Nawigacja

O bibliotece Regulaminy Zbiory Centrum multimedialne Warsztat informacyjny Lektury kl. I - III Lektury kl. IV - VI Lektury kl. VII - VIII Lektury on-line kl. I - III Lektury on-line kl. IV - VI Lektury on-line kl. VII - VIII 2020 – Rok Świętego Jana Pawła II

Biblioteka

Lektury on-line kl. IV - VI


Lektury obowiązkowe:
1. Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa - https://www.youtube.com/results?search_query=akademia+pana+kleksa+ca%C5%82y+film –film;
2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);
3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań) https://docplayer.pl/47679184-Mikolajek-sempe-i-goscinny.html ;
4. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
http://cyfroteka.pl/ebooki/Felix__Net_i_Nika_oraz_Gang_Niewidzialnych_Ludzi-ebook/p0401641i040#Darmowy-fragment - fragmenty,
https://www.youtube.com/watch?v=NKfSt_ChZT4&list=PLoWYjFHcn--XdHkpZkw1oA_mzC8zo3XFu /słuchowisko/ - słuchowisko;
5. Ignacy Krasicki, wybrane bajki
https://lektury.gov.pl/autor/ignacy-krasicki - różne utwory;
6. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa
https://www.youtube.com/watch?v=Lo04v4OU2bA - audiobook;
7. Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego)
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pan-tadeusz/ lub https://lektury.gov.pl/lektura/pan-tadeusz-czyli-ostatni-zajazd-na-litwie - Pan Tadeusz całość,
https://lektury.gov.pl/lektura/powrot-taty - Powrót taty,
https://lektury.gov.pl/lektura/pani-twardowska - Pani Twardowska;
8. Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni
https://www.youtube.com/watch?v=zDWrQ45bVW0 - audiobook;
9. Bolesław Prus, Katarynka - https://lektury.gov.pl/lektura/katarynka;
10. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/w-pamietniku-zofii-bobrowny.html ;
11. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
https://www.youtube.com/watch?v=SC5H39eBbyQ - audiobook;
12. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy - https://lektury.gov.pl/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy;
13. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego - https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/mazurek-dabrowskiego.html;
14. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce;
https://www.youtube.com/watch?v=SzRLUaHG_wk - Parandowski - audiobook fragmenty,
https://www.starozytnosc.info/streszczenia-mitow-greckich/ - streszczenie wszystkich mitów,
https://www.youtube.com/playlist?list=PLnFLGrcLWTAhhtrenBLohU5C0S8t3ANm_ bajanie na ścianie – opowiadanie mitów;
15. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1 - stworzenie świata,
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=361&slowa=pannach%20roztropnych - o pannach roztropnych,
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=325&slowa=Samarytanin - o Samarytaninie,
https://biblia.deon.pl/ (w okienku wyszukiwania po lewej stronie wpisać nazwę przypowieści bo są od różnych ewangelistów);
16. Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie;
17. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek
https://www.youtube.com/watch?v=b8aCkCLs8e8 - Czerwony Kapturek – audiobook;
Bajki do słuchania z Wielkiej kolekcji bajek:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLovpfRqq7UMalCYEGR_nLcCPTZo3BXtyQ;
18. Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce
https://pl.wikisource.org/wiki/Z%C5%82ota_rybka_(Puszkin,_1931);
19. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.


Lektury uzupełniające (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:
1. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
https://www.youtube.com/watch?v=4bVAh-OnHfs - audiobook;
2. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród - https://lektury.gov.pl/lektura/tajemniczy-ogrod lub inna powieść;
3. Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów
https://www.youtube.com/watch?v=t0TfihggZC0 - audiobook;
4. Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie
https://lektury.gov.pl/lektura/trzej-muszkieterowie;
5. Olaf Fritsche, Skarb Troi;
6. Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli
https://lektury.gov.pl/lektura/ksiega-dzungli ;
7. Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy - https://lektury.gov.pl/lektura/krol-macius-pierwszy ;
8. Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów;
9. Selma Lagerlöf, Cudowna podróż
https://www.youtube.com/watch?v=xFBf8m0Gtgo - audiobook, ale uwaga tylko część!!!;
10. Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty);
11. Kornel Makuszyński, wybrana powieść;
12. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo
https://vod.tvp.pl/website/magiczne-drzewo,2244166 - serial TVP na podstawie książki;
13. Karol May, Winnetou
https://pl.wikisource.org/wiki/Winnetou - pierwsze wydanie polskie (trudny język);
14. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza
https://pl.wikisource.org/wiki/Ania_z_Zielonego_Wzg%C3%B3rza/ca%C5%82o%C5%9B%C4%87 - stare wydanie, trudny język,
https://www.youtube.com/watch?v=cUPFZQzxlT0 - audiobook;
15. Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść;
16. Ewa Nowak, Pajączek na rowerze;
17. Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa
https://www.youtube.com/watch?v=NFPwDOfzPqA&list=PLoWYjFHcn--WRXuIE9-Hwiiqv0Al9qEkS – audiobook;
18. Sat-Okh, Biały Mustang;
19. Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant - https://lektury.gov.pl/lektura/janko-muzykant ;
20. Alfred Szklarski, wybrana powieść;
21. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera - https://lektury.gov.pl/lektura/przygody-tomka-sawyera;
22. Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin); Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i in.) lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela.


 

Mapa

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach
E-mail szkoły: sp3@siemiatycze.eu
Telefon: (85) 655 67 71
Adres szkoły: ul. Gen. Wł. Andersa 4
17-300 Siemiatycze

Galeria zdjęć