• Rok szkolny 2016/2017

      • WRZESIEŃ
         

        Ruszamy z nową siłą…

                 W niedzielę 04.09.2016 r. Mszą świętą w intencji wolontariuszy rozpoczęliśmy tegoroczną pracę. Umocnieni przez Chrystusa mamy nadzieję z radością służyć Bogu i bliźniemu. Pozdrawiamy wolontariuszy -  absolwentów naszej szkoły i dziękujemy za wsparcie.

        Agnieszka Olendzka
         

        Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

                     Dnia 9 września 2016 roku uczniowie klas II gimnazjum wraz z wychowawcami reprezentowali naszą szkołę podczas XVI Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który przeszedł ulicami Białegostoku. Szkoła wystawiła poczet sztandarowy, w skład którego wchodzili uczniowie klas III gimnazjum. W Muzeum Pamięci Sybiru obejrzeli ekspozycję poświęconą deportacji Polaków w latach 1936-1956.
        Udział naszej  młodzieży w marszu od Placu Katyńskiego do kościoła św. Ducha w Białymstoku jest dowodem pamięci o tych, którzy deportowani na nieludzką ziemię, cierpieli trudy i poniżenie oraz niejednokrotnie oddali swoje życie. 

         

        Z wizytą w piekarni „Miś"

                    15 września 2016 r. uczniowie klasy III b uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do piekarni „Miś” w Siemiatyczach, gdzie zostali w ciekawy i praktyczny sposób zapoznani z procesem wypieku chleba i bułek. Dzieci zwiedziły piekarnię, poznały urządzenia i narzędzia w niej wykorzystywane, a także mogły przyjrzeć się z bliska pracy piekarza.Przez cały czas pobytu w piekarni dzieciom towarzyszył cudowny zapach pieczywa. Na zakończenie pobytu, każdy uczeń otrzymał słodką bułeczkę.

        Barbara Dziedzia
         

        „Sprzątanie Świata”

                 16 września uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w corocznej akcji „Sprzątanie Świata”. Jej celem jest promowanie ekologii, podkreślanie roli człowieka w segregacji odpadów i inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Maluchy i młodzież pod opieką nauczycieli zaopatrzeni w worki i rękawice sprzątali najbliższe otoczenie szkoły. Akcja przebiegała sprawnie, dzieci sprzątały wyznaczone rejony.
               Podniesienie świadomości ekologicznej młodego pokolenia to długofalowy proces, który zaczyna się już od przedszkola i powinien trwać do końca życia każdego z nas. 
                    Wierzymy, że swoją proekologiczną postawą wpłyniemy na zmianę nawyków i przyzwyczajeń lokalnej społeczności.

        A. Bajena i H. Lubowicka
         

        Wycieczka do Lachówki

                    Dnia 16 września 2016 r. klas I B gimnazjum wybrała się na wycieczkę do Lachówki. W programie zaplanowana była jazda bryczką oraz ognisko. Czas spędziliśmy też na słuchaniu muzyki, zabawie ze zwierzętami, rozmowach i grach integracyjnych. Mogliśmy też bliżej poznać naszą nową wychowawczynię. Po powrocie do szkoły długo wspominaliśmy czas spędzony w magicznym miejscu. Z pewnością to wydarzenie na długo utkwi nam w pamięci.

        Emilka kl. I B
         

        Śladami bohaterów

                 W dniach 12-16 września 2016 r., uczniowie klas III gimnazjum: Aleksandra Demianowicz i Jakub Gołubkiewicz, wzięli udział w wyjeździe do Niemiec, Belgii i Holandii zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Uczniowie podróżowali do miejsc upamiętniających działanie wojsk polskich walczących w II wojnie światowej na obszarze Europy Zachodniej. Uczestnicy wyjazdu pogłębili swoją wiedzę historyczną na temat słynnych dowódców: gen. S. „Grota”-Roweckiego, gen. S. Sosabowskiego, gen. S. Maczka. Uczniowie zwiedzili obóz koncentracyjny w Sachsenhausen, złożyli kwiaty na grobach Polaków w Tielt, Driel , Arnhem. Momentem szczególnie wzruszającym było spotkanie z weteranami wojennymi w Bredzie.

        Wyjazd był dla uczniów cenną lekcją historii i patriotyzmu.

        A. Gregorczuk
         

        Miejskie Obchody Dnia Sybiraka

                „Przyszli w noc śnieżną i mroźną" - montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów klasy II A i III C gimnazjum z okazji Miejskiego Dnia Sybiraka.

         

         

        Z wizytą w piekarni PSS „Społem”

                  20 września 2016 r. byliśmy w piekarni. Pojechaliśmy tam autobusem komunikacji miejskiej. W piekarni PSS „Społem” zobaczyliśmy magazyny mąki i dodatków do pieczywa. Widzieliśmy także jak wkłada się bułki do pieca. Okazało się, że potrzebna jest do tego łopata i bardzo grube rękawice. Obserwowaliśmy również, jak pan włączył wielki mikser i wkładał ciasto do dzieży. Jedna z pracownic zademonstrowała nam także jak wałkuje się ciasto i robi chałki. Poznaliśmy proces wypieku chleba. Wyprawa była bardzo udana.

        Ula O. kl. III b
         

        Poznajemy walory turystyczne naszego regionu

                 22 września 2016 r. klasa III C gimnazjum wybrała się na wycieczkę rowerową na trasie Siemiatycze – Grabarka – Mielnik – Zabuże – Siemiatycze. Uczestnicy zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe swoją podróż  rozpoczęli pod szkołą .Przez Boratyniec Lacki dotarli na Świętą Górę Grabarkę. Tam zwiedzili cerkiew oraz napili się wody ze źródełka. Wypoczęci i napełnieni duchem modlitewnym ruszyli w dalszą drogę. Przez Radziwiłłówkę dotarli do punktu widokowego w Mielniku, gdzie podziwiali przepiękną panoramę. Wzmocnili się batonikami i ruszyli na Górę Zamkową, tam poznali historię związaną z górą i dowiedzieli się, że w Mielniku podpisana została Unia Mielnicka. W doskonałych humorach wspięli się na górę zamkową i podziwiali dolinę Bugu. Następnie rowerzyści udali się na przeprawę promową na Bugu i popłynęli do Zabuża. Zwiedzili tam zespól parkowy i zajrzeli na basen. Po powrocie do Mielnika udali się na skarpę na ognisko. Posilali się kiełbaskami, pili herbatę, grali w piłkę i badmintona. Po posiłku i odpoczynku radosny peleton wyruszył w drogę powrotną. Szczęśliwi uczestnicy wycieczki dotarli do Siemiatycz i już czekają na kolejną wyprawę.
        Uczniowie klasy III C dziękują wychowawczyni, opiekunom wycieczki oraz rodzicom, a w szczególności Pani Ewie Tarasiuk i Państwu Wincenciakom.

         

        Powitanie jesieni

                     Na powitanie jesieni 23 września, uczniowie kl. III a z wychowawcą przygotowali dla klas II-III SP krótką inscenizację wg wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Inscenizacja miała na celu zachęcić uczniów klas młodszych do częstego spożywania warzyw. Największą frajdą spotkania z jesienią była degustacja pieczonych ziemniaków. Dzieci zdobyły świadomość, że polska jesień jest bogata w kolory i pyszne smaki.

