• WRZESIEŃ

         

        Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

         

         

         

        Spotkanie z policjantami

        W dniu 3 września 2019 r. w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" odbyły się spotkania uczniów kl. I - III z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach - starszym sierżantem Piotrem Niewiarowskim i aspirantem sztabowym Norbertem Szymczukiem. Zaproszeni goście rozmawiali z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania sie po drodze i konieczności wyposażenia ubrań i plecaków w elementy odblaskowe. Otwarta postawa funkcjonariuszy policji sprawiła, że uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w pogadankach i ćwiczeniach praktycznych. Spotkanie z policjantami było źródłem zrozumienia zasad świadomego, bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz dostrzegnia istniejących niebezpieczeństw.

         

        Marsz Pamięci

        06.09.2019 r. uczniowie klas VIII uczestniczyli w XIX Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Celem tego spotkania jest utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Rosji. Część oficjalna odbywała sie przy Pomniku Katyńskim. Następnie uczestnicy marszu przeszli ulicami miasta: ul. Świętojańską, Branickiego i Piastowską do kościoła pw. Ducha Świętego przy ulicy Sybiraków.

        H. Lubowicka

         

        Narodowe czytanie 2019 - Nowele Polskie

         

         

        Zebranie Samorządu Uczniowskiego

        W dniu 09.09.2019 r. odbyło się zebranie Samorządu Uczniowskiego. Opracowaliśmy plan działań na rok 2019/2020. W tajnym głosowaniu wybraliśmy Zarząd. Do Zarządu  Samorządu  Uczniowskiego  wybrani zostali: Klaudia Borkułak, Martyna Gryciuk, Jakub Szczurowski, Weronika Wasilewska, Szymon Bobiński, Anna Tarasiuk. Do 13.09.2019 r. czekamy na zgłoszenia kandydatów na Przewodniczącego  S.U., wybory odbędą się 20.09.2019 r.

        Samorząd Uczniowski

         

        Spotkanie z ratownikiem medycznym

        11.09.2019 r. klasę I c odwiedził ratownik medyczny. Uczniowie mieli okazję nauczyć się pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Poznali także zasady i ćwiczyli umiejętność zgłaszania wypadku przez telefon. Pod fachowym okiem ratownika medycznego dzieci bardzo chętnie i aktywnie brały udział w ćwiczeniach. Gość zaprosił klasę do Pogotowia Ratunkowego w celu przybliżenia specyfiki pracy. Bardzo dziękujemy naszemu Gościowi – Panu Marcinowi Usakiewiczowi za przybycie i cenne wskazówki.

        K. Nayda

        Projekt LO

        11.09.2019 r. w klasach ósmych realizowano zajęcia w ramach projektu, który ma za zadanie przybliżenie kultur różnych krajów uczniom głównie szkól ponadpodstawowych. Projekt odbywa się w LO w Siemiatyczach po raz ósmy. Zajęcia prowadziła w języku angielskim p. Laura z Hiszpanii. Obecni byli również: uczeń z klasy licealnej oraz nauczyciel języka angielskiego naszego liceum.

        H. Lubowicka

         

        Narodowe Czytanie w szkole

        Już kolejny raz nasza szkoła włączyła się do Narodowego Czytania - akcji popularyzującej czytelnictwo pod honorowym patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy. Uczniowie klasy VIII a czytali fragmenty wybitnych utworów należących do kanonu literatury. W tym roku czytane były fragmenty noweli Bolesława Prusa "Katarynka".

        A. Bajena

         

        Nowe stroje dla juniorów

        11 września, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Siemiatycze, Burmistrz Miasta Siemiatycze p. Piotr Sinniakowicz wraz z dyrektorem MOSIRu Mariuszem Pyzowskim przekazali reprezentantom młodym szczypiornistom z Siemiatycz nowe, profesjonalne komplety strojów do rozgrywek. Nowe koszulki i spodenki, zielone dla dziewcząt i niebieskie dla chłopców, zostały ufundowane przez Miasto Siemiatycze oraz MOSIR Siemiatycze. Jak wspomniał trener Jerzy Roszczenko: „Stroje bardzo nam się przydadzą, gdyż te które obecnie posiadamy mają nawet po 10 lat”.
        Pierwszy oficjalny test nowych strojów dla dziewcząt odbędzie się już w połowie października podczas XVIII Pucharu Podlasia w Piłce Ręcznej. Więcej informacji o XVIII Pucharze Podlasia w Piłce Ręcznej Dziewcząt tutaj:
         https://siemiatycze.eu/…/4624-xviii-puchar-podlasia-w-pilce…

         

        Spotkanie Młodzieży w Serpelicach

        Uczniowie klas VIII z naszej szkoły wzięli udział w Diecezjalnym Spotkaniu Młodzieży w Serpelicach, które odbyło się 12 września br. pod hasłem "Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ namaścił i posłał Mnie...” Łk 4,18.
        Młodzież wysłuchała katechezy na temat darów i owoców Ducha Świętego i ich znaczenia w naszym życiu oraz uczestniczyła w zebraniu modlitewnym, którego głównym punktem była Msza św. celebrowana przez Biskupa Piotra Sawczuka. Pasterz dziękował wszystkim za przybycie. Wskazał, jak ważny jest krzyż dla chrześcijanina; jako sztandar, pod którym gromadzą się uczniowie Chrystusa i jako ich znak rozpoznawczy. Krzyż przypomina cenę naszego zbawienia, a także wyznacza wszystkim chrześcijanom drogę naśladowania Pana. Biskup przypomniał również obronę krzyży w szkole w Miętnem i Nowej Hucie. Podkreślił, jak bardzo potrzebne są takie spotkania, aby móc poczuć wspólnotę wiary.
        Młodzież miała też okazję potańczyć i spożyć razem posiłek.

        B. Oleksiuk

         

        Międzynarodowy Dzień Kropki

        16 września uczniowie klasy II a włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Wspólnie obejrzeliśmy film „Dzień kropki”, a następnie wykonywaliśmy „kropkowe zadania”. Dzieci wykazały się bardzo dużą kreatywnością, powstały piękne prace.

        Marlena Skrocka-Koc

         

        Wizyta w Klubie Literackim

        Nie żałujmy czasu poświeconego literaturze…”
        – Bogusława Jackiewicz

        W XXI wieku, kiedy młodzi ludzie chętniej sięgają po komórkę czy laptop niż po książkę, widzimy potrzebę rozwijania zainteresowań czytelniczych. Postanowiliśmy zatem zwrócić uwagę młodych ludzi, na poetów ludowych z Siemiatycz i okolic.
        W dniu 17.09.2019 r. miało miejsce spotkanie dzieci i młodzieży naszej szkoły z przedstawicielami Klubu Literackiego w Siemiatyczach. Dzieci przedstawiły montaż słowno – muzyczny, gdzie zaprezentowały wiersze napisane przez lokalnych poetów. Dotyczyły one czasu wojny, piękna świata, naszego miasta, relacji do Pana Boga. Oprawę muzyczną zapewniła nasza absolwentka Ola Oleksiuk oraz Łucja Krukowska z kl. II a. Dorośli podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, opowiedzieli jak powstawały i powstają ich wiersze oraz jakie były początki Klubu Literackiego.
        Spotkanie było zorganizowane i sfinansowane w ramach projektu „Łącząc pokolenia” – napisanego na konkurs Caritas Diecezji Drohiczyńskiej „Miej serce”.

        Szkolne Koło Caritas

         

        Kromka Chleba

        W dniu 20 września 2019 r. nasi wolontariusze wzięli udział w Ogólnopolskiej akcji Caritas "Kromka chleba dla sąsiada" i zbierali produkty żywnościowe w sklepie Biedronka. Zebrana żywność zostanie przekazana osobom starszym w trudnej sytuacji życiowej. Serdecznie dziękujemy za wsparcie.

         

        Sprzątanie Świata

        W niedzielę, 22.09.2019 r., dzieci z klas I c i II a wraz z nauczycielami i rodzicami włączyli się do akcji „Sprzątanie świata” zorganizowanego przez Miasto Siemiatycze. Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Frajdą był elektryczny melex który dowoził uczniów do terenów które sprzątały. Dzieci w praktyce mogły wykorzystać nabyte wiadomości dotyczące selektywnej zbiórki odpadów. Ich zaangażowanie świadczy, że zależy im na tym, aby nasze miasto było czyste. Porządki zakończył ciepły poczęstunek oraz drobny upominek.
        Dziękujemy dzieciom i rodzicom za włączenie się do akcji.

         

        „Wstańcie, Chodźmy”

        W dniu 23 IX 2019 r. podsumowaliśmy etap szkolny XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka. Jest to konkurs organizowany przez Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Dekanat Bielski oraz Fundację Mater. Adresowany on jest do ludzi młodych, z którymi Jan Paweł II czuł szczególną łączność i bliskość. Biorą w nim udział uczniowie wszystkich poziomów nauczania.
        Z naszej szkoły zakwalifikowały się prace następujących uczniów: Julian Piotrowski I c, Mateusz Zgieruń II b, Julia Olendzka III c, Oliwia Mikołajczuk III c, Jakub Dawidziuk VI b, Magdalena Kłopotowska VI c, Maja Bobienko V a, Katarzyna Pogorzelska V a, Angelika Szybańska VIII b.

         

        Jesienne spotkanie z poezją

        W dniu 24.09.2019 r. w Wólce nad Bugiem odbyło się spotkanie z poezją. Było to podsumowanie projektu "Łącząc pokolenia". Zadanie zostało sfinansowane przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

         

         

        Dzień Języków Obcych

        W dniu 26 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. W związku z tym zaplanowaliśmy różne działania. Uczniowie wzięli udział w zadaniach konkursowych za co byli nagradzani łakociami. Odpowiadali na pytania sprawdzające wiedzę o językach naszego kontynentu. „Trudzili się" łamańcami językowymi, pisali cyrylicą, usłyszeli różne ciekawostki o językach Unii Europejskiej. Dowiedzieli się też interesujących rzeczy o języku migowym. Całość uatrakcyjniła przyciągająca oko scenografia przygotowana przez uczniów. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie przyznali, że nauka języków może być przyjemna.

         

        Wyjazd do Murzasichle

         

        Wycieczka na Halę Gąsienicową (schronisko Murowaniec)

        https://www.youtube.com/watch?v=mbpMRrNmgVw&feature=youtu.be

         

         

        24.09.2019 - wypad do Zakopanego na Krupówki. Zadania na orientację wykonane, pamiątki kupione, zdjęcia zrobione, portfele o wiele lżejsze, a dzieci zadowolone...

         


        PAŹDZIERNIK

         

        Anioły są wśród nas...

        „Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem. Szanuj go i bądź uważny na jego słowa.” Wj 23,20

        Prawda wiary o istnieniu Aniołów zawarta w Piśmie św. jest przekazywana na bieżąco na lekcjach religii. Aby dzieci mogły bardziej uświadomić poznawane treści zostały zachęcone do tego, aby w domu wykonały prace plastyczne na temat jak wyobrażają swojego Anioła Stróża. Rysunki zostały umieszczone na wystawie na korytarzu szkolnym. Uczniowie i rodzice mogli podziwiać kreatywność i zdolności artystyczne autorów prac.
        Dnia 2 października br., kiedy jest obchodzone liturgiczne wspomnienie Aniołów Stróżów, został zorganizowany „Dzień Anioła”. Dzieci klas I – III przyszły do szkoły ubrane na biało lub przebrane za Aniołów. Na przerwach wspólnie bawili się i tańczyli, aby w jak najbardziej radosnej atmosferze spędzić czas. Kursowała również „Poczta anielska”, która pracownikom szkoły roznosiła dobre wieści z Nieba.

        B. Oleksiuk

         

        Wycieczka do lasu

        Dnia 3 października 2019 r. uczniowie kl. III a uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym do pobliskiego lasu. W czasie wyprawy towarzyszył im pan leśniczy. Leśnik opowiadał o warstwowej budowie lasu, a także zapoznał ze znakami znajdującymi się w lesie. Informowały one o tym, jak należy się w danym miejscu zachowywać. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Wyprawa do lasu była udana.

        I. Łojko-Łukianiuk

         

        Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej

        W sobotę 5 X 2019 r. w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbył się Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej Śpiewajmy Panu. Nasza uczennica Izabela Panasiuk z kl. VI c zdobyła III miejsce w kategorii soliści 11-14 lat. Serdecznie gratulujemy. 

         

         

        Nadzwyczajny miesiąc misyjny Diecezji Drohiczyńskiej

        W niedzielę 06.10.2019 r. uczniowie Szkolnego Koła Caritas i Ogniska Misyjnego wzięli udział w spotkaniu misyjnym w Drohiczynie. Rozpoczęło się ono Mszą świętą. Potem o swojej pracy opowiedziały dwie wolontariuszki misyjne. Studentki które na misjach w Afryce spędziły 5 tygodni i wybierają się jeszcze na rok. Głos zabrał też ks. Zbigniew Grabowski - misjonarz. Na spotkanie zaprosił ks. Wojciech Piotrowski - Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych. Swoim świadectwem pracy na misjach podzieliły się wolontariuszki Emilia Bielińska oraz Patrycja Przepióra. Spotkanie zakończyła herbatka misyjna. Przy okazji dziękujemy tym którzy wspierają dzieła misyjne.

         

        Sukcesy w sporcie

        W dniu 6 października w Ostrołęce odbył się turniej piłki ręcznej chłopców rocznika 2008. Bardzo dobrze na turnieju wypadli uczniowie naszej szkoły zajmując I miejsce. Trzon drużyny stanowią chłopcy z klasy V a (sportowej). Nasi zawodnicy po zaciętych meczach pokonali drużyny z Białegostoku (SP 50 i SP 8) i Ostrołęki (SP 8 I i SP 8 II).

