• Ciekawostki z życia Papieża

CIEKAWOSTKI Z ŻYCIA PAPIEŻA

• Jan Paweł II był pierwszym od 1522 r. Papieżem nie Włochem.
        • Jedną z pierwszych decyzji Papieża po wyborze w 1978 r. była rezygnacja z papieskiej lektyki, w jakiej do tej pory noszono papieży.
        • Ojciec Święty używał nowoczesnego pastorału ze srebra, który nie był zakrzywiony u góry, lecz miał formę krzyża.
        • Był poliglotą - swobodnie posługiwał się następującymi językami: polskim, włoskim, frnacuskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, łacińskim i klasyczną greką.
        • Był pierwszym papieżem, który przekroczył próg synagogi w 1986 r.
        • Miał własnego szewca. Każda para butów była ręcznie szyta najczęściej w kolorze czerwonego brązu.
        • Był pierwszym w historii Papieżem, który wziął udział w koncercie rockowym w Bolonii.
        • Arturo Mari – fotograf, który robił zdjęcia Ojcu św. przez cały okres Pontyfikatu.
        • Był pierwszym papieżem, który napisał List do dzieci.
        • „Trzecim Watykanem” nazywał Poliklinikę Gemelli, ponieważ w ciągu swego Pontyfikatu, przebywał tam 7 razy.
        • Po zamachu na życie Ojca św. 1981 r. przestrzelony pas sutanny znajduje się w skarbcu na Jasnej Górze, a kula, która zraniła papieża umieszczona jest w koronie Maryi w Fatimie.
        • Pokój płaczu – tak nazywa się garderoba, gdzie ubiera się nowo wybranego Papieża.
        • URBI ET ORBI – tak nazywa się uroczyste błogosławieństwo, którego udziela Papież Miastu i Światu z okazji dorocznych większych świąt.
        • Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki po całym świecie. Odwiedził 129 krajów. Nie był tylko na Antarktydzie.
        • W Europie nie mógł odwiedzić tylko Rosji, ponieważ nie otrzymał oficjalnego zaproszenia od rządu.
        • Miał zwyczaj całowania ziemi kraju, do którego przybywał z pielgrzymką.
        • Brazylijczycy nazywali Papieża Apostołem Sprawiedliwości, ponieważ nauczał o sprawiedliwości społecznej i o godności każdego człowieka.
        • Jan Paweł II wyniósł na ołtarze 1350 błogosławionych (w tym 160 Polaków) oraz 470 świętych (w tym 9 Polaków).
        • Jan Paweł II jako Papież napisał 5 książek: „Przekroczyć próg nadziei” (1994), „Dar i tajemnica” (1996), „Tryptyk Rzymski” (2002), „Wstańcie, chodźmy” (2004), „Pamięć i tożsamość” (2005).
        • Wygłosił ok. 2300 przemówień.
        • Podczas wszystkich podróży zagranicznych przebył ponad 1 650 900 km, co odpowiada ponad 30-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i trzykrotnej odległości między Ziemią a Księżycem.
        • Pisał i ogłaszał różne dokumenty papieskie: – 14 Encyklik, 14 Adhortacji Apostolskich, 11 Konstytucji Apostolskich.
        •  Środa była dniem audiencji dla pielgrzymów - odbyło się ok. 1020 audiencji.
        • Podczas Światowych Dni Młodzieży w Paryżu w Rzymie 1997 r. zgromadzona 1 mln rzesza młodzieży powitała Ojca św. 20 min. owacją.
        • Transmisję otwierania Świętych Drzwi w bazylice św. Piotra w Watykanie oglądało 1,5 mld ludzi.
        • Był pierwszym Papieżem, który obejrzał na stadionie mecz piłkarski, rozegrany między reprezentacją Włoch, a drużyną zawodników zagranicznych.
        • Największe zgromadzenie ludzi w historii Polski to – gdy 2,5 mln ludzi przyszło na spotkanie z Janem Pawłem II na Krakowskich Błoniach podczas VIII Pielgrzymki w 2002 r.
        • Jako pierwszy Papież w dziejach przemawiał we włoskim parlamencie 14 XI 2002 r.
        • W ciągu Pontyfikatu Jan Paweł II ochrzcił 1370 dzieci i dorosłych.
        • Od 1980 r. spowiadał tylko raz w roku w Wielki Piątek w Bazylice św. Piotra.
        • Podczas pobytu w Brazylii w 1980r. wstrząśnięty do głębi nędzą mieszkańców, zdjął z palca pierścień i przekazał aby go sprzedano, a pieniądze przeznaczono na potrzeby najbiedniejszych.
        • Jan Paweł II był pierwszym papieżem czytającym bez okularów. Był również pierwszym papieżem noszącym zegarek na rękę. Poza tym Karol Wojtyła był również pierwszym papieżem jeżdżącym na nartach, uprawiającym wspinaczkę górską, pływającym kajakiem. Był również największym podróżnikiem wszechczasów spośród wszystkich papieży.
        • Papież chorował na nieuleczalną chorobę Parkinsona.
        • Pogrzeb Jana Pawła II był jednym z największych, o ile nie największym zgromadzeniem chrześcijan w historii świata i największym z dotychczasowych pogrzebów znanych w historii świata. Na ceremonię przybyło do Rzymu ponad 4 miliony ludzi, ponadto w wielu krajach świata odbyły się lokalne uroczystości żałobne. W pogrzebie uczestniczyło 4 królów, 5 królowych, ponad 70 prezydentów państw reprezentujących kraje z różnych zakątków globu. Nabożeństwo prowadzone było w języku łacińskim; modlono się również po włosku, francusku, polsku, niemiecku, w języku suahili, tagalskim i po portugalsku.
        • Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 17 dni. To stawia go na trzecim miejscu, w rankingu papieży, o najdłuższym okresie sprawowania władzy w kościele. Na pierwszym miejscu znalazł się Piotr Apostoł (uznany przez Kościół Katolicki za pierwszego papieża), którego pontyfikat trwał około 37 lat (od ok. 30 r. - do 67 r.). Natomiast na drugim miejscu znalazł się Pius IX , którego pontyfikat wynosi 31 lat, 7 miesięcy i 21 dni (od 16 czerwca 1846 r. - do 7 lutego 1878 r.)

Przygotowała: Barbara Oleksiuk