicy nadania szkole imienia. Uczniowie opowiadając historię życia Świętego wzbogacili ją zdjęciami, przybliżyli również osoby Jego następców: Benedykta XVI i Franciszka. 

                     Nauczyciele i uczniowie szkoły wzięli także udział w Nabożeństwie Fatimskim, które tego dnia odbyło się w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli. Społeczność szkoły niosła figurę Matki Bożej, czytano rozważania tajemnic różańcowych.  Podniosłość chwili podkreślała obecność pocztu sztandarowego. W ten sposób za wstawiennictwem Maryi dziękowaliśmy Panu Bogu za tak wspaniałego Patrona.

         

         

        V Spartakiada z naszymi wolontariuszami

        Już po raz piąty osoby niepełnosprawne spotkały się w Siemiatyczach w środę, 13 maja 2015 r. na V Podlaskiej Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Wzięli w niej udział niepełnosprawni podopieczni placówek oświatowych z województwa podlaskiego i mazowieckiego. Zawody sportowe rozpoczął Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych prowadzony ulicami Siemiatycz.
        Organizatorami Spartakiady są: Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach i Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Siemiatyczach. W organizacji imprezy czynnie uczestniczy młodzież ze Szkolnego Koła Caritas pod kierunkiem p. Agnieszki Olendzkiej.

         

        Projekt edukacyjny „Katyń -€“ pamiętamy”…

               13 maja 2015 r. w naszej szkole odbył się finał projektu edukacyjnego „Katyń - pamiętamy”… Uczennice klasy II C gimnazjum: Kamila Wysocka, Gabriela Gryciuk, Karina Kuźmik i Emilia Tereszkiewicz w ramach projektu wykonały szereg działań. Zapoznały się z literaturą na temat zbrodni katyńskiej, napisały prace na konkurs, nawiązały współpracę ze Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska, IPN-em w Białymstoku oraz Stowarzyszeniem Parafiada. W dniu 15 kwietnia 2015 r. uczestniczyły w spotkaniu z Panem Prokuratorem Snieżko. Przeprowadziły apele dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Zorganizowały wystawę na temat zbrodni katyńskiej, którą wypożyczyły z IPN w Białymstoku.
                 Gala finałowa przebiegała w kilku etapach. Pierwszym etapem była relacja z wizyty w IPN-ie. Następnie prezentacja połączona z częścią artystyczną. Następnie odbyła się rozmowa z przedstawicielami Stowarzyszenia Rodzina Katyńska z Panami: Mieczysławem Plutą, Stanisławem Kopciewskim i Adamem Korybskim.
        Następnie w obecności zaproszonych gości: Wicekurator Oświaty w Białymstoku p. Wiesławy Cwiklińskiej, Burmistrza Miasta Siemiatycze p. Piotra Siniakowicza, przedstawicieli duchowieństwa, przedstawicieli Szwadronu, dyrektorów placówek oświatowych, rodziców, mediów oraz uczniów dokonano aktu posadzenia dębu katyńskiego dedykowanego porucznikowi broni Kazimierzowi Niewiarowskiemu ur. 3 listopada 1903 r., zamordowanego strzałem w tył głowy w 1940 r. w Katyniu.

        „Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która jednocześnie czyni go człowiekiem, stanowi o jego człowieczeństwie”. Jan Paweł II

         

        Malujemy miejski amfiteatr

                             20 maja 2015 r. posłowie na Sejm Dzieci I Młodzieży wraz z klasą I C Gimnazjum nr 2 w ramach zadania rekrutacyjnego odmalowali miejski amfiteatr. Praca była ciężka i wyczerpująca, ale efekt cieszy i napawa dumą. Dobrze jest działać i dbać o wizerunek naszej Małej Ojczyzny, którą są Siemiatycze. Jesteśmy dumni, że mogliśmy pomóc i zrobić coś, co będzie miało wpływ na poprawę wizerunku naszego miasta. W piątek odmalujemy ławki wokół amfiteatru.