        Iwona Łojko-Łukianiuk
         

        Pamiętamy o Bohaterach

                Klasa III C gimnazjum włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Bohater On” w celu upamiętnienia i uhonorowania Bohaterów Powstania Warszawskiego. Uczniowie i wysłali kartki z życzeniami do Powstańców. W ten sposób chcą podkreślić, że pamiętają o tragicznych losach naszego narodu.

         

        Wycieczka klas trzecich SP

                  Dnia 27.09.2016 r. klasy trzecie SP pojechały na wycieczkę do Rudki i Korycin. Najpierw dzieci były w rezerwacie przyrody i w szkółce leśnej w Rudce. Podczas spaceru po lesie pan leśniczy opowiadał o różnych gatunkach roślin i zwierząt. Następnie było ognisko, podczas którego pan leśniczy grał na rogu naśladując odgłosy różnych zwierząt. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie zakładu „Dary Natury” w Korycinach. Tam przewodniczka oprowadziła dzieci po zakładzie i ogrodzie zielarskim, po czym odbyły się warsztaty zielarskie. Uczestnicy wycieczki robili różne herbatki, które można było potem degustować. Ziołowe herbatki były pyszne i rozgrzewające.
        Wyjazd dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń i mnóstwa przyrodniczej wiedzy.

        I.Łojko-Łukianiuk
         

        Wycieczka po Południowym Podlasiu

                     27 września 2016 roku uczniowie klasy IV b, V a i V b wraz z wychowawcami wybrali się na autokarową wycieczkę po Południowym Podlasiu.
                    Na początku zatrzymali się na południe od Drohiczyna po drugiej stronie rzeki Bug, gdzie zwiedzili ciekawy zespół pałacowo-parkowy w Korczewie. Po godzinnej przejażdżce gościli w gotyckim zamku książąt mazowieckich w Liwie, podziwiając jeden z najciekawszych zabytków na pograniczu podlasko-mazowieckim. Wzięli udział w lekcji muzealnej, podczas której dowiedzieli się, czym był etos rycerski i na czym polegał rytuał pasowania na rycerza, ile ważył miecz i zbroja i innych ciekawych historii. W budynku dawnej kancelarii starostwa liwskiego podziwiali muzeum broni białej i palnej, oraz galerię portretów sarmackich, a po wejściu na basztę zamkową poznali legendę o Żółtej Damie i 3 brylantowych pierścieniach. Dodatkową atrakcją było ognisko z kiełbaskami.
        Ostatnim etapem wycieczki był Obóz Zagłady w Treblince - przejmujące świadectwo tragicznej historii najnowszej - gdzie hitlerowcy zamordowali około 750 tys. Żydów z całej Europy, w tym mieszkańców siemiatyckiego getta; miejsce gdzie zginął lekarz, pedagog i autor książek dla dzieci i młodzieży – Janusz Korczak.
                    Wycieczka pozwoliła poznać bliżej historię naszego regionu,  zarówno tę odległą jak i najnowszą XX wieku.

         

        Próbna ewakuacja

                29 września w naszej szkole została przeprowadzona próbna ewakuacja. W ćwiczeniach udział wzięli wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły. Cała akcja przebiegła szybko i sprawnie, wręcz wzorowo. 

         

         

        Anioły przyszły do szkoły!

                29 września przypada święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Aby bardziej uwrażliwić pamięć dzieci o obecności „duchów niebieskich”, które nieustannie nas strzegą przed złem i pomagają nam być dobrymi, uczniowie klas II i III SP w tym dniu przyszli przebrani za Aniołów. W czasie przerw lekcyjnych dzieci wesoło bawiły się na korytarzu, tańcząc i śpiewając piosenki religijne. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali wcześniej przygotowaną wystawę prac plastycznych „A gdyby Anioła można było zobaczyć…”. Najlepsze prace będą wyłonione w głosowaniu przez dzieci, nauczycieli i rodziców. Na drzwiach klasopracowni zostały umieszczone rady dotyczące dobrego zachowania. Działała też „poczta anielska”, która wszystkim pracownikom szkoły dostarczyła specjalne sms-y od Pana Boga wraz ze słodkim upominkiem.

        Barbara Oleksiuk
         

        Wycieczka do sadu

                      29 i 30 września 2016 r. (czwartek i piątek) uczniowie klas II SP uczestniczyli w wycieczce do Gospodarstwa Sadowniczego „Alina Paluch i córka” w Klimczycach. Celem wycieczki było przyjrzenie się, jak wygląda sad jesienią. Dzieci wysłuchały opowieści Pani Aliny o pracy sadownika. Uczniowie dowiedzieli się, jakie prace wykonuje się w sadzie jesienią, w jaki sposób zbiera się jabłka. Wszyscy mogli skosztować dojrzałych i soczystych jabłek.  Następnie dzieci z Panią Justyną Paluch zobaczyły sortownię i przechowalnię owoców. W tłoczni przyjrzały się procesowi wytwarzania soku ze świeżych owoców, miały też okazję jego degustacji. Pobyt w gospodarstwie zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz wspólna zabawa w przyjaznym ogrodzie Pani Aliny i Justyny.
        Serdecznie dziękujemy Paniom: Alinie i Justynie za piękną lekcję przyrody.

        E. Dziołak


        PAŹDZIERNIK
         

        Spotkanie autorskie w Bibliotece Miejskiej

              W sobotę 01 października uczniowie klasy III C gimnazjum wraz z wychowawczynią uczestniczyli  w spotkaniu autorskim z podróżnikami: dziennikarką telewizyjną Joanną Grzymkowską - Podolak i operatorem obrazu Jarosławem Podolakiem. Małżeński duet zaprezentował pierwszy odcinek filmu z cyklu " Zakochani w świecie. Indie" oraz książkę pod tym samym tytułem. Uczestnicy poznali zapis niesamowitych spotkań, emocji a przede wszystkim piękno Indii. 
        Dziękujemy Pani Ewie Nowik  - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach za zaproszenie.
        Dzień wcześniej tj. 30 września w spotkaniu autorskim uczestniczyli uczniowie szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki. Spotkanie odbyło się w bibliotece Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Mogliśmy w nim uczestniczyć dzięki uprzejmości pracujących tam nauczycieli – bibliotekarzy. Serdecznie dziękujemy.

         

        Z wizytą w piekarni „MIŚ”

                   4 października klasa III c SP wybrała się na wycieczkę do piekarni „MIŚ”. Dzięki uprzejmości jej właścicieli dzieci mogły poznać pracę piekarza i cały proces technologiczny produkcji pieczywa. Po piekarni oprowadzała uczniów pani, która cierpliwie i dokładnie opowiadała o wszystkich maszynach, urządzeniach, pracy piekarza i tajnikach wypieku chleba. Wycieczka zakończyła się degustacją słodkich bułeczek.
        Serdecznie dziękujemy dla pana Marka Michalczuka oraz pracownikom piekarni za życzliwe przyjęcie. Życzymy dalszych sukcesów w pracy.