         

         

         

        Warzywna lekcja

        Uczniowie klasy I c podczas zajęć poznawali smak i zapach warzyw oraz ich kształty, wielkość. Ponadto  doskonalili zmysł smaku, węchu i dotyku  podczas wspólnej degustacji kolorowych i pełnych witamin  warzyw.

         

         

        Wycieczka kl. III a i III b do Ziołowego Zakątka

         

         

         

        Pielgrzymka szkół Jana Pawła II na Jasną Górę

        W dniach 9-10.10.2019 r. w Częstochowie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół im. Jana Pawła II z całej Polski. Najmłodsi byli przedszkolacy, najstarsi – studenci; najwięcej jednak było uczniów szkół podstawowych, a wśród nich przedstawiciele naszej szkoły. Na wałach jasnogórskich zgromadziło się około 240 pocztów sztandarowych, a na błoniach ok. 10 000 młodych ludzi. Zjazd odbywał się pod hasłem WSTAŃCIE CHODŹMY, bo tak brzmi motto tegorocznego Dnia Papieskiego. Spotkanie rozpoczęło się już wieczorem 9 X, od Apelu Jasnogórskiego, jednak głównym punktem pielgrzymki była Msza Św. z udziałem pocztów sztandarowych szkół, odprawiona pod przewodnictwem Duszpasterza Rodziny Szkół Jana Pawła II - biskupa Henryka Tomasika. Biskup podkreślał, aby przez ręce Maryi powierzać się Chrystusowi. Były tez podziękowania szkołom za wspieranie dzieł misyjnych. Wszyscy jesteśmy ochrzczeni i posłani, więc jesteśmy uczniami i misjonarzami Jezusa. Bezpośrednio po Eucharystii miał miejsce akt zawierzenia szkół Matce Bożej, został też odczytany telegram do Ojca Świętego Franciszka. Spotkanie zakończyło odśpiewanie hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Siemiatycz. Przy tej okazji dziękujemy Rodzicom, za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia, a szczególnie Panu Waldemarowi Radziszewskiemu za bezpieczną podróż.

         

         

        Uroczystość wręczenia medali KEN

         

         

         

        Dzień Komisji Edukacji Narodowej

         

         

         

        Ślubowanie klas I

         

         

        Dzień Papieski w bibliotece szkolnej

        15 października br. w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia dla uczniów klas III związane z obchodzonym w Polsce Dniem Papieskim. Celem spotkania było pogłębienie wiedzy o Patronie szkoły i integracja dzieci z  kl. III. 
        Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną na temat życia i działalności Jana Pawła II, następnie pracując w grupach rozwiązywali quiz i inne zadania o Papieżu oraz układali puzzle. Za udział w konkurencjach zostali obdarowani drobnymi upominkami. Na koniec spotkania wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę „Barka”.
        Natomiast starsi uczniowie roznieśli do wszystkich klas Telegram od Jana Pawła II ze specjalnym przesłani  „Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy krzyk biednych. Starajmy się usłyszeć to wołanie. Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.” (Ełk, 1999)

        B. Oleksiuk

         

        Samorząd Uczniowski składa kwiaty pod tablicą Patrona

         

         

         

        Akademia z okazji Dnia Patrona

        16 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 41 rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Spotkaliśmy się, aby razem świętować ten dzień, dziękować Opatrzności za dar tak wielkiego Polaka. Dzisiejszy świat odrzuca autorytety, neguje wszelkie wymagania,a my pomni na słowa naszego Patrona staramy się "wymagać od siebie, choćby inni od nas niw wymagali". Dziękujemy Ci Janie Pawle II za Twoją troskę o każdego człowieka, że potrafiłeś nas porwać do wielkich ideałów. Staramy się wiernie kroczyć drogą , którą nam wyznaczyłeś, nasz Drogi Patronie.

        s. Benigna

        #UczymyRatować

        16 października 2019 r., w wielu miejscach w Polsce obchodzono Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca. Nasza szkoła również przystąpiła do obchodów tego święta poprzez uczestnictwo w BICIU REKORDU w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób na jak największej ilości fantomów. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz siódmy zorganizowała taką akcję. W naszej szkolnej akcji wzięło udział 121 uczniów. Pomagali nam funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej i Ratownictwa Medycznego.
        Bardzo Wam wszystkim dziękuję za udział w akcji!

        Ewa Olszewska

         

        Otrzęsiny klas I

         

         

         

        Otrzęsiny klasy IV

         

         

         

        Akademia VR

         

         

        Grzybobranie w kl. I c

        Dnia 22 października klasa I c wykonała pracę plastyczną z wykorzystaniem warzyw. Dzieci wyczarowały jesienne grzybki z ziemniaka i pietruszki. Zabawa była wspaniała, a efekty można podziwiać na zdjęciach.

         

         

        Śladami Patrona i nie tylko

        We wtorek, 22 października – w liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II, klasy VI naszej szkoły uczestniczyły w wycieczce do Ostrożan i Drohiczyna, poszukując śladów Patrona w naszej małej Ojczyźnie. W Ostrożanach, w Sanktuarium Matki Bożej grupa uczestniczyła we Mszy Świętej w intencji uczniów i nauczycieli. W Drohiczynie młodzi ludzie zwiedzali Muzeum Diecezjalne z salą pamiątek z wizyty Jana Pawła II, cerkiew św. Mikołaja, oraz Wyższe Seminarium Duchowne. Po obiedzie w restauracji "Pod Katedrą" uczniowie udali się na wystawę starych motocykli, a także przyjrzeli się zbiorom etnograficznym w Muzeum Regionalnym. Zwieńczeniem wycieczki była wyprawa do krzyża upamiętniającego wizytę Jana Pawła w Drohiczynie, zdjęcie przy pamiątkowym muralu oraz wizyta w miejscu gdzie lądował papieski helikopter. Nad bezpieczeństwem szóstoklasistów czuwali wychowawcy p. Jolanta Szczurowska, p. Piotr Oleksiuk oraz katechetki s. Benigna, p. Agnieszka Olendzka.

         

         

        Warzywne ludziki kl. I a

         

         

        Jesienny Pokaz Mody w świetlicy

        23 października odbył się w świetlicy Jesienny Pokaz Mody. Uczniowie klas 1-3 zaprezentowali swoje propozycje strojów na spacery i nie tylko. Dodatkiem do kolorowych strojów były parasolki, kalosze, płaszcze przeciwdeszczowe. Nie zabrakło rekwizytów, które kojarzą się z jesienią, a więc liści, a także warzyw i owoców. Uczniowie z klasy 3b przeczytali nastrojowe wiersze o jesieni.

         

        Wyciskanie soku w kl. I c

        Dzieci z klasy I c doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy przede wszystkim prawidłowo się odżywiać. Każdy rozumie jak ważne jest spożywanie dużych ilości owoców i warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok owocowo-warzywny. Przed przystąpieniem do pracy, dzieci zapoznały się z działaniem urządzenia do wyciskania soku – sokowirówką oraz utrwaliły zasady bezpieczeństwa. Sok wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.

        K. Nayda

         

        "Szkoła pamięta"

        W dniu 29 października uczniowie klasy III c wybrali się na spacer, na cmentarz w Siemiatyczach. Celem spaceru było oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w walce o niepodległość Polski oraz zapalenie zniczy na ich grobach. Dla dzieci była to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o przodkach i mieszkańcach, których już nie ma.

         

         

        "Szkoła pamięta"
        Kl. I c - Zapalenie zniczy pod pomnikiem Sybiraków

         

         

        Wizyta w bibliotece

        30 października 2019 r. klasa I c uczestniczyła w lekcji bibliotecznej pt. "W krainie bajek i baśni’’ w Bibliotece Miejskiej. Uczniowie zwiedzili bibliotekę oraz zapoznali się z pracą bibliotekarza. Dzieci miały również okazję podziwiać wystawę malarską p. M. Żerbowskiego.

         

        Bal świętych

        Prawda wiary w „świętych obcowanie” przekazywana na katechezie była inspiracją do zorganizowania w naszej szkole po raz kolejny „Balu Świętych”, który odbył się 30 października 2019 r. Celem spotkania było pogłębienie wiedzy o życiu różnych postaci świętych i błogosławionych, zachęcenie do naśladowania ich oraz  przeżycie radości ze wspólnie spędzonego czasu.
        Chętni uczniowie przyszli do szkoły przebrani za swoich Patronów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą. Następnie wszyscy obejrzeli inscenizację pt. „Brama do Nieba jest ciasna” przygotowaną przez uczniów kl. V a, której przesłaniem była prawda, że aby dostać się do Nieba, nie wystarczą same dobre uczynki, ale konieczna jest też miłość do Boga i ludzi. Odbył się również konkurs wiedzy o wybranych świętych oraz zgaduj-zgadula. Wesołe zabawy przy muzyce prowadziła młodzież z KSM oraz ich opiekun ks. Krzysztof. Na koniec każdy otrzymał sms z Nieba z wypisaną na kartce myślą świętego wraz ze słodkim upominkiem.

        B. Oleksiuk

         

        Przedstawienie WTZ "Księżniczka i cesarz"

        31 października klasy V odwiedziły WTZ w Siemiatyczach. Obejrzały przedstawienie teatralne pt. „Księżniczka i sekretarz” w wykonaniu osób niepełnosprawnych. Dziękujemy za wspaniałe wrażenia.

         

         

        Wyjazd do Włoch z IPN

        25.10.2019
        Jesteśmy we wspaniałym cesarskim Wiedniu. Zmęczenie po całonocnej podróży rekompensuje nam imponująca architektura - zarówno ta klasyczna jak i zaskakujące kolorystyką współczesne budownictwo. Zwiedzamy również katedrę św. Szczepana.
        Kolejny punkt naszego wyjazdu - wzgórze Kahlenberg. Zaskakuje nas informacja, że kościół pod wezwaniem św. Jozefa należy do Polski. Polski kapłan oprowadza nas po świątyni, w której przed zwycięską bitwą z potęgą turecką modliły się wojska polskie z królem Janem III Sobieskim na czele. Składamy też hołd Polakom zamęczonym w obozach koncentracyjnych na terenie Austrii w czasie II wojny światowej.

        26.10.2019
        Padwa. Zwiedzamy miasto z jednym z najstarszych uniwersytetów, gdzie kształcili się m.in. Jan Kochanowski, Jan Zamojski, Mikołaj Kopernik i Jan Sobieski. W bazylice św. Antoniego podziwiamy niezwykły kunszt budowniczych i powierzamy się opiece świętego z Padwy. Zmierzając do hotelu, odwiedzamy groby polskich żołnierzy z 2. korpusu armii gen. Wł. Andersa. W San Lazzaro znajduje się największy polski cmentarz wojenny na terenie Włoch. Tu pochowano Polaków, którzy zginęli w bitwie o Bolonię w 1945 r.

        27.10.2019
        Dzisiaj zwiedzamy Bolonię. Piękne miasto z niezwykłymi świątyniami, najstarszym uniwersytetem i zaskakującym teatrem anatomicznym - miejscem, w którym dokonywano sekcji zwłok przed studentami, a czasem w charakterze widowiska dla arystokracji. Tutaj kształciły się elity intelektualne średniowiecznej Europy. Z uwagi na fakt, że jest niedziela, uczestniczymy we mszy świętej w krypcie katedry bolońskiej.

        28.10.2019
        Rzym - Wieczne Miasto - wita nas bezchmurnym niebem i wysoką temperaturą. Każda niemal ulica kryje jakiś piękny budynek o imponującej fasadzie. Zwiedzamy Watykan, a w nim Bazylikę św. Piotra. I tu ważna chwila, kiedy możemy pomodlić się przy grobie naszego Patrona św. Jana Pawła II. Spacerujemy też wzdłuż Forum Romanum, oglądamy Koloseum i Wilczycę Kapitolińską. Zwieńczeniem dnia jest wieczorny spacer po mieście w kierunku stacji metra, a potem powrót do miejsca noclegu.

        29.10.2019
        I nadszedł dzień wyjątkowy. Dzisiaj jedziemy na Monte Cassino. Na szczycie góry zwiedzamy wspaniałe opactwo benedyktynów, a następnie udajemy się na cmentarz żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Tu, ubrani w pamiątkowe koszulki, z białymi i czerwonymi zniczami w ręku przechodzimy do grobów gen. Wł. Andersa i jego żołnierzy, składamy wieńce i uczestniczymy we mszy świętej. Wieczorem współtworzymy spotkanie upamiętniające bohaterstwo naszych rodaków. W cichym śpiewie "Czerwone maki na Monte Cassino" znajdujemy chwilę zadumy i dajemy wyraz patriotyzmu.


