Nawigacja

Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Rok szkolny 2014/2015 Rok szkolny 2015/2016 Rok szkolny 2016/2017 Rok szkolny 2017/2018 Rok szkolny 2018/2019

Co się działo?

Grudzień

 

GRUDZIEŃ

 

 

 

 

Żyć z niepełnosprawnością…

Dnia 3 grudnia 2019 r. był obchodzony Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji odbyło się spotkanie uczniów klas szóstych z p. Marianem B., który mimo dolegliwości zdrowotnych, swojej niepełnosprawności i podeszłego wieku bardzo dobrze radzi sobie w życiu.
Dzieci zadawały pytania dotyczące życia, nauki, pracy oraz zainteresowań z czasu młodości. Pan Marian opowiadał o przeżyciach z okresu II wojny światowej i czasów ustroju komunistycznego oraz swojej codziennej pracy w dorosłym życiu, co wpłynęło na to, że został niepełnosprawnym.
Celem przeprowadzonej rozmowy z p. Marianem było utwierdzenie uczniów w przekonaniu, że osoby niepełnosprawne są tak samo wartościowymi ludźmi jak inni i należy się im szacunek.

Piotr Oleksiuk

 I Gala Wolontariatu w Siemiatyczach

We wtorek, 3 grudnia na Hali Widowiskowo- Sportowej w Siemiatyczach odbyła się 1. Gala Wolontariatu, na którą zaproszeni byli wolontariusze, organizacje społeczne, instytucje i osoby, które zainteresowane są tematyką wolontariatu oraz pomagania.
Podczas Gali odbyła się dyskusja pt. „A co ja mogę?” z udziałem m.in.: dr Pawła Grabowskiego – Prezesa Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza i inicjatora budowy pierwszego wiejskiego stacjonarnego hospicjum - w Makówce; oraz dr Anny Drabarz – Pełnomocnika Zarządu Woj. Podlaskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Zostały wręczone Nagrody im. Łukasza Glinkow Konkursie na Najaktywniejszego Wolontariusza 2019 w Subregionie Bielskim.Z naszej szkoły wyróżnienia otrzymali uczniowie najaktywniej działający w Szkolnym Kole Caritas:Szymon Bobiński kl. VII aAleksandra Denisewicz kl. VI c Izabela Panasiuk kl. VI c oraz absolwentki: Maja Kaczmarek, Julia Pućko, Gabriela Michalak.
Organizatorzy Gali to: Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach i Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie” w partnerstwie z Miastem Siemiatycze oraz Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Subregionie Bielskim.

 

Spotkanie z górnikiem

4 grudnia z okazji święta górników - Barbórki o swojej pracy zawodowej uczniom klas 1 opowiadał emerytowany górnik – pan Roman Sorokosz. Dzięki temu spotkaniu dowiedzieliśmy się jak wydobywano węgiel w kopalni, w jakich warunkach pracowali górnicy, jak wyglądały windy, chodniki i bezpośrednie ściany urobku węgla. Pierwszaki poznały również wiele ciekawostek dotyczących codziennej zwykłej, a z drugiej strony niebezpiecznej pracy górniczej. Zainteresowanie uczniów spotkaniem wyrażało się w dużej ilości pytań kierowanych do górnika.
Na zakończenie dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce zwanej czako z godłem górniczym i pióropuszem z kogucich piór. Chętni mogli również zrobić pamiątkowe zdjęcie w prawdziwym mundurze i czapce górniczej. Spotkanie było bardzo pouczające i przybliżyło dzieciom postać górnika i jego ciężką pracę.

 

Spotkanie ze strażakami

W dniu 5 grudnia odbyło się spotkanie klas I ze strażakami. Dzieci dowiedzialy się jak zachować się w sytuacji kiedy w domu pojawi się czad. Przypomniały sobie telefony alarmowe i zasady bezpieczeństwa.

