Wrzesień Październik

Klasa gospodarzem szkoły

Wrzesień

W miesiącu wrześniu gospodarzem szkoły były klasy II A i VIII A. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 rozpoczęło się upamiętnieniem 80 tej rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział seniorzy, którzy pamiętają czasy II wojny światowej, zaproszeni przez uczniów klasy VIII A. Krótki montaż słowno- muzyczny wprowadził nas w nastrój rocznicy.

Już kolejny raz nasza szkoła włączyła się do Narodowego Czytania - akcji popularyzującej czytelnictwo pod honorowym patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy. Uczniowie klasy VIII  czytali fragmenty wybitnych utworów należących do kanonu literatury. W tym roku czytane były fragmenty noweli Bolesława Prusa "Katarynka". Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli również w Narodowym Czytaniu nowel w Miejskiej Bibliotece w Siemiatyczach.

We wrześniu obchodziliśmy „Światowy Dzień Pierwszej Pomocy”, z tej okazji uczniowie klasy II spotkali się z pielęgniarka i ratownikiem medycznym – panem Marcinem Usakiewiczem. W trakcie spotkania ratownik udzielał instruktażu oraz zademonstrował sposób udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Uświadomił uczniom na czym polega jego praca, jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się  pomocy medycznej. Przypomniał uczniom ważne telefony alarmowe. Ratownik pokazał uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pan Marcin wyjaśnił, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedział uczniom, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność. Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach z opatrywania ran i zabezpieczania skręceń i złamań. Wykonywali podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego.

16 września uczniowie klasy II a włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Wspólnie obejrzeliśmy film „Dzień kropki”, a następnie wykonywaliśmy „kropkowe zadania”. Dzieci wykazały się bardzo dużą kreatywnością, powstały piękne prace.

W niedzielę, 22.09.2019 r., dzieci z klas I c i II a wraz z nauczycielami i rodzicami włączyli się do akcji „Sprzątanie świata” zorganizowanego przez Miasto Siemiatycze. Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Frajdą był elektryczny melex który dowoził uczniów do terenów które sprzątały. Dzieci w praktyce mogły wykorzystać nabyte wiadomości dotyczące selektywnej zbiórki odpadów. Ich zaangażowanie świadczy, że zależy im na tym, aby nasze miasto było czyste. Porządki zakończył ciepły poczęstunek oraz drobny upominek. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za włączenie się do akcji.

17 września to rocznica sowieckiej napaści na Polskę. Uczniowie klasy VIII A i II A wykonali z tej okazji gazetkę na korytarzu szkolnym.

Miesiąc wrzesień zakończyliśmy Dniem Chłopaka w postaci życzeń i słodkości dla chłopaków.

Anna Bajena, Edyta Dziołak