        LISTOPAD

         

        Kampania "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży"

         

        Spotkanie klas V z policjantem na temat cyberprzemocy i wykluczenia

         

         

         

        Wykonanie plakatów

         


         

        Tworzenie drzewa

         

         

        Rozdawanie pomarańczowych wstążeczek oraz karteczek z myślą przewodnią dzień
        „TAK dla ochrony dzieci przed przemocą”

         

         

        Spotkania przedstawicieli MOPS-u z klasami VIII na temat
        ”Przemoc domowa - gdzie szukać pomocy”

         

         

        Szkolenie nauczycieli na temat ”Dziecko krzywdzone - praca z ofiarą i sprawcą przemocy”

         

         

         

        Spotkanie przedstawicieli MOPS-u z rodzicami dzieci klas I-IV na temat przemocy domowej

         

         

         

        "Śniadanie daje moc"

        Podobnie, jak w roku ubiegłym w dn. 7 listopada 2019 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w ogólnopolskim programie „Śniadanie daje moc” w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, którego głównym celem jest uświadomienie młodym ludziom, że codzienne śniadanie pomaga dobrze zacząć nowy dzień.
        Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem uczestniczyli w podjętej akcji. Najpierw przygotowywali posiłek i nakrywali do stołu, a następnie wspólnie spożywali śniadanie. W przygotow
        aniach, podobnie jak w latach ubiegłych, wsparli nas rodzice. Dzięki ich pomocy na klasowych stolikach śniadaniowych znalazły się kolorowe kanapki, przeróżne pasty i sałatki, dania mleczne oraz zdrowe przekąski i napoje. Wspólne śniadanie zorganizowane w klasach stworzyło możliwość rozmowy z dziećmi na temat znaczenia zdrowego odżywiania się oraz spożywania najważniejszego posiłku dnia, jakim jest śniadanie. Utrwalono również zasady kulturalnego zachowania się przy stole.
        Tego dnia, dzieci uczestniczyły też w warsztatach dotyczących zdrowego żywienia. Przedstawiciel firmy UZIMEX z Sokołowa Podlaskiego opowiedział uczniom o wartościach odżywczych i zdrowotnych warzyw i owoców, a następnie przygotował im sok jabłkowy. Każdy ze smakiem wypił smaczny i pożywny napój.
        Dzięki tegorocznej akcji dzieci wspaniale bawiły się i integrowały w ramach zespołu klasowego oraz utrwalały zdrowe nawyki żywieniowe.

        B. Dziedzia

         

        S.U. uczcił pamięć zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów

        Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili groby zmarłych nauczycieli, pracowników, uczniów i nieznanych żołnierzy.

         

         

         

        Akademia 11 Listopada

        Ze starego albumu...

         

           

         

        Spotkanie z dietetykiem

        13.11.2019 r. dzieci z klas pierwszych spotkały się z panią dietetyk, która w interesujący sposób przedstawiła dzieciom zawód dietetyka oraz poszerzyła wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Zaproszony gość szczegółowo omawiał ze słuchaczami sposoby i nawyki zdrowego odżywiania. Mali ciekawscy przekonali się, co należy jeść aby być zdrowym i silnym oraz że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i nie należy go omijać. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, zadawały pytania oraz bardzo dobrze radziły sobie z zagadkami i zadaniami przygotowanymi przez panią dietetyk.
        Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. Mamy nadzieję, że jeszcze spotkamy się ze specjalistą w dziedzinie zdrowego odżywiania.

         

        "Języczkowe przygody"

        14 listopada odbyła się w świetlicy II edycja Recytatorskiego Konkursu Logopedycznego "Języczkowe przygody". Wystąpiło 26 uczniów z klas I-III. Zmagania recytatorów oceniała komisja w składzie: p. Marlena Skrocka-Koc, p. Emilia Matysiak, p. Magdalena Kochańska. I miejsce zajęła Kornelia Gajko kl. III a, II miejsce Pola Nowak kl. II a, III miejsce Maria Rozumska kl. II c. Wyróżnienia dodatkowe: Hanna Krauze kl. I b, Natalia Szawkało kl. I a, Apolonia Piotrowska kl. I c, Maja Putkowska kl. I a. Gratulujemy zwycięzcom.

        Ewa Moga

         

        Kampania "19 dni przeciwko przemocy"
        Szkolenie nauczycieli: ”Dziecko krzywdzone - praca z ofiarą i sprawcą przemocy”

         

         

         

        Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

        20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Świętowaliśmy również 30. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dzieci – Konwencji o Prawach Dziecka.
        Nasza szkoła włączyła się w akcję UNICEF „# Goblue” by uczcić to wyjątkowe święto. Od rana dominującym kolorem stał się niebieski. Na tablicy w holu głównym umieszczone zostały ilustrowane hasła z prawami dziecka. Uczniowie z klasy VIIa rozdawali swoim koleżankom i kolegom ulotki zawierające najważniejsze zapisy z Konwencji, a nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat tego istotnego dokumentu. Dzieci z klas I-III wzięły ponadto udział w spotkaniu z policjantami na temat „Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?”.
        Działania podjęte przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły były symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, szczególnie z tymi, których prawa w dalszym ciągu nie są przestrzegane.

         

        15 lat Szkolnego Koła Caritas

        W dniu 22.11.2019 r. świętowaliśmy jubileusz 15-lecia Szkolnego Koła Caritas w naszej szkole.
            15 lat temu pan dyrektor Alfred Bajena zwrócił się z prośbą do Księdza Biskupa o utworzenie Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. Prośba ta była motywowana tym, ze już wcześniej uczniowie podejmowali działania wolontarystyczne. Realizując nauczanie Patrona szkoły i rozpoznając potrzeby lokalnego środowiska nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Specjalną, Ośrodkiem w Bacikach, Domem Pomocy Społecznej, Warsztatami Terapii Zajęciowej. Działalność nasza była skierowana przede wszystkim do osób chorych, starszych czy samotnych. Uczestniczyliśmy w akcjach diecezjalnych i ogólnopolskich. Realizowaliśmy projekty i braliśmy udział w konkursach. Taka szeroka działalność była możliwa dzięki wsparciu i przychylności dyrekcji, księdza proboszcza oraz Caritas Diecezji Drohiczyńskiej - za co serdecznie dziękujemy.
             Wolontariusz dając siebie - czuje się stokroć bardziej ubogacony. Po spotkaniach wracaliśmy zawsze pełni radości, pozytywnych emocji.
              Na naszym jubileuszu gościliśmy panią dyrektor Joannę Gołubkiewicz, Radę Rodziców, Samorząd Uczniowski, p. Monikę Szczepańczyk z Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, przedstawicieli zaprzyjaźnionych placówek (Szkoły Specjalnej, WTZ, DPS) naszych obecnych wolontariuszy oraz absolwenta ciągle z nami współpracującego wolontariusza Rafała Wieraka. Świętowanie było okazją do podziękowania Panu Bogu za prowadzone dzieło oraz do przypomnienia działalności wolontariatu na przestrzeni tych wszystkich lat. Padło wiele ciepłych słów, podziękowań i życzeń. Nie zabrakło wzruszenia i łezki w oku. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek. 
             Dziękujemy wszystkim za obecność, za modlitwę, za dobre słowa i prezenty. Mamy nadzieję, że nie zabraknie sił i chęci, aby te dobre dzieła kontynuować na chwałę Panu Bogu i na pożytek ludziom.

         

        Konkurs plastyczny „Wstańcie, Chodźmy”

        W dniu 23 IX 2019 podsumowaliśmy etap szkolny XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka. Jest to konkurs organizowany przez Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Dekanat Bielski oraz Fundację Mater. Adresowany on jest do ludzi młodych, z którymi Jan Paweł II czuł szczególną łączność i bliskość. Biorą w nim udział uczniowie wszystkich poziomów nauczania.
        Z naszej szkoły zakwalifikowały się prace następujących uczniów: Julian Piotrowski I c, Mateusz Zgieruń II b, Julia Olendzka III c, Oliwia Mikołajczuk III c, Jakub Dawidziuk VI b, Magdalena Kłopotowska VI c, Maja Bobienko V a, Katarzyna Pogorzelska V a, Angelika Szybańska VIII b.

         

        Inauguracja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

        23 listopada 2019 roku w auli Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku akademickiego Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Wzięło w nim udział 330 uczniów z Białegostoku, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Sokółki oraz Siemiatycz, w tym uczniowie naszej szkoły zakwalifikowani do tego projektu. Do grona dołączyli w tym roku także uczniowie z Augustowa. Nowym studentom indeksy wręczał prorektor ds. studenckich dr hab. Jarosław Perszko, a burmistrzowie poszczególnych miast - przygotowane przez siebie drobne upominki. Inauguracyjny wykład „Umiesz chodzić? Ale czy wiesz, jak to robisz?” wygłosił dr hab.inż. Szczepan Piszczatowski.

        Relacje w mediach:

        Harmonogram zjazdów: SIEMIATYCZE_s.jpg

        EwaG.

         

        Dyktando Papieskie

        Biblioteka szkolna w ramach promocji Patrona szkoły, zorganizowała konkurs ortograficzny pt. „Dyktando Papieskie”, który odbył się w dniu 27 listopada 2019r. Celem konkursu było utrwalanie pisowni polskiej oraz poznanie nauczania Jana Pawła II na temat solidarności z potrzebującymi. Wzięli w nim chętni uczniowie klas VII i VIII. Uczestnicy pisali dyktowane fragmenty przemówień Jana Pawła II. Dzielnie zmagali się przede wszystkim z interpunkcją długich zdań, charakterystycznych w wypowiedziach Papieża.
        |
        Zwycięzcą konkursu została Oliwia Gajko z kl. VIII a, która zajęła I miejsce. Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Filińska z kl. VIII b, Paweł Komar z kl. VII c, Oliwia Andrzejczuk z kl. VII a i Julia Sobieszczuk z kl. VIII b.

        Gratulujemy!

         

        Wartościowe opowieści  - „Pokój światowy zaczyna się od pokoju naszego serca”

        W dniu 27.11.2019 r. w Kosowie Lackim miało miejsce wręczenie nagród w konkursie „Wartościowe opowieści”, który odbywał się pod hasłem „Pokój światowy zaczyna się od pokoju naszego serca”. W części literackiej (wiersz) kategorii kl. I - III - II miejsce zajęła Julia Olendzka z kl. III c, w kategorii kl. VII – VIII - I miejsce zajął Szymon Wysocki z kl. VII a. Serdecznie gratulujemy!
        Na konkurs wpłynęło 181 prac plastycznych i 55 prac literackich z 30 szkół podstawowych należących do diecezji drohiczyńskiej.
             Wielkim pragnieniem milionów ludzi na świecie jest dążenie do pokoju. Wojny, to ciągle powracająca udręka w różnych zakątkach Ziemi,  wielki dramat  ludzi, którzy są jej ofiarami i tych, którzy je wszczynają i podtrzymują! Dlaczego więc pomimo wysiłków i starań, ciągle nie ma na świecie pokoju, miłości i jedności? Wychowawca do wolności – kardynał Stefan Wyszyński, próbuje odpowiedzieć na to pytanie, wskazując – w jaki sposób i gdzie rodzi się prawdziwy pokój.
           „To nie są tylko slogany i słowa. To jest owoc wielkiej pracy, trudu i wysiłku, z którego powstaje ład i porządek, uznanie go świecie, w Ojczyźnie, w rodzinie i w sercu. Pokój buduje się przez zachowanie Ewangelii Chrystusowej. Pokój nie jest tylko ozdobnym kwiatem, który rośnie na drzewie, czy sztucznym kwiatem z bibułki i celofanu. Pokój wyrasta z serca człowieka, z tego, co jest w jego duszy. A serce dopiero wtedy rodzi owoce pokoju, gdy żyje Ewangelią Chrystusową”.
             A zatem nienawiść nie uratuje świata. Nie będzie pokoju na świecie i w naszej Ojczyźnie, jeśli nie będzie go w naszych sercach i rodzinach.
            Te słowa Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, były mottem przewodnim  Diecezjalnego Konkursu „Wartościowe opowieści”, który w roku szkolnym 2019/2020 odbył się pod hasłem „Pokój światowy zaczyna się od pokoju naszego serca”. 

         

        Spotkanie z policjantem

        W dniu 29.11.2019 r. odbyło się spotkanie uczniów klasy VIII b  z policjantem. Temat  spotkania "Współczesne zagrożenia i prawne konsekwencje".

        wych.  H. Lubowicka

         

         

        Łańcuch dobra

        W listopadzie nasza szkoła wzięła udział w tworzeniu „Łańcuch dobra” – akcji na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową. Organizatorem akcji jest stowarzyszenie „Pro salute” z siedzibą w Białymstoku, ale nas zainspirowała Szkoła Specjalna w Siemiatyczach i dlatego nasz łańcuch był tworzony we współpracy z tą szkołą. Akcja jest powiązana z biciem rekordu długości łańcucha choinkowego z papieru, osiągniętego podczas I edycji akcji, czyli długości 111 km 119 m 57 cm.
        Cel akcji, czyli idea bicia rekordu to zadanie symboliczne - ma pokazać dzieciom z dystrofią, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach, którzy są z nimi, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki, może nie z nieuleczalną chorobą, ale z dużym wyzwaniem, jakim jest stworzenie możliwie jak najdłuższego łańcucha - w ten sposób chcemy dać im sygnał, że jak nam uda się zmobilizować dużo osób do zrobienia długiego łańcucha, to oni dadzą radę walczyć z chorobą.
        W dniu 29 XI 2019 miało miejsce mierzenie łańcucha w Szkole Specjalnej. W nasze szkole wykonaliśmy 590 m łańcucha, a wspólnie ze Szkołą Specjalną 1900 m.
        Dziękujemy wszystkim wspierającym akcję.

        Szkolne Koło Caritas

         

        Wyjazd na basen

        Pierwsza klasa i pierwszy wyjazd na basen, wyjazd wymarzony i wyczekiwany a przede wszystkim zasłużony. W sobotę 30.11 dzieci z I c pod czujnym okiem wychowawczyni oraz taty Kaliny, miały okazję oswajać się z wodą, bawić się i stawiać pierwsze kroki w trudnej sztuce pływania. Celem wyjazdu było kształtowanie nawyków prozdrowotnych oraz aktywne spędzanie czasu wolnego. W drodze powrotnej pierwszaki dzieliły się swoimi wrażeniami. Czas wspólnie spędzony na basenie był świetną zabawą dla  wszystkich.

