Nawigacja

Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Rok szkolny 2014/2015 Rok szkolny 2015/2016 Rok szkolny 2016/2017 Rok szkolny 2017/2018 Rok szkolny 2018/2019

Co się działo?

Rok szkolny 2017/2018

WRZESIEŃ
 

Wybory Zarządu Samorządu Uczniowskiego

Dnia 12.09.2017 odbyły się wybory Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Oddano 38 ważnych głosów. 

Zarząd Samorządu Uczniowskiego: Nina Bornus III A, Wiktoria Korniluk II B, Piotr Płotka  II B, Stanisław Rozumski V a, Kacper Szczurowski III A, Edyta Rusidowa III B, Marcin Siekierko II B, Julia Berent IV a, Wiktoria Mulewska III A.

 

Wybory Rady Rodziców

12 września 2017 r. na zebraniu powołana została Rada Rodziców naszej szkoły w składzie:
p. Marta Kowalska - przewodnicząca,
p.Jolanta Wysocka - wiceprzewodnicząca,
p.Marta Marcinkowska - sekretarz,
p. Karolina Krauze - skarbnik,
Członkowie: p.Marta Swajda, p. Robert Świderski, p.Sylwia Szawkało, p. Agnieszka Kryńska, p. Sylwia Bobienko, p.Andrzej Czaban.
Komisja rewizyjna: p. Wioletta Podstawka, p. Dorota Kalinowska, p. Sylwia Księżopolska.

Gratulujemy i życzymy sukcesów!!!

 

„BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY” - spotkanie z policjantem

            13 września 2017 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach młodszym aspirantem Igorem Mironkiewiczem. Tematem zajęć była „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusz przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcał do wyposażania ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Pierwszoklasiści poprzez zabawy naśladujące rzeczywiste sytuacje, miały możliwość bycia pieszym, jak też kierowcą pojazdu. Utrwaliły zasady przechodzenia przez jezdnię, umiejętność rozpoznawania ważnych znaków drogowych, sygnalizatorów świetlnych oraz pojęć związanych z ruchem drogowym.
         Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Wykazali się też dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez jezdnię,
          Takie wrześniowe spotkania odbywają się w naszej szkole od wielu lat. Dziękujemy panu Igorowi Mironkiewiczowi za przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć. Mamy nadzieję, że z przekazanych porad nasze dzieci będą korzystać przez cały rok szkolny.

B. Dziedzia
 

Bezpieczna droga do i ze szkoły

        Od września droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do następnych wakacji. Dlatego też droga ta powinna być bezpieczna. Kierując się tą zasadą już po raz kolejny w naszej szkole odbyły się spotkania z policjantem we wszystkich klasach edukacji wczesnoszkolnej w ramach akcji „Bezpieczna droga do i ze szkoły”. Spotkanie z policjantem jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją i zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie. Istotnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo dzieci jest noszenie elementów odblaskowych i takie właśnie niespodzianki otrzymali uczniowie klas I od dzielnicowego Igora Mironkiewicza. Pan policjant uświadomił dzieciom, jakie niebezpieczeństwa wynikają z łamania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Po spotkaniu z policjantem dzieci na pewno będą bardziej uważne i będą miały większą świadomość na temat zagrożeń w drodze „do i ze szkoły”.

E. Dziołak
 

Spotkanie ze strażakiem

      Dnia 14.09.2017 r. uczniowie klas pierwszych SP uczestniczyli w zajęciach poświęconych tematyce bezpieczeństwa. Podczas spotkania ze strażakiem OSP w Siemiatyczach, mł. aspirantem Andrzejem Kowalczukiem, dzieci dowiedziały się jak postępować w czasie pożaru w szkole i w domu. Utrwalały numery telefonów alarmowych oraz dowiedziały się w jakich okolicznościach wzywać straż pożarną. Atrakcją spotkania okazała się możliwość przymierzenia hełmu strażackiego i oddychanie przez maskę przeciwgazową. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały p. Andrzejowi za spotkanie oraz życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwnościami losu.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem i ciekawością uczestniczyli w spotkaniu. Dzięki niemu zdobyły większą świadomość jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz innych.

Iwona Łojko - Łukianiuk

 

Serpelice 2017 - DIECEZJALNY DZIEŃ MŁODZIEŻY

          W pierwszym etapie diecezjalnego spotkania, młodzież zgromadziła się na katechezie w trzech kościołach stacyjnych w  Siemiatyczach, Sarnakach i Drohiczynie. Uczniowie naszej szkoły spotkali się w kościele św. Andrzeja Boboli, gdzie miała miejsce katecheza przygotowana przez ks. Łukasza Redosza. Po tym duchowym przygotowaniu udaliśmy się do Serpelic.
Kiedy na Podlaskiej Kalwarii zebrały się wszystkie grupy z koncertem wystąpił zespół Full Power Spirit. Bezpośrednio po koncercie była sprawowana Msza Święta, której przewodniczył Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus. Po Mszy Świętej zostały poświęcone krzyże, które każda grupa ze sobą przywiozła. Krzyże te rokrocznie są zostawiane na Kalwarii Podlaskiej.
Ostatnim punktem było symboliczne przejście przez bramę - krzyż. Brama, pęknięty krzyż od czasu wizyty w Drohiczynie ojca świętego stał się symbolem diecezji i na stałe jest już związany ze spotkaniami młodzieży.
W spotkaniu uczestniczyło 1400 uczestników (z naszej szkoły - 23 osoby). Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej odbywał się pod hasłem „Idźcie i głoście.”
„Idźcie i głoście swoim życiem, a jak trzeba też i słowem. Bez porównywania się z innymi a jedyne z Chrystusem” takie przesłanie pozostało w naszych sercach po tym spotkaniu, które młodzież z diecezji drohiczyńskiej przeżywała w Serpelicach w czwartek, 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.
Foto: Parafia pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach oraz  Bartłomiej Zawadzki.

Agnieszka Olendzka
 

„I otrze z ich oczu wszelką łzę...”

         Dnia 17 września 2017 r. w 78. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę poczet sztandarowy naszej szkoły oraz uczniowie klasy IIIa gimnazjum i Va SP wzięli udział w diecezjalnych obchodach Dnia Sybiraka. Przedstawienie przygotowane przez naszych uczniów pod kierunkiem nauczycieli: p. Katarzyny Kasperuk i p. Lechosława Ryszczuka, nosiło tytuł: „I otrze z ich oczu wszelką łzę...”.
Pierwsza część uroczystości obyła się w kościele pw.. św. Andrzeja Boboli. Po Eucharystii zebrani na uroczystościach przeszli pod Krzyż Sybiraka Ziemi Siemiatyckiej. Pod pomnikiem Sybiraków złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

78. rocznica napaści ZSRR na Polskę

        Dnia 18 września uczniowie klas III A gimnazjum oraz V A szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Katarzyny Kasperuk oraz pana Lechosława Ryszczuka upamiętnili 78. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Przygotowany na tę okoliczność apel dotyczył deportacji Polaków na Syberię.
Na początku zaprezentowany został krótki film zrealizowany przez IPN, wprowadzający w tematykę wydarzeń II wojny światowej, traktujący o tym, jak Polska została zdradzona i rozgrabiona przez hitlerowskie Niemcy oraz ZSRR, o odwadze Polaków i ich heroicznym dążeniu do niepodległości. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, którą zapoczątkował Marsz Sybiraków. Uczniowie poprzez wiersze, fragmenty wspomnień i piosenki przedstawili tragizm ludzi opuszczających domy w pośpiechu, ich lęk, niepewność, strach  Polaków przewożonych w bydlęcych wagonach do ciężkiej pracy ponad siły na obcej ziemi. Niestety, nie wszystkim udało się wrócić, niektórzy ponieśli najwyższą ofiarę oddając życie; nierzadko zakopywani nie w grobie, lecz gdzieś w śniegu syberyjskiej tajgi. Na koniec zacytowany został fragment Apokalipsy Św. Jana, który uświadamia, jakie piekło przeszli Ci ludzie.
Tak ważne wydarzenia należy upamiętniać, nie możemy pozwolić, aby pamięć o ludziach, którzy oddali za naszą wolność życie - umarła.

 

Idźmy naprzód z nadzieją

        Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwunastej edycji Międzynarodowego konkursu plastycznego  „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”, który organizowany jest przez Muzeum w Bielsku Podlaskim oraz Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego  w Drohiczynie. Uczestnicy wykonali prace plastyczne  inspirowane hasłem XVII Dnia Papieskiego „Idźmy naprzód z nadzieją”. 
Prace wyróżnione na etapie szkolnym, a tym samym przesłane na etap diecezjalny możemy obejrzeć w galerii. Rozstrzygnięcie konkursu w połowie października. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

Agnieszka Olendzka
 

„Jesienny las”

      Na powitanie jesieni uczniowie klasy III a przygotowali ciekawy program słowno-muzyczny. Wesołymi wierszykami, piosenkami dzieci opowiedziały swoim kolegom o piękniej złotej polskiej jesieni i o tym, że podziwiając jej uroki musimy pamiętać o zachowaniu czystości w lesie i najbliższym otoczeniu. Udzieliły dobrych rad na temat postępowania. Teatrzyk obejrzeli uczniowie i wychowawcy klas I i III.

E. Dziołak
 

Dzień Orderu Uśmiechu 

          We wrześniu obchodzony jest Dzień Orderu Uśmiechu. Projekt tego niezwykłego odznaczenia stworzyła w 1968 r. dziewięcioletnia Ewa Chrobak. Od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego ręcznie dorysowała nierówne promienie. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie. Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny koniecznie z uśmiechem. Każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły "być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić".
A w naszej szkole…z sokiem cytrynowym i symbolem Orderu Uśmiechu upamiętniamy wrześniowe święto :-)

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

        29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu nauczyciele bibliotekarze zaprosili do biblioteki szkolnej najmłodsze dzieci. Odwiedziły nas dwie grupy sześciolatków: „Żabki” i „Zajączki” z Przedszkola nr 5 w Siemiatyczach. Dzieci z uwagą wysłuchały czytanej baśni, obejrzały prezentację multimedialną oraz wypowiadały się  na temat: „Dlaczego warto czytać?”
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Było ono nie tylko okazją do wspólnej lektury, ale także do bliższego poznania się i zacieśniania sąsiedzkich kontaktów.
Więcej zdjęć można obejrzeć na Facebook-u Przedszkola nr 5 w Siemiatyczach (https://www.Facebook.com/pg/Przedszkole-Nr-5-w-Siemiatyczach-W-zaczarowanym-lesie-452682214775296/posts/?ref=page_internal)

Elżbieta Szymala, Barbara Oleksiuk
 

ZEBRANIE RADY RODZICÓW

     Podczas spotkania Rady Rodziców w dniu 29.09.2017 r. Zarząd Rady Rodziców uchwalił i przyjął do realizacji Program Wychowawczo Profilaktyczny szkoły. Przewodnicząca w imieniu zgromadzonych podziękowała za współpracę Pani Elżbiecie Roguckiej. Następnie ustalono plan budżetu na rok szkolny 2017/18, zaplanowano działania do planu pracy Rady Rodziców oraz ustalono wysokość składki na Radę Rodziców. Składka na pierwsze (najstarsze dziecko, uczące się w szkole) wynosi 40 zł, na kolejne dzieci uczące się w naszej szkole 20 zł. Wpłaty zbierane będą podczas październikowych spotkań z rodzicami.
Wszystkim rodzicom z góry dziękujemy.

Dobro naszych dzieci jest najważniejsze.


PAŹDZIERNIK
 

A gdyby Anioła można było zobaczyć…

          Przekonanie o istnieniu i obecności Aniołów Stróżów jest jednym z ważnych elementów naszej wiary. Aniołowie są duchami stworzonymi przez Boga dla Jego chwały i pomagania ludziom. Aby utrwalać w świadomości dzieci tę prawdę o Aniołach, uczniowie klas I i III w naszej szkole  na katechezie zostali zachęceni do wykonania prac plastycznych na temat: Jak wyobrażają swojego Anioła Stróża. Dostarczono ok. 100 prac ukazujących piękno „niebiańskich duchów”. Prace zostały umieszczone na wystawie w holu głównym naszej szkoły.
2 października br., w dniu wspomnienia Świętych Aniołów Stróżów, dzieci przyszły do szkoły ubrane na biało. Na przerwach międzylekcyjnych wesoło bawiły się przy muzyce.  Działała również „poczta anielska”. Dorosłym  pracownikom szkoły zostały dostarczone specjalne wiadomości z Nieba w postaci cytatów z Pisma św.  Delegacja Aniołów odwiedziła również przedszkolaków . Po wspólnym śpiewie piosenek młodsi koledzy i koleżanki zostali obdarowani obrazkami. W atmosferze radości i pod opieką Aniołów zaczął się nowy tydzień.


 

Wycieczkowe blogowanie

Wtorek 3 października 2017 r., godz. 5.30
Wyruszamy  na dwudniową wycieczkę na trasie: Oświęcim – Częstochowa – Gidle. Przed nami dwa dni w nowych miejscach i sytuacjach.

Wtorek 3 października 2017 r., godz. 14.00
Jesteśmy na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, gdzie obecnie mieści się Muzeum Martyrologii Ofiar II wojny światowej – największy cmentarz świata…

„W obozie Auschwitz – Birkenau byłam pierwszy raz. Naszej grupie trafił się bardzo dobry przewodnik, który ciekawie opowiedział nam historię tego miejsca. W mojej ocenie najbardziej przerażającym miejscem były komory gazowe… Ludzie nie spodziewali się, że czeka ich tam okrutna śmierć…" Wiktoria
„W obozie Auschwitz – Birkenau byłam po raz pierwszy. Dzięki opowiadaniu przewodnika mogłam odczuć emocje towarzyszące ludziom, którzy tutaj byli osadzeni…" Monika
„Auschwitz odwiedziłam pierwszy raz. To, co tam zobaczyłam, bardzo mną wstrząsnęło. Przewodnik opowiadał nam o wielu okropnościach, jakie ludzie musieli tam znosić. To wszystko było takie straszne i okrutne, że czasami nie byłam w stanie tego słuchać, a tamci ludzie musieli to przeżyć. Po obejrzeniu obozu chciało mi się płakać… Nikt nie zasłużył na śmierć w takich warunkach… Dzieci nie powinny tam umierać…, dorośli nie powinni tam umierać…, miejsce nie powinno nigdy powstać… Nie potrafię opisać zbrodni, jakie tam się działy. Po prostu nie znam słów, które mogłyby to odpowiednio opisać…" Nina

Środa 4 października 2017 r.
Jesteśmy w Częstochowie. Zwiedzamy Jasną Górę i uczestniczymy w XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

„ Drugiego dnia naszej wycieczki mieliśmy okazję spotkać się z wieloma szkołami noszącymi zaszczytne imię Jana Pawła II. Okazało się, że takich szkół jest w Polsce bardzo dużo." Paulina
„Najbardziej tego dnia podobało mi się poranne odsłonięcie Cudownego Obrazu…" Paulina
„Uczestniczyliśmy dzisiaj we mszy świętej, która moim zdaniem była niezwykła i niecodzienna." Ania
„Najbardziej podobało mi się to, że mogłam zobaczyć piękny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej." Julia

W drodze powrotnej do Siemiatycz odwiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej w Gidlach.

„Tego dnia najbardziej podobała mi się wizyta w sanktuarium w Gidlach. Opowieść zakonnika była bardzo poruszająca i dająca do myślenia…" Patrycja

Z naszej wycieczki powróciliśmy szczęśliwie o godzinie 23.00. Jutro kolejny dzień – dzień szkolnej nauki. I chociaż dwa dni spędziliśmy poza szkołą, to wcale nie oznacza, że nauczyliśmy się mniej.

Uczniowie klas IIIa i IIIb gimnazjum
 

   XVII DZIEŃ PAPIESKI - "Idźmy naprzód z nadzieją" 

      W poniedziałek 9 października 2017 r. w godzinach 7.30 -12.00 w ramach wolontariatu zorganizowano w naszej szkole akcję charytatywną z przeznaczeniem na pomoc dzieciom w Afryce. Do nabycia były domowe ciasta i wypieki - każdy znalazł coś dla siebie.

„Pomagając innym pomagasz i sobie” 

 

DZIEŃ MUZYKI
Nasi uczniowie koncertują w szkole

       9 października 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole  Międzynarodowy Dzień Muzyki. Uczniowie uczcili go koncertując na przerwach i w czasie lekcji. Tego dnia wszędzie rozbrzmiewała muzyka. Koncertowaliśmy u Pani Dyrektor, w pokoju nauczycielskim, u dzieci z zerówki, na przerwach i podczas lekcji. Muzyka na żywo była bardzo różnorodna. Młodzież grała na gitarach, perkusji, trąbce, klarnecie i innych instrumentach. Koncerty stanowiły interesujące urozmaicenie dnia, które zebrało wiele pozytywnych opinii wśród pozostałych uczniów szkoły. Zagrano wiele gatunków muzycznych, np.: metal, rock,współczesna muzyka rozrywkowa, a nawet religijna. Pojawiła się również muzyka klasyczna. A jak zapytał niegdyś Ludwik Jerzy Kern „Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd?” uczniowie odpowiedzieli „A i owszem Panie Ludwiku”.

