• Wymagania edukacyjne kl. IV

• Wymagania edukacyjne z techniki w klasie IV
          niezbędne do uzyskania  poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych

Ocenę celującą może otrzymać uczeń, który:

• Prezentuje postawy dbałości o własne i cudze bezpieczeństwo
          • Umie wymienić oraz rozróżnia inne narzędzia i urządzenia  (np.: piła motorowa wiertarka itp.) oraz zna ich zastosowanie.
          • Zna szczegółowe przepisy ruchu drogowego dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przepisy porządkowe.
          • Zna przepisy dotyczące dzieci do lat 7 jako pieszych uczestników ruchu drogowego.
          • Potrafi określić znaczenie wszystkich znaków i sygnałów stosowanych w ruchu drogowym.
          • Kieruje swoimi zachowaniami.
          • Potrafi podejmować właściwe decyzje na skrzyżowaniach podczas poruszania się na placu manewrowym symulującym warunki drogowe.
          • Przewiduje własne zachowania w ruchu drogowym i koryguje je w pożądanym kierunku w różnych sytuacjach drogowych  (miasteczko ruchu drogowego).
          • Prawidłowo nazywa czynności technologiczne.
          • Rozumie potrzebę segregacji odpadów i zagrożenia płynące z jego braku.

Ocenę bardzo dobrą może otrzymać uczeń, który:

• Prawidłowo dostosowuje narzędzia do prac technicznych
          • Zna, rozumie i stosuje podstawowe przepisy i zasady ruchu drogowego.
          • Zna pojęcie: prawo o ruchu drogowym i wie, jaka jest jego rola.
          • Wie, jakie zasady obowiązują w strefie zamieszkania.
          • Bezbłędnie stosuje poznane zasady ruchu pieszych i kolumn pieszych w praktyce.
          • Zna pojęcia sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej oraz ich zastosowanie.
          • Porównuje znaczenie sygnałów świetlnych oraz sygnałów nadawanych przez kierującego ruchem.
          • Potrafi prawidłowo ustalić kolejność przejazdu przez skrzyżowanie i uzasadnić swoją odpowiedź – testy ze skrzyżowaniami.
          • Ocenia stan największego zagrożenia życia uczestnika wypadku  i udzielić pierwszej pomocy. Stosuje podstawowe zasady warunkujące ruch drogowy.
          • Rozumie potrzebę segregacji odpadów i zagrożenia płynące z jego braku.

Ocenę dobrą może otrzymać uczeń, który:

• Potrafi zachować się w sytuacjach zagrożenia.
          • Wie, jakie zasady obowiązują w strefie zamieszkania.
          • Zna przepisy dotyczące ruchu kolumny pieszych.
          • Wie, kiedy zabrania się wchodzenia pieszych na jezdnię
          • Umie sklasyfikować zespoły, podzespoły i części roweru.
          • Potrafi w praktyce stosować się do znaków, sygnałów oraz poleceń wydawanych przez osoby kierujące ruchem drogowym
          • Opisuje wszystkie podstawowe manewry na drodze.
          • Podejmuje właściwe decyzje w sprawie pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowanie – testy.
          • Rozumie potrzebę segregacji odpadów i zagrożenia płynące z jego braku.

Ocenę dostateczną może otrzymać uczeń, który:

• Umie wyjaśnić jakie przepisy ruchu drogowego powinien stosować podczas codziennego pokonywania drogi  do szkoły.
          • Wymienia i omawia zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
          • Wyjaśnia jak bezpiecznie korzystać ze środków komunikacji publicznej oraz jak bezpiecznie oczekiwać na autobus w wyznaczonym do tego celu miejscu.
          • Zna przepisy warunkujące korzystanie ze środków komunikacji publicznej.
          • Potrafi wyjaśnić pojęcie: kolumna pieszych.
          • Umie włączyć i wyłączyć światła w rowerze korzystając z instrukcji obsługi roweru.
          • Potrafi sprawdzić ogólną sprawność roweru.
          • Wyjaśnia znaczenie wybranych znaków drogowych pionowych i poziomych, sygnałów świetlnych odnoszących się do pieszych i kierujących rowerem.
          • Wyjaśnia hierarchię ważności norm, znaków i sygnałów i poleceń, które regulują zachowanie się na drogach.
          • Umie prawidłowo opisać przebieg podstawowych  manewrów.
          • Umie omówić zasady obowiązujące podczas wykonywania podstawowych manewrów.
          • Prawidłowo wykonuje manewry wyprzedzania, wymijania, omijania oraz zmiany pasa ruchu.
          • Zna zasady segregacji odpadów.

Ocenę dopuszczającą może otrzymać uczeń, który:

• Wymienia stosowane przez siebie materiały i narzędzia.
          • Wykonuje proste operacje technologiczne.
          • Porządkuje stanowisko pracy.
          • Zna słabo podstawowe pojęcia ruchu drogowego: droga, jezdnia, pas ruchu, obszar zabudowany, strefa zamieszkania, skrzyżowanie, przejście dla pieszych, rower, pojazd uprzywilejowany, pieszy, uczestnik ruchu.
          • Właściwie kieruje swoimi zachowaniami poruszając się po drodze.
          • Stosuje przepisy ruchu drogowego w sytuacjach typowych.
          • Umie korzystać z chodnika i przejść dla pieszych.
          • Zna zasady przechodzenia przez jezdnię w miejscach oznaczonych i nie nieoznaczonych.
          • Nazywa główne grupy znaków drogowych  pionowych i poziomych.
          • Nie zawsze przestrzega podstawowe znaki drogowe dotyczące pieszych i rowerzystów.
          • Wie, co to jest pojazd uprzywilejowany i zna zasady zachowania wobec nich.
          • Umie wymienić podstawowe manewry na drodze.
          • Zna numery telefonów do służb ratunkowych.
          • Zna zasady segregacji odpadów.

Ocenę niedostateczną może otrzymać uczeń, który nie spełnia kryteriów oceny dopuszczającej.