         

        Projekt edukacyjny „Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”

                  Uczniowie klasy II A gimnazjum (Adrian Charytoniuk, Wiktor Daciuk, Kamil Kozycz, Sebastian Kozycz, Ewelina Parafiniuk i Karolina Putkowska) w ramach realizacji projektu edukacyjnego z języka polskiego przedstawili klasom II i III gimnazjum prezentację multimedialną poświęconą bohaterstwu polskiej młodzieży w czasie II wojny światowej.
        Przypomnieli znane z lekcji języka polskiego i historii czasy bohaterstwa i grozy, losy pokolenia określanego mianem Pokolenia Kolumbów, które przyszło na świat w Polsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Po 123 latach niepodległości ludzie ci stawali przed możliwością odkrywania wolnej ojczyzny – spełnienia marzeń poprzednich generacji, jednak w ich młode życie wkraczają takie pojęcia, jak: odwaga i rozwaga, odpowiedzialność, honor, wróg, niebezpieczeństwo, śmierć. Przypomnieli historię Alka, Rudego, Zośki i innych młodych ludzi znanych z powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” oraz dramat najwybitniejszego poety Pokolenia Kolumbów - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Odtworzyli na wykonanej makiecie przebieg brawurowej i heroicznej akcji pod Arsenałem. Zaprezentowali wydawane w czasie okupacji gazety.

         

        PIELGRZYMKA DO SANKTUARIÓW PRAWOSŁAWIA

                  26 maja 2015 r. uczniowie klas piątych i szóstych szkoły podstawowej uczestniczyli w zorganizowanej przez Panią Walentynę Gawryluk jednodniowej pielgrzymce autokarowej do sanktuariów prawosławia na Podlasiu.
        Zwiedzili ponad 500-letni klasztor prawosławny, jeden z najważniejszych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Monastyr supraski zasłynął cudotwórczą Supraską Ikoną Matki Bożej oraz bezcennymi manuskryptami (Kodeks Supraski).
        Poznali historię odnawianej świątyni Zwiastowania Bogurodzicy wzniesionej w latach 1503-1510 i niemal całkowicie zniszczonej w czasie II wojny światowej.  
                    W zespole budynków klasztornych powstałych na przełomie XVII i XVIII w. obejrzeli kolekcję ok. 1200 XVIII i XIX wiecznych ikon, przedmiotów sakralnych i unikalnych fresków w pierwszym w Polsce interaktywny muzeum prezentującym sztukę sakralną prawosławia. Wielkie wrażenie zrobiły wystawy których wnętrza są zorganizowane w stylu, np. pustelniczej pieczary, cerkwi lub chaty wiejskiej z domowym ołtarzykiem opatrzone oprawą świetlną, obrazową i dźwiękową.
                Uczestniczyli też w warsztatach ikonograficznych. Pod kierunkiem instruktora wyszlifowali papierem ściernym deseczkę, a następnie nanieśli szkic anioła, dobrali właściwe pigmenty, wykonali wypełnienia, rozjaśnienia i kontury. Było to wyjątkowe przeżycie, a wykonana praca - wizerunek anioła - którą zabrali ze sobą do domu, dała wielką satysfakcję.
                    W drodze powrotnej odwiedzili Monaster w Zwierkach, by pomodlić się przy relikwiach  patrona dzieci i młodzieży –prawosławnego  męczennika św. młodzieńca Gabriela Zwierkowskiego.
                 Wstąpili też do Muzeum Kultury Materialnej „Baćkauszczyna”, w Rybołach, gdzie obejrzeli kolekcję przedmiotów codziennego użytku, które powoli przechodzą w zapomnienie i wysłuchali Pani Antoniny Troc - Sosny, która barwnie opowiedziała o zanikającej kulturze ludowej naszego regionu.
              Pielgrzymka pozwoliła poznać bliżej najważniejsze sanktuaria prawosławia a także zrozumieć rolę ikony w Prawosławiu.

         

        Turniej Wielozadaniowy Szkół im. Jana Pawła II w Drohiczynie

                     Dnia 26 maja br. przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w Turnieju Wielozadaniowym Szkół  im. Jana Pawła II w Drohiczynie. Celem imprezy było utrwalenie w młodym pokoleniu pamięci o Ojcu św., przybliżenie wartości zawartych w Jego nauczaniu oraz integracja i współdziałanie dzieci i młodzieży ze szkół: z Siemiatycz, Drohiczyna, Dziadkowic i Bociek. 
                  Uczestnicy podzieleni na grupy mieszane, tzn. po jednej osobie z każdej szkoły, rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach: Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II, Konkursie Plastycznym, Konkursie Muzycznym i Sportowym. Całość spotkania przebiegała w przyjaznej atmosferze, a poszczególne osiągnięcia były nagradzane gromkimi oklaskami. Podsumowano też konkurs literacki pt. „Widzieć Chrystusa w drugim człowieku – wyobraźnia miłosierdzia”, w którym wzięło udział 8  uczniów z naszej szkoły. Prace ucz. Adama Owczarskiego z kl. V a i Jakuba Gołubkiewicza kl. I B gim. zostały wyróżnione. Gratulujemy!

