Wymagania edukacyjne kl. IV Wymagania edukacyjne kl. V

Strony przedmiotu technika

Wymagania edukacyjne kl. IV

Wymagania edukacyjne z techniki w klasie IV
niezbędne do uzyskania  poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych

Ocenę celującą może otrzymać uczeń, który:

• Prezentuje postawy dbałości o własne i cudze bezpieczeństwo
  • Umie wymienić oraz rozróżnia inne narzędzia i urządzenia  (np.: piła motorowa wiertarka itp.) oraz zna ich zastosowanie.
  • Zna szczegółowe przepisy ruchu drogowego dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przepisy porządkowe.
  • Zna przepisy dotyczące dzieci do lat 7 jako pieszych uczestników ruchu drogowego.
  • Potrafi określić znaczenie wszystkich znaków i sygnałów stosowanych w ruchu drogowym.
  • Kieruje swoimi zachowaniami.
  • Potrafi podejmować właściwe decyzje na skrzyżowaniach podczas poruszania się na placu manewrowym symulującym warunki drogowe.
  • Przewiduje własne zachowania w ruchu drogowym i koryguje je w pożądanym kierunku w różnych sytuacjach drogowych  (miasteczko ruchu drogowego).
  • Prawidłowo nazywa czynności technologiczne.
  • Rozumie potrzebę segregacji odpadów i zagrożenia płynące z jego braku.

Ocenę bardzo dobrą może otrzymać uczeń, który:

• Prawidłowo dostosowuje narzędzia do prac technicznych
  • Zna, rozumie i stosuje podstawowe przepisy i zasady ruchu drogowego.
  • Zna pojęcie: prawo o ruchu drogowym i wie, jaka jest jego rola.
  • Wie, jakie zasady obowiązują w strefie zamieszkania.
  • Bezbłędnie stosuje poznane zasady ruchu pieszych i kolumn pieszych w praktyce.
  • Zna pojęcia sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej oraz ich zastosowanie.
  • Porównuje znaczenie sygnałów świetlnych oraz sygnałów nadawanych przez kierującego ruchem.
  • Potrafi prawidłowo ustalić kolejność przejazdu przez skrzyżowanie i uzasadnić swoją odpowiedź – testy ze skrzyżowaniami.
  • Ocenia stan największego zagrożenia życia uczestnika wypadku  i udzielić pierwszej pomocy. Stosuje podstawowe zasady warunkujące ruch drogowy.
  • Rozumie potrzebę segregacji odpadów i zagrożenia płynące z jego braku.

Ocenę dobrą może otrzymać uczeń, który:

• Potrafi zachować się w sytuacjach zagrożenia.
  • Wie, jakie zasady obowiązują w strefie zamieszkania.
  • Zna przepisy dotyczące ruchu kolumny pieszych.
  • Wie, kiedy zabrania się wchodzenia pieszych na jezdnię
  • Umie sklasyfikować zespoły, podzespoły i części roweru.
  • Potrafi w praktyce stosować się do znaków, sygnałów oraz poleceń wydawanych przez osoby kierujące ruchem drogowym
  • Opisuje wszystkie podstawowe manewry na drodze.
  • Podejmuje właściwe decyzje w sprawie pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowanie – testy.
  • Rozumie potrzebę segregacji odpadów i zagrożenia płynące z jego braku.

Ocenę dostateczną może otrzymać uczeń, który:

• Umie wyjaśnić jakie przepisy ruchu drogowego powinien stosować podczas codziennego pokonywania drogi  do szkoły.
  • Wymienia i omawia zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
  • Wyjaśnia jak bezpiecznie korzystać ze środków komunikacji publicznej oraz jak bezpiecznie oczekiwać na autobus w wyznaczonym do tego celu miejscu.
  • Zna przepisy warunkujące korzystanie ze środków komunikacji publicznej.
  • Potrafi wyjaśnić pojęcie: kolumna pieszych.
  • Umie włączyć i wyłączyć światła w rowerze korzystając z instrukcji obsługi roweru.
  • Potrafi sprawdzić ogólną sprawność roweru.
  • Wyjaśnia znaczenie wybranych znaków drogowych pionowych i poziomych, sygnałów świetlnych odnoszących się do pieszych i kierujących rowerem.
  • Wyjaśnia hierarchię ważności norm, znaków i sygnałów i poleceń, które regulują zachowanie się na drogach.
  • Umie prawidłowo opisać przebieg podstawowych  manewrów.
  • Umie omówić zasady obowiązujące podczas wykonywania podstawowych manewrów.
  • Prawidłowo wykonuje manewry wyprzedzania, wymijania, omijania oraz zmiany pasa ruchu.
  • Zna zasady segregacji odpadów.

Ocenę dopuszczającą może otrzymać uczeń, który:

• Wymienia stosowane przez siebie materiały i narzędzia.
  • Wykonuje proste operacje technologiczne.
  • Porządkuje stanowisko pracy.
  • Zna słabo podstawowe pojęcia ruchu drogowego: droga, jezdnia, pas ruchu, obszar zabudowany, strefa zamieszkania, skrzyżowanie, przejście dla pieszych, rower, pojazd uprzywilejowany, pieszy, uczestnik ruchu.
  • Właściwie kieruje swoimi zachowaniami poruszając się po drodze.
  • Stosuje przepisy ruchu drogowego w sytuacjach typowych.
  • Umie korzystać z chodnika i przejść dla pieszych.
  • Zna zasady przechodzenia przez jezdnię w miejscach oznaczonych i nie nieoznaczonych.
  • Nazywa główne grupy znaków drogowych  pionowych i poziomych.
  • Nie zawsze przestrzega podstawowe znaki drogowe dotyczące pieszych i rowerzystów.
  • Wie, co to jest pojazd uprzywilejowany i zna zasady zachowania wobec nich.
  • Umie wymienić podstawowe manewry na drodze.
  • Zna numery telefonów do służb ratunkowych.
  • Zna zasady segregacji odpadów.

Ocenę niedostateczną może otrzymać uczeń, który nie spełnia kryteriów oceny dopuszczającej.