         

        Dzień Papieski w bibliotece szkolnej

                       Dnia 7 października  br. (piątek)  na godzinach wychowawczych  nauczyciele bibliotekarze i katecheci zorganizowali zajęcia z okazji Dnia Papieskiego, który w br. przebiegał pod hasłem: „Bądźcie świadkami miłosierdzia.”

         Celem tych zajęć było:

        • zainteresowanie uczniów postacią Patrona,
        • wzbogacenie wiedzy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II,
        • kształcenie umiejętności samodzielnego wyszukiwania informacji przy wykorzystaniu Internetu i zasobów bibliotecznych,
        • utrwalanie umiejętności współpracy w grupie.

        Przedstawiciele poszczególnych klas (po 3 osoby) zostali zaproszeni do udziału w różnych konkurencjach: gry planszowe, gra komputerowa, puzzle, rozwiązywanie krzyżówek, układanie cytatów z rozsypanki wyrazowej. Każdy uczestnik był losowo przydzielony do w/w zadań. Zajęcia odbywały się na zasadzie integracji uczniów, bez rywalizacji między klasami. Poprzedzone były obejrzeniem prezentacji multimedialnej, dzięki której uczniowie zapoznali się z głównym przesłaniem Dnia Papieskiego.

        B. Oleksiuk
         

        Wycieczka do Warszawy i pielgrzymka do Częstochowy

                 W dniach 12 – 13 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Warszawy i pielgrzymkę do  Częstochowy.
        Pierwszego dnia zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, odwiedziliśmy groby żołnierzy i powstańców na Powązkach,  zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty. Gościliśmy też w Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki.  Po południu dotarliśmy na Jasną Górę, gdzie modliliśmy się przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.  Następnie udaliśmy się na nocleg, po zakwaterowaniu i obiadokolacji mile spędzaliśmy czas popijając herbatkę,  jedząc ciasteczka, słuchając gry na pianinie jednej z koleżanek i prowadząc nocne rozmowy z wychowawczynią klasy III c gimnazjum. Były to niezapomniane chwile i integracja.
        Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Częstochowy na XVI Pielgrzymkę Rodziny Szkół. im. Jana Pawła II. Zwiedziliśmy skarbiec, muzeum państwa polskiego i 600- lecia, wały. Po mszy świętej udaliśmy się do Sanktuarium Gidle. Na trasie w pięknym zajeździe Gorski zjedliśmy pyszny obiad i udaliśmy się w drogę powrotną do Siemiatycz.
        Wyjazd dostarczył nam niezapomnianych wspomnień i wrażeń.  Mogliśmy przebywać w miejscach ważnych dla naszego narodu. Poznaliśmy tragiczne losy naszej stolicy  Ojczyzny. Pochyliliśmy głowy nad mogiłami bohaterów, a modlitwa na Jasnej Górze umocniła nas.

        Dziękujemy organizatorom.

         

        Nasza absolwentka - stypendystką

                 Po raz kolejny przyznane zostały stypendia samorządu Miasta Siemiatycze im. Jana Pawła II uczniom wyróżniającym się wybitnymi osiągnięciami w nauce oraz zaangażowaniem na rzecz miasta i współmieszkańców. W tym roku do Urzędu Miasta Siemiatycze wpłynęło 7 wniosków. Członkowie Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury Rady Miasta Siemiatycze wraz z Burmistrzem Miasta Siemiatycze przyznali na rok szkolny 2016/2017 3 stypendia. Wśród szczęśliwych stypendystów znalazła się absolwentka naszej szkoły Kamila Natalia Wysocka. Stypendium otrzymała za:

        • wybitne osiągnięcia w nauce,
        • zdobycie tytułu laureata w Wojewódzkim Konkursie Języka Polskiego,
        • wielokrotne zajęcie czołowych miejsc w ogólnopolskich i wojewódzkich turniejach piłki ręcznej,
        • godne reprezentowanie Siemiatycz.

        Stypendia otrzymali także: Bartłomiej Maciej Krzesiński - absolwent Gimnazjum nr 1 oraz Julia Michalina Krzesińska - uczennica klasy III Gimnazjum nr 1.

        Serdecznie GRATULUJEMY STYPENDYSTOM

         

        Dzień Edukacji Narodowej

                14 października 2016 r. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Akademię przygotowali uczniowie kl. III b szkoły podstawowej i kl. III B gimnazjum pod kierunkiem p. Barbary Dziedzia i p. Mirosławy Siuda.
        Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych słów popłynęło w kierunku pracowników naszej szkoły. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie i troskę o dobro wychowanków. Złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz wręczyli jesienne laurki, dyplomy, a także „oskarowe jabłuszka".

        B. Dziedzia
         

        Turniej Piłki Nożnej Rodziców
        „Mamuśki i Tatuśki”

                          16 października 2016 r. odbyły się w naszej szkole pierwsze eliminacje do I Turnieju Piłki Nożnej Rodziców „Mamuśki i Tatuśki”. Gościnnie udział wziął zespół M. Wyniki poszczególnych meczy:

        IV a - IV c 2 : 5
        II a - zespół M 13 : 1
        IV c - zespół M 10 : 3
        II a - IV a 8 : 0
        IV c - II a 3 : 6
        IV a - zespół M 2 : 3

        Po pierwszym spotkaniu tabela wyników wygląda następująco:

        I miejsce - II a: 9 punktów, bramki 27 : 4
        II miejsce - IV a: 6 punktów, bramki 18 : 11
        III miejsce - zespół M: 3 punkty, bramki 7 : 2
        IV miejsce - IV a: 0 punktów, bramki 4 : 16.

         

        „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”

                Pod takim hasłem odbyła się XI edycja konkursu organizowanego przez Muzeum w Bielsku Podlaskim oraz Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie. Konkurs inspirowany myślą: Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia, jest skierowany do wszystkich młodych ludzi w każdym zakątku świata, ponieważ ma charakter międzynarodowy. Uczniowie mieli wykonać pracę plastyczną. Na etap szkolny wpłynęło 26 prac, z których 10 zostało wyróżnionych i wysłanych na etap diecezjalny. 17 października w Muzeum w Bielsku Podlaskim odbyło się podsumowanie konkursu. Wśród nagrodzonych na etapie diecezjalnym, w kategorii kl. IV – VI znalazł się uczeń naszej szkoły Szymon Wysocki kl. IV a. Jego praca przeszła do etapu międzynarodowego.
        Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        B. Oleksiuk, A. Olendzka

        W galerii możemy obejrzeć prace z naszej szkoły, zakwalifikowane do etapu diecezjalnego.

         

        Przedstawienie „Cztery żywioły”

                  Dnia 18 października 2016 r. uczniowie klasy III c SP wraz z wychowawczynią zaprosili młodszych kolegów z klasy  II a i II d na przedstawienie pt. „Cztery żywioły”. Spektakl miał na celu uświadomienie uczniom jaką rolę w życiu każdego człowieka odgrywają woda, ziemia, wiatr i ogień. Przedstawienie spotkało sie z bardzo miłym przyjęciem przez młodszych kolegów.

