• Ogólnopolski projekt edukacyjno-społeczny

prezentacja_Autyzm.pptx

Dzień Kolorowej Skarpety, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzony jest 21.03. Jest to idealna okazja, aby porozmawiać z dziećmi na temat tolerancji, szacunku, wsparcia oraz przyjaźni. Szkoła Podstawowa Nr 3 w Siemiatyczach im. Jana Pawła II wykonała kolejne zadanie projektowe.

Marlena Skrocka-Koc

W ramach projektu zostały wykonane ulotki informacyjne „Z niepełnosprawnym na co dzień, jak pomóc a nie zaszkodzić”. W ulotce zawarty został krótki opis oraz wskazówki, w jaki sposób możemy pomóc osobom: głuchym, niewidomym, osobom na wózku inwalidzkim oraz niepełnosprawnym intelektualnie. Wystarczy tak niewiele, aby osoby niepełnosprawne odczuły wsparcie innych. Pomagajmy.

Ewa Gajewicz, Magda Kochańska

Niepełnosprawność to ograniczenie lub brak zdolności do wykonywania czynności w sposób lub w zakresie uważanym za normalny dla człowieka, wynikające z uszkodzenia i upośledzenia funkcji organizmu.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami uczniów klasy V c ze Szkoły Podstawowej nr w 3 w Siemiatyczach

Niepelnosprawni.odp
        NIEPELNOSPRAWNOSC.pptx

"Chodź, poznaj mój świat"  W dniu 1 X 2022 uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej. Wolontariusze, na tą wizytę, przygotowali polskie piosenki z lat 80-tych. Zadbali też o słodki poczęstunek. Mogliśmy poznać pracę osób starszych i niepełnosprawnych oraz ich zainteresowania. Podopieczni DPS podzielili się z nami swoimi muzycznymi upodobaniami. Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze. Dostaliśmy zaproszenie na kolejne wizyty.

Klasy I c, II c i III a wzięły udział w sensorycznych porankach. Przez kolejne dni odkrywaliśmy możliwości ludzkich zmysłów i poznawaliśmy części ciała, które pozwalają doświadczać świata. Pierwszy dzień dotyczył dotyku. Drugiego dnia testowaliśmy różne smaki i przygotowywaliśmy rozgrzewający napój z owocowej herbaty, cytrusów i korzennych przypraw. Trzeciego dnia zwęszyliśmy jak ciekawe zapochowo jest nasze otoczenie. Czwartego dnia wsłuchiwaliśmy się uważnie w otaczające dźwięki i je porównywaliśmy. Zmysłową ucztę zakończyliśmy lekcją o wzroku i jego zaskakujących możliwościach oraz dowiedzieliśmy się jaki wpływ na człowieka mają otaczające kolory.

30.09.2022 roku Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach zrealizowała pierwsze zadanie wynikające z projektu "Każdy inny - wszyscy równi”. W związku z obchodzonymi we wrześniu Międzynarodowym Dniem Niesłyszących i Języka Migowego zaprosiliśmy do placówki panią Beatę Czarkowską - surdopedagoga pracującego w Zespole Szkół Specjalnych w Siemiatyczach. Podczas spotkania w klasie 5 A uczniowie mieli okazję poznać sposoby komunikacji z osobami niesłyszącymi, nauczyli się "migać” litery alfabetu, zwroty dzień dobry i do widzenia oraz dowiedzieli się, kto z osób sławnych zmaga się z tą niepełnosprawnością.

Następne  zadanie projektowe to „Sławne osoby z niepełnosprawnościami” – przygotowanie prezentacji multimedialnej poświęconej sławnym osobom z niepełnosprawnościami. Zapraszamy do oglądania i wyciągnięcia refleksji.

Slawni_niepelnosprawni_-_A._Wincenciak.odp
        Prezentacja_o_niepelnosprawnych(1).pptx
        Artysci_z_niepelnosprawnosciami__ktorzy_zaistnieli_mimo_przeciwnosci_losu.pptx
        OSOBY_NIEPELNOSPRAWNE-_prezentacja_M._Misztela_.pptx

Z okazji obchodzonego 3 grudnia Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami uczniowie z klas II - VII w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi” wykonali prace plastyczne „Logo niepełnosprawnych” – zaprojektowali i stworzyli logo przedstawiające integracje osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi. Prace zostały wystawione na korytarzu naszej szkoły.

Dzień z seniorem

W sobotę 22.10.2022 grupa młodzieży z wolontariatu szkolnego znów odwiedziła podopiecznych DPS. Młodzi ludzie mieli możliwość obejrzenia jakie piękne prace tworzą pensjonariusze. Trochę też poobserwowali ich przy pracy. Wspólnie pośpiewaliśmy dawne polskie przeboje, a nawet trochę potańczyliśmy. Do zobaczenia wkrótce.

W ramach projektu "Każdy inny – wszyscy równi”, w czytelni biblioteki szkolnej została zorganizowana wystawa książek o tematyce dotyczącej osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Celem ekspozycji jest uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami. Można obejrzeć i poczytać pozycje, które ukazują problemy jakie mają osoby niepełnosprawne żyjące w środowisku ludzi zdrowych oraz konkretne sposoby im pomocy. Książki zawierają takie treści, które rozwijają empatię, kształtują tolerancję i likwidują uprzedzenia. Do zapoznania się z ofertą książek zaprezentowanych na wystawie zapraszamy nauczycieli, aby korzystali z nich na bieżąco podczas pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz wszystkich uczniów, aby zapoznali się z sposobami postępowania i akceptowania wszystkich dzieci na równi.