        K. Nayda


        GRUDZIEŃ

         

        Żyć z niepełnosprawnością…

        Dnia 3 grudnia 2019 r. był obchodzony Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji odbyło się spotkanie uczniów klas szóstych z p. Marianem B., który mimo dolegliwości zdrowotnych, swojej niepełnosprawności i podeszłego wieku bardzo dobrze radzi sobie w życiu. Dzieci zadawały pytania dotyczące życia, nauki, pracy oraz zainteresowań z czasu młodości. Pan Marian opowiadał o przeżyciach z okresu II wojny światowej i czasów ustroju komunistycznego oraz swojej codziennej pracy w dorosłym życiu, co wpłynęło na to, że został niepełnosprawnym.
        Celem przeprowadzonej rozmowy z p. Marianem było utwierdzenie uczniów w przekonaniu, że osoby niepełnosprawne są tak samo wartościowymi ludźmi jak inni i należy się im szacunek.

        Piotr Oleksiuk

         I Gala Wolontariatu w Siemiatyczach

        We wtorek, 3 grudnia na Hali Widowiskowo- Sportowej w Siemiatyczach odbyła się 1. Gala Wolontariatu, na którą zaproszeni byli wolontariusze, organizacje społeczne, instytucje i osoby, które zainteresowane są tematyką wolontariatu oraz pomagania.
        Podczas Gali odbyła się dyskusja pt. „A co ja mogę?” z udziałem m.in.: dr Pawła Grabowskiego – Prezesa Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza i inicjatora budowy pierwszego wiejskiego stacjonarnego hospicjum - w Makówce; oraz dr Anny Drabarz – Pełnomocnika Zarządu Woj. Podlaskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
        Zostały wręczone Nagrody im. Łukasza Glinkow Konkursie na Najaktywniejszego Wolontariusza 2019 w Subregionie Bielskim.Z naszej szkoły wyróżnienia otrzymali uczniowie najaktywniej działający w Szkolnym Kole Caritas:Szymon Bobiński kl. VII aAleksandra Denisewicz kl. VI c Izabela Panasiuk kl. VI c oraz absolwentki: Maja Kaczmarek, Julia Pućko, Gabriela Michalak.
        Organizatorzy Gali to: Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach i Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie” w partnerstwie z Miastem Siemiatycze oraz Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Subregionie Bielskim.

         

        Spotkanie z górnikiem

        4 grudnia z okazji święta górników - Barbórki o swojej pracy zawodowej uczniom klas 1 opowiadał emerytowany górnik – pan Roman Sorokosz. Dzięki temu spotkaniu dowiedzieliśmy się jak wydobywano węgiel w kopalni, w jakich warunkach pracowali górnicy, jak wyglądały windy, chodniki i bezpośrednie ściany urobku węgla. Pierwszaki poznały również wiele ciekawostek dotyczących codziennej zwykłej, a z drugiej strony niebezpiecznej pracy górniczej. Zainteresowanie uczniów spotkaniem wyrażało się w dużej ilości pytań kierowanych do górnika.
        Na zakończenie dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce zwanej czako z godłem górniczym i pióropuszem z kogucich piór. Chętni mogli również zrobić pamiątkowe zdjęcie w prawdziwym mundurze i czapce górniczej. Spotkanie było bardzo pouczające i przybliżyło dzieciom postać górnika i jego ciężką pracę.

         

        Spotkanie ze strażakami

        W dniu 5 grudnia odbyło się spotkanie klas I ze strażakami. Dzieci dowiedzialy się jak zachować się w sytuacji kiedy w domu pojawi się czad. Przypomniały sobie telefony alarmowe i zasady bezpieczeństwa.

         

         

         

        Mikołajki w kl. I - III

        Chociaż za oknami brak śniegu, to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole. W tym wyjątkowym dniu pojawili się również uczniowie, którzy w swoim stroju mieli coś czerwonego, czyli mikołajkowego. Uczniowie klasy III a przedstawili inscenizację pt. „A Mikołaj pędzi…” Dzieci wiarygodnie wypadły w swoich rolach. Zagrały je z wielkim zaangażowaniem, poprzez ekspresję twórczą i stroje. Przedstawienie miało również elementy dydaktyczne – jak niosą słowa „W twoim sercu dokonała się przemiana wspaniała. Właśnie zostałeś takim małym świętym Mikołajem!”. Pod koniec inscenizacji przybył Mikołaj ze Śnieżynkami. Mikołaj dotarł do szkoły z workami prezentów. Nasi uczniowie przyjęli go entuzjastycznie. Było dużo radości i uśmiechów. Spotkanie z Mikołajem minęło szybko i sprawiło dzieciom wiele radości i wrażeń.

        Iwona Łojko-Łukianiuk

         

         

        Mikołajki 2019

         

         

         

         

        Wolontariusze z naszej szkoły podczas zbiorki TAK POMAGAM 6,7 XII 2019

         

         

         

        PUD 07.12.2019

        7 grudnia 2019 r. miał miejsce drugi wyjazd na Politechnikę Białostocką w ramach inicjatywy „Podlaski Uniwersytet Dziecięcy”. Dzieci, podzielone na 2 grupy uczestniczyły wymiennie w 2 zajęciach. Podczas jednych poznały środowisko programistyczne „Sonic Pi”, gdzie tworząc podstawowe konstrukcje programistyczne tworzyły muzykę. Drugie zajęcia zaś dotyczyły polskiej sztuki ludowej i jej wpływu na współczesne wzornictwo, design i architekturę. Prowadząca podała przykłady tradycyjnych motywów zdobniczych występujących na elewacjach chat, dekoracjach tkanin czy ludowych wycinankach pojawiających się dawniej w wiejskich domach. Następnie wszyscy zastanawiali się jakie znaczenie dzisiaj ma lokalne dziedzictwo i jaka jest rola materialnych i duchowych śladów przeszłości w budowaniu naszej tożsamości. Na koniec mali projektanci stworzyli swój własny projekt budynku inspirowanego tradycyjnym wzornictwem, który stał się częścią miasta archiWYCINANEK.

        EwaG.

        „Życiodajna podróż”

        9 grudnia, uczniowie klas ósmych  naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu podróżniczo – edukacyjny o wodzie.  Spotkali się z absolwentem naszej szkoły - Tomaszem Jakimiukiem - obieżyświatem, miłośnikiem przygód i autostopowiczem mającym  na swoim koncie, m.in. podróż do Chin oraz po krajach Bliskiego Wschodu. Podróżnik  w 2016 roku otrzymał Statuetkę Ambasadora Siemiatycz. Został także laureatem w kategorii podróż roku w konkursie TRAVELERY 2017 organizowanym przez redakcję National Geographic Polska. Jest autorem bloga podróżniczego „Jak to daleko”.
        Podczas spotkania w licznie wypełnionej przez siemiatycką młodzież hali widowiskowo-sportowej podróżnik opowiedział o swojej samotnej wyprawie z namiotem w plecaku i nieodłączną hulajnogą przez Afrykę, o spotykanych ludziach, którzy chętnie zapraszają go na gościnę do swoich domów. Dzięki temu jest w stanie lepiej poznać mieszkańców danego obszaru, zrozumieć ich kulturę i obyczaje. Siemiatyczanin przez cztery miesiące podróży odwiedził dziewięć państw. Podróż rozpoczął w Izraelu, by przemierzyć Afrykę z północy na południe, od Egiptu, przez Sudan Północny, Etiopię, Kenię, Tanzanię, Zambię, Botswanę, aż po Kapsztad. Jechał na hulajnodze i autostopem.
                 - Celem moich podróży jest przekraczanie nowych barier, nie chodzi w nich o kilometry, o czas. To jest piękne, że w podróżowaniu po krajach afrykańskich widzisz horyzont. Tutaj nie ma co cię ograniczyć. W Sudanie zobaczyłem taki bezkres Pustyni Nubijskiej, kraj, który nie jest skalany turystyką masową. Tanzania - sawanny, ludzie bardzo ciepli, natura, zwierzęta. A RPA - gdy dotarłem na Przylądek Igielny - najbardziej wysunięty punkt na kontynencie afrykańskim na południe - po prawej Atlantyk, po lewej Ocean Indyjski - opowiadał w czasie swojego wystąpienia Tomasz Jakimiuk.
        Zadziwił wszystkich swoimi niesamowitymi przygodami, opowieścią o napotkanych ludziach i zaskakującymi zdjęciami z wyprawy. To była niezwykła lekcja geografii.

         

        I Forum Wolontariatu Szkolnego

        We wtorek 10 grudnia 2019 roku mieliśmy możliwość uczestniczenia w I Forum Wolontariatu Szkolnego, które odbyło się w Warszawie. Było to ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli środowiska edukacyjnego, m.in. kuratorów oświaty, nauczycieli, pedagogów, psychologów. Celem Forum było rozpoczęcie krajowej debaty na temat wolontariatu szkolnego oraz wyjście z propozycją nowej formuły wolontariatu dzieci i młodzieży - Szkolnego Korpusu Solidarności. Wśród osób obecnych i przemawiających na Forum byli: wicepremier Piotr Gliński, Agnieszka Ludwin z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Damian Zegadło Caritas Kielce, Ewelina Gorczyca z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Wojciech Kaczmarczyk – Dyrektor NIW - CRSO Jacek Wnuk z Centrum Wolontariatu w Lublinie, Karol Gzyl instruktor Związku Harcerstwa Polskiego oraz wolontariusze Zespołu Szkół w Zambrowie i ich koordynatorka Bogusława Wiśniewska. Forum było okazją do podzielenia się dobrymi praktykami i przestrzenią do dyskusji m.in. o tym, czym jest wolontariat, jak wzmacniać ideę wolontariatu i jak współpracować z młodzieżą aktywną, zaangażowaną obywatelsko. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.

         

        Termomodernizacja 11.12.2019

        Termomodernizacja rozpoczęta - okna na stołówce wymienione.

         

         

         

        Spotkanie z blogerką p. Hanią Kozłowską

        11 grudnia (środa) odbyło się w świetlicy spotkanie z p. Hanną Kozłowską, autorką bloga Haart. P. Hania opowiedziała o pracy blogera i nauczyła nas jak wykonać świąteczne świeczniki.

        Ewa Moga

         

         

        Termomodernizacja 11.12.2019

        Termodernizacja w toku – docieplanie dachu i ścian.

         

         

         

        Śnieżne kule

        12 grudnia 2019 r. na zajęciach plastycznych w klasie I c było zjawiskowo. Dzieci stworzyły własne zimowe światy i zamknęły trochę magii do środka. Tak powstały śnieżne kule. Efekty pracy mozna obejrzeć w galerii.

         

         

         

        „Marzycielska Poczta”

        „Marzycielska Poczta” to ogólnopolska akcja pisania listów i kartek do chorych dzieci z całej Polski. 12 grudnia do projektu dołączyli uczniowie klasy III c Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. Nasi uczniowie zapoznali się z profilami chorych dzieci i wybrali rówieśników, do których skierowali swoje listy. Akcja wywołała wiele wzruszeń. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zabrali się do tworzenia prac, które dodatkowo starannie i własnoręcznie ozdobili. Dzieci pracowały z ogromnym zapałem. Powstały piękne kartki i listy, zawierające wiele ciepłych słów i życzeń płynących prosto z serca. Była to pierwsza tego rodzaju akcja w naszej szkole, lecz korzyści wynikające z rozwoju empatii wśród naszych uczniów, zachęcają do podjęcia podobnych inicjatyw.

        Iwona Stefaniuk

         

        Spotkanie bożonarodzeniowe

        12 grudnia - już po raz czwarty - Rada Rodziców naszej szkoły zorganizowała spotkanie bożonarodzeniowe. Na pięknie przygotowanych stoiskach Rodzice i uczniowie zachęcali do kupna przygotowanych własnoręcznie ozdób świątecznych: bombek, aniołków, świeczników, stroików, choinek, wianuszków, kartek. Można było także kupić oraz skosztować wigilijnych potraw (bigos, pierogi) oraz świątecznych domowych wypieków, gdzie królowały pierniczki. Można było także zakupić produkty potrzebne do przyrządzania świątecznych potraw: suszone grzyby, owoce, miód. Najmłodsi mogli skorzystać z zorganizowanych zabaw, a dorośli z kawiarenki, gdzie gratis serwowana była kawa i herbata. Całość dopełniała pięknie ustrojona choinka oraz świąteczna muzyka.
        Dyrektor Szkoły składa serdeczne podziękowania rodzicom oraz uczniom za organizację spotkania. Dziękujemy wychowawcom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za pomoc. Dobroć dawana innym zawsze powraca.

         

        Spotkanie z księgarzem

        13 grudnia księgarze obchodzą swoje swięto. W tym dniu klasy I - III miały spotkanie z panią Moniką Kobus-Kowalską właścicielka księgarni "Pod kasztanem". Pani Monika zapoznała uczniów z pracą księgarza i przeczytała fragment książki pt. "Misie i jej mali pacjenci" (seria świąteczne opowieści). Na zakończenie ciekawego spotkania dzieci podziękowały pani za poświęcony czas i wręczyły drobny upominek.

         

         

         

        Przygotowanie pierniczków przez kl. III b

         

         

         

         

        Wigilia w klasie II a

         

         

         

        Dobrze widzi się tylko sercem…

        Te słowa z książki pt. „Mały Książę” były mottem przewodnim jasełek wystawionych w naszej szkole 19 XII 2019.
        Przedstawienie rozpoczęła scena przedstawiająca diabelską naradę: Jak ludzi odłączyć od Boga, jak pozbawić ich Miłości? Potem Mały Książę, który przybył na nasza planetę chciał zobaczyć jak żyją ludzie, jak odwdzięczają się Królowi Miłości za jego dary. Wystąpiły więc dzieci, młodzież i dorośli, którzy poprzez trzy krótkie pantomimy pokazali jak żyją współcześni, ludzie, którym ciągle brakuje czasu. Kiedy na scenie pojawiła się Święta Rodzina wszyscy przybywali by pokłonić się Dzieciątku. Przybyli wiec pasterze i królowie oraz przedstawiciele różnych grup wiekowych w tym dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3.
        „Dziś niebo się otwiera. Dziś Bóg staje się człowiekiem. Dziś rodzi się Bóg - Miłość...”
        Uczniowie świadomi tego jak niewiele mogą ofiarować Nowonarodzonemu obiecali, że postarają się żyć zgodnie z zasadami dekalogu, że będą budowali cywilizację miłości zgodnie z nauczaniem Patrona szkoły - świętego Jana Pawła II.

         

        Konkurs „Wigilijne życzenia”

        818 uczniów szkół podstawowych ze 136 miejscowości z całej Polski wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na Kartkę Bożonarodzeniową „Wigilijne życzenia”, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Siemiatycze. Jesteśmy pod wrażeniem!!! Bardzo dziękujemy wszystkim za udział. 20 grudnia dowiemy się, kto został nagrodzony przez Komisję Konkursową.

        https://www.facebook.com/kasia.nayda/videos/pcb.3442489509154401/3442483705821648/?type=3&theater

         

        Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Bożonarodzeniowego „Wigilijne życzenia’’

        KATEGORIA I-III
        I miejsce:

        • Paulina Baranow, Zespół Placówek Oświatowych w Platerowie
        • Oskar Małek, Zespół Szkół Specjalnych im.Marii Grzegorzewskiej  SP nr 15 w Zawierciu

        II miejsce:
        Zofia Zielińska, Zespół Szkół nr 1 w Łosicach

        III miejsce:
        Paweł Franciszek Kitlas, Szkoła Podstawowa nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku

        KATEGORIA IV-VI
        I miejsce:
        Amelia Kublik, Zespół Szkół w Wodyniach

        II miejsce:
        Hanna Gładkowska, Szkoła Podstawowa Skępe

        III miejsce:
        Lena Kalicka, Szkoła Podstawowa nr 1 w Łosicach

        KATEGORIA VII-VIII
        I miejsce:
        Faustyna Rysiewicz, Szkoła Podstawowa w Zasowie

        II miejsce:
        Feliks Popławski, Szkoła Podstawowa nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem

        III miejsce:
        Amelia Kamola, Szkoła Podstawowa Stare Zakrzewo

        Nagroda Dyrektora Szkoły:
        Julia Grabowska, Szkoła Podstawowa nr 10 w Olkuszu

        Nagroda Burmistrza Miasta Siemiatycze:
        Franciszek Muchacki, Zespół Szkół w Uściu Gorlickim

        Nagrody Rady Miasta Siemiatycze

        • Julia Płonka, Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej Szkoła Podstawowa nr 15 w Zawierciu
        • Ewelina Joanna Leszczyńska, Szkoła Podstawowa w Perlejewie

        WYRÓŻNIENIA

        • Michał Szysz, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Platerowie
        • Łukasz Bajor, Niepubliczna Szkoła Podstawowa ,,Zamkowa Szkoła’’ Radzionków
        • Elena Kubajewska, Szkoła Podstawowa nr 2 Bielsk Podlaski
        • Ewa Gregorczuk, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Siemiatyczach
        • Stanisław Pabiś, Szkoła Podstawowa nr  165  Dla Dzieci z Afazją w Krakowie
        • Alicja Nikiel, Szkoła Podstawowa nr 36 w Bielsko-Białej
        • Oliwia Dudka, Szkoła Podstawowa w Łękawicy
        • Zuzanna Durilova, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach
        • Oliwia Fiedorczuk, Szkoła Podstawowa nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem

        Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym oraz ich opiekunom i rodzicom gratulujemy. Życzymy zdrowych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku. Nagrody prześlemy po 1 stycznia 2020 r. Dziękujemy za udział w konkursie. Jesteśmy pod wrażeniem pomysłowości i talentów dzieci. 

         

        Życzenia od klasy III a

        https://www.youtube.com/watch?v=YoLv1g4O_A4

         

         

         

        Wojewódzkie Forum Wolontariatu w Suwałkach

        W piątek 20 grudnia 2019 r. nasi wolontariusze wraz z opiekunem wzięli udział kolejnym forum wolontariatu. W programie znalazły się takie punkty jak:

        • Korpus Solidarności – Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 – przedstawienie programu
        • Partnerstwo dla Wolontariatu w województwie podlaskim– oferta wsparcia wolontariatu w woj. podlaskim dla organizacji pozarządowych i instytucji publicznych
        • Widzi się nie tyko oczami ….
        • Dyskusja panelowa: Wolontariat – moda czy potrzeba?
        • Wolontariat zagraniczny– „workcampy” jako forma wymiany międzynarodowej wolontariuszy
        • Regionalny konkurs „Podlaskie Barwy Wolontariatu” pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego

        Wyjazd był możliwy dzięki projektowi PełnoAktywni Wolontariusze. Dziękujemy.

         

         Wolontariusze przed świętami...

        Tak jak już wcześniej pisaliśmy „Dobrze widzi się tylko sercem…”. Kierując się sercem wolontariusze Szkolnego Koła Caritas tradycyjnie, przed świętami udali się do Szkoły Specjalnej, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz do Ośrodka Opiekuńczo – Leczniczego w Bacikach. Te spotkania miały miejsce w piątek 20.12.2019 r. Natomiast w sobotę 21.12.2019 r. młodzież odwiedziła pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej oraz szpitala  w Siemiatyczach. Składaliśmy życzenia, śpiewaliśmy kolędy. Był to piękny czas wprowadzający nas w nastrój świąt Bożego Narodzenia.
        Podsumowaliśmy też akcję „I Ty możesz zostać św. Mikołajem” – zbiórka do Bacik oraz rozdaliśmy kartki świąteczne przygotowane przez uczniów. Nie zabrakło upominków i ciepłych słów.

         

        Kolędnicy Misyjni

        Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji „Kolędnicy Misyjni”, która rozpoczęła się 26 grudnia 2019 r. Po uroczystym rozesłaniu, jakie odbyło się po Mszy św. w kościele parafialnym, przez kilka dni pod opieką s. Benigny i katechetki przemierzały ulice miasta, odwiedzały domy rodzinne i niektóre instytucje i urzędy. Przedstawiając krótką scenkę i śpiewając kolędy, dzieliły się radością i wiarą oraz zostawiały pamiątkę. „Mali misjonarze” prosili o pomoc modlitewną i materialną dla ubogich i żyjących w trudnych warunkach dzieci w Amazonii. Dzielnie znosiły trudy kolędowania i ofiarowały je swoim rówieśnikom z innych stron świata.
        Polscy Kolędnicy Misyjni rozpoczęli działalność w 1993 r. Przedsięwzięcie to ma przede wszystkim wymiar duszpasterski. Integruje wspólnotę parafialną i budzi u wiernych ducha misyjnego, przez co przyczynia się do ożywienia wiary i chrześcijańskiej miłości.

        Barbara Oleksiuk


        STYCZEŃ

         

        Orszak Trzech Króli

        W dniu 6 I 2020 w Siemiatyczach po raz siódmy odbył się Orszak Trzech Króli. Już od pierwszej edycji nasza szkoła jest zaangażowana w to przedsięwzięcie. W tym roku przypadło nam w udziale przygotowanie pierwszej sceny. Świętowanie rozpoczęła Msza święta w kościele św. Andrzeja Boboli. Zaraz po niej na schodach kościoła rozegrała się pierwsza scenka - „Posłanie Maryi brzemiennej”, a Trzej Królowie wyruszyli szukać dzieciątka, aby oddać Mu pokłon. Wraz z Królami wędrowali mieszkańcy Siemiatycz i zaproszeni goście. Wszyscy radośnie śpiewali kolędy i oglądali scenki: walkę dobra ze złem, spotkanie z aniołami, dwór Heroda oraz finał czyli pokłon Nowonarodzonemu. Orszak zakończyło rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniej przebraną rodzinę oraz występ zespołu „ Albo i Nie”.

        Zdjęcia: B. Oleksiuk, A. Bolewska-Iwaniuk

         

        Spotkanie z poezją K. Wojtyły

        Jan Paweł II – Patron naszej szkoły był nie tylko osobą duchowną, autorytetem moralnym, ale również pisarzem. Od najmłodszych lat interesował się teatrem, poezją i literaturą. Sam też pisał wiersze, rozważania i dramaty oraz książki.
        Dnia 13 stycznia br. w czytelni szkolnej odbyło się spotkanie z poezją Karola Wojtyły pt. „Bóg i człowiek w poezji Karola Wojtyły”, którego celem było poznanie bogactwa twórczości Papieża. Wzięli w nim uczniowie klasy VII a i b. Młodzież wysłuchała czytanych na głos fragmentów wielu wierszy napisanych przez Karola Wojtyłę. Aby lepiej je zrozumieć, były również czytane krótkie komentarze na temat ich treści i celu powstania. Jednocześnie była wyświetlana prezentacja multimedialna obrazująca czytane fragmenty. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali „Barkę”.

         Barbara Oleksiuk

         

        "Piotruś i wilk"

        Dnia 13.01.2020 r. uczniowie klas I – III obejrzeli w SOK-u przedstawienie pt. „Piotruś i wilk”. Spektakl ten oparty został na baśni Sergiusza Prokofiewa o tym samym tytule. Baśń opowiada o przygodach chłopca Piotrusia i grupy jego przyjaciół, którzy spotkali niespodziewanie wilka. Wilk chciał zaszkodzić radosnej gromadce, gdyż pozazdrościł im przyjaźni, życzliwości i szczerej zabawy. W finale radość przyjaciół ze wspólnego sukcesu podkreśla wartość dobra, przyjaźni i wzajemnego zaufania. Po zakończeniu występu dzieci nagrodziły aktorów gromkimi brawami.

        Iwona Łojko-Łukianiuk

         

        Bal karnawałowy kl. I - III

        Dnia 14 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy klas I - III. Podczas balu wybrano "Króla i Królową Balu". Zaszczytny tytuł Królowej Balu przyznano Wiktorii Tarasiuk z klasy II c, natomiast Króla Balu Adamowi Piotrowskiemu z klasy I a. Zwycięscy otrzymali honorowe szarfy, korony oraz nagrody.

         

         

        Bezpieczne ferie zimowe - spotkanie z policjantami

        We wtorek 14 stycznia 2020 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z policjantami z Komedy Powiatowej Policji w Siemiatyczach poświęconemu bezpieczeństwu dzieci w czasie ferii zimowych. Panowie policjanci w ciekawy sposób opowiedzieli dzieciom o zagrożeniach wynikających z nierozważnego uprawiania sportów i zabaw zimowych. Udzielili wskazówek, jak bezpiecznie wypoczywać na świeżym powietrzu. Dzieci, które pozostają w domach zostały poinformowane o konieczności zamykania drzwi i zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Funkcjonariusze przypomnieli również uczniom, jak i kiedy korzystać z numerów alarmowych.

        Barbara Dziedzia

         

        Integracja poprzez teatr

        W styczniu uczniowie klasy VII a i VII c mogli obejrzeć obejrzeć przedstawienie pt. „Baśniowe Jasełka” w wykonaniu uczniów Szkoły Specjalnej w Siemiatyczach. Był to spektakl oparty na motywach znanych baśni. Kunszt teatralny młodych, niepełnosprawnych aktorów zachwycił zgromadzoną publiczność, która nie szczędziła braw. Te organizowane corocznie spotkania służą upowszechnianiu idei terapii przez sztukę. Stanowią także formę rehabilitacji społecznej oraz integracji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z ich pełnosprawnymi kolegami i koleżankami.

        Zdj. Szkoła Specjalna

         

         

        Pingwiny z Madagaskaru na zajęciach artystycznych w klasie I c

         

         

         

         

        Dzień Osób Nieśmiałych
        Spotkanie uczniów klas III z psychogiem p. I. Mioduszewską z okazji Dnia Osób Nieśmialych.

         

         

        Wolontariusze na choince w Szkole Specjalnej

        15 stycznia odbyła się zabawa choinkowa w Szkole Specjalnej w Siemiatyczach. Hol szkolny zamienił się w prawdziwą salę balową, a różnorodne konkursy dawały uczestnikom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności. Jedną z głównych atrakcji tego dnia był występ iluzjonisty, a punktem kulminacyjnym było przybycie Świętego Mikołaja.
        Udział w tym spotkaniu mieli także nasi wolontariusze, którzy zajęli się malowaniem twarzy.

         

         

        Choinka klas IV - VIII

         

         

         

        Dzień Kubusia Puchatka

        17 stycznia uczniowie klas I - III świętowali Dzień Kubusia Puchatka. W ramach tego radosnego święta uczennice klasy III c czytały fragmenty książek o przygodach misia o bardzo małym rozumku. Spotkania miały na celu przybliżenie uczniom postaci Kubusia Puchatka i jego przyjaciół oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.

         

         "Kiedy Bóg przychodzi"

        W dniu 17.01.2020 r. kl. VI b i VI c obejrzały przepiękne przedstawienie w wykonaniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Sztuka opowiadała o szewcu, który miał sen, że przyjdzie to niego Bóg. Szewc był zmęczony i zgorzknialy bo stracił swoich najbliższych. W oczekiwaniu na Boga dostrzega ludzi, którzy potrzebują pomocy i chętnie tej pomocy im udziela. Jest zawiedziony, że Bóg nie przychodzi. Kiedy jednak przychodzi Boże Narodzenie i wszyscy składają dary okazuje się, że dar szewca jest najcenniejszy. Rozdzwoniły się dzwony, co było znakiem, że dar szewca płynął prosto z serca. Sztuka była bardzo wzruszająca. Dziękujemy za zaproszenie.

         

        Diecezjalne spotkanie opłatkowe Kolędników Misyjnych

        „Otwórzmy serca, otwórzmy dłonie
        Dla dzieci całego świata.
        Bożą miłością serce niech zapłonie
        Dalekiej siostry i brata.

        Słowa hymnu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci rozbrzmiewały z ust Kolędników Misyjnych zgromadzonych w dniu 18 stycznia br. w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Przyjechali oni na zaproszenie księdza Wojciecha Piotrowskiego - Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Drohiczyńskiej, aby wziąć udział w spotkaniu opłatkowym. Miało ono na celu integrację wszystkich dzieci zaangażowanych na rzecz Misji poprzez wspólny śpiew kolęd i dzielenie się opłatkiem Dzieci przyjechały kolorowo przebrane i z gwiazdami, z którymi odwiedzały domy w swoich parafiach niosąc radosną nowinę o narodzeniu Zbawiciela i prosiły o pomoc materialną dla potrzebujących dzieci w Amazonii.
        Wśród zebranych na spotkaniu uczniów, opiekunów, rodziców i alumnów byli: ks. Biskup Piotr Sawczuk, ks. Biskup Antoni Dydycz – senior, ks. Wojciech Piotrowski, ks. Robert Krasowski, który pracował na Misjach we Włoszech i ks. Adam Romaniuk – Misjonarz pracujący obecnie w głębi Rosji.
        Po obejrzeniu scenki z kolędowania, przedstawionej przez dzieci z naszej szkoły, obecni Misjonarze podzielili się wrażeniami ze swojej pracy i opowiedzieli, jak ważna jest pomoc modlitewna i materialna płynąca od ludzi. Były to ważne słowa, które utwierdziły dzieci w przekonaniu, że ich trud kolędowania i zebrane ofiary miały zaszczytny cel. Ks. Biskup Piotr Sawczuk w swoim przemówieniu wyraził wdzięczność i radość z tego, że tak wiele dzieci z naszej diecezji aktywnie włącza się w dzieło misyjne Kościoła. Krótko przybliżył trudną sytuację materialną i społeczną ludzi w wielu miejscach na świecie, którym trzeba spieszyć z pomocą jako naszym bliźnim. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem składając wzajemnie najlepsze życzenia. Na koniec odbył się słodki poczęstunek i czas na rozmowy i dzielenie się wrażeniami z odbytego spotkania.

        Barbara Oleksiuk

         

        Karnawałowa zabawa w ZOL Baciki

        W sobotę 18 I 2020 r., na dobry początek ferii, nasi uczniowie odwiedzili podopiecznych ZOL w Bacikach. To spotkanie zostało zaplanowane już podczas akcji „I TY możesz zostać św. Mikołajem”, kiedy to zawieźliśmy prezenty zebrane w naszej szkole. Były rozmowy, tańce, a także różnego typu zabawy integracyjne. Humory dopisywały, uczniowie wykazali się empatią i kreatywnością.Dziękujemy dzieciom ze świetlicy, które wykonały maski karnawałowe.


        LUTY

         

         

        Podsumowanie osiągnięć po I sem. kl. VII - VIII

         

         

         

        Podsumowanie osiągnięć po I sem. kl. IV - VI

         

         

         

        Podsumowanie osiągnięć po I sem. kl. I - III

         

         

         

        PUD

        8 lutego 2020 r. odbyły się kolejne zajęcia na Politechnice Białostockiej w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Zajęcia pt. „Dziennikarstwo radiowe w praktyce” poprowadziła mgr Julitta Grzywa. Uczniowie byli gośćmi Radia Akadera i zobaczyli „na żywo” pracę dziennikarzy. Przekonali się sami jak to jest być dziennikarzem – zaprezentowali prognozę pogody. Drugie zajęcia pt. „Inteligentne światło” poprowadził dr inż. Jacek Kusznier. Uczniowie dowiedzieli się jak działają światłowody, lasery, ogniwa fotowoltaniczne oraz inteligentne instalacje elektryczne.

         

         

        Spotkanie z siostrą Immaculatą

         

        Nasza szkoła od wielu lat podejmuje wiele działań mających na celu pomoc potrzebującym dzieciom mieszkającym na terenach misyjnych m.in. w Afryce. W dniu 12 lutego 2020 r. odbyło się spotkanie z siostrą Immaculatą Faustynowicz, która pochodzi z terenu powiatu siemiatyckiego, a od 30 lat pracuje jako Misjonarka w Afryce. Uczy w szkole religii, zakłada sierocińce, organizuje zajęcia pozalekcyjne i kolonie letnie dla ubogich dzieci. Opowiedziała o warunkach życia afrykańskich rówieśników, ich problemach i radościach oraz o pracy Misjonarzy. Odpowiadała na pytania zadawane przez zainteresowanych uczniów. Siostra podziękowała za wszelką pomoc materialną płynącą od uczniów i nauczycieli z naszej szkoły oraz zachęciła do zbiórki ołówków i kredek dla afrykańskich dzieci, którymi będzie mogła obdarować swoich podopiecznych.

        Barbara Oleksiuk

         

         

        "Dzień Bezpiecznego Internetu - Działajmy Razem"

         

         

         

        Dzień Bezpiecznego Internetu kl. I c i II b

        Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony 11 lutego i w tym dniu klasy I c i II b miały zajęcia z przedstawicielami Siemiatyckiej Policji.
        Policjanci przekazali informacje o największych i najbardziej aktualnych zagrożeniach internetowych. Udzielili wskazówek i porad w tym zakresie m.in.: jak uchronić najmłodszych przed cyberzagrożeniami i gdzie szukać pomocy. Dużo uwagi poświęcili problemowi nadmiernego korzystania z Internetu. Uczniowie otrzymali plakaty do klasy oraz naklejki. Dziękujemy za wspaniałą lekcję.

         

         

        Mali przyrodnicy kl. I c

        W zgranej klasie I c odkrywamy w sobie małych przyrodników. Tym razem zakładamy hodowle roślin. Mamy szczypiorek, rzeżuchę oraz fasolę. Codziennie prowadzimy obserwacje oraz dbamy o prawidłowy rozwój naszych roślin. Z każdym dniem widzimy coraz więcej efektów swojej pracy, które sprawiają nam wiele radości. Na naszych oczach pękają nasiona fasoli, wyrastają z cebulek liście szczypiorków oraz kiełkują bujne rzeżuchy. Zapach rzeżuchy unosi się już po całej naszej sali.  Z niecierpliwością czekamy aż w końcu wyrosną nasze fasolki!

         

         

         

        Dyskoteka walentynkowa

         

         

         

         

        Poczta walentynkowa

         

         

         

        Konkurs na Najpiękniejsze Serduszko Walentynkowe

        Rozdanie nagród w konkursie na Najpiękniejsze Serduszko Walentynkowe 2020:

        I miejsce: Bartłomiej Sawczuk 3c, Maja Doroszkiewicz  3c
        II miejsce: Julian Piotrowski 1c, Bartosz Grzybowski 5b
        III miejsce: Aleksandra Paterek 3a, Gabriel Smorczewski 1c

        Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

         

         

        Walentynki w kl. I - III

         

         

         

         

        Klasa III a w Ostrożanach


         

         

        Odwiedziny w ZOL-u

        Dnia 15 lutego br. uczniowie klasy VI a wraz ze swoim wychowawcą i katechetką odwiedzili dzieci przebywające w ZOL-u w Bacikach Średnich. Czas wolny od nauki postanowili poświęcić na spotkanie integracyjne z niepełnosprawnymi rówieśnikami. Po krótkim, wzajemnym zapoznaniu się, wszyscy wesoło tańczyli przy muzyce i rozmawiali ze sobą. Duże wrażenie wywarło krótkie spotkanie z dziećmi obłożnie chorymi leżącymi w salach. Na koniec zwiedzili ośrodek i obdarowali mieszkańców słodyczami. W ten sposób każdy uczeń miał okazję zrobić dobry uczynek i aktywnie włączyć się do podjętej przez szkołę inicjatywy "Duchowy dar na 100-rocznicę urodzin Jana Pawła".

        Barbara Oleksiuk

         

         

        Lekcje fizyki w klasach IV - VII

         

         

         

        Wspólna zabawa z niepełnosprawnymi

         

        13 lutego wolontariusze z naszej szkoły zostali zaproszeni na bal walentynkowo - karnawałowy do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach. Czas spędzony na wspólnej zabawie przy muzyce przyniósł wiele miłych wrażeń zarówno naszym uczniom jak i niepełnosprawnym. Była okazja do podziwiania wspaniałych strojów karnawałowych, poznania nowych osób oraz do wymiany uśmiechów i rozmowy. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, którym można było się posilić. Organizatorom dziękujemy bardzo za zaproszenie i gościnność.

        Barbara Oleksiuk

         

         

        Akcja "Dar na 100" - odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej

         

         

         

        Uczciwość popłaca!

        Uczeń klasy IV a Cyprian Błaszczuk otrzymał 18 lutego 2020 r. podziękowanie z rąk komendanta Powiatowej Komendy Policji w Siemiatyczach za uczciwość i obywatelską postawę. Uczeń znalazł w lesie telefon komórkowy. Za pośrednictwem sekretariatu szkoły urządzenie zostało przekazane na Policję. W ciągu godziny odnalazł się właściciel telefonu. Uczciwość popłaca! Gratulujemy Cyprianowi oraz jego Rodzicom!

         

         

         

        Konkurs na piosenkę Walentynkową

        I miejsce: Natalia Porzezińska
        II miejsce: Mateusz T
        yborowicz, Izabela Panasiuk
        III miejsce: Łucja Krukowska, Julia Czarkowska i Roksana Augustyniak.

        Wyróżnienia: Krzysztof Jóźwiak i Piotr Swajda.

        Gratulujemy

         

        Wizyta w bibliotece kl. I a

        20 lutego dzieci z kl. I a odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Siemiatyczach. Dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki. Podziwiały wystawę gwiazdek i oddały swój głos w konkursie na najładniejszą z nich. Następnie uczestniczyły w zajęciach dotyczących polskich legend. Z zainteresowaniem obejrzały pięknie ilustrowane książki oraz prezentację multimedialną. W skupieniu wysłuchały legendy o Skarbniku i bajki o Wiśle przedstawionych metodą Kamishibai. Na koniec, ci którzy byli już czytelnikami biblioteki, wypożyczyli książki. Dzieci wróciły zadowolone z chęcią ponownych odwiedzin w bibliotece.

         

        Pączek do Afryki

        20.02.2020 r. pączkowaliśmy do Afryki z Karoliną Borkułak, Oliwią Gajko, Klaudią Borkułak, Oliwią Andrzejczuk, Martyną Gryciuk, Weroniką Wasilewską, Dorotą Kurkiewicz, Mają Czarkowską, Szymonem Bobińskim, Stanisławem Rozumskim, opiekunem Samorządu Uczniowskiego Małgorzatą Beatą Herman. Do Afryki przekazaliśmy 1660 zł.
        12.02.2020 Samorząd Uczniowski zbierał pieniądze do puszek w czasie wywiadówek. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim Rodzicom, którzy wsparli nasze działania i przekazali datki dla naszych rówieśników w Afryce. Podczas wywiadówek zebraliśmy 1189 zł.

        Samorząd Uczniowski

        https://paczek.kapucyni.pl/gdzie-paczkujemy?fbclid=IwAR0DzDNF3RUe0Lud8SR_apolDGwtrhP4LfNCdzSVPGi2RYCjPzSlbveLzTw

         

        Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

        W ramach tego dnia uczniowie chodzili po klasach i czytali wiersze i fragmenty polskich autorów.

         

         

         

         

        Konkurs matematyczny klas II "Mądra główka"

         

         

         

        Zawody w piłce ręcznej

        W dniu 25.02.2020 w naszej szkole odbyły się zawody w piłce ręcznej chłopców w ramach Igrzysk Dzieci Województwa Podlaskiego. Uczniowie naszej szkoły z klasy 6 i 5 spisali się bardzo dobrze. Wygrali wszystkie 4 mecze i zajmując pierwsze miejsce zapewnili sobie awans do ścisłego finału wojewódzkiego. Najwięcej goli dla naszej drużyny zdobył Dominik Tatarczuk (34).

         

         

        Spotkanie z przewodnikiem turystycznym

        Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego niecodziennym gościem w klasach pierwszych była Pani Melania Grygoruk - Przewodnik Turystyczny z Siemiatycz. Pani Melania przybliżyła rolę i zadania przewodnika. Dzieci wysłuchały mnóstwo ciekawostek o historii rodzinnego miasta. Z wielkim zaangażowaniem kolorowały herb i dumnie wysłuchały hejnału Siemiatycz. Bardzo dziękujemy za cenną lekcję.

         

         

        Wizyta w bibliotece miejskiej

        Dnia 26 lutego 2020 r. kl. III a była w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Odwiedziny wpisały się w realizację programu innowacyjnego "Czytanie książek to ciekawa zabawa" w ramach konkursu "Wielka Liga Czytelników". Dzieci miały możliwość rozwiązywania krzyżówek, zagadek, łamigłówek związanych z książką pt. "Kopciuszek". Spotkanie odbyło się w radosnej i miłej atmosferze. Dzieci otrzymały breloczki z logo biblioteki. Dziękujemy za wspaniałe zajęcia.

        Iwona Łojko-Łukianiuk

         

         

        Konkurs Matematyczny kl. III "Mądra główka"

         

         

         

        Zimowy Pokaz Mody

        27 lutego odbył się w świetlicy Zimowy Pokaz Mody. Prezentację przygotowanych wcześniej strojów poprzedził pokaz slajdów – zdjęć zimowych krajobrazów. Zima zaskoczyła nas w tym roku swoją nieobecnością więc uczniowie postanowili wspomnieć ją piosenkami i wierszem.

        E. Moga


        MARZEC

         

        Spotkanie kl. VIII z przedstawicielem ZSZ nr 2 w Białymstoku

         

         

         

        Spotkanie z artystą

            Dnia 03.03.2020 r. w klasach I - III miały miejsce spotkania z artystą ceramikiem, rzeźbiarzem, malarzem, mieszkającym i pracującym w Mielniku, p. Witoldem Illiniczem. Artysta zaprasza dzieci z klas młodszych na malarsko-ceramiczne zajęcia pozalekcyjne połączone z wernisażem prac. Odpłatność: 40 zł za 90 minut. Chętni proszeni są o kontakt z artystą pod nr tel. 515 165 880.

         

         

        Podziel się z innymi

        12 lutego w naszej szkole gościła Siostra Immakulata, Misjonarka pracująca w Kamerunie. Podczas spotkania z dziećmi prosiła o zbiórkę przyborów szkolnych dla ubogich dzieci, z którymi pracuje w Afryce. Wielu naszych uczniów pozytywnie odpowiedziało na apel siostry. Wykazali postawę ofiarności i przynieśli różne przybory szkolne i maskotki, aby w ten sposób podzielić się z tymi, którzy tego nie mają. Przygotowali również pocztówki świąteczne z życzeniami. Podarowane rzeczy zostały zapakowane w paczkę i wysłane do Afryki. Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom oraz  nauczycielom, którzy zaangażowali się tę akcję.

        Barbara Oleksiuk

         

        Dzień Kobiet w Urzędzie Miasta

        Z okazji Dnia Kobiet chłopcy z klasy I c odwiedzili Panie pracujące w Urzędzie Miasta. W imieniu wszystkich panów z naszej szkoły podarowali własnoręcznie zrobione bukiety. Nie zabrakło życzeń radości i szczęścia, wszystkiego co piękne i wymarzone, zdrowia i spełnienia marzeń.

         

         

        Spotkanie z wolontariuszką Stowarzyszenia Miłośników Zwierząt „Psiemiatycze”

        9 marca, klasę  I c i II b  odwiedziła  wolontariuszka z SMZ, która  przeprowadziła spotkanie edukacyjne. Wolontariuszka rozmawiała z uczniami na temat wolontariatu, opieki nad psami i kotami oraz o komunikacji i bezpiecznym kontakcie ze zwierzakami. Uczniowie wykazywali pełne zainteresowanie tematem, byli chętni do rozmowy i zadawania pytań.
        Tydzień przed spotkaniem uczniowie obu klas przeprowadzili zbiórkę karmy dla podopiecznych stowarzyszenia. Ilość przerosła nasze oczekiwania. Cieszymy się, że młodzi ludzie są wrażliwi na los bezpańskich zwierzaków. Wszystkim darczyńcom z klas I-III serdecznie dziękujemy za zaangażowanie się w akcję.

        Organizatorzy: klasa I c i II b

         

        Promyk radości!

        Dziękujemy klasie I b za piękne prace plastyczne - "Wiosna, wiosna ach to Ty", "Już blisko Święta".

         

         


        KWIECIEŃ

         

         

        Prace plastyczne uczniów z kl. II b

         

         

         

         

        Lekcja przyrody w kl. II a 

         

         

         

         

        Hodowla nowalijek w kl. II a

         

         

         

        Zwistuny wiosny
        Prace plastyczne uczniów z klasy III c

         

         

         

        Makieta gospodarstwa wiejskiego

        Prace uczniów z klasy I a

         

         

         

        Sposób na nudę

        Prace uczniów z klasy II a

         

         

         

        "Zróbmy coś dla innych - Siemiatycze razem"

        Nasi wspaniali uczniowie włączyli się w akcję „Zróbmy coś dla innych” - szyją maseczki, które będą przekazane mieszkańcom Siemiatycz. Bardzo się cieszymy, że mamy takich wspaniałych Wolontariuszy. Jesteśmy z Was dumni. Dziękujemy!

         

         

        Wiosno, ile w Tobie piękna!

        Najlepiej o tym wiedzą uczniowie z klasy I c.

         

         

         

        "Zróbmy coś dla innych - Siemiatycze razem"

        Nasi wspaniali uczniowie szyją nadal maseczki w akcji „Zróbmy coś dla innych” - Siemiatycze razem. Na zdjęciu Maja B. kl V a. Bardzo się cieszymy, że mamy takich wspaniałych Wolontariuszy. Jesteśmy z Was dumni. Dziękujemy!

        https://youtu.be/lVidcxXCh84

        fot. Edyta Fabijańska 

         

         

        Dzień Pracownika Służby Zdrowia

         

         

         

        Wiosenny Pokaz Mody

        Wiosna w pełnej krasie rozpieszcza nas promieniami słońca. Nikola, Natalka, Amelka, Mateusz, Lena, Ola, Oliwka, Karolina, Patrycja, Sara i Marysia zapraszają na wirtualny Wiosenny Pokaz Mody. Stylistki i stylista polecają w tym roku całą gamę kolorów i fasonów. Niezbędnym dodatkiem jest … uśmiech. Cieszmy się wiosną! Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w naszej zabawie.

        Ewa Moga

         

        Uczniowie - Kapłanom

        Wielki Czwartek to Dzień Kapłański - dzień, który w sposób szczególny dziękujemy kapłanom za ich posługę i obecność wśród nas. Ponieważ osobiście nie możemy złożyć życzeń kapłanom pracującym w naszej Parafii, robimy to za pośrednictwem Internetu.

         

         

        Wielkanocne życzenia

        Od klasy I a

        Od klasy III b

         

         

         

        W świątecznym nastroju kl. III c

         

         

         

        Lekcje online - matematyka w kl. IV a

        Poznajemy ułamki zwykle

         

         

         

        Pszczoły

        Pszczoły - najbardziej potrzebni mieszkańcy naszej planety. Z okazji Dnia Ziemi kl. I b zaprojektowała ule.

         

         

        22 kwietnia: Dzień Ziemi - planeta w Twoich rękach!

                                                                            

                              Ekologiczne pojazdy kl. I a                Prace z recyklingu kl. III b                  Ekologiczne instrumenty kl. III c

        Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono pięćdziesiąt lat temu - w 1970 roku. Kolebką powstania ruchu ekologicznego były Stany Zjednoczone, w czasach hipisów i ruchów antywojennych. Pomysłodawcą utworzenia ruchu na rzecz ochrony środowiska był senator Gaylord Nelson. Do współpracy zaprosił kongresmena Pete’a McCloskeya i eko-działacza Denisa Hayesa. Powstała grupa 85 osób, która zaangażowała się w organizację pierwszego Dnia Ziemi. 22 kwietnia tysiące szkół i uniwersytetów - ponad 20 milionów Amerykanów - zorganizowało masowe protesty przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. W roku 1990 ideę świętowania Dnia Ziemi podjęto w ponad 140 krajach na świecie, także w Polsce.
        zisiaj nadal potrzebujemy protestów, ale i natychmiastowych działań, by ochronić naszą planetę i nas samych. Tegoroczne obchody mają bardzo dramatyczny wymiar. Dookoła nas rozprzestrzenia się wirus, który będzie miał wpływ na nasze zachowania, kulturę, politykę i gospodarkę. Mówi o tym nawet Papież Franciszek, podkreślając związki pandemii koronawirusa z katastrofą klimatyczną. W wywiadzie udzielonym magazynom „The Tablet" i „Commonwealth” Papież Franciszek mówi, że trwająca na całym świecie pandemia koronawirusa jest jedną z reakcji natury na ignorowanie zmian klimatu.
        Każdy z nas w Dzień Ziemi robiąc nawet małą rzecz, może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety. Oto kilka podpowiedzi:

        • Kupujcie mniej i nie marnujcie żywności.
        • Wybierajcie produkty lokalne.
        • Ograniczcie spożycie mięsa.
        • Oszczędzajcie wodę.
        • Ograniczcie zużycie plastiku.
        • Wybierajcie transport publiczny czy rower zamiast samochodu ... i bądźmy mili dla siebie nawzajem.

         

        Światowy Dzień Ziemi

        22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. Uczniowie z klasy I c pokazują, jak bardzo kochają naszą Ziemię! W swoich pracach apelują:

        • Dbajmy o nasze najbliższe otoczenie!
        • Chrońmy środowisko!
        • Bądźmy świadomymi konsumentami!

        Jesteśmy maleńką częścią przyrody. Dbajmy o nią!

         

         

        Ciekawostki ekologiczne

        Ciekawostki_ekologiczne.pdf

         

         

         

        Piękna jest nasza Planeta

        22 kwietnia uczniowie klasy III c z okazji Światowego Dnia Ziemi wykonali piękne plakaty "Piękna jest nasza Planeta".

         

         

         

        Krzyż w oczach dziecka

        Prace dzieci z klas I i II.

         

         

         

         

        Roboty z kl. II c

         

         

         

         

        Przygotowania kl. II b do Majówki

         

         

         

         

        Robimy wiatraczki

         

         

         

         

        "Piękna nasza Polska cała" kl. II a

         

         

         

        Wiwat, maj... 

        Przygotowania do świąt majowych w klasie III b

         

         

         

         

        Mali patrioci z kl. III c

         

         


         

        Polska, mój Kraj kl. III c

         

         

        KOCHAM POLSKĘ 
        https://youtu.be/u7FaSqEeGcs
         


        MAJ

         

        Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Narodowe 3 Maja

        Wiersze i piosenki w wykonaniu uczniów klasy V c: https://youtu.be/a5z7IkK4f9c
        Montaż słowno-muzyczny: https://youtu.be/bh6uiZq3MZI

        Wiersze napisane przez uczniów klasy V b: wiersze.pdf
        Wiersz "Kto ty jesteś? - Polak mały": video-1588250623(1).mp4
        Za co kocham Polskę?: 
        https://youtu.be/u7FaSqEeGcs
         

         

         

        "Polska nasza biało-czerwona Ojczyzna" kl. I a

         

         

         

         

        „W barwach biało-czerwonych nam do twarzy”

         

         

         

         

        Prace majowe kl. III a

         

         

         

        Tydzień biblijny

        Właśnie zakończył się XII Tydzień Biblijny w, którego głównym celem jest zachęcenie do regularnego czytania Słowa Bożego i uświadomienie, że poznawanie Boga poprzez lekturę Pisma św. jest rzeczą konieczną w życiu każdego chrześcijanina.Podczas Tygodnia Biblijnego w naszej szkole, chcieliśmy uczcić również setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który swoje życie oparł na Piśmie Świętym i często zachęcał do lektury żywego Słowa Bożego.W obecnej sytuacji, gdy nie mogliśmy w szkole zorganizować "Dni głośnego czytania Pisma św.”, jak to było od kilku lat, zachęcaliśmy dzieci i młodzież aby, w tym tygodniu postarali się samodzielnie lub razem z rodziną poświęcić trochę czasu na czytanie Słowa Bożego.W ramach pracy domowej uczniowie mieli wykonać pracę ilustrującą dowolnie wybrany fragment Ewangelii. Efekty przedstawiamy na zdjęciach.

         

         

        Majowe święta w oczach uczniów kl. II c

         

         

         

        Modernizacja energetyczna szkoły

         Głęboka modernizacja energetyczna, którą przechodzi budynek Szkoły Podstawowej nr 3 w Siemiatyczach jest widoczna gołym okiem. Placówka zyskała już częściowo nowy wygląd, kolorową elewację, a prace wykonywane są na bieżąco zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku.
           Miasto na tę inwestycję otrzymało z Funduszy Europejskich dofinansowanie na kwotę 3 932 081,92 zł.W szkole trwa wymiana instalacji centralnego ogrzewania i elektrycznej. Na dachu pojawi się 17 sztuk paneli fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej. Docieplane są ściany zewnętrzne i stropodachy. Wymianie uległa część stolarki okiennej, drzwiowej i oświetlenie. Inwestycja wpłynie znacząco na poprawę komfortu nauki i pracy, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych. Dzięki wykonywanym obecnie pracom znacznie poprawi się także tzw. komfort cieplny użytkowników obiektu. W skrócie - będzie cieplej, ładniej i przyjemniej.
            W budynku zastosowane zostaną rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Zgodnie z przyjętym planem działania na rzecz ochrony klimatu Siemiatycze promują w ten sposób OZE w budownictwie lokalnym.