        I. Stefaniuk
         

        Śladami Patrona i nie tylko...

              20 października (czwartek), na dwa dni przed 38 rocznicą inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, klasy VI uczestniczyły w dziękczynnej pielgrzymce za osobę zacnego Patrona. W Ostrożanach, w Sanktuarium Matki Bożej uczestniczyliśmy we Mszy świętej. W Drohiczynie zwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne (z salą pamiątek z wizyty Jana PawłaII), cerkiew św. Mikołaja, katedrę Trójcy Przenajświętszej oraz Wyższe Seminarium Duchowne. Podziwialiśmy wystawę starych motocykli i kajaków, a także zbiory etnograficzne. Obiad zjedliśmy w restauracji Pod Katedrą. Następnie udaliśmy się na Górę Zamkową. Zwieńczeniem wycieczki była wyprawa do krzyża upamiętniającego wizytę Jana Pawła w Drohiczynie. Z wyprawy wróciliśmy zmęczeni ale zadowoleni.

         

        Podsumowanie projektu w IPN

               W dniu 20 października 2016 r. w siedzibie białostockiego IPN odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu „Śladami 1 DP gen. S. Maczka". Uczestnicy, wśród nich uczniowie A. Demianowicz i J. Gołubkiewicz zaprezentowali efekty swoich prac związanych z tematem projektu. Na koniec wszyscy podzielili się refleksjami, które zrodziły się podczas zwiedzania miejsc związanych z walką polskich żołnierzy w Europie Zachodniej.

         

        TEATRZYK KAMISHIBAI

                25 października 2016 r. na zaproszenie naszych nauczycieli – bibliotekarzy gościliśmy  w naszej szkole panią Magdalenę Murawską z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach. Do spotkania doszło w ramach współpracy obu bibliotek. Pani Magdalena przy pomocy przenośnego walizkowego teatrzyku i przesuwających się niczym slajdy kolorowych obrazków w bardzo atrakcyjny i nietypowy sposób zapoznała nas z baśniami: „Rower Walentynki”, „Szukając Marudka”, „Kotka Milusia”. W takim teatrzyku uczniowie klas II szkoły podstawowej jeszcze nie uczestniczyli.
        Teatrzyk Kamishibai to jeden z elementów projektu czytelniczego „W świecie baśni, legend, mitów” w związku z przystąpieniem naszej szkoły do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Priorytet 3.”
        Serdecznie dziękujemy pani Magdalenie Murawskiej i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach pani Ewie Nowik za emocje, wzruszenia i inspiracje małych widzów.

        E. Szymala

         

        Nasi uczniowie na spotkaniu z Prezydentem Polski – Andrzejem Dudą

         

         

         

        Spotkanie z policjantem

                 26 października (środa) w klasach II-III SP odbyło sie spotkanie z policjantem. Pan policjant przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Omówił zagrożenia związane z ich nieprzestrzeganiem. Przeprowadził również zajęcia praktyczne w formie zabawy „Jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego”. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania, rozpoznawały znaki drogowe i zadawały pytania policjantowi.
        Spotkanie z policjantem było świetną okazją zarówno do dobrej zabawy, jak i utrwalenia zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

        E. Dziołak

        Niecodzienna lekcja przyrody

               26 października nauczyciele przyrody zorganizowali uczniom klas V wycieczkę do Nadleśnictwa Sarnaki.
                Podczas przechodzenia ścieżką edukacyjną po parku wokół nadleśnictwa uczniowie mieli okazję zapoznać się z przedstawicielami drzew i krzewów rodzimej flory oraz z drzewami nierodzimymi (np. miłorząb japoński). Zobaczyli narzędzia, jakie były używane w pracach leśnych, m.in. narzędzia do pozyskiwania żywicy. Następnie uczestniczyli w lekcji przyrody w izbie edukacyjnej bogatej w eksponaty blisko 100 przedstawicieli ptaków, ssaków i gadów Polski występujących na terenie nadleśnictwa. Obejrzeli tam gabloty z owadami i płaskorzeźby. Pracownik Nadleśnictwa Sarnaki, Pan Marek Charkiewicz, przybliżył także uczestnikom wycieczki wiedzę na temat wolno żyjących zwierząt oraz w sposób ciekawy opowiedział o problemach, jakie powstają na styku człowiek - dzikie zwierzę. Szczególne zainteresowanie wzbudziła pogadanka o bobrach i wilkach, a przede wszystkim dziki, których gromadkę można było obserwować  w zagrodzie dzikich zwierząt. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali foldery informacyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Sarnaki.
                To była wyjątkowa lekcja przyrody.

         

        „A choć ich życia promień zgasł, to myśli o nich, są przecież w nas”

                W dniu 27 października uczniowie klasy III C gimnazjum udali się na stary cmentarz parafialny, aby uporządkować opuszczone i zaniedbane mogiły.
        Praca była ciężka, wycinanie traw, chwastów, krzewów, grabienie liści, poprawianie mogił. Nikt nie narzekał, wszyscy w skupieniu przygotowywali zaniedbane groby do obchodów dnia Wszystkich Świętych. Starsze panie, które poprawiały mogiły swoich bliskich, zgłaszały się do nas o pomoc. Chętnie jej udzielaliśmy. Jesteśmy dumni, że nasze starania mogły przynieść ulgę i pocieszenie. Nauczyliśmy się pokory i wytrwałości oraz tego,  że pamięć o przeszłych pokoleniach jest bardzo ważna. Nad uprzątniętymi mogiłami odmówiliśmy modlitwę i zapaliliśmy znicze. 

         

        BAL ŚWIĘTYCH

              W dniu 27.10.2016 r. nasza szkoła na jedno popołudnie zamieniła się w niebo, gdzie jest kochający Ojciec i przyjaciele – święci, którzy pokazali, jak pięknie jest żyć wartościami. 
        Spotkanie rozpoczęliśmy od modlitwy różańcowej i Litanii do Wszystkich Świętych w kościele św. Andrzeja Boboli.W szkole powitał nas piękny zapach gofrów. To rodzice pod kierownictwem s. Ignis postanowili zrobić nam słodką niespodziankę. Ale po kolei. Najpierw obejrzeliśmy prezentację o świętych. Pani Basia zadawała pytania, za odgadniecie  na podstawie obrazu postaci wybranego świetego - można było dostać coś słodkiego. Potem nadszedł czas na pachnące gofry i inne łakocie, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Po słodkiej przerwie rozpoczęliśmy harce ze świętymi. Tu dowodzenie przejęła s. Gloriosa i pani Monika, które prowadziły tańce i zabawy. Humory dopisywały i zabawa była znakomita. Pomysłowość prowadzących nie miała granic i dzięki temu nikt się nie nudził. W trakcie balu odbyły się konkursy: z wiedzy o świętym oraz na najpiękniejsze przebranie. Biorąc pod uwagę : wiedzę o świętym, strój oraz  znajomość wybranych postaci świętych komisja w składzie: s. Ignis, p. Barbara Oleksiuk , p. Walentyna Gawryluk, Julia Bogucka przyznała następujące miejsca:

        W kategorii klas II i III:

        1. Szymon Kryński  III c
        2. Michał Woronecki  II c
        2. Krzysztof Jóżwiak II c

        Wyróżnienia:

        Mikołaj Krukowski  II c,  Antonina Mierzwińska II d, Piotr Słowikowski II a,

        W kategorii klas IV- VI:

        1. Maria Zarzecka IV a
        2. Karolina Czarkowska V b
        3. Weronika Porzezińska  IV a

        Wyróżnienia:

        Hubert Panasiuk IV b, Szymon Bobienko IV a,  Angelika Szybańska V b

                 Ze spotkania każdy wyszedł obdarowany smsem od świętego wraz ze słodkim upominkiem.