        Barbara Oleksiuk

        Spotkanie z Misjonarką

                    Dnia 27 maja br. na lekcjach wychowawczych odbyło się spotkanie z Misjonarką pracującą w Kamerunie. Siostra Immaculata Faustynowicz gościła u nas już po raz trzeci. Podczas spotkania z dziećmi i młodzieżą dziękowała społeczności naszej szkoły za dotychczasową pomoc materialną okazywaną dzieciom z sierocińca, w którym pracuje. Opowiadała o trudnej sytuacji rówieśników w Afryce oraz o konkretnych działaniach misjonarzy opiekujących się najbiedniejszymi. Podkreśliła, jak ważna jest każda pomoc, płynąca od ludzi dobrej woli i ile radości może sprawić najmniejszy dar. Duże zainteresowanie wzbudziły przywiezione przez Siostrę zabawki zrobione własnoręcznie przez afrykańskie dzieci. Całość przekazu została ubogacona filmem. Nie zabrakło też licznych pytań ze strony naszych słuchaczy, na które Siostra cierpliwie odpowiadała. Na koniec Misjonarka zachęciła uczniów do podarowania kolorowych ołówków z gumką dla kolegów z Afryki, które dla nich są cennym skarbem. Ołówki można przynosić do katechetek. Zostaną one przekazane Siostrze Immaculacie i rozdane ubogim dzieciom na początku roku szkolnego.

        Barbara Oleksiuk

        Wolontariusze z okazji Dnia Dziecka

                   W piękną słoneczną niedzielę 31.05.2015 r. w amfiteatrze nad zalewem odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Nasi wolontariusze mieli w nim swój udział, gdyż przygotowali bajkę Juliana Tuwima pt.: „Rzepka”. Jest to bajka dobrze znana – jednak przedstawienie wzbudziłao sporo emocji, ponieważ często przeplatane było muzyką, a aktorzy zapraszali do współpracy widzów. W ten sposób wszyscy dobrze się bawili. Nie zabrakło też morału, który głosił, ze tylko wspólnymi siłami można osiągnąć cel.

        Agnieszka Olendzka


        CZERWIEC

         

        Zakończyła się tegoroczna edycja konkursów przedmiotowych

                W roku szkolnym 2014/15  do finału wojewódzkiego zakwalifikowało się 5 uczniów naszej szkoły (2 uczniów ze szkoły podstawowej i 3 gimnazjalistów). W szkole podstawowej:

        • tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego uzyskała Aleksandra Teresa Oleksiuk – uczennica klasy VI b;
        • finalistką Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego została Klaudia Nina Bornus – uczennica klasy VI b.

        W gimnazjum:

        • tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego uzyskały: Weronika Piotrowska - uczennica klasy II A oraz Maria Czaban - uczennica klasy III C;
        • tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego uzyskała Julia Maria Czmut - uczennica klasy III C.

        Laureatom i finalistom konkursów gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

         

        Nasi Posłowie w Sejmie

               01 czerwca 2015 r. w Międzynarodowym Dniu Dziecka uczniowie naszej szkoły  K. Konachowicz i J. Leszczyński  uczestniczyli w obradach XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Celem posiedzenia  była dyskusja oraz głosowanie nad poprawkami do uchwały SDiM. Uchwała została przyjęta większością głosów 409, dotyczyła wpływu młodzieży na przestrzeń publiczną. Podpisana przez Marszałków SDiM uchwała została złożona na ręce Wicemarszałka Sejmu RP.

         

        Apel pt. „Wszystkie dzieci nasze są”

               03 czerwca 2015r na godzinach wychowawczych odbył się apel pt. „Wszystkie dzieci nasze są.” Podczas spotkanie uczniowie poznali prawa dziecka. Zapoznali się z sytuacją dzieci w Afryce, z niewolniczą pracą dzieci. Prezentacja uzmysłowiła nam, że na świecie żyją dzieci wyzyskiwane i bite. Apel przygotowały Anita Doroszkiewicz i Sandra Wincenciak z kl. I c gimnazjum, jednym z prowadzących był Bartosz Bobienko.

         

        Nasze sukcesy

              09.06.2015 r. w Białymstoku odbyła się  uroczysta gala, będąca podsumowaniem III Wojewódzkiego Konkursu Historyczno -  Literackiego "By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej." Trzy uczennice z klasy II C gimnazjum: Karina Kuźmik, Kamila Wysocka i Gabriela Gryciuk otrzymały wyróżnienia w tym konkursie i uczestniczyły w uroczystości wraz z Panem Dyrektorem M. Niewiarowskim oraz opiekunką P. Joanną Gołubkiewicz.