 

 

Mikołajki w kl. I - III

Chociaż za oknami brak śniegu, to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole. W tym wyjątkowym dniu pojawili się również uczniowie, którzy w swoim stroju mieli coś czerwonego, czyli mikołajkowego. Uczniowie klasy III a przedstawili inscenizację pt. „A Mikołaj pędzi…” Dzieci wiarygodnie wypadły w swoich rolach. Zagrały je z wielkim zaangażowaniem, poprzez ekspresję twórczą i stroje. Przedstawienie miało również elementy dydaktyczne – jak niosą słowa „W twoim sercu dokonała się przemiana wspaniała. Właśnie zostałeś takim małym świętym Mikołajem!”. Pod koniec inscenizacji przybył Mikołaj ze Śnieżynkami. Mikołaj dotarł do szkoły z workami prezentów. Nasi uczniowie przyjęli go entuzjastycznie. Było dużo radości i uśmiechów. Spotkanie z Mikołajem minęło szybko i sprawiło dzieciom wiele radości i wrażeń.

Iwona Łojko-Łukianiuk

 

Mikołajki 2019

 

 

 

 

 

Wolontariusze z naszej szkoły podczas zbiorki TAK POMAGAM 6,7 XII 2019

 

 

PUD 07.12.2019

7 grudnia 2019 r. miał miejsce drugi wyjazd na Politechnikę Białostocką w ramach inicjatywy „Podlaski Uniwersytet Dziecięcy”. Dzieci, podzielone na 2 grupy uczestniczyły wymiennie w 2 zajęciach. Podczas jednych poznały środowisko programistyczne „Sonic Pi”, gdzie tworząc podstawowe konstrukcje programistyczne tworzyły muzykę. Drugie zajęcia zaś dotyczyły polskiej sztuki ludowej i jej wpływu na współczesne wzornictwo, design i architekturę. Prowadząca podała przykłady tradycyjnych motywów zdobniczych występujących na elewacjach chat, dekoracjach tkanin czy ludowych wycinankach pojawiających się dawniej w wiejskich domach. Następnie wszyscy zastanawiali się jakie znaczenie dzisiaj ma lokalne dziedzictwo i jaka jest rola materialnych i duchowych śladów przeszłości w budowaniu naszej tożsamości. Na koniec mali projektanci stworzyli swój własny projekt budynku inspirowanego tradycyjnym wzornictwem, który stał się częścią miasta archiWYCINANEK.

EwaG.

 

„Życiodajna podróż”

9 grudnia, uczniowie klas ósmych  naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu podróżniczo – edukacyjny o wodzie.  Spotkali się z absolwentem naszej szkoły - Tomaszem Jakimiukiem - obieżyświatem, miłośnikiem przygód i autostopowiczem mającym  na swoim koncie, m.in. podróż do Chin oraz po krajach Bliskiego Wschodu. Podróżnik  w 2016 roku otrzymał Statuetkę Ambasadora Siemiatycz. Został także laureatem w kategorii podróż roku w konkursie TRAVELERY 2017 organizowanym przez redakcję National Geographic Polska. Jest autorem bloga podróżniczego „Jak to daleko”.
Podczas spotkania w licznie wypełnionej przez siemiatycką młodzież hali widowiskowo-sportowej podróżnik opowiedział o swojej samotnej wyprawie z namiotem w plecaku i nieodłączną hulajnogą przez Afrykę, o spotykanych ludziach, którzy chętnie zapraszają go na gościnę do swoich domów. Dzięki temu jest w stanie lepiej poznać mieszkańców danego obszaru, zrozumieć ich kulturę i obyczaje. Siemiatyczanin przez cztery miesiące podróży odwiedził dziewięć państw. Podróż rozpoczął w Izraelu, by przemierzyć Afrykę z północy na południe, od Egiptu, przez Sudan Północny, Etiopię, Kenię, Tanzanię, Zambię, Botswanę, aż po Kapsztad. Jechał na hulajnodze i autostopem.
         - Celem moich podróży jest przekraczanie nowych barier, nie chodzi w nich o kilometry, o czas. To jest piękne, że w podróżowaniu po krajach afrykańskich widzisz horyzont. Tutaj nie ma co cię ograniczyć. W Sudanie zobaczyłem taki bezkres Pustyni Nubijskiej, kraj, który nie jest skalany turystyką masową. Tanzania - sawanny, ludzie bardzo ciepli, natura, zwierzęta. A RPA - gdy dotarłem na Przylądek Igielny - najbardziej wysunięty punkt na kontynencie afrykańskim na południe - po prawej Atlantyk, po lewej Ocean Indyjski - opowiadał w czasie swojego wystąpienia Tomasz Jakimiuk.
Zadziwił wszystkich swoimi niesamowitymi przygodami, opowieścią o napotkanych ludziach i zaskakującymi zdjęciami z wyprawy. To była niezwykła lekcja geografii.

 

 

I Forum Wolontariatu Szkolnego

We wtorek 10 grudnia 2019 roku mieliśmy możliwość uczestniczenia w I Forum Wolontariatu Szkolnego, które odbyło się w Warszawie. Było to ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli środowiska edukacyjnego, m.in. kuratorów oświaty, nauczycieli, pedagogów, psychologów. Celem Forum było rozpoczęcie krajowej debaty na temat wolontariatu szkolnego oraz wyjście z propozycją nowej formuły wolontariatu dzieci i młodzieży - Szkolnego Korpusu Solidarności. Wśród osób obecnych i przemawiających na Forum byli: wicepremier Piotr Gliński, Agnieszka Ludwin z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Damian Zegadło Caritas Kielce, Ewelina Gorczyca z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Wojciech Kaczmarczyk – Dyrektor NIW - CRSO Jacek Wnuk z Centrum Wolontariatu w Lublinie, Karol Gzyl instruktor Związku Harcerstwa Polskiego oraz wolontariusze Zespołu Szkół w Zambrowie i ich koordynatorka Bogusława Wiśniewska. Forum było okazją do podzielenia się dobrymi praktykami i przestrzenią do dyskusji m.in. o tym, czym jest wolontariat, jak wzmacniać ideę wolontariatu i jak współpracować z młodzieżą aktywną, zaangażowaną obywatelsko. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.

 

 

 

Spotkanie z blogerką p. Hanią Kozłowską

11 grudnia (środa) odbyło się w świetlicy spotkanie z p. Hanną Kozłowską, autorką bloga Haart. P. Hania opowiedziała o pracy blogera i nauczyła nas jak wykonać świąteczne świeczniki.

Ewa Moga

 

 

Śnieżne kule

12 grudnia 2019 r. na zajęciach plastycznych w klasie I c było zjawiskowo. Dzieci stworzyły własne zimowe światy i zamknęły trochę magii do środka. Tak powstały śnieżne kule. Efekty pracy mozna obejrzeć w galerii.

 

 

 

„Marzycielska Poczta”

„Marzycielska Poczta” to ogólnopolska akcja pisania listów i kartek do chorych dzieci z całej Polski. 12 grudnia do projektu dołączyli uczniowie klasy 3c Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. Nasi uczniowie zapoznali się z profilami chorych dzieci i wybrali rówieśników, do których skierowali swoje listy. Akcja wywołała wiele wzruszeń. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zabrali się do tworzenia prac, które dodatkowo starannie i własnoręcznie ozdobili. Dzieci pracowały z ogromnym zapałem. Powstały piękne kartki i listy, zawierające wiele ciepłych słów i życzeń płynących prosto z serca. Była to pierwsza tego rodzaju akcja w naszej szkole, lecz korzyści wynikające z rozwoju empatii wśród naszych uczniów, zachęcają do podjęcia podobnych inicjatyw.

Iwona Stefaniuk

 

Spotkanie bożonarodzeniowe

12 grudnia - już po raz czwarty - Rada Rodziców naszej szkoły zorganizowała spotkanie bożonarodzeniowe. Na pięknie przygotowanych stoiskach Rodzice i uczniowie zachęcali do kupna przygotowanych własnoręcznie ozdób świątecznych: bombek, aniołków, świeczników, stroików, choinek, wianuszków, kartek. Można było także kupić oraz skosztować wigilijnych potraw (bigos, pierogi) oraz świątecznych domowych wypieków, gdzie królowały pierniczki. Można było także zakupić produkty potrzebne do przyrządzania świątecznych potraw: suszone grzyby, owoce, miód. Najmłodsi mogli skorzystać z zorganizowanych zabaw, a dorośli z kawiarenki, gdzie gratis serwowana była kawa i herbata. Całość dopełniała pięknie ustrojona choinka oraz świąteczna muzyka.
Dyrektor Szkoły składa serdeczne podziękowania rodzicom oraz uczniom za organizację spotkania. Dziękujemy wychowawcom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za pomoc. Dobroć dawana innym zawsze powraca.

 

Spotkanie z księgarzem

13 grudnia księgarze obchodzą swoje swięto. W tym dniu klasy I - III miały spotkanie z panią Moniką Kobus-Kowalską właścicielka księgarni "Pod kasztanem". Pani Monika zapoznała uczniów z pracą księgarza i przeczytała fragment książki pt. "Misie i jej mali pacjenci" (seria świąteczne opowieści). Na zakończenie ciekawego spotkania dzieci podziękowały pani za poświęcony czas i wręczyły drobny upominek.

 

 

 

Przygotowanie pierniczków przez kl. III b

 

 

 

 

Wigilia w klasie II a

 

 

 

Dobrze widzi się tylko sercem…

Te słowa z książki pt. „Mały Książę” były mottem przewodnim jasełek wystawionych w naszej szkole 19 XII 2019.
Przedstawienie rozpoczęła scena przedstawiająca diabelską naradę: Jak ludzi odłączyć od Boga, jak pozbawić ich Miłości? Potem Mały Książę, który przybył na nasza planetę chciał zobaczyć jak żyją ludzie, jak odwdzięczają się Królowi Miłości za jego dary. Wystąpiły więc dzieci, młodzież i dorośli, którzy poprzez trzy krótkie pantomimy pokazali jak żyją współcześni, ludzie, którym ciągle brakuje czasu. Kiedy na scenie pojawiła się Święta Rodzina wszyscy przybywali by pokłonić się Dzieciątku. Przybyli wiec pasterze i królowie oraz przedstawiciele różnych grup wiekowych w tym dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3.
„Dziś niebo się otwiera. Dziś Bóg staje się człowiekiem. Dziś rodzi się Bóg - Miłość...”
Uczniowie świadomi tego jak niewiele mogą ofiarować Nowonarodzonemu obiecali, że postarają się żyć zgodnie z zasadami dekalogu, że będą budowali cywilizację miłości zgodnie z nauczaniem Patrona szkoły - świętego Jana Pawła II.

 

Konkurs „Wigilijne życzenia”

818 uczniów szkół podstawowych ze 136 miejscowości z całej Polski wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na Kartkę Bożonarodzeniową „Wigilijne życzenia”, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Siemiatycze. Jesteśmy pod wrażeniem!!! Bardzo dziękujemy wszystkim za udział. 20 grudnia dowiemy się, kto został nagrodzony przez Komisję Konkursową.

https://www.facebook.com/kasia.nayda/videos/pcb.3442489509154401/3442483705821648/?type=3&theater

 

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Bożonarodzeniowego „Wigilijne życzenia’’

KATEGORIA I-III

I miejsce:

 • Paulina Baranow, Zespół Placówek Oświatowych w Platerowie
 • Oskar Małek, Zespół Szkół Specjalnych im.Marii Grzegorzewskiej  SP nr 15 w Zawierciu

II miejsce:

Zofia Zielińska, Zespół Szkół nr 1 w Łosicach

III miejsce:

Paweł Franciszek Kitlas 

Szkoła Podstawowa nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku

 

KATEGORIA IV-VI

 

I miejsce:

Amelia Kublik, Zespół Szkół w Wodyniach

II miejsce:

Hanna Gładkowska, Szkoła Podstawowa Skępe

III miejsce:

Lena Kalicka, Szkoła Podstawowa nr 1 w Łosicach

 

KATEGORIA VII-VIII

I miejsce:

Faustyna Rysiewicz, Szkoła Podstawowa w Zasowie

II miejsce:

Feliks Popławski, Szkoła Podstawowa nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem

III miejsce:

Amelia Kamola, Szkoła Podstawowa Stare Zakrzewo

 

Nagroda Dyrektora Szkoły:

Julia Grabowska, Szkoła Podstawowa nr 10 w Olkuszu

 

Nagroda Burmistrza Miasta Siemiatycze:

Franciszek Muchacki, Zespół Szkół w Uściu Gorlickim

 

Nagrody Rady Miasta Siemiatycze

 • Julia Płonka, Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej Szkoła Podstawowa nr 15 w Zawierciu
 • Ewelina Joanna Leszczyńska, Szkoła Podstawowa w Perlejewie

 

WYRÓŻNIENIA

 • Michał Szysz, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Platerowie
 • Łukasz Bajor, Niepubliczna Szkoła Podstawowa ,,Zamkowa Szkoła’’ Radzionków
 • Elena Kubajewska, Szkoła Podstawowa nr 2 Bielsk Podlaski
 • Ewa Gregorczuk, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Siemiatyczach
 • Stanisław Pabiś, Szkoła Podstawowa nr  165  Dla Dzieci z Afazją w Krakowie
 • Alicja Nikiel, Szkoła Podstawowa nr 36 w Bielsko-Białej
 • Oliwia Dudka, Szkoła Podstawowa w Łękawicy
 • Zuzanna Durilova, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach
 • Oliwia Fiedorczuk, Szkoła Podstawowa nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym oraz ich opiekunom i rodzicom gratulujemy. Życzymy zdrowych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku. Nagrody prześlemy po 1 stycznia 2020 r. Dziękujemy za udział w konkursie. Jesteśmy pod wrażeniem pomysłowości i talentów dzieci. 

 

Życzenia od klasy III a

https://www.youtube.com/watch?v=YoLv1g4O_A4

 

 

Wojewódzkie Forum Wolontariatu w Suwałkach

W piątek 20 grudnia 2019 r. nasi wolontariusze wraz z opiekunem wzięli udział kolejnym forum wolontariatu.

W programie znalazły się takie punkty jak:

 • Korpus Solidarności – Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 – przedstawienie programu
 • Partnerstwo dla Wolontariatu w województwie podlaskim– oferta wsparcia wolontariatu w woj. podlaskim dla organizacji pozarządowych i instytucji publicznych
 • Widzi się nie tyko oczami ….
 • Dyskusja panelowa: Wolontariat – moda czy potrzeba?
 • Wolontariat zagraniczny– „workcampy” jako forma wymiany międzynarodowej wolontariuszy
 • Regionalny konkurs „Podlaskie Barwy Wolontariatu” pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego

Wyjazd był możliwy dzięki projektowi PełnoAktywni Wolontariusze. Dziękujemy.

 

 Wolontariusze przed świętami...

Tak jak już wcześniej pisaliśmy „ Dobrze widzi się tylko sercem…”. Kierując się sercem wolontariusze Szkolnego Koła Caritas tradycyjnie, przed świętami udali się do Szkoły Specjalnej, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz do Ośrodka Opiekuńczo – Leczniczego w Bacikach. Te spotkania miały miejsce w piątek 20.12.2019 r. Natomiast w sobotę 21.12.2019 r. młodzież odwiedziła pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej oraz szpitala  w Siemiatyczach. Składaliśmy życzenia, śpiewaliśmy kolędy. Był to piękny czas wprowadzający nas w nastrój świąt Bożego Narodzenia.
Podsumowaliśmy też akcję „I Ty możesz zostać św. Mikołajem” – zbiórka do Bacik oraz rozdaliśmy kartki świąteczne przygotowane przez uczniów. Nie zabrakło upominków i ciepłych słów.

 

Kolędnicy Misyjni

Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji „Kolędnicy Misyjni”, która rozpoczęła się 26 grudnia 2019 r. Po uroczystym rozesłaniu, jakie odbyło się po Mszy św. w kościele parafialnym, przez kilka dni pod opieką s. Benigny i katechetki przemierzały ulice miasta, odwiedzały domy rodzinne i niektóre instytucje i urzędy. Przedstawiając krótką scenkę i śpiewając kolędy, dzieliły się radością i wiarą oraz zostawiały pamiątkę. „Mali misjonarze” prosili o pomoc modlitewną i materialną dla ubogich i żyjących w trudnych warunkach dzieci w Amazonii. Dzielnie znosiły trudy kolędowania i ofiarowały je swoim rówieśnikom z innych stron świata.

Polscy Kolędnicy Misyjni rozpoczęli działalność w 1993 r. Przedsięwzięcie to ma przede wszystkim wymiar duszpasterski. Integruje wspólnotę parafialną i budzi u wiernych ducha misyjnego, przez co przyczynia się do ożywienia wiary i chrześcijańskiej miłości.

Barbara Oleksiuk

Mapa

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach
E-mail szkoły: sp3@siemiatycze.eu
Telefon: (85) 655 67 71
Adres szkoły: ul. Gen. Wł. Andersa 4
17-300 Siemiatycze

Galeria zdjęć