 

Wycieczka klas III a i III d SP

         9 października uczniowie klas IIIa i IIId wybrali się na wycieczkę do Nadleśnictwa Rudka. Pierwszym punktem programu było spotkanie z panią Justyną - leśnikiem z Pietkowa, która prowadzi Ośrodek Edukacji Leśnej „Cyraneczka” Nadleśnictwa Rudka znajdujący się na terenie Stawów Pietkowskich. Jest tam budynek edukacyjny wraz z „Klasą pod dębem” i izba edukacyjna, w której pani Justyna zaprezentowała nam  m. in. gatunki ptaków występujące na stawach dwa „drzewa ptasie”, z różnymi typami budek lęgowych. Wizyta w ośrodku umożliwiła nam poznanie środowiska ptactwa wodno-błotnego i zwyczajów innych zwierząt żyjących na tym terenie. Mimo deszczowej pogody udało się sprawnie rozpalić w kominku i upiec pyszne kiełbaski.
     „Wśród malowniczych pól i lasów dziewiczego Podlasia, z dala od miejskich zanieczyszczeń i zgiełku cywilizacji, ulokowany jest Ziołowy Zakątek. Miejsce to tchnie spokojem i sielskością życia, które tutaj wydaje się zwalniać i toczyć swoim leniwym tempem, zgodnym z naturą i cyklami pór roku” - tak pięknie reklamuje się kolejne miejsce na trasie naszej wycieczki. Oferuje on wiele form naturalnego spędzania wolnego czasu. Podczas wycieczki mieliśmy możliwość zapoznać się z funkcjonowaniem gospodarstwa ekologicznego, zobaczyć, jak pakowane są zioła i jak tłoczony jest olej. Zwiedziliśmy Podlaski Ogród Botaniczny, w którym dzieci miały okazję wysłuchać informacji o roślinach leczniczych, jadalnych, trujących i odstraszających szkodniki. Zobaczyły, jak wyglądają te rośliny w ogrodzie. Ciekawym elementem wycieczki było samodzielne stworzenie herbatki z wybranych przez uczniów ziół. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się zwierzęta z gospodarstwa ekologicznego i oczywiście ekologiczny plac zabaw w starej stodole. Po zakupach w miejscowym sklepiku zmęczeni, ale zadowoleni  wróciliśmy do Siemiatycz.

E. Dziołak
 

    Otrzęsiny klas IV

      W dniu 10 października 2017 r. odbyły się otrzęsiny klas 4 zorganizowane przez Samorząd Uczniowski w wykonaniu klasy II B gimnazjum. Czwartoklasiści byli świetnie przygotowani, zaimponowali jury swoimi przebraniami, piosenką, transparentem, wiedzą i kondycją fizyczną. Rywalizacja była sprawiedliwa i ekscytująca. Nie obyło się bez ślubowania dla uczniów oraz dla nauczycieli. Po konkurencjach i rozdaniu nagród odbyła się krótka dyskoteka, na której było mnóstwo śmiechu i zabawy. Uczniowie klas czwartych na długo zapamiętają to wydarzenie.

       Stwierdzamy, że od dzisiaj każdy czwartak stał się "pełnoprawnym uczestnikiem II etapu edukacji"

 

Współpraca z IPN

            Dnia 11 października 2017 r. uczniowie klas II oraz  III gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Artstyczną Erina i Białostocki Oddział IPN pod patronatem honorowym Związku Powstańców Warszawskich. Młodzież obejrzała film „Kazimierz Leski” w reżyserii Małgorzaty Bramy, która osobiście przybyła na spotkanie. Film opowiadał historię ludzi walczących w powstaniu warszawskim; mówił o ich waleczności, odwadze i miłości do ojczyzny. Reżyserka zaznaczyła jak ważną rolę odegrało w tamtych chwilach wzajemne zaufanie między ludźmi. Na spotkaniu obecny był również historyk z IPN-u, który mówił o wartościach, którymi kierowali się powstańcy, o szczęściu, jakie mamy, że żyjemy w wolnym kraju. Wyróżnieni uczniowie z naszej szkoły otrzymali książki i filmy. Byli to:

Wiktoria Mulewska kl. III A gim.
Nina Bornus kl. III A gim.
Aleksandra Oleksiuk kl. III B gim.
Filip Kryński kl. III B gim.
Wiktoria Korniluk kl. II B gim.

Dziękujemy za możliwość udziału w projekcie "Kogo kręci kino historyczne na Podlasiu".

 

STYPENDYŚCI

          Po raz kolejny przyznane zostały stypendia samorządu Miasta Siemiatycze im. Jana Pawła II uczniom wyróżniającym się wybitnymi osiągnięciami w nauce oraz zaangażowaniem na rzecz miasta i współmieszkańców. Na rok szkolny 2017/2018 przyznano 3 stypendia. Wśród szczęśliwych stypendystów znalazła się uczennica naszej szkoły Aleksandra Oleksiuk. Stypendium otrzymała za:

 • wybitne osiągnięcia w nauce,
 • zdobycie tytułu finalisty na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Myśli Jana Pawła II,
 • zdobycie tytułu finalisty w Wojewódzkim Konkursie Języka Polskiego,
 • godne reprezentowanie Miasta Siemiatycze.


Stypendia otrzymali także: Kamil Kozycz - absolwent naszej szkoły, a obecnie uczeń klasy II gdańskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Michał Romaniuk – uczeń klasy III Gimnazjum Nr 1 w Siemiatyczach.

Serdecznie GRATULUJEMY STYPENDYSTOM i ich Rodzicom

ŹRÓDŁO ZDJĘĆ: https://www.facebook.com/piotr.siniakowicz/posts/10208378766866498

 

            Uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

        13.10.2017 odbyła się uroczysta akademia z okazji święta Edukacji Narodowej przygotowana przez klasę III B gimnazjum pod kierunkiem p. Elżbiety Karpiuk. Nauczyciele otrzymali Nagrody Dyrektora za wzorową pracę oraz medale Najwyższej Wagi Samorządu Uczniowskiego. Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Miasta p. Piotr Siniakowicz oraz emerytowani nauczyciele - nasze koleżanki i koledzy.

      Klasa III B GIM sprawdziła zdolności nauczycieli w zakresie wychowania fizycznego, plastyki, muzyki i wiedzy z historii szkoły. Słodki poczęstunek przygotowała Rada Rodziców, a drobne upominki klasa III b SP pod kierunkiem p. Ewy Olszewskiej oraz Samorząd Uczniowski. Dziękujemy za miło spędzony czas.

 

 

       

Miejskie uroczystości związane ze wspomnieniem św. Jana Pawła II z udziałem naszego pocztu sztandarowego, uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji

Zdjęcia pochodzą z portalu Podlasie24.pl

 

 

39 rocznica Pontyfikatu św. Jana Pawła II

      Dziś mija 39 lat od dnia, w którym świat usłyszał, że papieżem został Polak, kardynał Karol Wojtyła. Pontyfikat Jana Pawła II rozpoczął się 22 października 1978 roku. Trwał 27 lat i obfitował w wiele przełomów. Papież Polak przyczynił się do upadku komunizmu. Był pierwszym następcą świętego Piotra, który odwiedził kościół protestancki i synagogę oraz rozpoczął dialog z muzułmanami. Bardzo wiele pielgrzymował. Odwiedził 130 krajów. Dziewięć razy gościł w Polsce.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Miał wówczas 84 lata. 1 maja 2011 roku został ogłoszony błogosławionym, a 27 kwietnia 2014 roku świętym.
16 października obchodzimy ustanowiony przez Sejm Dzień Papieża Jana Pawła II. 
Samorząd Uczniowski uczcił ten dzień składajac kwiaty i zapalając znicze pod tablicą Naszego Patrona przy kościele.

 

Rozstrzygnięcie XII edycji międzynarodowego konkursu plastycznego
– „
Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją

      16 października 2017 r. w Bielsku Podlaskim miała miejsce uroczysta gala wręczenia nagród w dwunastej edycji Międzynarodowego konkursu plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”. Konkurs ten jest organizowany przez Muzeum w Bielsku Podlaskim oraz Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego w Drohiczynie. Na konkurs wpłynęło ponad dwa tysiące prac z Polski, Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych. W sumie do biura organizatora trafiły prace z 40 diecezji, z czego najwięcej z drohiczyńskiej – ponad 190, lubelskiej – ponad 130 i tarnowskiej – ponad 110. Z zagranicy napłynęło 65 prac.

Bardzo wysokie wyniki na etapie diecezjalnym osiągnęli nasi uczniowie.

Kategoria III   Szymon Wysocki kl. V a – II nagroda
                       Błażej Olendzki kl. IV c - wyróżnienie

Kategogia IV  Wiktoria Mulewska kl. III A GIM – wyróżnienie
                        Aleksandra Oleksiuk kl. III B GIM – wyróżnienie


Opiekunowie: Agnieszka Olendzka, Barbara Oleksiuk.

Gratulujemy uczniom, rodzicom i opiekunom!!!

Tekst: A. Olendzka
Zdjęcia: Jerzy Sołub i A. Olendzka

 

„Księga Dżungli” - spektakl Internetowego Teatru TVP

       17 października 2017 r. w ramach projektu „Internetowy Teatr TVP dla Szkół” klasa III a szkoły podstawowej miała okazję obejrzeć spektakl pt. „Księga Dżungli”. Sztukę wystawiono w Teatrze Lalek „Arlekin” w Łodzi. Transmitowane na żywo przedstawienie uczniowie obejrzeli w czytelni biblioteki szkolnej.
Na zaproszenie nauczycieli bibliotekarzy w spektaklu uczestniczyły również dzieci z Przedszkola nr 5 w Siemiatyczach. Dla maluchów był to pierwszy, a sądząc po reakcjach uczestników – udany  kontakt z teatrem internetowym.
U trzecioklasistów teatr wywołał również wiele emocji, o czym świadczą prace plastyczne opatrzone ich przemyśleniami np.:„Dziś oglądałem przedstawienie pt. „Księga dżungli. Była tam scena obrotowa i kukły. Przedstawienie było bardzo ciekawe…”
„Bardzo podoba mi się, przedstawiona w spektaklu przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem…”
„Uważam, że to było bardzo mądre…”
„Moją ulubioną sceną w przedstawieniu był moment, w którym pantera znalazła dziecko. Scena była bardzo zaskakująca. Myślałem, że pantera chce zjeść dziecko, jednak okazało się, że chce je wychować…”

E. Szymala,  E. Dziołak
 

Dzień Papieski w bibliotece szkolnej

       Z okazji obchodzonego w Polsce Dnia Papieskiego i 39 rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową nauczyciele-bibliotekarze zorganizowali dnia 18 października br. zajęcia dydaktyczno – wychowawcze dotyczące Patrona naszej szkoły. Celem zajęć było wzbogacenie wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II, kształcenie umiejętności samodzielnego wyszukiwania informacji przy wykorzystaniu Internetu i zasobów bibliotecznych oraz utrwalanie umiejętności współpracy w grupie.
Zaproszeni uczniowie klas VI i VII podzieleni  losowo na grupy wykonywali różne zadania, gdzie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat Ojca św. Były to: gra komputerowa ,,Quiz o Janie Pawle II”, gra planszowa, krzyżówki, układanka cytatów z rozsypanych słów i puzzle. Potrzebne informacje mogli wyszukiwać w Internecie lub w przygotowanych na wystawie zasobach bibliotecznych. Atmosferę podczas zajęć podkreślały odtwarzane piosenki o Janie Pawle II.

Barbara Oleksiuk
 

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

      18 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych połączona z pasowaniem na ucznia. Swoją obecnością zaszczycili nas Wiceburmistrz Miasta Siemiatycze pan Henryk Czmut, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Marta Kowalska, ksiądz Bazyli Litwiniuk.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Po części artystycznej nastąpił  uroczysty moment złożenia przez pierwszoklasistów ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowania ich przez Panią Dyrektor Joannę Gołubkiewicz na uczniów Szkoły Podstawowej nr3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. Miłą niespodzianką dla dzieci były słodkie upominki, które otrzymały od pani dyrektor po pasowaniu.
      Po części oficjalnej był czas na zdjęcia, pamiątkowe dyplomy i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
    Ten dzień z pewnością na długo pozostanie pierwszakom w pamięci. Miejmy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali, będą dla nich drogowskazem na długie lata szkolne.

B. Dziedzia
 

Otrzęsiny klas pierwszych

     Otrzęsiny klas pierwszych weszły już do kanonu uroczystości szkolnych. Członkowie Małego Samorządu wraz z opiekunem  i uczniowie dyżurnych klas III a i III A przygotowali scenariusz „Otrzęsin”. Aby nie przyjmować w szeregi braci szkolnej „kota w worku” sprawdzili, czy pierwszaki sprostają przygotowanym zadaniom i wykażą się wolą walki, hartem ducha i poczuciem humoru. Na początku sprawdzona została wiedza o naszej szkole. Reprezentanci wszystkich klas losowali karteczki z numerami pytań, na które mieli poprawnie i wyczerpująco odpowiedzieć. Konkurencja obejmowała trzy rundy. Kolejne zadanie polegało na tym, iż w każdej parze jedna osoba trzymała sznurek, do którego przywiązane jest jabłko. Druga osoba siedziała i bez użycia rąk próbowała je zjeść. W konkurencji tej liczy się czas. Przy tej zabawie było mnóstwo śmiechu i radości. Następnie była konkurencja taneczna. Polegała ona na tym, że każda klasa zaprezentuje swoje umiejętności w tańcu do wybranego wcześniej utworu. I wreszcie był czas na konkurencję sportową, czyli przeciąganie liny. Jury ogłosiło wyniki, zapisując je na tablicy. Okazało się, że jest remis. Brawo, brawo. Niestety, to już była ostatnia konkurencja, w której sprawdzaliśmy, czy pierwszaki są godni nosić miano ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach i trzeba przyznać, że wszyscy byli rewelacyjni, a egzamin przygotowany przez starszych kolegów zdali na szóstkę.

E. Dziołak
 

KAMISHIBAI - teatrzyk papierowy (obrazkowy)

    Po  transmisji teatru internetowego „Księga dżungli” przyszedł czas na TEATR KAMISHIBAI. Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”.
       19 października 2017 r. na zaproszenie nauczycieli – bibliotekarzy gościliśmy panią Magdalenę Murawską z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach. To właśnie ona przy pomocy przenośnego walizkowego teatrzyku, przesuwających się niczym slajdy kolorowych obrazków i nastrojowej muzyki wprowadziła dzieci w magiczny świat bajek: „Mój przyjaciel Kemushi”, „Legenda o skarbniku”, „Kotka Milusia”.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy Ia, Ib i Ic szkoły podstawowej wraz ze swoimi wychowawczynniami. Goścmi specjalnymi były: dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach pani Ewa Nowik oraz wicedyrektor naszej szkoły pani Barbara Kłopotowska.
Za przyjęcie zaproszenia i wspólne świętowanie z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych serdecznie dziękujemy.

Nauczyciele bibliotekarze
 

 

Wycieczka integracyjna klas IV - Ziołowy Zakątek w Korycinach

 

 

 

Podsumowaniu projektu "Śladami bohaterów"

      Nasze uczennice A. Oleksiuk i W. Mulewska oraz uczennice z Gimnazjum nr 1 M. Koc i N. Terebun 19 października 2017 r. uczestniczyły w podsumowaniu projektu "Śladami bohaterów". Zaprezentowały film o lokalnej bohaterce pani doktor Franczesce Michalskiej. Opiekunem grupy była pani J. Gołubkiewicz.
Dziękujemy IPN -owi w Białymstoku oraz władzom miasta za możliwość uczestnictwa w tak wspaniałym projekcie. Udział w nim ubogacił nas.

 

 

Dyskoteka szkolna

   19.10.2017 r. odbyła się dyskoteka szkolna zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. 

 

 

 


60 rocznica SEiR ZNP i Dzień Edukacji Narodowej

- uczniowie naszej szkoły przygotowali krótką część kabaretową oraz drobne upominki dla emerytowanych nauczycieli naszego powiatu.