         

        Janie Pawle II – pamiętamy i dziękujemy!

                    10 czerwca - od sześciu lat - na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Drohiczynie jest obchodzony Dzień Podlasia. Z tej okazji w diecezji Drohiczyńskiej podejmowane są różne inicjatywy mające na celu uczczenie tego ważnego wydarzenia.
                    Nasza szkoła również dała wyraz temu, że pamiętamy o tym i dziękujemy Patronowi za obecność na naszej podlaskiej ziemi. Na holu szkoły została przygotowana gazetka okolicznościowa. Odbyły się katechezy poświęcone przesłaniu, jakie zostawił nam Ojciec św. Uczniowie klas III gim. pod opieką katechetek zorganizowali sztafetę, w której udział wzięli przedstawiciele wszystkich klas szkoły podstawowej. Spotkanie rozpoczęło się przy tablicy poświęconej Papieżowi przy kościele parafialnym, gdzie zawodnicy uczestniczyli we wspólnej modlitwie. Następnie odczytano informacje o wizycie Jana Pawła II w Drohiczynie. Potem odbyły się konkurencje: biegi z przeszkodami, biegi z trudnościami i biegi z dobrymi uczynkami. Trzeba było wykazać się wiedzą o Ojcu św. rozwiązując krzyżówkę, umiejętnością szukania wyznaczonych cytatów z Pisma św., sprawnością w układaniu puzzli oraz znajomością piosenki ,,Drohiczyn, Drohiczyn...”, która była śpiewana podczas wizyty Papieża.
                    Na koniec spotkania przy tablicy Jana Pawła II zostały postawione na kształt serca biało-żółte znicze. Wszyscy wspólnie zaśpiewali hymn szkoły. Następnie uczniowie zwiedzili Salę Patrona, gdzie obejrzeli pamiątki i zdjęcia.
                    W sztafecie najwyższą liczbę punktów uzyskała kl. IV a. Każdy uczestnik sztafety został nagrodzony słodkim upominkiem, a zwycięzcy pizzą.

        Barbara Oleksiuk

        IV Krajowy Kongres Misyjny w Warszawie

                    Dzieci z naszej szkoły pod opieką katechetki Barbary Oleksiuk wzięły udział w Dziecięcej Stacji Kongresowej w Warszawie, która odbyła się 13 czerwca 2015 r. w ramach IV Krajowego Kongresu Misyjnego.
                    Spotkanie  przebiegało pod hasłem ,,Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”. Hala widowiskowo- sportowa „TORWAR” była zapełniona dziećmi z całej Polski w kolorowych tradycyjnych strojach afrykańskich, indiańskich, azjatyckich, europejskich i mieszkańców Oceanii. Diecezja Drohiczyńska była przydzielona do grupy ubranej na zielono, reprezentującej Afrykę.
                    Otwarcia Kongresu dokonał kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Przekazał on pozdrowienia od Ojca Świętego Franciszka i zachęcił dzieci do dzielenia się z innymi radością spotkania z Chrystusem i jego Słowem. Następnie została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego, który podziękował dzieciom za ich misyjny zapał, prosząc jednocześnie o codzienną modlitwę za ich rówieśników w różnych częściach świata oraz za misjonarzy tam pracujących.
        Podczas  spotkania był też czas na rozmowy z misjonarzami, zabawy i warsztaty w krużgankach Torwaru, oglądanie zdjęć z pracy misjonarzy i ciekawych  przedmiotów charakterystycznych dla poszczególnych krajów. W ramach „Muzycznych podróży misyjnych” wystąpił Joszko Broda z zespołem. Halę wypełnił kolorowy korowód tańczących dzieci i ich opiekunów. Dodatkową atrakcją był audiowizualny most z najmłodszymi chrześcijanami z Afryki, Oceanii, Azji i Ameryki Południowej i wymiana pozdrowień.
                   Kongres zakończył się odmówieniem misyjnego różańca w intencji pokoju i solidarności pomiędzy ludźmi na całym świecie i wypuszczeniem balonów w kolorach pięciu kontynentów z przesłaniem, aby Ewangelia dotarła do każdego zakątka świata.
                    To wielkie misyjne spotkanie pozwoliło doświadczyć pięknej wspólnoty wiary i radości oraz zachęciło do dzielenia się tym doświadczeniem z innymi.

        Barbara Oleksiuk

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach
      • (85) 655 67 71
      • ul. Gen. Wł. Andersa 4 17-300 Siemiatycze Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych