• Program profilaktyki czerniaka skóry - "Znamię? Znam je"

Edycja 2020/2021

W szkole realizowany jest Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka. Jego głównym celem jest budowanie świadomości występowania czerniaka, odpowiedzialnych zachowań oraz prozdrowotnych postaw wśród młodzieży. W ramach realizacji programu, który jest skierowany jest do uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej uczniowie poznają czynniki ryzyka oraz metody skutecznej profilaktyki. Podczas zajęć uczniowie poznają  zasady profilaktyki czerniaka, zdobędą umiejętność samobadania skóry oraz różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE.
        czerniak_informacje.pdf
        ulotka-znamie-znam-je.pdf

#Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka

W szkole realizowany jest „Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka” edycja 2020/2021. Jego głównym celem jest budowanie świadomości występowania czerniaka, odpowiedzialnych zachowań oraz prozdrowotnych postaw wśród młodzieży.
        W ramach realizacji programu w klasach 7 i 8 odbywają się:

• Zajęcia edukacyjne z profilaktyki czerniaka.
        • Uczniowie wykonują różne prace są to: prezentacje, plakaty, ulotki.

Klasa VII a: czJoanna7a.pdfczKlaudia7a.pdfczUrszula7a.pdfczZosia7a.pdf

Klasa VII c: czDawid7c.pdfczGabriela7c.pdfczIzabela7c.pdfczJulia7c.pdfczKornelia7c.pdfczMagdalenaK7c.pdf
        czMagdalenaM7c.pdfczMariaM7c.pdf

#Czerniak18+

Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.

• A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;

• B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;

• C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;

• D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;

• E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.