 

 


Spotkanie autorskie z Jarosławem Prusińskim

        24 października b.r. uczniowie naszej szkoły, którzy przez wiele lat angażują się w pracę społeczną na rzecz biblioteki szkolnej, uczestniczyli w spotkaniu autorskim z p. Jarosławem Prusińskim.
Jarosław Prusiński to autor powieści z gatunku fantasy „Szary mag”, zbiorów opowiadań science fiction: „Vortex”, „Niedopowiedziane” oraz powieści „Zapomniani bogowie. Słowiańska opowieść”. I właśnie ta pozycja o dawnych czasach, zwyczajach, obrządkach, o naszych przodkach i naszym dziedzictwie najbardziej nas zaciekawiła.
Ze spotkania wyszliśmy nie tylko z tą książką, dedykacją i autografem autora, ale również z przeświadczeniem, że warto sięgnąć w głąb siebie, by odkryć własne zdolności, zainteresowania i co ważne - trzeba podjąć trud, by konsekwentnie je rozwijać.

Spotkanie odbyło się w bibliotece Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Uczestniczyliśmy w nim na zaproszenie pracujących tam nauczycieli – bibliotekarzy. Serdecznie dziękujemy.

E. Szymala
 

Pielgrzymka dziękczynna do Ostrożan i Drohiczyna

"Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego.” Jan Paweł II

        Dnia 25 października br. uczniowie klas VI odbyli autokarową pielgrzymkę, której głównym celem było dziękczynienie za dar św. Jana Pawła II – Patrona Szkoły. W Ostrożanach wzięli udział we Mszy św. i zapoznali się z historią Sanktuarium Maryjnego. Następnie udali się do Drohiczyna, gdzie zwiedzili Muzeum Diecezjalne zawierające wiele cennych eksponatów historycznych, świadków polskiej kultury, a także postaw patriotycznych wielu Polaków. Zobaczyli też pamiątki związane z wizytą Jana Pawła II w Drohiczynie. Odwiedzili miejsce lądowania helikoptera Papieskiego i plac, gdzie odbywało się Nabożeństwo Ekumeniczne w pamiętnym dniu 10 czerwca 1999 r. Kolejnym punktem zwiedzania i poznawania historii swojego regionu były: cerkiew prawosławna, katedra drohiczyńska, Seminarium Duchowne oraz Muzeum Motocykli, Etnografii i Kajakarstwa. Nie zabrakło też spaceru w scenerii jesiennego krajobrazu.
Pielgrzymka była dobrą okazją do poznania piękna i bogactwa naszych rodzinnych stron.

Barbara Oleksiuk
 

NASZE SUKCESY

          27 października 2017 r. trzech naszych uczniów: Adrian Siekierko z kl. III B GIM, Marcin Siekierko z kl. II B GIM oraz Adam Owczarski kl. II A GIM reprezentowali nasza szkołę oraz miasto w Igrzyskach Młodziezy Szkolnej Powiatu Siemiatyckiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Chłopców. Zajęli zaszczytne III miejsce. Graczy przygotował Pan Andrzej Siekierko. Gratulujemy zawodnikom i trenerowi.

Życzymy dalszych sukcesów!!!

 

"Naszym marzeniem jest tworzenie świata,
w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży…"

Jesteśmy już prawie gotowi do międzynarodowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Z nami znani aktorzy:

https://www.youtube.com/watch?v=hR5dvYjGVUY&feature=youtu.be

 

 

30 października obchodziliśmy Światowy Dzień Spódnicy

 

 

 

Apele organizacyjne

          Podsumowanie konkursów i zawodów sportowych, spotkanie z absolwentami szkoły - Kamilem i Sebastianem Kozyczami - zawodnikami kadry Polski Juniorów Młoszych Piłki Ręcznej.


 

 


 

Obchody Światowego Dnia Oszczędzania w naszej szkole

 


 

Dar serca na Misje

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”Jan Paweł II

                Nasza szkoła  w ramach programu „Adopcja Serca” od 6 lat obejmuje materialną opieką 2 ubogich dzieci z  Kamerunu w Afryce, które uczęszczają  do Misji Katolickiej w Nguelemenduka prowadzonej przez Siostry Michalitki. Są to Evina Brunel i Lomzock Arnold Doriac.
Podczas Tygodnia Misyjnego  została zorganizowana akcja charytatywna na potrzeby Misji, z której całkowity dochód zostanie  przeznaczony na opłacenie szkoły i wyżywienia  na cały rok  dla  naszych podopiecznych . Dziękujemy tym wszystkim  dzieciom i  pracownikom szkoły, którzy ofiarnie włączyli się w dzieło. Szczególne podziękowanie kieruję również do p. H. Wiercińskiej , p. I. i J . Kosińskich i p. M. i W. Perlejewskich jako sponsorów  akcji.

Barbara Oleksiuk i Koło Misyjne
 

Konkurs różańcowy

        Miesiąc październik dla wielu ludzi kojarzy się z modlitwą różańcową. Aby uwrażliwić dzieci na piękno i wartość tej modlitwy w szkole został zorganizowany konkurs plastyczny. Dzieci miały za zadanie wykonać jak najpiękniejszy różaniec. Wpłynęło ponad 60 prac, które ukazały niezwykłą kreatywność i zaangażowanie dzieci i ich rodziców. Różance były wykonane z różnych materiałów i różnej wielkości. Zostały one umieszczone na wystawie w kościele, aby wszyscy mogli je oglądać. Najbardziej pomysłowe prace zostały nagrodzone, a każdy uczestnik konkursu dostał słodki upominek.

Barbara Oleksiuk
 

Wygraliśmy projekt!

We wrześniu 2017 r. złożyliśmy do Fundacji GRUPY PERN wniosek o udzielenie wsparcia w drodze darowizny finansowej. Fundacja ta działa od kwietnia 2013 roku i dzięki środkom przekazywanym przez fundatorów – PERN S.A. oraz „OLPP” sp. z o.o. oraz w ramach celów określonych w statucie udziela pomocy filantropijnej (bez udzielania indywidualnego wsparcia). Wśród wielu celów działania Fundacji wymienionych w jej statucie jest „Działanie na rzecz nauki, edukacji, oświaty i wychowania”.

Ze złożonych wniosków z całej Polski Zarząd Fundacji wybrał 3 projekty dotyczące zakupu pomocy naukowych lub dydaktycznych dla szkół podstawowych, gimnazjów i średnich. I właśnie wśród tych 3 wygranych wniosków znalazł się projekt napisany przez p. E. Gajewicz, wychowawczynię kl. III d SP oraz p. Julitę Misztela, przedstawiciela Rady Rodziców tejże klasy, opiewający na kwotę 22 000 zł. Wniosek przewidywał zakup: klocków Lego Education MoreToMath; robotów edukacyjnych Robot mBot 1.1 (Bluetooth) – niebieski; oprogramowania Baltie; elektronicznych pianin podłogowych; instrumentów perkusyjnych; chust animacyjnych; podłogowych gier edukacyjnych – planszowych; zestawów mebli szkolnych oraz innych pomocy naukowych i dydaktycznych. Termin realizacji wniosku upływa 31 kwietnia 2018 r.


LISTOPAD
 

Kampania 19 dni ruszyła

- wszyscy mamy wstążeczki

"Tak dla ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą"
 

 

 

Spotkanie z policjantem 
Odpowiedzialność prawna sprawców przemocy domowej
w ramach
Międzynarodowej Kampanii 19 dni przeciw przemocy wobec dzieci i młodzieży

 

 

Zakończenie akcji "I ty możesz pomóc zwierzakom z Psiemiatycze"

Samorząd Uczniowski przekazał zebrane rzeczy wolontariuszom z Psiemiatycze. Wszystkim koleżankom i kolegom serdecznie dziękujemy za okazane serce.

 

 

 

 Wizyta na Warsztatach Terapii Zajęciowej

    Klasa VI uczestniczyła w przedstawieniu zorganizowanym przez Warsztaty Terapii Zajęciowej. Bardzo dziękujemy za możliwość obejrzenia Szkoły Książąt. Rewelacyjne wykonanie, przepiękna scenografia. Pozdrawiamy.
 

 

 Pamięć o zmarłych

     Odwiedziliśmy groby zmarłych pracowników szkoły, uczniów i żołnierzy. Zapaliliśmy znicze. Niech spoczywają w pokoju.

Samorząd Uczniowski i klasa II A gim.

 

 


 

Klasa I c w Miejskiej Bibliotece Publicznej na lekcji bibliotecznej z okazji Dnia Postaci Bajek

 

 

Poczta Papieska

    "Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania.”

Jan Paweł II „Pamięć i tożsamość”

Obecny rok szkolny 2017/2018 jest „Rokiem dla Niepodległej”. Jako szkoła nosząca imię Jana Pawła II pragniemy przybliżyć naszej lokalnej społeczności, co nasz Patron mówił na temat umiłowania Ojczyzny. W ramach tych działań zorganizowaliśmy „Pocztę Papieską”. Uczniowie naszej szkoły poszli na ulice miasta, do urzędów i sklepów, aby rozdać mieszkańcom zaprojektowane przez nas pocztówki z myślami Jana Pawła II o naszej pięknej Ojczyźnie. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć lekcję patriotyzmu zostawioną nam przez Patrona szkoły.
 

 

 

Akademia 11 Listopada - świętujemy Odzyskanie Niepodległości

 


 

 

11 LISTOPADA - obchody miejskie

z udziałem naszego pocztu, uczniów, dyrekcji, nauczycieli i rodziców


 

 

Spotkanie z psychologiem - klasy V

nt. „Być świadkiem przemocy domowej - konsekwencje dla rozwoju młodego człowieka" w ramach

Międzynarodowej Kampanii 19 dni przeciw przemocy wobec dzieci i młodzieży

 

 

Bal Świętych    

    Miesiąc listopad skłania do refleksji nad sensem i przemijalnością ludzkiego życia. Na katechezach dzieci są uczone, że głównym celem życia ludzkiego jest Niebo. Aby dowiedzieć się, jak można osiągnąć ten cel uczniowie poznają życiorysy tych osób, które już do niego dotarły.
13 listopada br. po raz kolejny w naszej szkole odbył się Bal Świętych. Przed rozpoczęciem zabawy wszyscy zgromadzili się na wspólnej modlitwie w kościele, a następnie korowodem przyszli do szkoły, gdzie powitała ich  p. Dyrektor J. Gołubkiewicz. Przebrane za różnych świętych dzieci na początku obejrzały krótką inscenizację pt. "Brama do Nieba jest ciasna”, której przesłaniem było pokazanie, że kluczem do Nieba jest czynienie wszelkiego dobra z miłości do Boga. Następnie uczestnicy odgadywali zagadki o świętych pokazywanych na prezentacji. Potem wszyscy wesoło bawili się przy muzyce robiąc tylko krótkie przerwy na słodki poczęstunek.
Na koniec  został podsumowany konkurs wiedzy o wybranym świętym  połączony z konkursem na najlepsze przebranie.  Przed rozejściem się do domów każdy z uczniów otrzymał karteczkę z mądrą myślą i dołączonym słodkim upominkiem.

Zwycięzcami zostali:

Kategoria - kl. I:

I miejsce  – Malwina Zieleniewska, kl. I a

Kategoria - kl. III

I miejsce – Krzysztof Jóźwiak, kl. IIII c
II miejsce – Michał Woronecki, kl. III c
II miejsce – Hanna Bobienko, kl. III b
III miejsce – Mikołaj Krukowski, kl. III b

Kategoria - kl. IV – VI:

I miejsce – Szymon Kryński, kl. IV c
II miejsce – Ola Denisewicz, kl. IV c
III miejsce – Angelika Szybańska, kl. VI b
III miejsce – Wiktoria Filińska, kl. VI b
IV miejsce – Weronika Porzezińska, kl. V a
IV miejsce – Maria Zarzecka, kl. V a

Gratulujemy nagrodzonym!

Barbara  Oleksiuk
 


Akcja "Śniadanie daje moc"

    Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.

 

 

 Przedstawienie pt. "Zdrowo żyj- owoce myj"

 w wykonaniu uczniów klasy I a  i III a przygotowane przez p. Iwonę Łojko- Łukianiuk i Edytę Dziołak.


 

 

Dyktando Papieskie

      Biblioteka szkolna, włączając się w obchody Święta Niepodległości, dnia 14 listopada br. zorganizowała konkurs ortograficzny pt. "Dyktando Papieskie” dla uczniów kl. VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. Wzięło w nim udział 18 osób. Uczestnicy pisali dyktowane im fragmenty przemówień Jana Pawła II na temat miłości do Ojczyzny. Wszyscy mieli okazję wykazać się znajomością ortografii i interpunkcji w pisowni polskiej i jednocześnie zapoznać się z nauczaniem Ojca św. na temat patriotyzmu.

Zwycięzcami zostali:

Oleksiuk Aleksandra z kl. III B  – I miejsce
Stalewska Małgorzata z II B - II miejsce
Czapiuk Zuzanna z III B - III miejsce
Rusidova Edyta z III B - wyróżnienie

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim innym uczniom, którzy  przystąpili do konkursu.

Barbara Oleksiuk
 


Spotkanie przedstawicieli MOPS z rodzicami uczniów klas I-VI SP nt. przemocy domowej
w ramach
Międzynarodowej Kampanii 19 dni przeciw przemocy wobec dzieci i młodzieży

 

 


Międzynarodowa Kampania 19 dni przeciwko przemocy - Happening

Uczniowie klas V-VII SP i II GIM rozdawali mieszkańcom miasta wstążeczki i pozdrowienia z hasłami przeciwko przemocy 


 

 

 

Pierwszaki u przedszkolaków na przedstawieniu kukiełkowym pt.:
"Bądź miły i grzeczny dla wszystkich serdeczny"

 

 

 

SZAFING

 

 

 

Spotkanie z Ambasadorem Siemiatycz - Tomkiem Jakimiukiem

       Wspaniałe spotkanie z absolwentem naszej szkoły, podróżnikiem, Ambasadorem Siemiatycz - Tomkiem Jakimiukiem!!! Razem z Tomkiem odwiedziliśmy Chiny!

Dziękujemy.

 

ANDRZEJKI 2017

Kl. I, III SP

Kl. IV-VII SP i II-III GIM.

 

 

 V Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski "Bitwa na słowa"

            Sukcesy naszych uczniów na V Międzygimnazjalnym Konkursie Recytatorskim "Bitwa na słowa" III miejsce Michał Stradczuk kl. II B gimnazjum, wyróżnienia: Wiktoria Mulewska kl. III A gimnazjum,  Edyta Rusidowa kl. III B gimnazjum.

Gratulujemy recytatorom, opiekunom i rodzicom.

 

Konkurs „W czym dziś powinien przejawiać się patriotyzm?”

       Aleksandra Oleksiuk uczennica klasy III B gimnazjum wyróżniona w Konkursie „W czym dziś powinien przejawiać się patriotyzm?” organizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021

REALIZATOR PROJEKTU – Wojewoda Podlaski
KOORDYNATOR PROJEKTU - Kuratorium Oświaty w Białymstoku
WSPÓŁPRACA - Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku

Gratulujemy!!!

 

Dzień Misia

 

 

 

 

 

Warsztaty profilaktyczne 

  Warsztaty profilaktyczne realizowane przez Pracownię KROKUS z Krakowa dla uczniów: kl. III SP - "Konflikt - jak rozwiązywać spory?"

 


 

  
Dyskoteka z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach
 

     Dyskoteka z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach. Dziękujemy za zaproszenie i miłą atmosferę. Na pewno wkrótce znów Was odwiedzimy :)


 

"Przystanek Historia"

         Dnia 28 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu w ramach cyklu "Przystanek Historia”, które zostało zorganizowane przez IPN Białystok i Siemiatycki Ośrodek Kultury. Wysłuchali wykładu pt. "Województwo białostockie w dwudziestoleciu międzywojennym” wygłoszonego przez Jarosława Wasilewskiego.

 

Drewniane domino

         Gra domino znana jest do wieków. Komplet domina składa się z 28 kamieni. Każdy kamień podzielony jest na dwie połówki, na których umieszczone są „oczka” od 0 do 6. Tradycyjne domino to białe kostki z czarnymi kropkami. W świetlicy wykonaliśmy własną wersję kostek - domino z drewna.

Ewa Moga

 

Śpiewanie pieśni "Przybyli ułani" w kl. I, III SP

https://youtu.be/NtlnXFS5Uj0

 

 


GRUDZIEŃ
 

 

Spotkanie formacyjne wolontariuszy 1 - 2.12.2017 r. w Sokołowie Podlaskim

 

 

 

Spotkanie z górnikiem

         „Barbórka” to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią.  4 grudnia 2017 r. uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z panem Romanem Sorokoszem - emerytowanym pracownikiem KWK „Sobieski” w Jaworznie. Nasz gość wiele lat przepracował w zawodzie górnika. Z wielką pasją opowiadał dzieciom,  jak wygląda praca w kopalni, kto może zostać górnikiem i jakie szkoły należy ukończyć, aby pracować w tym zawodzie. Pierwszoklasiści mieli okazję przyjrzeć się z bliska strojowi galowemu i czapce. Dowiedzieli się, że kolor pióropusza jest różny w zależności od funkcji jaką pełni górnik, np. biały nosi sztygar, inżynier, zielony - dyrektor, czarny – zwykły górnik, czerwony – członek orkiestry górniczej. Dużo radości sprawiło dzieciom ubieranie munduru i czapki z pióropuszem.
Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali opowieści. Spotkanie to przybliżyło dzieciom trud pracy górników, ich poświęcenie każdego dnia, gdy zjeżdżają pod ziemię.
Serdecznie dziękujemy panu Romanowi Sorokoszowi w imieniu wszystkich uczniów i wychowawczyń. Szczęść Boże.