         

        8 maja - 75 rocznica zakończenia II wojny światowej

        Prezentacje multimedialne przygotowane przez uczennice kl.VI c i uczniów kl.VIII b:
        75_rocznica_zakonczenia_II_wojny_swiatowej1.pptx
        75_rocznica_zakonczenia_II_wojny_swiatowej2.pptx
        75_rocznica_zakonczenia_II_wojny_swiatowej3.pptx
        75_rocznica_zakonczenia_II_wojny_swiatowej4.pptx

         

        20 smartfonów dla uczniów naszej szkoły

        W ramach akcji Zdolni Zdalni, którą stowarzyszenie Rotaract Polska prowadzi wspólnie z Play, otrzymaliśmy 08.05.2020 r. z rąk pełnomocnika Klubu Rotary Pani Adrianny Kończak 20 smartfonów dla najbardziej potrzebujących uczniów. Smartfony zostaną przekazane uczniom w przyszłym tygodniu. 

         

         

         

        Wiosenny sad kl. I a

         

         

         

        Eko - zabawki kl. III c

        Uczniowie klasy III c powtórnie wykorzystali odpady na wykonanie eko-zabawek z okazji "Dnia bez Śmiecenia".

         

         

        Występy małych artystów przed 100 rocznicą urodzin Patrona

        Piosenki:
        Iza P.:
         https://youtu.be/RM8Qg2jl6i4
        Julia O.: https://youtu.be/XMq7krd3qbs
        Łucja K. i Pola N.: https://youtu.be/gQHwiCqmV3s

        Wiersze:
        Kolejność wierszy: Kornelia G., Piotr W., Nikodem C., Alicja J., Gabriel, Bartosz S.:
         https://youtu.be/h9slysINI8M
        wierszGrzegorz.pdf
        wierszLukaszP.pdf

         

        Montaż słowno-muzyczny z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

        https://youtu.be/82SVB1UVF00

         

         

        Jan Paweł II w oczach dziecka

         

         

        Wywiady z osobami, które spotkały się z Janem Pawłem II

        • Wywiad z Ks. Proboszczem Bohdanem Sawickim z Parafii pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach: Wywiad.m4aOpracowanie: Ania T. i Elwira Ż.
        • Wywiad z dyrektor szkoły mgr Joanną Gołubkiewicz: wywiad2.m4aOpracowanie: Oliwia A.
        • Wywiad z pułkownikiem ks. Henrykiem Polakiem: wywiad3.m4aOpracowanie: Julia R.
        • Wywiad z Anetą i Waldemarem Radziszewskimi: wywiad4.m4aOpracowanie: Julia R.
        • Wywiad z Jolantą Sidorowicz: wywiad5.mp3Opracowanie: Karol D. i Nikola K.

         

         

         

        100 rocznica urodzin Patrona - Jana Pawła II - 18.05.2020 

         

         

         

        Duchowy pomnik dla Jana Pawła II

        Wśród wielu inicjatyw podjętych przez naszą szkołę w Roku Jana Pawła II i z okazji 100. rocznicy jego urodzin było włączenie się w ogólnopolską akcję pt. „Dar na 100” zorganizowaną przez Centrum Myśli Jana Pawła II i Instytut Tertio Millenio.  Celem  akcji jest zbudowanie  „duchowego pomnika dla Jana Pawła II” z serc i umysłów Polaków, z inicjatyw modlitewnych i charytatywnych, naukowych i artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych.

        Nasza szkoła podjęła się wykonania 3 zadań:

        1. 100 dni z modlitwą różańcową w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie – codziennie od 8 lutego do 17 maja grupa chętnych osób odmawiała 1 tajemnicę różańca św. np.  w szkole na katechezie, w domu lub w kościele. Do modlitwy włączyło się razem 285 osób. Byli to uczniowie, nauczyciele i rodzice.
        2. 100 dobrych uczynków – np. odwiedzanie chorych i niepełnosprawnych oraz  pomoc potrzebującym. Młodzież pod opieką nauczycieli odwiedzała chorych przebywających w Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach, w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym w Bacikach Średnich, w Hospicjum oraz w domach prywatnych. Wiele odwiedzin odbyło się również indywidualnie. Uczniowie wzięli też udział w zbiórce zabawek i przyborów szkolnych dla biednych dzieci w Kamerunie, natomiast nauczyciele złożyli datki pieniężne na zakup klapek dla tych dzieci w Afryce.
        3. 100 złotych myśli z nauczania Jana Pawła II w formie telegramu – przygotowane kartki z cytatami z nauczania Ojca św. były rozdawane ludziom przed kościołem po Mszy św. oraz pocztą elektroniczną rozesłane do szkół noszących imię Jana Pawła II w województwie podlaskim.

        B. Oleksiuk

         

        Chcemy razem nasz Patronie, iść wciąż śladem Twoich stóp...

        18 maja, w dniu 100 - lecia urodzin Patrona, o godz. 8.00 odbyła się Msza święta w intencji uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Dziękowaliśmy za dar tak wspaniałego Patrona, Wielkiego Polaka. Msza święta była transmitowana na fb parafii św. Andrzeja Boboli. Po Mszy świętej dyrekcja szkoły i rada rodziców złożyła kwiaty przy pomniku Jana Pawła II.

         

        Święte życie Jana Pawła II w obrazach

        Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Siemiatycki Ośrodek Kultury z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Konkurs przebiegał pod hasłem: „Jan Paweł II – święte życie”. Głównym celem inicjatywy było poznanie i ukazanie za pomocą rysunku ważnych wartości z życia i nauczania Ojca świętego.

        W konkursie wzięło udział 19 osób.

        Uczniowie nagrodzeni :

        w kategorii kl. VII-VIII
        I miejsce – Gajko Oliwia kl. VIII a
        II miejsce – Wysocki Szymon kl. VII a

        w kategorii kl. IV-VI
        I miejsce – Słowikowski Piotr kl. V d
        II miejsce – Bobienko Maja kl. V a
        III miejsce – Berent Julia kl. VI a

        w kategorii kl. I–III
        II miejsce – Krauze Hanna kl. I b
        III miejsce – Olendzka Julia kl. III c

        Nagrodę specjalną p. Burmistrza otrzymały: Maja Bobienko i Pola Nowak

        Wyróżnienia otrzymali: Piotrowski Julian z kl. I c, Pogorzelski Łukasz z kl. I b, Szawkało Natalia z kl. I a, Kroszka Nikodem z kl. II a, Nowak Pola z kl. II a, Zgiet Michał z kl. III a, Paterek Aleksandra z kl. III a, Porzezińska Natalia z kl. IV a, Wojtkowski Kacper z kl. IV a, Pogorzelska Katarzyna z kl. V a, Krauze Michał z kl. V c, Augustyniak Roksana z kl. V d.

        Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

         

        Sprawdź swoją wiedzę o patronie

        Krzyżówki:
        Jakub D.:https://prnt.sc/sd5kq3 hasła krzyżówki:1. dziewięć, 2. pielgrzymka, 3. piosenka, 4. Ali Agca, 5. parkinsona, 6. Wadowice
        Maciej D.: https://prnt.sc/sd8sym
        krzyzowkaOlaD_JuliaS.png, krzyzowkaSzymonK.png,
        krzyzowka.png​​​​, krzyzowka6a.jpgkrzyzowkaBartoszK.jpg,
        krzyzowkaKlaudiaB.jpgkrzyzowkaPatrycjaSza.jpgkrzyzowkaUlaO.jpgkrzyzowkaPatrycjaSzy.pdf
        krzyzowka_do_rozwiazaniaDawidT.pdfkrzyzowka_rozwiazanaDawidT.pdf

        Rebusy:
        Jakub D.: https://prnt.sc/sd5kzr hasła rebusów:1. pontyfikat 2. watykan
        Maciej D.: https://prnt.sc/sdc0oghttps://prnt.sc/sdu1ge
        rebus6b.jpg

        Quizy:
        quizKarolK.pdfquizMariaM_MajaJ.pdfquizMariaB.jpgquizPatrycjaW.pdf

         

         

        Maj miesiącem Aktywności Fizycznej

         

         

         

        Twoje święto dziś Mamo...

        Klasa III b

         

         

         

        Laurki dla Mam

        Bardzo kochamy nasze Mamy ❤️ i życzenia im składamy. Dzieci z klasy I c przygotowały piękne laurki dla swoich Mam 🌺🌷🌼

         

         

         

         

        Nasze MAMY KOCHANE... kl. I a

         

         

         

        Dla Mam od kl. III a

        Bardzo kochamy nasze Mamy i życzenia im składamy! 

        życzenia 
        prezentacja
        piosenka

         

        Kochanym Mamom kl. V c
        Michał, Kinga, Zuzia, Weronika, Nikola, Patrycja, Julia: https://youtu.be/xj-uK1YeMaw

         

        W krainie strachów na wróble

        Prace plastyczne uczniów kl. III b

         

         

         

        Podsumowanie Diecezjalnego Konkursu religijnego
        „Pan Jezus ustanawia sakrament Eucharystii”

        Z radością informujemy, że nasi uczniowie zdobyli czołowe miejsca w konkursie diecezjalnym.W konkursie prace nadesłano z 28 szkół. Łącznie 118 prac.

        W klasach I – III w kategorii praca plastyczna:
        1. Julia Olendzka III c
        2. Łucja Krukowska II a

        W kategorii klas IV – VI wiersz:
        Wyróżnienie Adrian Tchórznicki V a

        W kategorii klas VII – VIII komiks:
        2.Anna Tarasiuk VIII b
        3.Angelika Szybańska VIII b

        Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii prac.

         

         

        Jak spędzić Dzień Dziecka?

        W tym roku z okazji Dnia Dziecka nie odbędą się festyny, zabawy prowadzone przez animatorów. Oto propozycje uczniów klasy dyżurującej na spędzenie tego wyjątkowego dnia w ciekawy sposób.

        https://youtu.be/RyLvfKnOG5Y
        https://youtu.be/OhiIbCaGQBg


        CZERWIEC

         

         

        Dzień Dziecka 

         

         

        Życzenia na Dzień Dziecka

        https://youtu.be/RfwFPwlDKig
         

         

        Poznaj nauczyciela swego po zdjęciu z dzieciństwa jego

         

         

         

         

        Wiosenna łąka kl. III b

         

         

         

        Czytelnictwo w kl. I c

        Uczniowie klasy I c podjęli wyzwanie i wznosili swoje wieże czytelnicze. Krok po kroku, cegiełka po cegiełce pięły się do góry wieże z przeczytanych książek. Wymagało to dyscypliny i poczucia odpowiedzialności za swój wynik. Za zrealizowanie do końca Wieży dzieci otrzymają obiecane nagrody od wychowawczyni.

         

         

         

        Kubusiowi przyjaciele natury z kl. I a

         

         

         

         

        Prace plastyczne kl. IV - VII

         

         

        Bezpieczne wakacje w domu

        „Bezpieczne wakacje w domu” pod takim hasłem odbył się konkurs plastyczny przy współudziale Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach. Wyzwanie podjęli uczniowie klasy 1 c. Głównym celem konkursu było promowanie bezpiecznych zachowań w czasie zbliżających się wakacji. Oceniający prace byli pozytywnie zaskoczeni kreatywnością uczniów i estetyką wykonania prac. Wszystkie dzieci otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Z powodu sytuacji epidemiologicznej wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz drobnych upominków dla wszystkich dzieci zostało przełożone na wrzesień.

         

        Zakończenie roku szkolnego

        https://youtu.be/u1B0Vag8ZCc

         

         

         

        Zakończenie roku szkolnego klas VIII

         

         

         

        Z życzeniami dla wychowawczyni kl. III c

        https://youtu.be/Jv87ectSjyE

         

         

        Z życzeniami klasa V a

        Uczniowie kl. V a wraz z rodzicami składają podziękowania całemu Gronu Pedagogicznemu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawla II za miniony rok szkolny. Za serce, uśmiech, dobre słowo,zachętę do pracy gdy nic się nie udawałoi pochwałę gdy wszystko szło dobrze. Za pomoc w odkrywaniu tego w czym jesteśmy najlepsi i przekonywanie, że możemy zrobić więcej niż się spodziewamy. Za pokazanie nam, że się liczymy i jesteśmy ważni. Za to, że w wielu sytuacjach mogliśmy zawsze na Was Nauczycieli liczyć. DZIĘKUJEMY

         

         

        Z życzeniami klasa VII a

         

         

        Akcja na rzecz Kubusia

        Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Siemiatyczach podjęli wyzwanie w akcji #Gaszyn Challenge na rzecz Kubusia chorego na SMA. Do podjęcia wyzwania nominuowali m. in. naszą szkołę. Zasady akcji są bardzo proste: osoby lub instytucje nominowane muszą wykonać 10 pompek lub 10 przysiadów. Jeżeli wykonają ćwiczenie, wpłacają minimum 5 zł, jeżeli nie, wpłacają minimum 10 zł na konto Kubusia. Osoby nominowane mają 48 godzin na wykonanie zadania i mogą nominować minimum 3 osoby.
        Oto jak wykonaliśmy to wyzwanie: https://youtu.be/bpwysFqXCrc

         

        Świetlicowe Kółko Krawieckie online

        Odbyło się 9 spotkań online, w trakcie których wykonano wspaniałe torebki, serwetki itp. Zajęcia stały się również inspiracją do tworzenia własnych projektów szyciowych. Dziękuję uczennicom i ich rodzicom, którzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych przez internet. Życzę Wam miłych wakacji i ciekawych pomysłów na wykorzystanie zdobytych umiejętności.

        Ewa Moga

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach
      • (85) 655 67 71
      • ul. Gen. Wł. Andersa 4 17-300 Siemiatycze Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych