Nawigacja

O bibliotece Regulamin Zbiory Centrum multimedialne Warsztat informacyjny Lektury kl. I - III Lektury kl. IV - VI Lektury kl. VII - VIII Lektury kl. III GIM.

Biblioteka

Lektury kl. IV - VI

Wykaz lektur w nowej podstawie programowej

SZKOŁA PODSTAWOWA klasy IV - VI

Lektury obowiązkowe:

  1. Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa;
  2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);
  3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań);
  4. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi;
  5. Ignacy Krasicki, wybrane bajki;
  6. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa;
  7. Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego);
  8. Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni;
  9. Bolesław Prus, Katarynka;
  10. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny;
  11. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem;
  12. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;
  13. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;
  14. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce;
  15. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie;
  16. Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie;
  17. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek,
  18. Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;
  19. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.

 

Lektury uzupełniające (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:

  1. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy;
  2. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść;
  3. Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów;
  4. Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie;
  5. Olaf Fritsche, Skarb Troi;
  6. Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli;
  7. Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy;
  8. Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów;
  9. Selma Lagerlöf, Cudowna podróż;
  10. Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty);
  11. Kornel Makuszyński, wybrana powieść;
  12. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo;
  13. Karol May, Winnetou;
  14. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza;
  15. Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść;
  16. Ewa Nowak, Pajączek na rowerze;
  17. Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa;
  18. Sat-Okh, Biały Mustang;
  19. Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant;
  20. Alfred Szklarski, wybrana powieść;
  21. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera;
  22. Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin);
  23. Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i in.)

 

lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela.

 

Mapa

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach
E-mail szkoły: sp3@siemiatycze.eu
Telefon: (85) 655 67 71
Adres szkoły: ul. Gen. Wł. Andersa 4
17-300 Siemiatycze

Galeria zdjęć