B. Dziedzia
 

"Code&Share. Programuj z klasą"

      5 grudnia braliśmy udział w biciu rekordu Guinnessa w największej liczbie uczniów szkół podstawowych programujących w tym samym czasie. Dzięki akcji edukacyjnej "Code&Share. Programuj z klasą" Polska stała się na jeden dzień Stolicą Cyfrowego Świata.


 

Nauka poprzez zabawę

       5 grudnia 2017 roku  o godz. 14.00 w świetlicy odbyło się przedstawienie pt. „Zoo” na podstawie wierszy Jana Brzechwy. Każde przedstawienie, jak wiadomo wymaga przygotowań i prób. W ramach przygotowań przeglądaliśmy książki, encyklopedie, albumy i mapy, aby lepiej poznać prezentowane przez nas  zwierzęta. Łatwiej było nam także narysować zwierzęta, które „zagrały” w przedstawieniu. Zdobyte wiadomości mogliśmy również sprawdzić wypełniając quiz o zwierzętach. 
     Najważniejsza jest próba generalna, na którą zaprosiliśmy przedszkolną grupę „Zajączki”. Dziękujemy za słodką niespodziankę, którą przygotowała dla nas jej wychowawczyni Pani Anetta Bondaruk. Do zobaczenia wkrótce.

Ewa Moga
 

Teatrzyk pt. "ZOO" w świetlicy

     Przedstawienie na podstawie utworów J. Brzechwy w wykonaniu wychowanków świetlicy szkolnej. Reżyseria Pani E. Moga, muzyka Pan L. Ryszvczuk, rekwizyty - uczniowie. Gratulujemy, czuliśmy się jak w teatrze.


 

Mikołajki w klasach I i III

        6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana można było dostrzec chodzące po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.
Również w tym roku odbyły się Mikołajki dla uczniów klas I i III szkoły podstawowej. Dzieci z klasy I b przygotowały krótką inscenizację pt. „Idzie Mikołaj”. Po występie nadszedł najbardziej oczekiwany moment tego dnia – spotkanie z Mikołajem. Wyjątkowy gość pojawił się w towarzystwie Śnieżynek. Po krótkim powitaniu, Mikołaj przystąpił do rozdawania prezentów. Na twarzach dzieci zagościł uśmiech i szczęście.
Oczekiwana cały rok wizyta Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze. Emocje towarzyszące dzieciom na spotkaniu przeniosły się do sal lekcyjnych i na pewno nie opuściły ich już do końca dnia.

B. Dziedzia
 


MIKOŁAJKI

 

 

 

„Skrzaty” w bibliotece szkolnej

        7 grudnia 2017 r. bibliotekę szkolną odwiedziła grupa pięciolatków „Skrzaty” z Przedszkola nr 5 w Siemiatyczach. Tyle interesujących książek w jednym miejscu i nieograniczony dostęp do kina to musiało zrobić na dzieciach duże wrażenie. Szkoda, że ograniczał nas czas na podwieczorek.

Za radość ze wspólnego spotkania naszym miłym gościom dziękujemy.

 

Medalik znakiem miłości do Maryi      

         Uczniowie klasy V a w ramach zajęć pozalekcyjnych Koła Misyjnego przygotowali inscenizację pt. "Najsłynniejszy Medalik świata”. Celem przedstawienia było zapoznanie z przesłaniem objawień Matki Bożej francuskiej zakonnicy Katarzynie Labouré w 1830 roku i zachęcenie do noszenia przy sobie medalika. Inscenizacja została zaprezentowana 8 grudnia br. w kościele parafialnym św. A. Boboli. W tym dniu zostały pobłogosławione i poświęcone medaliki przyniesione przez dzieci kl. III przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. 

Barbara Oleksiuk

 

Warsztaty profilaktyczne 

  Warsztaty profilaktyczne realizowane przez Pracownię KROKUS z Krakowa dla uczniów:

 • kl. IV - "Agresja - jak nie stać się sprawcą, jak nie stać się ofiarą?"
 • kl. VII - "Trening asertywności"
 • kl. III gimnazjum - "Pokonaj stres".

 

 

 

 

V Mikołajkowy Maraton Matematyczny w Czartajewie

z udziałem naszych uczniów z klasy III A gim.: Klaudii Niny Bornus, Moniki Król i Sebastina Pyszko. 


 

 

Klasa III b z wizytą w jaskini solnej

 


 

 

Wycieczka uczniów klas Vabc i VI a do Warszawy

 

       12 grudnia br. uczniowie klas piątych abc i szóstej a wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

Pierwszym punktem programu było obejrzenie spektaklu „Ania z Zielonego Wzgórza” wystawionego na deskach Teatru „Kamienica”. Już od pierwszej sceny Ania Shirley, nastoletnia bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery, skradła serca swych opiekunów - Maryli i Mateusza i rozbawiła widzów. Potrafiła wybrnąć z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Pokazała, że wiara w marzenia czyni cuda.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik - interaktywnej wystawy, na której znajduje się około 400 eksponatów. Znajdujące się tutaj stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwoliły na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając obiekt w grupach, uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Ponad dwugodzinne spotkanie z nauką stało się wciągającą i fascynującą przygodą. Uczniowie testowali, sprawdzali, analizowali, eksperymentowali, poznawali świat wszystkimi zmysłami. Każdy uczeń znalazł coś dla siebie, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że taka forma poznawania świata jest najciekawsza. 

Jednak największą atrakcją CNK było planetarium „Niebo Kopernika, które dzięki wyposażeniu, jakości pokazów oraz swojej konstrukcji, jest jednym z najnowocześniejszych i najoryginalniejszych planetariów w Europie. Usytuowany tuż przy Wiśle w sąsiedztwie Stadionu Narodowego  budynek przypomina z zewnątrz ogromny głaz narzutowy. Jego wnętrze kryje salę projekcyjną ze sferycznym ekranem o 16-metrowej średnicy. Waży on ok. 3 tony i jest zawieszony nad widownią na ogromnych łańcuchach. Dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym, uczniowie odnieśli wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu lub w głębi oceanu. Pokazem na żywo „Mars 3D”obejrzeli przebieg lądowania łazika marsjańskiego na Czerwonej Planecie. Natomiast prawie godzinny film „Dobór naturalny” opowiedział historię teorii ewolucji organizmów żywych. Widzowie odbyli niepowtarzalną podróż z Karolem Darwinem na pokładzie HMS „Beagle” w kierunku wybrzeży Ameryki Południowej. Celem wyprawy było odkrycie teorii ewolucji. Podczas specjalnego seansu uczniowie mogli się nawet cofnąć do początków życia na Ziemi.

Po tych atrakcjach uczniowie udali się na obiad w Bistro mieszczącym się na terenie Centrum, a wieczorem wyruszyli w podróż powrotną. Dzięki tej wspaniałej wycieczce młodzież miała okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i przy niej jednocześnie się bawić. Natomiast przedstawienie teatralne stanowiło znakomite uzupełnienie lektury obowiązkowej omawianej na lekcjach języka polskiego w klasach piątych.

Na specjalne podziękowania zasłużył pilot wycieczki, pan Tomasz, który profesjonalnie zorganizował uczestnikom wycieczki pobyt w stolicy oraz w interesujący sposób podczas  przejazdu przybliżył jej historię, odkrył ciekawe miejsca, a w drodze powrotnej przeprowadził konkurs wiedzy z nagrodami.


 

"Kopciuszek" w nowej odsłonie

        13 grudnia 2017 r. w ramach projektu "Internetowy Teatr TVP dla szkół" klasa III c szkoły podstawowej miała okazję obejrzeć spektakl pt. "Kopciuszek". Sztukę wystawiono w Teatrze Lalek "Kubuś" w Kielcach. Transmitowane na żywo przedstawienie uczniowie obejrzeli w czytelni biblioteki szkolnej. 
Choć wszystkie dzieci doskonale znają treść "Kopciuszka", to jednak ta inscenizacja była wyjątkowa. Akcja została przeniesiona w czasy współczesne. Inspiracją dla lalek użytych w spektaklu były muppety, dobrze znane starszemu pokoleniu z filmów i programów Jima Hensona, ale jak się okazało nieznane młodszej publiczności. Przedstawieniu towarzyszyły piosenki i kompozycje muzyki funky oraz jazzu.
Widzowie chociaż na chwilę mogli przenieść się w zaczarowany świat baśni, gdzie dzieje się wiele cudowności, gdzie można spotkać dobrą wróżkę, gadającego kota, czy np. śpiewające warzywa.
U trzecioklasistów teatr wywołał wiele emocji, o czym świadczą prace plastyczne opatrzone ich przemyśleniami np. najbardziej podobało mi się jak macocha i jej dwie córki zamieniły się w świnki, wzruszyła mnie scena balu jak książę zakochał się w Kopciuszku.

E Szymala, E Kasperuk
 

Innowacja „W biało – czerwonym nam do twarzy”

    W klasie IV b została przeprowadzona lekcja języka angielskiegow ramach Innowacji „W biało – czerwonym nam do twarzy”. Tematem lekcji były tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia w polskich domach.

 


 

Kartki ze szczególną misją

     14 grudnia został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną z motywem religijnym. Kartki te mają szczególne znaczenie, bo były robione z myślą o osobach chorych i starszych, samotnych. W przyszłym tygodniu wolontariusze Szkolnego Koła Caritas pójdą z życzeniami do zaprzyjaźnionych instytucji, gdzie takie osoby przebywają. Konkurs został przeprowadzony we współpracy z Gimnazjum Gminnym.

Klasy II-III SP:
1. Mikołajczuk Grzegorz III c
2. Sobierska Blanka III b
3. Łukaszuk Blanka III c

Wyróżnienia:
Wojtkowski Kacper III a
Mulewska Weronika III d
OLeszkiewicz Maksymilian III b

Kl. IV - VII SP:
1. Iza Panasiuk IV c i Urszula Owczarska kl. IV a

Wyróżnienie
Szybańska Angelika VI b

Kl. II- III GIM:
1. Wiktoria Mulewska III a
2. Emilka Niewiarowska III a Gim Gmninne

Agnieszka Olendzka
 

SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE

      14 grudnia, Rada Rodziców naszej szkoły, już po raz trzecii zorganizowała spotkanie bożonarodzeniowe. Na pięknie przygotowanych stoiskach Rodzice i uczniowie zachęcali do kupna przygotowanych własnoręcznie ozdób świątecznych: bombek, aniołków, świeczników, stroików, choinek, wianuszków,  kartek. Można było także kupić oraz skosztować wigilijnych potraw (bigos, pierogi) oraz świątecznych domowych wypieków, gdzie królowały pierniczki. Najmłodsi mogli skorzystać z placyku zabaw, a nad dobrą zabawą czuwali: Papa Smerf i Smerfetka. Całość dopełniała wysoka choinka oraz świąteczna muzyka.
Dyrektor Szkoły składa serdeczne podziękowania rodzicom oraz uczniom za organizację spotkania. Dziękujemy wychowawcom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za pomoc. Dobroć dawana innym zawsze powraca.

EwaG.
 


SUD - po pierwszych zajęciach

          16 grudnia 2017 r. (sobota) ruszył projekt „Politechnika Białostocka - Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy"  na rok akademicki 2017/2018. 

 • Relacja pisemna i fotograficzna: 

- z Politechniki Białostockiej: http://pb.edu.pl/archiwa/35440

- z portalu bialystok.naszemiasto.pl:
http://bialystok.naszemiasto.pl/artykul/przygoda-z-naukami-scislymi-rozpoczeli-zajecia-na-podlaskim,4349317,artgal,t,id,tm.html

- z UM Siemiatycze: https://siemiatycze.eu/pl/aktualnosci/item/2972-nowy-rok-akademicki-w-siemiatyckim-uniwersytecie-dzieciecym.html

 

Wycieczka klas VII i II gim.

   19.12.2017 r. uczniowie klas VII a, b i II a, b gim. byli na wycieczce w Warszawie. Obejrzeli spektakl pt. "Zemsta" w teatrze Buffo, poczuli się jak praownicy TVP i zwiedzili Łazienki Królewskie. 

 

 

 

Samorząd Uczniowski z życzeniami świątecznymi
w Urzędzie Miasta i u Przyjaciół Szkoły 

 

 

 

Zakończenie akcji "I ty możesz zostać Św. Mikołajem"

Uczniowie przekazali dzieciom z ZOL w Bacikach zebrane w szkole rzeczy. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

 


 

Z kolędą i uśmiechem na ustach

         W środę 20.12.2017 r. wyruszyliśmy z kolędowaniem. Z kolędą, uśmiechem na ustach, dobrym słowem oraz ze słodkim poczęstunkiem odwiedziliśmy Szkołę Specjalną, Dom Pomocy Społecznej, szpitalny oddział opieki paliatywnej nazywany hospicjum oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy oraz składaliśmy sobie życzenia. Rozdaliśmy też kartki świąteczne wykonane przez uczniów naszej szkoły. Wszystkim dziękujemy za miłe przyjęcie i poczęstunek.

 

Wizyta w grupie przedszkolnej "Zajączki"

         21 grudnia 2017 r. z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia świetlicowe kółko teatralne wybrało się z krótką prezentacją i upominkami do grupy przedszkolnej „Zajączki”. Uczniowie klasy 3a i 3b przeczytali z podziałem na role opowiadanie pt. „Konik na biegunach”. Dzieci przygotowały także ozdoby świąteczne z masy porcelanowej (tzw. „zimnej porcelany”) i własnoręcznie ozdobiły. Upominki rozdał Mikołaj i jego pomocnica Śnieżynka. Na koniec zaśpiewaliśmy wspólnie kolędę.

Ewa Moga
 

Jasełka bożonarodzeniowe
(4 godz. lekcyjna)

https://youtu.be/mLzK7sf1lhw

 

 

Jasełka bożonarodzeniowe
(5 godz. lekcyjna)
 

 


 

 

Idą kolędnicy, idą po ulicy...

        Jedną z wielu polskich tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia jest odwiedzanie rodzin przez kolędników, którzy śpiewając kolędy roznoszą radosną nowinę o narodzeniu Jezusa.
Uczniowie naszej szkoły od wielu lat podtrzymują ten zwyczaj, biorąc udział w ogólnopolskiej akcji „Kolędnicy Misyjni”, której celem jest dzielenie się radością z przyjścia na świat Zbawiciela i zapoznanie z trudną sytuacją dzieci na terenach misyjnych w różnych stronach świata.
W bieżącym roku z odpowiednio przygotowaną scenką przeplataną kolędami w odwiedziny do wielu domów, instytucji a nawet sklepów pod opieką katechetki Barbary Oleksiuk 26 i 27 grudnia wyruszyli uczniowie klasy V a. Z wielką radością przemierzali ulice miasta, aby  spotkać się z różnymi ludźmi i umilić im świąteczny czas. Udzielili również wywiadu pani redaktorce z Radia Podlasia.
Dziękujemy wszystkim, którzy okazali wielką życzliwość przyjmując Kolędników Misyjnych.
Zebrane ofiary zostaną przesłane na konto Papieskiego Misyjnego Dzieci  i będą przeznaczone na pomoc dzieciom w Syrii i Libanie.

Barbara Oleksiuk


STYCZEŃ
 

Orszak Trzech Króli w Siemiatyczach

      Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami już piąty  raz wzięli udział w Orszaku Trzech Króli zorganizowanym w naszym mieście dnia 6 stycznia przez Akcję Katolicką i obie parafie. Czynnie włączyli się w przebieg  uroczystości ubierając się w zielono- białe i czerwono-białe stroje aby  tworzyć orszaki królewskie prowadzone przez królów. Brały też udział w przedstawianiu scenek i śpiewały w scholi. Mniejsze dzieci przebrane za aniołki i pastuszków szły na przodzie za gwiazdą. Wielu innych uczniów wraz z rodzicami również uczestniczyło idąc w pochodzie.

W ten sposób bardzo miło i pożytecznie wspólnie spędzili wolny czas od nauki.

 

"Pragnijmy wszyscy świętości"

             Dnia 9 stycznia br. delegacja uczniów naszej szkoły wraz z p. Dyrektor Joanną Gołubkiewicz i katechetką Barbarą Oleksiuk  wzięła udział w spotkaniu opłatkowym szkół im. Jana Pawła II i Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które odbyło się w Drohiczynie.
     Uroczystość, w której wzięli udział przedstawiciele 22 szkół z terenu diecezji drohiczyńskiej  rozpoczęła się Mszą św. odprawioną przez Bp. Tadeusza Pikusa w kaplicy Wyższego  Seminarium Duchownego. W homilii Pasterz zachęcał wszystkich do tego, aby w swoim życiu pragnąć świętości  i wytrwale dążyć do tego celu idąc za wzorem Jana Pawła II. Następnie w auli seminaryjnej  uczestnicy obejrzeli jasełka przedstawione przez uczniów z Węgrowa i podzielili się opłatkiem  składając wzajemnie  życzenia.
Spotkanie było okazją do poznania się z przedstawicielami  różnych szkół mających tego samego Patrona.

B. Oleksiuk
 

Nasze Szkolne Koło Caritas NAGRODZONE w konkursie MIEJ SERCE!

    Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ogłosiło wyniki konkursu skierowanego do Szkolnych Kół Caritas oraz Parafialnych Zespołów Caritas. Aby wziąć udział w konkursie należało złożyć projekt wraz z kosztorysem, zakładający przeprowadzenie dowolnej akcji promującej dzieło miłosierdzia. Nasza szkoła otrzymała nagrodę w wysokości 1 000 zł na realizację zadania DZIEŃ CHOREGO W SIEMIATYCZACH. 
Gratulujemy wolontariuszom i opiekunce p. Agnieszce Olendzkiej. 

Macie ogromne serce!!!! BRAWO!!!!
 

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA klas IV-VII SP i II-III GIM.

 

 

 

Kolejne zajęcia Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

       Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to inicjatywa, która swoim zakresem obejmuje Uniwersytety Dziecięce funkcjonujące w Politechnice Białostockiej.
     13 stycznia 21 uczniów klas IV-VI podczas kolejnego zjazdu mogło uczestniczyć w zajęciach specjalnie przygotowanych przez Politechnikę Białostocką. Dzięki wykładowcom Politechniki Białostockiej najmłodsi studenci przekonali się, jak wiele tajemnic kryje się w czynnościach z życia codziennego. Zapoznali się z technikami prowadzenia obserwacji procesów szybkozmiennych, czyli takich, których nie można zauważyć „gołym okiem”, a dzięki sfilmowaniu kamerą mogli prześledzić przebieg przeprowadzonego doświadczenia, odtwarzając nagrany film w zwolnionym tempie. Zaobserwowali m.in. jak zachowuje się woda, gdy przekłujemy napełniony nią balonik, czy jak przebiega zjawisko błyskawicy.
         W ramach zajęć na Wydziale Informatyki PB uczestnicy odkrywali środowisko Scratch - najczęściej wykorzystywane przez miliony początkujących programistów na całym świecie. Tworzyli prostą gierkę komputerową typu Arkanoid z kolorowych bloków z komendami, co przypominało układanie puzzli.
         Kolejne zajęcia udowodniły uczniom, że nauka jest pasjonująca i bardzo pomocna w codziennym życiu. Wszyscy młodzi studenci otrzymali zaliczenia.

 

"Wy jesteście na ziemi światłem mym...”

       Słowami znanej piosenki religijnej jedna z pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach wyraziła podziękowanie za wspólnie spędzony czas przy śpiewaniu kolęd z dziećmi i młodzieżą z naszej szkoły. Dnia 13 stycznia b.r. grupa uczniów wraz z opiekunami udała się do DPS, aby odwiedzić mieszkańców placówki i w świątecznym nastroju urozmaicić im chociaż część zwykłego dnia. Wszyscy razem śpiewali kolędy i słuchali grających na różnych instrumentach. Na koniec spotkania dzieci obdarowały pensjonariuszy pocztówkami zawierającymi myśli św. Jana Pawła II na temat godności człowieka.
Radosny nastrój udzielał się wszystkim, zarówno młodszym, jak i starszym.

 

Noworoczne spotkanie wolontariuszy

          W niedzielę 14 stycznia 2018 r. w Bielsku Podlaskim odbyło się świąteczne spotkanie wolontariuszy, pracowników i podopiecznych Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele naszej szkoły.
Zdjęcia pochodzą z profilu p. M. Koc.

 

Bal karnawałowy klas I i III SP

      Wspaniała zabawa, kolorowe stroje, dużo konkursów, tańców i śmiechu - to oczywiście zabawa karnawałowa, która odbyła się 15 stycznia w naszej szkole. Tym razem zabawie towarzyszyło spotkanie z marionetkami ze świata cyrku. Wszystkie zabawy choinkowe miały urozmaicony przebieg i ciekawy klimat. Integrowały uczniów i zachęcały do wspólnego działania. Artyści z teatru Conieco, jak co roku, potrafili wciągnąć do zabawy nawet największych maruderów. Atrakcjom towarzyszył poczęstunek w klasach, przygotowany przez rodziców. Czas upłynął bardzo szybko i aż szkoda, że na bal noworoczny trzeba czekać cały kolejny rok.

 

 Odwiedziny Warsztatów Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach

    Uczniowie kl. VII b mieli możliwość obejrzenia sztuki teatralnej pt."FIGURKI BOŻONARODZENIOWE BERNARDA" w wykonaniu podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach. Piękna scenografia, oprawa muzyczna, gra aktorska. To wszystko pozostawi w nas niezapomniane wrażenia. Dziękujemy za zaproszenie.

 

 

Pomoc Misjonarzom w Afryce

     Nasza szkoła od wielu lat materialnie wspiera Misje. Prowadzone są akcje charytatywne, z których dochód jest przeznaczany na pomoc Misjonarzom w Afryce. W tym roku szkolnym przekazaliśmy 1900 zł. Dziękujemy wszystkim uczniom i pracownikom, którzy ofiarnie włączyli się w organizowane akcje.

 

 

Teatrzyk noworoczny

      18 stycznia 2018 roku uczniowie klasy I c z wychowawczynią przygotowali inscenizację pod tytułem „Nowy Rok i 12 miesięcy”. Podczas przedstawienia z wizytą u Zimy i Nowego Roku na herbatkę przybyli stryjkowie – 12 miesięcy. Przynieśli dary i rady dla malca Nowego Roku 2018 od taty Starego Roku 2017. Teatrzyk zakończył się koncertem kolęd w wykonaniu uczniów klasy I c oraz złożeniem najserdeczniejszych życzeń noworocznych. Inscenizację obejrzeli uczniowie i wychowawcy klas I i III.

 

Spotkanie z pracownikiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

     19 stycznia młodzież III klas gimnazjalnych uczestniczyła w spotkaniu z pracownikiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, panem Tomaszem Żornaczukiem.
Pan Tomasz swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Polsce, Holandii, Turcji, Stanach Zjednoczonych. Nasz gość podawał  młodzieży atuty jakie posiadają w porównaniu z rówieśnikami z innych krajów na świecie. Znajomość literatury zagranicznej, historii, geografii a przede wszystkim matematyki  jaką wyniosą kończąc szkołę, jest kluczem do sprawnego funkcjonowanie w świecie. Również to, że w polskiej szkole młodzież ma możliwość nauki języków obcych, daje narzędzie do pokonywania granic nie tylko mentalnych ale i tych geograficznych, na które świat był zawsze podzielony. Możliwość komunikowania się w językach obcych bowiem nie jest przywilejem jaki mogą mieć wszyscy. Rodowici Brytyjczycy czy Francuzi  całe życie potrafią w większości komunikować się  tylko w  swoim ojczystym języku. Uczniowie powinni dobrze wykorzystać czas jaki spędzają w szkole gdyż w przyszłości, kiedy będą jeździć np. na wymiany studenckie, zdadzą sobie sprawę jaką przewagę w wykształceniu mają nad rówieśnikami z innych krajów.
Dzięki uprzejmości pana Tomka, uczniowie mogli obejrzeć zdjęcia z  jego prywatnych podróży po całym świecie. Zdjęcia Jeziora Aralskiego (to co z niego zostało) czy fotografie z miasta Prypeć (Ukraina), miały uświadomić młodzieży, że nic nie jest dane nam raz na zawsze. Uczniowie dowiedzieli się także m.in. o wielkiej gościnności Gruzinów, jaka jest najdroższa kawa świata, jak wygląda autostrada w Tadżykistanie (część Pamiru) oraz że w Indonezji ludzie jedzą na ulicy, bowiem tak można najsmaczniej zjeść.
Mamy nadzieję, że młodzież nie zmarnuje czasu spędzonego w szkole, znajdzie lub rozwinie swoje zainteresowania, a w przyszłości  znajomość języków obcych  nie będzie  stanowiła przeszkody w podróżowaniu po świecie.

 

Święta Bożego Narodzenia w innych krajach

      19.01.2018 r. odbył się konkurs w którym klasy IV -VII SP i II gim. zaprezentowały tradycje świąteczne w wylosowanych krajach świata.

 

 

Przegląd Jasełek i Grup Kolędniczych

    19 stycznia w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbył się XX Przegląd Jasełek i Zespołów Kolędniczych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. IV a i V c jako grupa jasełkowa pod opieką s. Benigny oraz uczniowie kl. V a jako Kolędnicy Misyjni pod opieką B. Oleksiuk. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności przed zgromadzoną  publicznością, a także zobaczyły występy innych uczestników imprezy.
 

My się zimy nie boimy…

     W ośnieżoną sobotę 20 stycznia br. grupa uczniów z naszej szkoły kolejny raz dała przykład, jak można miło i pożytecznie spędzać czas wolny od nauki. Tym razem dzieci i młodzież pod opieką nauczycieli udali się do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bacikach Średnich, aby wspólnie bawić się z przebywającymi tam pacjentami. Tańce, zabawy, rozmowy i słodki poczęstunek sprawiły, że na wielu twarzach nie znikał uśmiech. Na koniec spotkania chore dzieci zostały obdarzone upominkami w postaci słodyczy i owoców.
Sprawdza się więc to, czego uczy nas św. Jan Paweł II: "Nigdy nie jest tak, żeby człowiek czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością”.
Dziękujemy serdecznie rodzicom: p. J. Łuczajowi, p. M. Zarzeckiej, p. L. Orzepowskiemu i p. D. Andrzejczuk, którzy chętnie pomogli w transporcie dzieci do celu.

Barbara Oleksiuk
 

Remont korytarza

     Rodzice u uczniowie klasy  II B gimnazjum z ogromnym zaangażowaniem w czasie ferii zmieniali anżację korytarza szkolnego. Prace szły całą parą, Główny etap prac nad projektem został już zakończony. Korytarz pięknie odmalowany.
Ekipa remontowa dziękuje za pomoc otrzymaną od sklepu MIŚ.

Bardzo, bardzo dziękujemy!


LUTY
 

Nasza szkoła zmienia swoje oblicze

Gra korytarzowa na parterze sprawiła dzieciom wiele radości.

Bezpieczeństwo i uśmiech dziecka są najważniejsze.


 

 

Miejskie obchody 155 rocznicy BITWY SIEMIATYCKIEJ
z udziałem naszych uczniów

 

 

 

 

Dyskoteka karnawałowa

 

 


 

 

"Pączkujemy dla Afryki" - zjedliśmy 600 pączków.

 

 

 

 

Projekt "Dzień chorego w Siemiatyczach"

      Rozpoczęliśmy realizację projektu "Dzień chorego w Siemiatyczach" napisanego na konkurs "Miej serce". 09.02.2018 r. byliśmy w szkole specjalnej. Było mnóstwo dobrej zabawy naszych wolontariuszy z uczniami Szkoły Specjalnej. Gospodarze zapewnili nam pyszny poczęstunek. Zwłaszcza ujęli nas pysznymi faworkami, które osobiście przyrządzili.
Na koniec spotkania obdarowaliśmy uczniów Szkoły Specjalnej sprzętem sportowym zakupionym dzięki środkom uzyskanym z projektu oraz słodyczami.


 

Dzień drugi Dnia Chorego - wspólne śpiewanie piosenek ludowych

        W sobotę 10.02.2018 r. młodzież odwiedziła pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach. Uczniowie przygotowali piosenki w klimacie ludowym do wsrawiampólnego śpiewania. W czasie ferii zrobili też kartki okolicznościowe oraz słoiczki zdobione metodą decoupaqe. Nie zabrakło też słodkości i owoców.

 

 

Dzień trzeci - szpital

    W niedzielę 11.02.2018 r. wzięliśmy udział we Mszy świętej w intencji chorych w kaplicy szpitalnej. Potem odwiedzaliśmy chorych w salach śpiewając radosne piosenki o tematyce religijnej, rozmawiając oraz wręczając prezenty.

 

 

 

Dzień chorego WTZ

        W poniedziałek 12.02.2018 r. wyruszyliśmy do Warsztatów Terapii Zajęciowej.Nasze torby były ciężkie bo pełne produktów spożywczych do przygotowania gofrów i szyszek oraz wypełnione sprzętem do pieczenia gofrów. Spotkanie rozpoczęliśmy od przygotowania ciasta do gofrów i masy do szyszek. Potem braliśmy udział we Mszy świętej. W następnym etapie podzieliliśmy się na dwie grupy. Część osób zaangażowała się w prace kuchenne, inni bawili się na dyskotece.
Podczas przerwy kawowej wszyscy mogliśmy skosztować pysznych gofrów i szyszek. Spotkanie zakończyliśmy rozdając prezenty - mydełka zdobione metodą Decoupage oraz pocztówki.
Wszystkie prezenty oraz środki spożywcze zakupiliśmy dzięki dotacji z konkursu "Miej serce" organizowanego przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.
Słodkie ciasteczka i cukierki przyniósł też jeden z wolontariuszy.


 

Okruchy dobroci w codziennym życiu

   Z okazji Światowego Dnia Chorego obchodzonego 11 lutego dzieci z naszej szkoły w ramach zajęć pozalekcyjnych, pod opieką katechetki Barbary Oleksiuk odwiedziły chorą panią Antoninę. Wręczyły ozdobną pocztówkę i słodycze. Czas upłynął w bardzo miłej atmosferze na rozmowach na różne tematy i dzieleniu się wrażeniami. Swoją obecnością i swobodną pogawędką wniosły promyki radości w szarą codzienność chorej o czym świadczył uśmiech na twarzy i wzruszenie, oraz zaproszenie na kolejne odwiedziny.

 

Spotkanie z pszczelarzem p. Płotką

       Dnia 13.02.2018 w naszej szkole gościliśmy p. Arkadiusza Płotkę weterynarza z zawodu, a także z pasją do myślistwa i pszczelarstwa. Uczniowie klasy IV a i IV c dowiedzieli się w trakcie spotkania, że najbardziej pracowitą pszczołą jest robotnica, zaś największym leniem – truteń. Poznali budowę ula i środowisko życia pszczół. W ramach zajęć praktycznych „zatopiono” plastry w ramki - niezbędne do produkcji miodu i wykonano prawdziwe świece z wosku pszczelego. Dzieci były bardzo zadowolone z owocnej i pełnej wrażeń lekcji. 
Spotkanie zorganizowali wychowawcy kl. IV a i IV c, p Jolanta Szczurowska i p. Piotr Oleksiuk.

 

 

WALENTYNKI

 

 

 

 

 

 

Miłość oczami dzieci

        Zapytaliśmy się uczniów naszej szkoły czym jest miłość, co to znaczy zakochać się oraz o inne zagadnienia związane z miłością. Posłuchajmy jak dzieci i młodzież klas III, IV, V SP oraz II klas gimnazjum mówią  o MIŁOŚĆI.

 

https://youtu.be/zRxpBSTNwiQ

                       

Klasa IV b SP
 

„Daj się zakochać … w książce”

        Takie hasło towarzyszyło akcji promującej czytelnictwo, którą z okazji Walentynek przeprowadzono w bibliotece szkolnej 15 lutego 2018 r. Każdy uczeń, który tego dnia wypożyczył książkę otrzymał dodatkowo walentynkowe serduszko z cytatem – rzecz jasna – o miłości.
Wypożyczyć książkę można było na kilka sposobów: tradycyjnie dokonując samodzielnie jej wyboru, metodą „randki w ciemno” (wszystkie książki obłożone szarym papierem) lub przez losowanie szczęśliwego numerka (książki ponumerowane). Z wypożyczaniem było więc trochę zabawy.
Nad sprawnym („bezkolejkowym”) przebiegiem całej imprezy czuwali organizatorzy - Koło Przyjaciół Biblioteki.
Tego dnia bibliotekę odwiedziła pani dyrektor Izabela Kochańska. Swą obecnością i czynnym udziałem w akcji potwierdziła, że książki warto czytać. Dziękujemy.
Słusznie Wisława Szymborska stwierdziła, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. W kontekście zaś Walentynek możemy tylko dodać: „Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka.”  /Maksym Gorki/

 

Konkurs piosenki i poezji romantycznej

           15 lutego 2018 r.  aby uczcić Święto Zakochanych w naszej szkole odbył się „Konkurs Piosenki i Poezji Romantycznej”. Uczestnicy śpiewali piosenki oraz recytowali wiersze w języku polskim i angielskim.

Prowadzącymi Konkurs byli uczniowie klasy IV b Agnieszka Ryżko oraz Karol Koc.

1 Miejsce zajęła uczennica klasy IV c Izabela Panasiuk za wykonanie piosenki z repertuaru Sylwii Grzeszczak „Księżniczka z Księciem”.
2  Miejsce zajęły uczennice klasy IV b występujące w duecie, Emilia Piotrowska oraz Klaudia Goliańska za wykonanie piosenki „Kasztany”.
3. Miejsce zajęła uczennica klasy IV a Joanna Koc za recytację wiersza „Żuk” Jana Brzechwy

Wyróżnienie otrzymał uczeń klasy IV c Szymon Kryński za wykonanie utworu z repertuaru rapera Palucha.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, za które organizatorzy składają gorące podziękowania sponsorom nagród: dla ZIOŁOWEGO ZAKĄTKA w Korycinach oraz sklepu TOPAZ w Siemiatyczach.

Dziękujemy również jury w składzie: Elżbieta Siniakowicz, Elżbieta Szymala, Edyta Dziołak.

 

 

Spotkanie uczniów klas III gim. z przedstawicielami
Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Białymstoku

 

 

Spotkanie z absolwentem naszej szkoły

      W ramach spotkań absolwentów naszej szkoły z uczniami, 21.02.2018 r. gościliśmy asp. Tomasza Chechłowskiego ze swoją partnerką zawodową asp. Elżbietą Dolińską - policjantów z Komendy Powiatowej w Siemiatyczach. Dzieci świetlicowe z klasy Ia i Ib wysłuchały zasad bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych, szczególnie przy wszelkich zbiornikach wodnych, zjeżdżalniach saneczkowych w sąsiedztwie ulic oraz poznały sposoby postępowania w kontaktach z nieznajomym psem.
   Uczniowie mieli także możliwość obejrzenia kamizelki obronnej, pałki policyjnej, kajdanek, "lizaka" i wykonania fotografii pamiątkowych z gośćmi.   Serdecznie dziękujemy za miłe i bardzo ciekawe spotkanie.

                                                                      K.Tokarska
 

Spotkanie z przewodnikiem

      Ciekawe i bardzo aktywne spotkanie, poświęcone historii naszego miasta, odbyło się w środę 21 lutego. Tego dnia, z okazji "Dnia Przewodnika" gościliśmy p. przewodnik Melanię Grygoruk, która przedstawiła naszym uczniom prezentację multimedialną dotyczącą historii Siemiatycz. Uczniowie bardzo aktywnie brali udział w spotkaniu, prezentują dużą wiedzę na temat naszego miasta. Mieli też okazję do zaprezentowania przez siebie legend dotyczących Siemiatycz. Na koniec spotkania, uczniowie poszczególnych klas wypełnili test.
Pani przewodnik była pod wrażeniem znajomości treści legend i wiedzy naszych uczniów o dziejach naszej miejscowości. Pochwaliła dzieci i nagrodziła słodyczami.

E. Dziołak
 

PODSUMOWANIE OSIĄGNIĘĆ po I semestrze r. szk. 2017/2018

      

           kl. I, III SP                                kl. IV - VI SP             kl. VII SP i II - III GIM.
 

 

Spotkanie z gitarzystami

      23 lutego odbyło się spotkanie z p. Tomaszem Żółcińskim nauczycielem gry na gitarze ze Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach. Panu Tomaszowi towarzyszyła Martyna Gryciuk, uczennica z kl. V a naszej szkoły, która od 2 lat uczy się gry na gitarze.
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się z czego i jak jest zbudowana gitara, z czego są zrobione struny, jak i gdzie wykorzystuje się ten wspaniały instrument. Pan Tomasz zaprezentował sposób gry na gitarze. Pięknie zagrał kilka utworów zarówno muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej. Martynka również zaprezentowała swoje umiejętności, a uczniowie byli pod wrażeniem jej gry. Wielu z nich było zainteresowanych, gdzie i jak można nauczyć się gry na gitarze. 
Mamy nadzieję, że ta wiedza przyda się im podczas rekrutacji do szkoły muzycznej.

E. Dziołak
 

Jan Paweł II – Papież wolności. "Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste”

X Ogólnopolski Konkurs "Myśli Jana Pawła II"

       27 lutego br. odbył się szkolny etap X Ogólnopolskiego Konkursu "Myśli Jana Pawła II - Papieża Słowianina" organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku przy współpracy z Wydziałami Katechezy w Drohiczynie, Białystoku, Łomży i Ełku. Celem konkursu jest przybliżenie życia i wartości zawartych w nauczaniu Ojca św., kształtowanie świadomości i postaw u młodzieży oraz ukazanie chrześcijańskiego systemu wartości.
Uczestnicy mieli za zadanie zapoznać się z nauczaniem Papieża na temat patriotyzmu i miłości do Ojczyzny zawartego w przemówieniach wygłoszonych podczas pielgrzymek do Polski oraz z treścią książek pt. "Pamięć i tożsamość" i "Autobiografia Jana Pawła II".
Do konkursu przystąpiło 8 osób. Rozwiązywali test składający się z 40 zadań otwartych i zamkniętych z zakresu przeczytanej lektury. Najwyższą liczbę punktów uzyskały: Aleksandra Oleksiuk z kl. III B gim., Maja Kłopotowska z kl. II A gim. i Paulina Kuczabska  z kl. III B gim.
Uczennice będą reprezentowały naszą szkołę na etapie wojewódzkim, który odbędzie się 24 kwietnia br. w Białymstoku.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

B. Oleksiuk

 

 "Marzycielska Poczta"

     Uczniowie klasy I b pod kierunkiem s. Benigny uczestniczyli w akcji "Marzycielska Poczta". Dzieci wykonały laurki oraz napisały piękne listy do dzieci terminalnie chorych. Zapewniały o pamięci i modlitwie. Chcieliśmy, aby mali pacjenci wiedzieli, że nie sa sami.  Wspólnie poszliśmy na pocztę i wysłaliśmy nasze listy pocieszenia.

s. Benigna


MARZEC
 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

 

     W marcu odbyły się spotkania klas VI, VII, II gim. poświęcone „żołnierzom wyklętym”. Uczniowie ze skupieniem obejrzeli dwie prezentacje. Pierwsza była przygotowana przez klasę VII b. Szczególne zainteresowanie wzbudziła druga prezentacja, którą wykonał Szymon Wysocki – uczeń klasy V a – laureat VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Przedstawił w niej historię swojego pradziadka. Spotkanie zakończyła pani dyrektor słowami: „Naród, który zapomniał o swojej przeszłości, nie ma przed sobą przyszłości. Jesteśmy winni pamięć naszym przodkom, nasza młodzież pamięta, my pamiętamy”.

 

 

8 marca - DZIEŃ KOBIET

 


 

Dzień Kobiet w świetlicy

 

            Z okazji Dnia Kobiet odbył się w świetlicy Pokaz Mody. Dziewczęta z klas trzecich zaprezentowały stroje na różne okazje. Jury w licznym składzie przyznało punkty za każdą prezentację. Gratulujemy odwagi i pomysłowości.

Ewa Moga


 

Pokaz Mody Męskiej

    Z okazji Dnia Mężczyzny w świetlicy odbył się Pokaz Mody Męskiej. Uczniowie klas trzecich zaprezentowali stroje, a także umiejętności taneczne. Jury, złożone z dziewcząt i chłopców oceniało ogólną prezencję i pomysłowość.

Ewa Moga
 

Dzień otwarty w naszej szkole

    Dnia 14 marca w godzinach popołudniowych w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Zaplanowano ciekawe występy, wystawy, projekcję multimedialną oraz szereg zajęć dla dzieci, które przyszły tego dnia obejrzeć naszą szkołę. Gospodarzem spotkania był Kubuś Puchatek i jego przyjaciele.
      W organizację Dnia Otwartego zaangażowała się cała szkolna społeczność. Już pod koniec lutego nauczyciele wraz z innymi pracownikami szkoły upiekli, a następnie pięknie ozdobili smaczne maślane ciasteczka. Na początku marca Kubuś Puchatek razem z przyjaciółmi odwiedził siemiatyckie przedszkola i osobiście wręczył przedszkolakom zaproszenia. Mimo złej pogody i momentami ulewnego deszczu, goście dopisali.
       Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Joanna Gołubkiewicz, która serdecznie przywitała zaproszonych gości oraz zaprezentowała ofertę edukacyjną szkoły, a także możliwości bazy lokalowej. W spot
kaniu uczestniczył również burmistrz Siemiatycz - pan Piotr Siniakowicz. Przedszkolaki wraz z rodzicami obejrzały przedstawienie „Kubuś Puchatek i przyjaciele”. Następnie uczniowie, którzy wcielili się w bajkowe postacie, wraz z nauczycielami-przewodnikami zabrali dzieci w krótką podróż po swojej wyjątkowej szkole. Przyszli mali uczniowie obejrzeli halę sportową, świetlicę, pracownię komputerową oraz sale lekcyjne. Dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach z użyciem nakładki multimedialnej, a w trakcie teatrzyku uczyły się języka angielskiego. Poznawały świat matematyki - za pomocą klocków MoreToMath 1 - 2 firmy LEGO Education oraz świat muzyki. Sprawdzały swoje zdolności muzyczne, grając stopami na macie-pianinie. Razem z misiem Wojtkiem przeniosły się w odległe czasy na zajęciach z historii, z kolei w pracowni fizycznej wykonywały proste doświadczenia. W sali komputerowej czekał na nie "mBot", który poruszał się według zaprogramowanego schematu. Doskonale bawiły się na hali z wykorzystaniem różnorodnego sprzętu sportowego, a także w świetlicy podczas zajęć z wykorzystaniem chusty animacyjnej Klanza. Goście mogli zjeść owoce, coś słodkiego, napić się kawy, herbaty lub smacznego kompotu w przygotowanej przez nauczycieli kawiarence.
       Wszyscy mali goście otrzymali upominki. Spotkaniu towarzyszyła serdeczna atmosfera, a czas upłynął bardzo szybko. Pobyt gości dostarczył wszystkim wielu miłych emocji. Uśmiechy na twarzach dzieci i rodziców dowodziły, że pierwsze spotkanie ze szkołą było miłe i na długo pozostanie w pamięci.

B. Dziedzia

Piszą o nas także: http://www.podlasie24.pl/siemiatycze/region/z-kubusiem-puchatkiem-dzieci-poznawaly-szkole-24ddf.html

 

"Dni głośnego czytania Pisma świętego”

Mów Panie, bo sługa Twój słucha... (1 Sm 3,9)

        Słowa zaczerpnięte z Księgi Samuela (1 Sm 3,9) były myślą przewodnią "Dni głośnego czytania Pisma świętego”, które zostały zorganizowane przez katechetów w dniach 12-16 marca br.
Celem takich dni było poznanie nauki Bożej zawartej w Piśmie św., zachęcenie do częstej lektury Słowa Bożego oraz kształtowanie postawy szacunku do rzeczy świętych.
Wszyscy uczniowie klas IV – VII Szk. Podst. i II – III Gimnazjum na katechezie przychodzili do czytelni, aby wspólnie wsłuchiwać się w czytane na głos Słowo Boże. Na początku obejrzeli prezentację multimedialną pt. "Dlaczego warto czytać Pismo św. a następnie po modlitwie do Ducha Świętego słuchali czytanych na głos fragmentów Ewangelii wg św. Łukasza.
Lektorami, którzy pięknie przeczytali wyznaczone fragmenty byli księża prefekci, pani Dyrektor J. Gołubkiewicz, S. Benigna i p. A. Bolewska redaktorka Radia Podlasie i p. B. Galas. 
Aby wiara była zdrowa i mocna musi być wciąż karmiona Słowem Bożym. Na zakończenie spotkania każdy uczeń dostał "sms od Boga” w postaci cytatu z Ewangelii.

Barbara Oleksiuk
 

„Miłość, radość, pokój cierpliwość, opanowanie…”

            W dniu 19.03.2018 r. uczniowie kl. IV c, V a i V b obejrzeli  spektakl w wykonaniu uczniów klas VI pt.: „Mały Ogrodnik”. Po  teatrzyku uczniowie mogli wziąć udział w konkursie o Duchu świętym. Uczniowie wystawili ten spektakl w ramach projektu edukacyjnego przygotowywanego na konkurs „Dary Ducha świętego w życiu człowieka”.
W ramach tego projektu została przygotowana też prezentacja multimedialna i gazetka tematyczna. Projekt realizowały: Oliwia Gajko, Julia Radziszewska, Weronika Wasilewska pod kierunkiem pani Agnieszki Olendzkiej.
Zwycięzcy szkolnego konkursu organizowanego w ramach projektu:
1.Izabela Panasiuk z kl. IV c;
2.Aleksandra Denisewicz z kl. IV c;
3. Oliwia Gajko z kl. V a.
Wyróznienia: Hubert Panasiuk z kl. V a, Mateusz Tyborowicz z kl. V a.

 

Audycja w Szkole Muzycznej

      21 marca, z okazji pierwszego dnia wiosny, uczniowie klas III SP odwiedzili Szkołę Muzyczną. Pierwszym punktem wizyty było wysłuchanie koncertu w wykonaniu uczniów tejże szkoły. Potem w salach lekcyjnych odbyły się prezentacje instrumentów oraz zajęcia rytmiczne. Zachęcano dzieci do rozpoczęcia nauki gry na instrumencie. Przesłuchania wstępne odbędą się 18 i 19 maja.
Tych, którzy nie mieli okazji wysłuchać audycji w Szkole Muzycznej zachęcamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia: https://youtu.be/54JL2PxwAhU

EwaG
.

Akademia VR

       W dniach 20 - 21.03.2018 r. dzieci z klas I, III i IV uczestniczyły w zajęciach w Akademii VR. Akademia VR to zajęcia edukacyjne dla całych klas I - VI szkół podstawowych, podczas których uczniowie korzystają z wirtualnej rzeczywistości (VR). Każde z dzieci zakłada gogle - zbliżone do gogli narciarskich - za pomocą których przenosi się w magiczny świat VR. Od tej pory widzi realistyczne obrazy dookoła siebie (w 360 stopniach), mogąc w całości skupić na nich swoją uwagę. Osoba prowadząca zajęcia Akademii VR opowiada o poszczególnych elementach, które widoczne są w wirtualnej rzeczywistości.
Dzieci z klas I i III były w świecie wulkanów. Dowiedziały się między innymi: czym jest wulkan, jakie są ich rodzaje, czy istnieją wulkany podwodne i  w kosmosie, jak duże są erupcje wulkanów, jakie obszary są najbardziej aktywne wulkanicznie. Klasy IV zaś przeniowsły sięw kosmiczny świat i szukały odpowiedzi na między innymi następujące zagadnienia: czym jest wszechświat, jak i kiedy powstał; z czego składa się Droga Mleczna, co to jest atmosfera, czym różni się meteor od meteorytu, w jaki sposób ludzie badali i nadal badają wszechświat, jak wygląda życie gwiazd na niebie.
Zajęciom towarzyszył zachwyt, dreszczyk emocji i co najważniejsze - duża porcja wiedzy. 

Poniżej przedstawiamy krótki fragment takich zajęć:

https://youtu.be/_oCMs1Ihitg

https://youtu.be/nTB40_kYRe4

 

 

 

Rekolekcje Wielkopostne - dzień pierwszy

 

 


 

 

Rekolekcje Wielkopostne - dzień drugi

 


 

 

Rekolekcje wielkopostne w WTZ - dzień drugi

Klasy VII oraz II i III gim. na Drodze Krzyżowej w Warsztatach Terapii Zajęciowej

 

 

 

Eksperyment „Magiczne kwiaty”

 

     Uczniowie klas trzecich przeprowadzili w świetlicy eksperyment „Magiczne kwiaty”. Polegał na zmianie barwy kwiatu róży po dodaniu do wody barwnika.

       Wewnątrz łodygi znajdują się kanaliki, którymi woda jest transportowana do innych części rośliny. Kiedy wkładamy kwiat do wody, kanaliki zasysają wodę i transportują w górę do płatków i liści. W nich także są kanaliki, dlatego delikatne płatki zmieniają barwę, gdy dociera do nich zabarwiony płyn. Im go więcej, tym kwiat mocniej się zabarwi.

Kilkudniowy eksperyment zakończył się sukcesem.

Ewa Moga


KWIECIEŃ

 

Modlitewna sztafeta „Młodzież za Synod”

         9 kwietnia grupa uczniów ze Szkolnego Koła Caritas wzięła udział w modlitewnej sztafecie „Młodzież za Synod”. Był to dzień 7- mej sztafety która wystartowała 3 kwietnia 2018 r. a zakończy się 3 października 2018 r. LICZBA DNI: 183. 3 października 2018 roku rozpocznie się w Watykanie Synod Biskupów dotyczący młodzieży, wiary i rozeznania powołania.
 W półrocznej modlitewnej sztafecie otaczamy modlitwą wszystkich młodych na całym świecie, Księży Biskupów oraz owoce tego spotkania.
       Każdego dnia 1 grupa młodzieżowa modli się w intencji Synodu, jego uczestników i młodzieży na świecie. Wszystkie grupy modlą się tymi samymi modlitwami.

 

„W Drodze do Niepodległości”

 

        12 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy VII a i VII b naszej szkoły na zaproszenie SOK uczestniczyli w konferencji „W Drodze do Niepodległości”.

Licznie zgromadzoną młodzież, delegacje m.in. ze Stowarzyszenia Podlaskie Dziedzictwo Kultury i osoby prywatne powitała dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury pani Jolanta Sidorowicz.

Po krótkim wystąpieniu Burmistrza Siemiatycz pana Piotra Siniakowicza, który podkreślił, iż Bieg Katyński i konferencja zainaugurowały miejskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, głos zabrał gość honorowy - J.E. dr Antoni Pacyfik Dydycz, Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej. I to właśnie Jego Ekscelencja, jako pierwszy prelegent przypomniał wszystkim zebranym drogę i cenę, jaką musiała ponieść Polska – powstania narodowe, zsyłki, represje - by po 123 latach niewoli odzyskać utraconą niepodległość.

W dalszej części wysłuchaliśmy wykładu pani Marty Chmielińskiej-Jamróz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku pt. „Plany upamiętnienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w województwie białostockim w latach 1936-1939”.

Po przerwie na słodki poczęstunek zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia ekspozycji „Florian Czarnyszewicz – żołnierz, pisarz, patriota polski”. Słowo wprowadzające do wystawy wygłosiła pani dr Diana Maksimiuk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku.

Przekaz solidnej porcji wiedzy historycznej doskonale uzupełniło słowo wiążące i recytacja poezji patriotycznej w wykonaniu znanego aktora teatralnego i filmowego - Macieja Robakiewicza.

Jesteśmy pod wrażeniem. Gratulujemy organizatorom i dziękujemy za możliwość udziału w tak interesującym wydarzeniu.

 

„Chłopcy z Placu Broni”

        13 kwietnia br. uczniowie klasy VI b mogli obcować z prawdziwą sztuką, nie wychodząc ze szkoły. Dzieci obejrzały spektakl teatralny oparty na wyjątkowej lekturze – powieści Ferenca Molnara pt. „Chłopcy z Placu Broni”. Przedstawienie w ramach Internetowego Teatru TVP dla Szkół transmitowano z Teatru Pinokio w Łodzi.
Sztukę w reżyserii Konrada Dworakowskiego wystawiono w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Udział w transmisji on-line uświadomił uczniom mniej znane możliwości wykorzystania Internetu, który kojarzymy najczęściej z komunikatorem, grami on-line oraz z takimi usługami jak: poczta i bankowość elektroniczna. Tymczasem poprzez Internet mieszkańcy małych miejscowości mogą także uczestniczyć w życiu kulturalnym – zwiedzać „wirtualnie” muzea czy np. oglądać spektakle teatralne.

 

 

III SIEMIATYCKI BIEG PAMIĘCI O KATYNIU - BIEGNIEMY DLA NIEPODLEGŁEJ!!!

 

 

Piszą o nas i mówią:

http://www.podlasie24.pl/…/pobiegli-bo-pamietaja-o-katyniu-…

http://www.podlasie24.pl/siemiatycze/region/zmeczeni-ale-szczesliwi---spotkanie-z-uczestnikami-siemiatyckiego-biegu-pamieci-o-katyniu-25463.html

 

 

Spotkanie ze stomatologiem

      W ramach spotkań uczniów z naszymi absolwentami, 13 kwietnia zaprosiliśmy do nas p. dr Barbarę Wakuluk – Gajko, lekarza stomatologa. Uczniowie z kl. I a i I b grupy świetlicowej wysłuchali pogadanki - „Jak dbać o higienę jamy ustnej”. Dzieci dowiedziały się co to jest próchnica, jak należy zapobiegać chorobom jamy ustnej i jaka powinna być dieta dzieci w wieku szkolnym aby jak najdłużej utrzymać zdrowe zęby.

Krystyna Tokarska
 

Turniej ekologiczny

      Dnia 20 kwietnia 2018 roku w SP nr 3 obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji klasa VI A zorganizowała Turniej Ekologiczny dla klas IV- VI. Uczniowie rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach:

 • Praca plastyczna pt. „Na ratunek Ziemi”.
 • Odpowiedzi na pytania zespołowe o tematyce ekologicznej.
 • Konkurencje sportowe.
 • Pokaz mody ekologicznej wykonanej z surowców wtórnych.
 • List do władz miasta Siemiatycze z propozycją działań , które poprawia stan środowiska naszego miasta.
 • Okrzyk ekologiczny.
 • Zachowanie się uczniów podczas turnieju.

Najwięcej zabawy było podczas prezentacji mody ekologicznej wykonanej z surowców wtórnych. Uczniowie mieli niebanalne pomysły i prezentowali kreacje wykonane np. z folii aluminiowej, folii plastikowej, tektury, gazet. Twórcze działania zaprezentowano też w pracach plastycznych. Turniej miał formę zabawy, a zwycięskie klasy dostały pamiątkowe dyplomy.

 

Pantomima z okazji Dnia Ziemi
przygotowana przez uczniów kl. III d SP

 

Zajęcia Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

        21 kwietnia nasi uczniowie uczestniczyli w kolejnych ciekawych zajęciach. Najpierw pod okiem pani Idy Stefanowicz - głównego specjalisty Narodowego Banku Polskiego - mieli okazję zapoznać się z informacjami na temat systemu monetarnego Rzeczpospolitej Polskiej. Podczas spotkania zdobyli wiedzę z zakresu historii pieniądza oraz umiejętność identyfikowania cech zabezpieczających banknoty przed fałszerstwem.
Następnie udali się do siedziby „Akadery” - akademickiego radia, działającego przy Politechnice Białostockiej. Tam mogli osobiście „od środka” zobaczyć jak wygląda radio i dowiedzieć się, na czy polega praca dziennikarza radiowego. Szczęśliwcy mieli nawet swoje pięć minut, tj. szansę występu na antenie radiowej. 
Podsumowując, stwierdzić należy obiektywnie: na brak emocji i wrażeń towarzyszących słuchaczom PUD podczas tego zjazdu - z całą pewnością - nikt nie powinien narzekać.

 

 

Nasi uczniowie na Dniu otwartym w ZST w Czartajewie

 

 

 

Etap wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu
"Myśli Jana Pawła II – Papieża Słowianina”

      24 kwietnia br. w Białymstoku odbył się wojewódzki etap Ogólnopolskiego Konkursu "Myśli Jana Pawła II – Papieża Słowianina” organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku przy współpracy Wydziałów Katechezy w Łomży, Ełku, Drohiczynie i Białymstoku. Hasło przewodnie Konkursu w roku szkolnym 2017/2018 to: Jan Paweł II - Papież wolności. "Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste”. Celem konkursu  jest przybliżenie życia i wartości zawartych w nauczaniu Jana Pawła II, kształtowanie świadomości i postaw dzieci i młodzieży oraz ukazanie znaczenia chrześcijańskiego systemu wartości.

Naszą szkołę reprezentowały  uczennice: Aleksandra Oleksiuk z III B, Maja Kłopotowska z II A i Paulina Kuczabska z  III B, które otrzymały najwyższą liczbę punktów podczas eliminacji szkolnych. Przystępując do konkursu uczestnicy mieli za zadanie zapoznać się z tekstami wielu  przemówień Ojca św. wygłoszonych podczas pielgrzymek do Polski na temat prawdziwej wolności i miłości do Ojczyzny.
Aleksandra Oleksiuk zajęła I miejsce w województwie, uzyskała tytuł Laureata  i będzie reprezentowała województwo podlaskie  na etapie ogólnopolskim, który odbędzie się 22 maja br. w Białymstoku.
Wielkim osiągnięciem naszej szkoły jest to, że to jej uczniowie już po raz siódmy w tym konkursie reprezentują województwo w finale.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Nasza szkoła gospodarzami Powiatowego Turnieju BRD.
Gratulujemy zwycięzcom - z klasy III A naszego gimnazjum

 

 

 

 

Konkurs "Baje, bajki, bajeczki"

     Dnia 25.04.2018 r. nasi uczniowie wzięli udział w etapie szkolnym XXXI Konkursu Recytatorskiego "Baje, bajki, bajeczki". Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 10 osób. Po eliminacjach powiatowych, 10.05.2018 r. w Siemiatyckim Osrodku Kultury, czworo uczniów wyróżniono. Jedna z uczennic - Aleksandra Leszczyńska z kl. III d zajęła I miejsce i została zakwalifikowana do konkursu na szczeblu wojewódzkim.

GRATULUJEMY!

Piotr Oleksiuk
 

 

Nasi uczniowie na Marszu Biało-Czerwonym


 

 

 

„Wiosenne przebudzenie”

     

     27 kwietnia 2018 roku odbyło się przedstawienie pt. „Wiosenne przebudzenie” przygotowane przez uczniów klas pierwszych i trzecich w ramach Świetlicowego Kółka Teatralnego. Przyroda obudziła się już ze snu, więc można podziwiać uroki wiosny.

Ewa Moga
 


MAJ
 

W barwach BIAŁO-CZERWONYCH

                   

                  

                   

      

 

Spotkanie z absolwentem

 

      To już czwarte spotkanie z absolwentem naszej szkoły 1 grupy świetlicowej (kl. I a, I b). 7 maja 2018 r. odwiedziła nas p. Ewa Burzyńska – Cylwik – nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach.

Pani Ewa przekazała, że jej szkoła obejmuje edukacją, terapią, rewalidacją, wychowaniem i opieką uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, autystycznych – mieszkających w domu oraz przebywających w zakładzie opiekuńczo – leczniczym w Bacikach Średnich.

Dzieci świetlicowe obejrzały podręczniki i inne pomoce, z których korzystają uczniowie szkoły specjalnej. Dowiedziały się także w przystępny sposób, jakie metody i formy pracy są stosowane w tej szkole. Poznały nowe pojęcia takie jak: dogoterapia, teatroterapia, arteterapia, relaksoterapia itp.

Przedstawiona prezentacja przez p. Ewę przybliżyła dzieciom świetlicowym temat niepełnosprawności i „inności” w szkole.

Spotkanie było miłe i bardzo ciekawe.

 

Wyniki konkursu „Dary Ducha świętego w życiu człowieka”

      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w diecezjalnym konkursie „Dary Ducha świętego w życiu człowieka”. Konkurs związany był z  tematem roku duszpasterskiego: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Jego celem było pogłębienie poznania prawdy o Duchu Świętym jako Trzeciej Osobie Trójcy Świętej, odkrywanie działania Ducha Świętego oraz poznanie znaczenia poszczególnych Darów Ducha Świętego w życiu chrześcijanina.

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowały się prace następujących uczniów:

 • Kategoria I, kl. I- III - praca plastyczna: Bartek Grzybowski. Julia Olendzka, Maksymilian Oleszkiewicz, Anna Andrzejczuk, Katarzyna Pogorzelska, Maja Bobienko.
 • Kategoria II, kl. IV-VII – praca plastyczna: Aleksandra Denisewicz, Błażej Olendzki, Julia Maria Berent, Szymon Bobiński, Angelika Szybańska, Szymon Wysocki.
 • Kategoria II, kl. IV – VII – praca literacka: Marcin Dołoto, Dawid Twarowski.
 • Kategoria III – projekt edukacyjny: Oliwia Gajko Julia Radziszewska, Weronika Wasilewska.

W etapie diecezjalnym wyróżnienie zdobyła Julia Olendzka kl. I c SP oraz uczennice realizujące projekt edukacyjny: Oliwia Gajko, Julia Radziszewska, Weronika Wasilewska z kl. VI a.

Rozdanie nagród odbyło się 10 maja 2018 r. w Sabniach.

Gratulujemy!

 

WIECZORNICA w ramach obchodów ROKU DLA NIEPODLEGŁEJ

https://youtu.be/hAHGyQ3Qu1o

http://www.podlasie24.pl/siemiatycze/region/patriotycznie-w-plenerze-259e9.html

 

 

Finał diecezjalnego konkursu
"Dary Ducha świętego w życiu człowieka" w Sabniach

     Gratulujemy Julii Radziszewskiej, Weronice Wasilewskiej, Oliwii Gajko z kl. VI a, które zostały laureatkami w kategorii projekt edukacyjny oraz Julii Olendzkiej z kl I c, której praca została wyróżniona w kategorii praca plastyczna kl. I-III.

http://podlasie24.pl/siemiatycze/kosciol/uczniowie-z-siemiatycz-nagrodzeni-w-konkursie-dary-ducha-swietego-w-zyciu-czlowieka-25aad.html

 

 

Spotkanie klas II gim. z leśnikiem

 

 

 

 

Zajęcia PUD 12.05.2018 r.

 

 

 

I Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej w Siemiatyczach

        W poniedziałek 14 maja 2018 r., w siedzibie Siemiatyckiego Ośrodka Kultury, z inicjatywy Pani Joanny Gołubkiewicz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 i nauczycieli: Katarzyny Kasperuk oraz Lechosława Ryszczuka, pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Siemiatycze Pana Piotra Siniakowicza, odbył się I Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Moją ojczyzną Polska jest….”  w związku z przypadającą na rok 2018, 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Festiwal przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, powiatu siemiatyckiego.

Jury w składzie: przewodnicząca – p. Joanna Gołubkiewicz - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach; Tadeusz Jarocki - główny sponsor i współorganizator festiwalu; Agnieszka Sitarska - Dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach; Łukasz Kraujutowicz – dyrygent i instruktor muzyczny, organista parafii Wniebowzięcia Najświętszej Mari Panny  w Siemiatyczach; Edyta Pełszyk - Pietronowicz  -  nauczyciel muzyki w  Szkole Podstawowej nr 1 im. Księżnej Anny z Sapehów Jabłonowskiej  w Siemiatyczach przyznało następujące nagrody i wyróżnienia spośród  29 wykonawców: 

I MIEJSCE - Kamila Kryńska – Gimnazjum w Perlejewie
II MIEJSCE – Zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Boćkach
III MIEJSC – Nikita Somers z Gimnazjum w Boćkach

oraz wyróżnienia

1 – Michał Mędrycki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Siemiatyczach
2 - Klasy edukacyjno-terapeutyczne ze Szkoły Podstawowej  Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach
3 - Julia Somers  z Gimnazjum w Boćkach
4 - Natalia Mirosz  ze Szkoły Podstawowej nr 3 S-tycze
5 - Paulina Kościjańczuk  z Gimnazjum w Perlejewie
6 - Weronika Porzezińska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Siemiatyczach

Wszyscy uczestnicy festiwalu prezentowali wysoki poziom. Cieszymy się bardzo, że młodzi wokaliści tak chętnie sięgają po repertuar patriotyczny. Dziękujemy wszystkim za przybycie, a nagrodzonym gratulujemy.

                                                                                                          Lechosław Ryszczuk

 


XX rocznica nadania szkole imienia Jana Pawła II - Nabożeństwo Fatimskie

z udziałem pocztu sztandarowego, uczniów, rodziców, nauczycieli naszej szkoły

 

 

 

Podróż do Nibylandii

 

Ze wszystkich rozkosznych wysp Nibylandia jest najbardziej przytulna i zwarta. Nie taka szeroka i rozległa, z wielkimi, nudnymi odległościami pomiędzy jedną przygodą a drugą, ale przyjemnie zatłoczona.

James Matthew Barrie –„ Przygody Piotrusia Pana”

 

        15 maja 2018 r.  klasa V b obejrzała kolejny w tym roku szkolnym spektakl teatralny w ramach projektu „Internetowy Teatr TVP dla Szkół”. Tym razem uczniowie wspólnie z Piotrusiem Panem – bohaterem  książki J. M. Barriego - przenieśli się do Nibylandii. Sztuka ujęła widzów nie tylko  ciekawą fabułą, wspaniałą grą aktorów rzeszowskiego teatru „Maska”, ale także piękną muzyką.

Tym, którzy chcą pozostać dłużej w klimacie „Piotrusia Pana” biblioteka szkolna poleca książkę. Potencjalnych czytelników może zachęcą poniższe wybrane cytaty:

 • „Trzeba sobie po prostu pomyśleć o czymś przyjemnym  i cudownym - wyjaśnił Piotruś - i takie myśli uniosą Was w powietrze.”
 • „Wiesz, Wendy, kiedy pierwsze dziecko zaśmiało się po raz pierwszy, jego śmiech pękł na tysiąc kawałków, które rozprysły się na wszystkie strony. Tak powstały wróżki.”
 • „Pamiętaj, że za każdym razem, kiedy jakieś dziecko powie: "Nie wierzę we wróżki", jedna wróżka umiera.”
 • „Gwiazdy są piękne, ale nie mogą w niczym uczestniczyć. Wiecznie muszą się tylko przyglądać. To jest kara nałożona na nie za coś, co zrobiły tak dawno temu, że żadna gwiazda nie wie już, co to było.”
 • „Nigdy nie mów żegnaj, bo pożegnanie oznacza, że odchodzisz, a odchodząc  zapominasz.”

„Czy wiesz, dlaczego jaskółki budują gniazda pod strzechami? Dlatego, żeby posłuchać bajek..”

 

Śpiewamy dla Patrona

https://www.youtube.com/watch?v=vFD3ECQ4xjk


 

 

 

LAUREACI III Edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego
pod hasłem „Z miłości do niepodległej Ojczyzny… - życie i działalność Generała Władysława Andersa”

        15 maja 2018 r. w Zespole Szkól Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród III Edycję Wojewódzkiego Konkursu Historycznego pod hasłem „Z miłości do niepodległej Ojczyzny… - życie i działalność Generała Władysława Andersa” (1892-1970).

W KATEGORII PRACA PLASTYCZNA SZKOŁA PODSTAWOWA I ODDZIAŁY GIMNAZJALNE:

WYRÓŻNIENIE:

 • Wiktoria Kalinowska, 13 lat, Szkoła Podstawowa nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku, nauczyciel Adam Lutarewicz.
 • Wiktoria Podbielska, 16 lat, Gimnazjum w Sobolewie, nauczyciel Małgorzata Pańkowska.
 • Wiktoria Sadowska, 14 lat, Gimnazjum nr 2 w Siemiatyczach, nauczyciel Elżbieta Karpiuk.

III MIEJSCE:

 • Edyta Rusidova, 15 lat, Gimnazjum nr 2 w Siemiatyczach, nauczyciel Elżbieta Karpiuk.
 • Paulina Orzepowska, 16 lat, Gimnazjum nr 2 w Siemiatyczach, nauczyciel Elżbieta Karpiuk.

II MIEJSCE:

 • Julia Ancipiuk, 15 lat, Gimnazjum w Kleosinie, nauczyciel Joanna Radłowska.
 • Laura Rutkowska, 16 lat, Gimnazjum Podlaskiego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku, nauczyciel Magdalena Winograd.

I MIEJSCE:

 • Adrian Siekierko, 16 lat, Gimnazjum nr 2 w Siemiatyczach, nauczyciel Elżbieta Karpiuk.
 • Wiktoria Mulewska, 16 lat, Gimnazjum nr 2 w Siemiatyczach, nauczyciel Elżbieta Karpiuk.


W KATEGORII PREZENTACJA MULTIDMEDIALNA SZKOŁA PODSTAWOWA I ODDZIAŁY GIMNAZJALNE:

WYRÓŻNIENIE:

 • Michał Stradczuk, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Siemiatyczach, nauczyciel Elżbieta Karpiuk.

III MIEJSCE:

 • Aleksandra Oleksiuk, Gimnazjum nr 2 w Siemiatyczach, nauczyciel Elżbieta Karpiuk.
 • Rafał Miodowski, Oddział Gimnazjalny Szkoły Podstawowej nr 52 im. Dr Ireny Białówny w Białymstoku, nauczyciel Dariusz Szehidewicz.

II MIEJSCE:

 • Tomasz Owsiejczuk, Szkoła Podstawowa im. Władysława Syrokomli w Michałowie, nauczyciel Urszula Stankiewicz.
 • Małgorzata Stalewska, Gimnazjum nr 2 w Siemiatyczach, nauczyciel Elżbieta Karpiuk.
   

I MIEJSCE:

 • Aleksandra Uścianowska, Publiczne Gimnazjum w Dobrzyniewie Dużym, nauczyciel Anna Móżdżyńska.

 

GRATULUJEMY!

 

www.facebook.com/zst.bialystok/posts/1031499570335927
 

 

 

Szkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II


     W dniach, kiedy poprzez różne wydarzenia obchodzona jest XX rocznica nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II został przeprowadzony Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie. Chętni uczniowie z klas III – VI SP mieli za zadanie zapoznać się z życiem i działalnością Ojca św. czytając teksty zawierające potrzebne informacje. Następnie uczestnicy rozwiązywali test z zakresu podanych treści. Zwycięzcami zostali:
W kategorii klas III:
I miejsce – Pogorzelska Katarzyna, kl. III b
II miejsce - Skrzeczyńska Zuzanna, kl. III a
III miejsce – Słowikowski Piotr, kl. III a

W kategorii klas IV – VI:
I miejsce - Panasiuk Hubert, kl. V b
II miejsce – Szybańska Angelika, kl. VI b
III miejsce – Filińska Wiktoria, kl. VI b

Wyróżnienie:
Radziszewska Julia, kl. VI a
Wysocki Szymon, kl. V a

Gratulujemy!

 


XX rocznica nadania szkole imienia Jana Pawła II

- uczniowie przy dźwiękach "Barki" złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą Patrona.

 

 

 

XX rocznica nadania szkole imienia Jana Pawła II

- uroczysta Msza Święta w kościele

 

 

 

 

Spotkanie klasy IV c z przedstawicielami Policji

na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym

 


 


Prezentacja projektu z matematyki

przygotowanego przez klasę II A gim. na temat: "W którym siemiatyckim banku najlepiej ulokować swoje oszczędności?"

 

 


 

Finał Ogólnopolskiego Konkursu ”Myśli Jana Pawła II - Papieża Słowianina"

     22 maja br. w Białymstoku odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu "Myśli Jana Pawła II". Uczennica naszej szkoły Aleksandra Oleksiuk z kl. III B GIM., która reprezentowała województwo podlaskie zajęła I miejsce i uzyskała tytuł laureata.

Gratulujemy!

 

„Ratujemy i uczymy ratować”
Szkolenie uczniów klas I i III w zakresie udzielania pierwszej pomocy

       W II semestrze roku szkolnego 2017/2018 przystąpiono w naszej szkole do realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”.

Przeszkoleni nauczyciele – Iwona Łojko- Łukianiuk i Ewa Olszewska, poprowadziły cykl szkoleń dla uczniów klas I i III w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
        Celem programu jest praktyczna nauka uczniów klas I-III elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz kształtowanie w kilkuletnich dzieciach umiejętności prawidłowego zachowania się, kiedy ktoś obok potrzebuje pomocy. Fundacja WOŚP  wyposażyła szkołę w specjalne książki dla uczniów, małe fantomy, film animowany oraz telefony – zabawki, nauczycielki prowadzące szkolenia, zrobiły to w sposób ciekawy, atrakcyjny i przystępny dla dzieci.
       W I części szkolenia prowadzące przedstawiły uczestnikom ogólne zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy oraz podstawowe czynności ratujące życie. Następnie dzieci obejrzały film animowany, w którym doktor Kręciołek w prosty i obrazowy sposób uczył dzieci, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Uczniowie poznali tzw. łańcuch przeżycia oraz schemat najważniejszych czynności koniecznych do wykonania, aby komuś pomóc.
       
  Po wstępnej, teoretycznej części szkolenia uczniowie przystąpili do części praktycznej. Ćwiczyli wzywanie pomocy, wykorzystując do tego celu telefony-zabawki. Następnie obejrzeli scenkę z wykorzystaniem fantomu, przedstawiającą kolejno wszystkie czynności wykonywane przez osoby udzielające pierwszej pomocy, według poznanego wcześniej schematu.
       Schemat czynności obejmował: bezpieczeństwo, sprawdzenie przytomności, wzywanie pomocy, sprawdzenie oddechu, pozycję boczną ustaloną, oddechy ratownicze, uciskanie klatki piersiowej, resuscytację krążeniowo-oddechową.
    Na zakończenie szkolenia, dzieci otrzymały telefony zabawki oraz podręczniki, zachęcające do wnikliwego czytania, kolorowania i wypełniania książeczek.
     Efektem przeprowadzonego cyklu szkoleń było z pewnością rozbudzenie wśród uczniów klas I – III zainteresowania tematem
udzielania pierwszej pomocy, jak również kształtowanie prozdrowotnych i prospołecznych wzorców zachowań.
Ogółem przeszkolono: 59 uczniów klas I, 90 uczniów klas III. (Łącznie 149 uczniów).

 

 

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta

 

 

 

Wolontariusze na Spartakiadzie

   W środę, 23 maja w Siemiatyczach odbyła się 8. Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Jesteśmy razem”. Spartakiadę rozpoczął „Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych”, który przeszedł ulicami Siemiatycz. Na tej imprezie nie mogło zabraknąć naszych wolontariuszy, którzy już od 8 lat towarzyszą temu wydarzeniu.

 

Klasy IV na wycieczce

            Dnia 22 i 23 maja 2018 r. uczniowie klas czwartych naszej szkoły wybrali się na wycieczkę w piękny i malowniczy region Polski - Lubelszczyznę. Odwiedzili między innymi Zamek Lubomirskich w Janowcu, rynek i górę Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym. Dzień zwiedzania uwieńczono rejsem na statku po Wiśle. Następnego dnia zwiedzano Farmę Iluzji w Mościskach. Największe emocje wzbudzały ruchome domki, Krzywe zwierciadła, pływanie na tratwie (wyścigi) i inne atrakcje. Wszyscy wrócili zadowoleni, choć nieco zmęczeni. W autokarze było wiele konkursów i śpiewu. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas czwartych - p. J. Szczurowska i p. P. Oleksiuk oraz nauczyciele uczący w tych klasach - p. J. Trocewicz i p. R. Moczulski. Oby było więcej takich krajoznawczych przygód.

 

Finał VIII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Spotkania z Biblią"


           29 maja 2018 r. w Kalnicy odbył się finał VIII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Spotkania z Biblią” dla uczniów gimnazjum. W tym roku konkurs dotyczył znajomości Ewangelii według św. Łukasza oraz Księgi Rut i przebiegał pod hasłem: ”Wielbi dusza moja Pana”.Organizatorami byli: Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie i Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II wGlinniku. Konkurs został objęty honorowym patronatem ks. bpa Tadeusza Pikusa, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Podlaskiego Kuratora Oświaty, Wójta Gminy Brańsk oraz Instytutu Teologii i Katechetyki KUL im. Jana Pawła II w Lublinie. Do etapu diecezjalnego przystąpiło 54 uczniów z 31 szkół. Naszą szkołę reprezentowały 2 uczennice, które na etapie szkolnym zdobyły najwyższą liczbę punktów: Aleksandra Oleksiuk kl. III B i Zuzanna Rogucka kl. III A.
Pierwsze miejsce w finale zajęła Aleksandra Oleksiuk. Po rozwiązaniu testu biblijnego uczestnicy pracowali w grupach, grali w „setkę biblijną” oraz wykonywali kwiaty dla Maryi. Zanim odbyła się ceremonia wręczenia nagród, uczestnicy mieli okazję obejrzeć program artystyczny. Przy akompaniamencie muzyki wykonawcy w taneczny sposób zaprezentowali poszczególne sceny z życia Maryi.

                                                                                                                                                 Barbara Oleksiuk


CZERWIEC
 

 

Festyn "RODZICE DZIECIOM"

 

 

 

Dzień Podlasia
XIX rocznica wizyty naszego Patrona Jana Pawła w Drohiczynie

         9 czerwca 2018 r. przeżywaliśmy Diecezjalny Dzień Wspólnoty Wspólnot z Janem Pawłem II pod hasłem "Jesteśmy Napełnieni Duchem Świętym". Po raz pierwszy w takiej formie odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę  pobytu papieża Polaka w Drohiczynie. 19 lat temu Jan Paweł II przewodniczył spotkaniu ekumenicznemu. Delegacja naszych uczniów również wzięła udział w tym spotkaniu.

 


"Piknik dla Niepodległej" z udziałem naszych uczniów, nauczycieli i rodziców

https://youtu.be/b_csyM_5Q7U

https://youtu.be/AYSz3uhFP60

https://youtu.be/meSfTIVpNwI

https://youtu.be/wKwGhnsSORM

https://youtu.be/o64BsXdCsfY

https://youtu.be/J7smc2A4qPE

 

Finał Ogólnopolskiego Konkursu "Papież Słowianin"

       12 czerwca 2018 r. dwie uczennice naszej szkoły zostały zaproszone na uroczystą galę podsumowującą IX edycję Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły – Jana Pawła II "Papież Słowianin”, który został zorganizowany przez Łódzkie Kuratorium Oświaty.
Aleksandra Oleksiuk kl. III B gim. w finale zajęła IV miejsce i uzyskała tytuł LAUREATA, Maja Kłopotowska kl. II A gim. uzyskała tytuł FINALISTY. 
Organizatorzy konkursu i zaproszeni goście gratulowali osiągnięć zgromadzonej młodzieży i wyrażali swoje uznanie dla tych uczniów, którzy pomimo wielu innych obowiązków zechcieli pogłębić wiedzę na temat działalności i nauczania tak wspaniałego i zasłużonego dla Ojczyzny Polaka, jakim był św. Jan Paweł II.

Gratulujemy dziewczętom sukcesu!

 

 

Spotkanie klas III SP z policjantami - BEZPIECZNE WAKACJE

 


 

 

Podsumowanie osiągnięć i rozdanie nagród w klasach IV-VI

  

 Wycieczka klas V i VI: Ojców - Kraków - Wieliczka

       W dniach 13-15 czerwca odbyła się wycieczka klas V i VI do najpiękniejszych miejsc Małopolski. Uczniowie mieli okazję podziwiać urocze krajobrazy i jaskinie Ojcowskiego Parku Narodowego, wspaniałe zabytki Krakowa oraz kopalnię soli w Wieliczce. Ciekawostek dotyczących zwiedzanych miejsc oraz  wrażeń nie brakowało. Pogoda i humory wszystkim dopisywały.

E.  Koc
 

 

Podsumowanie osiągnięć i rozdanie nagród w klasach VII i II GIM.

 


 

Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II


     W dniach 15-16.06.2018 r. w Radzyniu Podlaskim odbył się XXXI Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Wzięła w nim udział również delegacja nauczycieli z naszej szkoły.
Uroczystość przebiegała pod hasłem „Idźmy w przyszłość z nadzieją” i rozpoczęła się Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Przez ponad 40 lat towarzyszył Ojcu św. w wielu momentach życia i różnych wydarzeniach. Jako naoczny świadek świętego życia Jana Pawła II oraz Jego zatroskania o sprawy moralne i społeczne na całym świecie, wyraził wielką radość z tego, że tak wiele szkół obrało Papieża za Patrona i inspirując się Jego życiem i nauczaniem nie tylko uczą, ale przede wszystkim wychowują młodzież na dobrych obywateli kraju i członków Kościoła. Kardynał modlił się za wszystkie szkoły noszące imię Jana Pawła II o potrzebne łaski dla dzieci i pracujących z nimi nauczycieli.
W Eucharystii wzięli udział również bp Henryk Tomasik, duchowy opiekun Rodziny Szkół im. Jana Pawła II oraz bp Kazimierz Gurda z Siedlec.
W dalszej części spotkania odbywającej się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II odbyła się część artystyczna, wykład na temat "Wychowanie młodych ludzi do pracy” oraz świadectwo rodziców, których ciężko chore dziecko zostało uzdrowione dzięki modlitwie za wstawiennictwem Ojca św.
Całe wydarzenie miało na celu propagowanie dziedzictwa Jana Pawła II i integrację społeczności szkół noszących jego imię. 

                                                                                                                                         Barbara Oleksiuk

 

 

Bal III klas gimnazjum

 


 

 

Podsumowanie osiągnięć w kl. I i III SP

 

 

 

 

Klasa I c kibicuje polskiej drużynie. POLSKA GOLA!!!

 


 

 

Projekt kl. IV b - KAPSUŁA CZASU

 


 

Pożegnanie klas IIII gimnazjum

 

 

 

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018

 

 

 

 

Mapa

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach
E-mail szkoły: sp3@siemiatycze.eu
Telefon: (85) 655 67 71
Adres szkoły: ul. Gen. Wł. Andersa 4
17-300 Siemiatycze

Galeria zdjęć