         

        Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

                    W październiku biblioteki szkolne obchodzą swoje święto - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

         Jeśli jeszcze nie było Was w tym miesiącu w bibliotece szkolnej - zapraszamy. Nauczyciele -bibliotekarze przygotowali czytelnikom szereg propozycji m.in.:

        • Wystawka książek, których tytuły zaczynają się na literę „B” jak BIBLIOTEKA
        • „Atrakcyjna przerwa z książką” -  wspólna lektura książek
        • „Spotkania z książką i filmem”- projekcje filmów - ekranizacji książkowych
        • Wystawa książek podarowanych bibliotece szkolnej w ramach akcji „Podaruj bibliotece szkolnej…”

        Dziękujemy naszym darczyńcom. Przypominamy, że tę znaną z ubiegłych lat akcję (zbiórka książek, bajek, filmów edukacyjnych) cały czas kontynuujemy.

        Bliższe szczegóły i możliwe niespodzianki w bibliotece szkolnej. Czekamy!


        LISTOPAD
         

        Witaminki

             Uczniowie klas II - III SP wzięli udział w konkursie plastycznym na temat „Owoce i warzywa". Dzieci musiały wykazać się znajomością podstawowych gatunków owoców i warzyw, występujących w naszych sadach i ogrodach. Posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura stworzyły barwną kompozycję na płaszczyźnie.
        Konkurs wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów. Powstało wiele ciekawych prac. Te najpiękniejsze zostały zaprezentowane na wystawie pt. „Witaminki, witaminki...". Tytuł wystawy nie jest przypadkowy. Owoce i warzywa są cennym źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika niezbędnych w codziennej diecie każdego dziecka.

        B. Dziedzia

         

        Kampania ruszyła

         Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży ruszyła. W piątek roznieśliśmy plakaty, zaproszenia na konferencję i pomarańczowe wstążeczki - znak kampanii do wszystkich szkół i przedszkoli na terenie Siemiatycz. Spotkaliśmy się z życzliwym przyjęciem. Szkoły chętnie przyłączyły się do naszych działań, a w przedszkolach umówiliśmy się na zajęcia na temat przemocy. W poniedziałek rozdaliśmy pomarańczowe wstążeczki wszystkim uczniom i pracownikom naszej szkoły, aby nosząc je wyrażali sprzeciw przeciwko przemocy i agresji wobec dzieci i młodzieży. Wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum przystąpiły do wykonania plakatów i haseł, które zostaną wywieszone na drzwiach pracowni. W szkole została wykonana gazetka i wywieszone plakaty kampanii. Rodzice uczniów oraz goście odwiedzający szkołę zapoznają się z gazetką i plakatami. Cieszymy się, że możemy dotrzeć do tak dużej grupy i uświadomić mieszkańców ile zła rodzi przemoc i agresja wobec dzieci.

        Plakaty wykonane przez uczniów z klas II-VI SP i I-III gimnazjum w ramach kampanii „19 dni..."

         

         

         

        Spotkanie z myśliwym

               3 listopada, z okazji Dnia Myśliwego, dzieci z kl. II- III SP spotkały się z myśliwym p. Romanem Sorokoszem z Koła Łowieckiego „KUNA” w Siemiatyczach. Podczas spotkania dzieci mogły obejrzeć strój do codziennych polowań, strój galowy myśliwego, a także poznać podstawowy ekwipunek potrzebny podczas polowań. Dzięki opowiadaniom dowiedziały się, że głównym zadaniem myśliwych jest dbanie o zwierzęta, zwłaszcza w okresie zimowym, co jest przysmakiem dzików lub saren i jak należy zachować się w lesie, gdy znajdą małe lub chore zwierzątko.
        Wizyta myśliwego skończyła się wspólnym zdjęciem. Spotkanie wzbudziło zainteresowanie wśród dzieci.

        I. Stefaniuk

        Teatrzyk w szkole

                 4 listopada 2016 r. naszą szkołę odwiedzili artyści ze Studia Artystycznego „Akada” z Suwałk. W ich wykonaniu uczniowie klas II-III SP obejrzeli spektakl pt.: „Planeta Samozdrowie i misja generała Osiłka”.
        Za pomocą przygód Karolka aktorzy starali się uświadomić dzieciom potrzebę różnorodnego spędzania czasu wolnego, w którym nie może zabraknąć sportu. W zabawny sposób opowiedzieli, jak na rozwój fizyczny i samopoczucie wpływa bezczynne przesiadywanie przed telewizorem lub komputerem. Spektakl poruszył także  kwestię umiejętnego planowania czasu wolnego. Do inscenizacji artyści zaprosili także dzieci.
        Burza oklasków, śmiech dzieci oraz głośny aplauz w trakcie trwania przedstawienia pozwalają stwierdzić, iż przypadło ono do gustu młodym widzom.

        EwaG.
         

        Szkolenie

                          W ramach kampanii „19 dni przeciwko przemocy i agresji wobec dzieci i młodzieży", w poniedziałek 07.11.2016 r., w naszej szkole odbyło się szkolenie kadry pedagogicznej siemiatyckich szkół. Temat przewodni brzmiał „Algorytm postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży".

         

        Inscenizacja Koła Misyjnego

        „​Umiejmy dzielić się chlebem z tymi, którzy go nie mają, lub mają go mniej od nas" 
        Jan Paweł II,
        Wrocław, 1979

              Uczniowie kl. IV a w ramach Koła Misyjnego przygotowali inscenizację pt. „Wiele jest serc, które czekają na Ewangelię.” Została ona przedstawiona 8 listopada br. dzieciom z klas II – V na lekcjach religii. Celem przedstawienia było ukazanie trudnej sytuacji biednych dzieci na różnych kontynentach świata, którymi opiekują się Misjonarze oraz zachęcenie do modlitwy w ich intencjach i pomocy materialnej. Występ dzieci był wzbogacony prezentacją multimedialną, dzięki której można było zobaczyć zdjęcia obrazujące wypowiadane treści.

        B. Oleksiuk
         

        „Śniadanie daje moc”

             Podobnie jak w roku ubiegłym w dn. 8 listopada 2016 r. cała nasza szkolna społeczność wzięła udział w ogólnopolskim programie „Śniadanie daje moc” w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, którego głównym celem jest uświadomienie młodym ludziom, że codzienne śniadanie pomaga dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki.
             Uczniowie klas drugich i trzecich szkoły podstawowej z wielkim zapałem i zaangażowaniem uczestniczyli w podjętej akcji. Najpierw przygotowywali posiłek i nakrywali do stołu, a następnie wspólnie spożywali śniadanie. W przygotowaniach, podobnie jak w latach ubiegłych, wsparli nas rodzice. Dzięki ich pomocy na klasowych stolikach śniadaniowych znalazły się kolorowe kanapki, przeróżne sałatki i szaszłyki owocowo-warzywne, dania mleczne oraz zdrowe przekąski i napoje.
             Wspólne śniadanie zorganizowane w klasach stworzyło możliwość rozmowy z dziećmi na temat znaczenia zdrowego odżywiania się oraz spożywania najważniejszego posiłku dnia, jakim jest śniadanie, a także przypomnieniu zasad zachowania się przy stole.
             Klasę III c odwiedziła pielęgniarka szkolna p. Danuta Mantur. Przeprowadziła ciekawą pogadankę na temat zdrowego stylu życia i roli śniadania w życiu dziecka. Bardzo dziękujemy pani Danucie Mantur za przekazaną wiedzę.
             Tegoroczna akcja dała dzieciom nie tylko wspaniałą zabawę, ale szansę na integrację grupy oraz utrwalenie zdrowych nawyków żywieniowych.

         B. Dziedzia
         

        „Śniadanie daje moc"

                   08 listopada 2016 r. w ramach kampanii „19 dni...", której hasłem przewodnim w tym roku jest walka z głodem i niedożywieniem zorganizowaliśmy w naszej szkole akcję „Śniadanie daje moc". Wszystkie klasy szkoły podstawowej oraz gimnazjum w tym dniu przygotowały wspólne śniadanie. Mówiliśmy o potrzebie zdrowego odżywiania, poruszyliśmy problem głodu na świeci i uczyliśmy się kultury spożywania posiłków, obejrzeliśmy prezentację na temat wartości odżywczych produktów potrzebnych do zdrowego rozwoju.

         

        „Randka w ciemno z książką”

              Przedłużony świąteczny weekend był dobrą okazją, by spędzić trochę czasu wspólnie z książką. Aby zachęcić uczniów do lektury nauczyciele bibliotekarze postanowili zorganizować wypożyczanie książek w formie randki i to randki w ciemno.
        Tej formie spotkania z książką towarzyszyło sporo emocji. Już sam wybór książki był loterią. Wszystkie pozycje zostały obłożone w szary papier, a wyboru należało dokonać bez zaglądania do środka. Wprawdzie każda książka zasługuje na przeczytanie, ale wiadomo istniało pewne ryzyko. Można było trafić wbrew swojej woli np. na książkę typowo dla dziewcząt lub tylko dla chłopaków.
         Na randkę z książką Koło Przyjaciół Biblioteki zorganizowało atrakcyjne wyjazdy, np. wypad do Disneylandu, Nibylandii, Hogwardu, Bullerbyn czy też podróż razem z Juliuszem Verne w 80 dni dookoła świata, 20 000 mil podwodnej żeglugi lub wyprawę do wnętrza ziemi. Niektórzy wylosowali wycieczkę tylko dla siebie, inni wyjazd wraz z rodziną, przyjaciółmi a nawet z całą klasą. Są i tacy, którzy jeśli zechcą mogą przedłużyć ten weekend i np. spędzić razem z Martynką aż cztery pory roku.
        Podsumowując trzeba przyznać, że 9 listopada 2016 r. zarówno uczniowie jak i nauczyciele-bibliotekarze dobrze się bawili. Tego dnia ponad 120 książek wyruszyło na randkę.
        Czy była to randka udana? O tym „randkowicze” obiecali opowiedzieć po powrocie.

         

        Akademia 11 Listopada

                    W dniu 10 listopada w naszej szkole mogliśmy obejrzeć widowisko pt. „Polsko nie jesteś Ty już niewolnicą", przygotowane przez uczniów klasy III C GIM. i III c SP pod opieką p. J. Gołubkiewicz. Była to wspaniała lekcja historii, która wzruszała i pomogła zrozumieć, jak trudną i długą drogę musiała przebyć nasza Ojczyzna, aby odzyskać upragnioną niepodległość. Występ spotkał się z serdecznym przyjęciem. Wielu osobom zakręciła się łza w oku.
        Pamiętajmy, co powiedział nam poeta Cyprian Kamil Norwid  „Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek".

         

        Akademia w przedszkolu

               W dniu 10 listopada uczniowie klasy III C GIM. i III c SP udali się do Przedszkola nr 5 w Siemiatyczach, aby przybliżyć przedszkolakom historię naszego kraju. Przedstawili tam montaż słowno - muzyczny pt. „Polsko nie jesteś Ty już niewolnicą".
        Dzieci  z ogromnym zaangażowaniem oglądały przedstawiane sceny. Włączały się do śpiewu razem z wykonawcami. A na zakończenie oklaskiwały występ na stojąco, głośno wołając Polska, Polska, Polska. Było to wielkim zaskoczeniem i wzruszeniem. Występujący otrzymali słodkie upominki.
        Dziękujemy za wszystko, spotkanie w przedszkolu na długo pozostanie w naszej pamięci. Wiemy, że Polska nie zginie, bo dzieci kochają ją z całego serca.

         

        Kampania w Przedszkolu nr 5

                W dniu 10 listopada uczniowie klasy III C gimnazjum w ramach Kampanii „19 dni przeciwko przemocy i agresji wobec dzieci", odwiedzili Przedszkole nr 5 w Siemiatyczach. Przedszkolaki zostały obdarowane pomarańczowymi balonami i jabłkami, które otrzymaliśmy od MOPS - u w Siemiatyczach. We wszystkich grupach odbyły się  pogadanki na temat bezpiecznego i zdrowego dzieciństwa. 
        Dziękujemy.

         

        „Jesienny pokaz mody”

                         15 listopada dzieci z klas II-III SP uczestniczyły w „Jesiennym pokazie mody”. Stroje do pokazu przygotowali chętni uczniowie, a ich pomysłowość zaskakiwała. Dzieci zaprojektowały fantastyczne ubiory w jesiennej kolorystyce, ozdobione darami jesieni: liśćmi, orzechami, jarzębiną, suchotnikami, wrzosami. Pokazowi towarzyszyła jesienna muzyka.
        Pokaz uświadomił wszystkim oglądającym, że jesień nie musi być smutna.

        E. Dziołak

        Akademia w WTZ

                  16 listopada uczniowie klasy III C gimnazjum i III c szkoły podstawowej udali się do siedziby Warsztatów Terapii Zajęciowej Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezuz w Siemiatyczach z montażem pt. „Polsko nie jesteś Ty już niewolnicą".  Występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem.
        Osoby niepełnosprawne i ich zaangażowanie w odbiór występu, włączanie się do śpiewu, brawa w trakcie trwania przedstawienia, uświadomiły młodym ludziom jak ważne jest to, co mamy i kim, jesteśmy.  Uczniowie nauczyli się wyrozumiałości. Była to wspaniała lekcja życia.
        Na zakończenie podopieczni warsztatów zostali obdarowani jabłkami, a uczniowie otrzymali słodki poczęstunek.

        Dziękujemy za zaproszenie.

         

        Wywiadówki

              W dniach 15 i 16 listopada 2116 r. w naszej szkole odbyły się wywiadówki. Na początku spotkania  w ramach Ogólnoświatowej Kampanii  - „19 dni przeciwko krzywdzeniu i przemocy wobec dzieci i młodzieży”, wszyscy rodzice otrzymali pomarańczowe wstążeczki znak kampanii.  Uczniowie klasy III C gimnazjum rozdawali rodzicom karteczki z hasłami poruszającymi problemy przemocy, głodu i niedożywienia. Akcja cieszyła się  dużym zainteresowaniem.  Podczas spotkania z wychowawcami dyskutowano na temat tych problemów.

                Rodzice mieli też okazję obejrzeć montaż słowno  - muzyczny „Polsko nie jesteś Ty już niewolnicą”, który dostarczył wielu wzruszeń. Po zakończeniu występu młodzież odbierała gratulacje i ciepłe słowa ze strony wielu rodziców.

         

         

         

        Książka, którą polecam”

              „Czytanie to przyjemność” – taki tytuł nosi projekt realizowany w naszym gimnazjum w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Priorytet 3.” Z takim też stwierdzeniem zgadza się spora część naszych uczniów. Do takiego myślenia o czytaniu chcielibyśmy przekonać wszystkich. W dniu 18 listopada na godzinach wychowawczych rozmawialiśmy na temat książek. Każdy uczeń przyniósł swoją ulubioną książkę i próbował w kilku zdaniach zachęcić resztę klasy do jej przeczytania.
        Jaki rodzaj literatury preferują nasi uczniowie? Książki przygodowe, obyczajowe, fantasy? A może książki popularnonaukowe? Przed nami klasowe plebiscyty na najciekawszą książkę. Być może ich wyniki pozwolą znaleźć odpowiedź na to pytanie.

         

        SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

        Konkurs plastyczny "Siemiatycze różnorodne"

                  Uczeń naszej szkoły został laureatem IX edycji Konkursu Plastycznego im. Stefana Feista "Siemiatycze różnorodne". To  Szymon Wysocki z kl. IV a, który zajął III miejsce w kategorii 7-10 lat. Pracę wykonał na zajęciach plastycznych S.O.K. Szymon otrzymał także nagrodę od przedstawiciela siemiatyckiego oddziału NSZZ Solidarność. Nagroda NSZZ Solidarność ma na celu upamiętnienie postaci Stefana Feista, wieloletniego przyjaciela tej organizacji i patrona tego konkursu.
        Warto zobaczyć tę wystawę i porównać możliwości warsztatowe autorów prac plastycznych na tle rówieśników z ogniska plastycznego i siemiatyckich szkół. Można je oglądać w Siemiatyckim Ośrodku Kultury (ul. Zaszkolna 1) do 15 stycznia 2017 r.

        Festiwal piosenki "Jesienne Trele"

                 Uczeń klasy III C gimnazjum Filip Tymiński otrzymał nagrodę Przewodniczącego Rady Powiatu Siemiatyckiego w XX edycji festiwalu piosenki „Jesienne Trele”. Festiwal odbył się 19 listopada, a jego organizatorem jest Zespół Szkół w Siemiatyczach. 

         

        Gala Sportu Motocyklowego 2016 r.

                     Uczeń klasy I B gimnazjum Kamil Sidun - zdobywcą Pucharu Polski Cross Country.

         

        Wszystkim zwycięzcom GRATULUJEMY!!!!

         

        TV GIMBA SIEMIATYCZE

                 22 listopada w naszej szkole nadawaliśmy ze studia TV GIMBA SIEMIATYCZE. Uczniowie mogli obejrzeć kronikę wydarzeń z ostatnich dni, studio sportowe oraz prognozę pogody. Gościem specjalnym była Pani Magdalena Gołaszewska - dziennikarka i prezenterka telewizyjna, związana z białostockim ośrodkiem TVP, prowadząca programy na żywo, wywiady, debaty, programy rozrywkowe, gale i koncerty. Z wykształcenia – prawnik.
        Dziękujemy za wspaniałą lekcję dziennikarstwa.

         

        Andrzejki

              Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał drzwi do nieznanej nam przyszłości. Dziś tradycyjne andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
              Dnia 23 listopada 2016r. uczniowie klas II i III szkoły podstawowej uczestniczyli w zabawie andrzejkowej, która przybrała w tym roku inną formę niż w latach poprzednich. Na początku dzieci, ale też obecni rodzice i nauczyciele mogli obejrzeć współczesną wersję „Kopciuszka” przygotowaną przez uczniów kl. III C gimnazjum pod kierunkiem p. Joanny Gołubkiewicz. Wszystkich widzów zachwyciła gra aktorska gimnazjalistów, piękna scenografia, stroje, rekwizyty i wyjątkowy repertuar muzyczny. Gromkie brawa po scenie finałowej były wyrazem uznania dla młodych artystów. Dalsza część wieczoru andrzejkowego przybrała tradycyjną formę. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość, oczywiście z przymrużeniem oka. Imprezę uświetniły przeboje muzyki współczesnej i tańce przy jej dźwiękach. Na zmęczonych i zgłodniałych uczestników zabawy czekał słodki poczęstunek.
              Tegoroczne andrzejki można uznać za udane. Miłą pamiątką będą zdjęcia wykonane podczas tego wieczoru.

                                                                                                                B. Dziedzia
         

        Goście w świetlicy

               25.11.2016 r. naszą świetlicę odwiedzili: Pan Marcin Usakiewicz - ratownik medyczny pracujący w Pogotowiu Ratunkowym w Siemiatyczach oraz Pani Aldona Ryszczuk i starszy sierżant Tomasz Romaniuk z Powiatowej Komendy Policji.
              Nasi goście z Policji przypomnieli uczniom ważne telefony alarmowe oraz starali się uczulić dzieci na zachowywanie bezpieczeństwa w miejscach, w których najczęściej przebywają.
        Ratownik medyczny udzielał instruktażu oraz zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Pan ratownik opowiadał uczniom na czym polega jego praca. Jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej.  Pokazał jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem  dzieci cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pan Marcin wyjaśnił, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedział uczniom, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność.
        Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem Pana ratownika.

        Tekst i zdjęcia: E. Olszewska
         

        SUD - po pierwszych zajęciach

                 Ruszył projekt „Politechnika Białostocka - Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy"  na rok akademicki 2016/2017.

        • Relacja pisemna i fotograficzna: 

        - z Politechniki Białostockiej: http://pb.edu.pl/blog/2016/11/26/pierwszy-zjazd-podlaskiego-uniwersytetu-dzieciecego/​

        - TV Białystok: https://bialystok.tvp.pl/27986445/inauguracja-dzieciecego-uniwersytetu

        https://bialystok.tvp.pl/27986492/26112016-godz1830  Czas informacji:00:06:06


        GRUDZIEŃ
         

        Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać innym coś z siebie, doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał.”

        Jan Paweł II

                    W ubiegłym tygodniu w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne, celem których była promocja idei wolontariatu. Uczniowie dowiedzieli się skąd powinna wypływać motywacja do pracy na rzecz innych, poznali różne sposoby niesienia pomocy oraz poznali dotychczasową pracę wolontariuszy naszej szkoły.

        A oto niektóre z prezentowanych treści:
        Wolontariat - to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
        Określenie bezpłatna - nie oznacza bezinteresowna, lecz bez wynagrodzenia materialnego. Wolontariusz uzyskuje korzyści niematerialne: satysfakcję, spełnienie, poczucie sensu, uznanie ze strony innych, lepszą pozycję na rynku pracy.
        Określenie wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie oznacza, że wolontariatem nie jest każda praca na rzecz innych. Np. pomoc własnej babci wolontariatem nie jest, natomiast pomoc starszej osobie w pobliskim Domu Pomocy Społecznej - jest.

        Wolontariusz - to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu.

        Co mogą robić wolontariusze?

        • Pomagać  w nauce dzieci i młodzieży
        • Wspierać, odwiedzać osoby starsze, niepełnosprawne
        • Prowadzić działalność na polu ekologii, sportu i kultury
        • Udzielać się w akcjach, imprezach okolicznościowych

        Cechy, które powinny charakteryzować wolontariusza:

        • Optymizm i chęć do działania
        • Motywacja do niesienia pomocy potrzebującym
        • Odwaga i brak barier psychicznych
        • Odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność.

         

        Wolontariat pozwala kształtować postawy aktywności, przedsiębiorczości, radzenia sobie w nowych, zmiennych warunkach.
         

        Spotkanie z górnikiem

              2 grudnia 2016 r. odbyło się spotkanie uczniów klas II i III szkoły podstawowej z emerytowanym pracownikiem KWK „Sobieski” w Jaworznie, panem Romanem Sorokoszem. Nasz gość wiele lat przepracował w zawodzie górnika. Opowiadał o tym, jak wygląda praca w kopalni, kto może zostać górnikiem i jakie szkoły należy ukończyć, aby pracować w tym zawodzie. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska strojowi galowemu i czapce, która poprawnie nazywa się czako. Dowiedziały się, że kolor pióropusza jest różny w zależności od funkcji jaką pełni górnik, np. biały nosi sztygar, inżynier, zielony - dyrektor, czarny – zwykły górnik, czerwony – członek orkiestry górniczej. Dużo radości sprawiło dzieciom ubieranie munduru i czapki z pióropuszem.
        Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali opowieści oraz zadawali pytania. Spotkanie było bardzo pouczające. Dzieci pogłębiły wiedzę o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika i o trudnych warunkach panujących w kopalni.
        Dopełnieniem ciekawego spotkania było wykonanie pamiątkowych zdjęć.

        Serdecznie dziękujemy panu Romanowi Sorokoszowi w imieniu wszystkich uczniów i wychowawczyń. Szczęść Boże.

        B. Dziedzia
         

        DZIEŃ WOLONTARIUSZA

               5 XII to święto wszystkich wolontariuszy. Jest to okazja do tego by pokazać wszystkim jak dużą rolę w społeczeństwie odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. W końcu jest to też czas odpoczynku i świętowania.
             W naszej szkole wolontariusze przygotowali dekorację szkolnego korytarza tak, aby zainteresować uczniów tematyką wolontariatu. Na gazetce pojawiły się cytaty znanych ludzi, prace własne uczniów oraz hasła reklamujące wolontariat.
                    Tego dnia miał miejsce apel z przedstawieniem o wolontariacie, podczas którego wyróżnieni zostali najbardziej aktywni wolontariusze w szkole: Weronika Boguszewska kl. III A, Natalia Ejsmont kl. III A, Patrycja Szyszko kl. III A, Paulina Łuczaj kl. II A, Wiktoria Mulewska kl. II A,  Martyna Bonda kl. II A, Renata Wójcik kl. II A,  Zuzanna Rogucka kl. II A, Kacper Osiński kl. I B,  Julia Tyborowicz kl. I B, Emilia Żurakowska kl. I B.
                    Po południu miało miejsce spotkanie formacyjne. Rozpoczęło się ono od modlitwy. Wolontariusze odmawiając koronkę do Bożego Miłosierdzia polecili Bogu wszystkich wolontariuszy i osoby objęte pomocą.
                    Kolejnym punktem spotkania było omówienie bieżących zadań (wolontariusz świętując nie może zapomnieć o pracy!). W końcu nadszedł czas na świętowanie. Wolontariusze obejrzeli film „Podaj dalej”. Bardzo radosnym punktem spotkania był poczęstunek. Posilając się pizzą i małym słodkim „co nieco” dzieliliśmy się wrażeniami z tego pięknego dnia.

         

        KAŻDY MOŻE POMAGAĆ

               W dniu 5 XII 2016 r. z okazji Dnia Wolontariusza odbyło się przedstawienie pt.”Każdy może pomagać”. Miało ono na celu promocję idei wolontariatu.
        W przedstawieniu dobro walczy ze złem. Anioł pokazany jest jako opiekun wolontariuszy, a diabeł – chuliganów. Postacią pierwszoplanową tego spektaklu jest wolontariuszka Weronika, która angażuje się w akcje charytatywne. Odwiedza starsze osoby, pomaga w nauce, opiekuje się chorymi w szpitalu i organizuje zbiórki charytatywne. Diabeł, który próbuje przeszkadzać w czynieniu dobra musi w końcu odejść zrezygnowany, gdy wolontariuszom udaje się przekonać chuligana do niesienia pomocy potrzebującym. Weronika jest przedstawiona jako wzór do naśladowania. Zainspirowani jej przykładem chuligani zaczynają rozumieć czym jest wolontariat i ile daje satysfakcji.

        Dziękujemy klasie V a za przygotowanie przedstawienia.
         

        Baśnie Dalekiego Wschodu”

                 „Baśnie Dalekiego Wschodu” – to kolejna piękna i ciekawa opowieść Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia, która przybliżyła naszym dzieciom kulturę orientu. Przewodnikiem  po tym ciekawym i interesującym świecie była znana z baśni postać Sindbada. Poznając jego liczne przygody i przyjaciół dzieci zrozumiały, że warto być dobrym, uczciwym i bezinteresownym, bo za takie zachowanie będziemy nagrodzeni. Chciwość, kłamstwo i nieuczciowość zawsze będą ukarane. To było niezwykle barwne przedstawienie. Piękna muzyka, orientalne stroje, dekoracje i efekty specjalne urzekły uczniów. Po raz kolejny dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu i na pewno długo będą wspominać „Baśnie Dalekiego Wschodu”.

        Edyta Dziołak

        Kartki świąteczne

                    Tradycyjne, już od kilku lat na początku grudnia br. został ogłoszony szkolny konkurs plastyczny „Kartka świąteczna z motywem religijnym.” Celem konkursu jest kształtowanie religijnych postaw związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Prace zostały oznaczone numerkami i wyeksponowane na wystawie, na holu szkoły. 18 dorosłych osób głosowało na najładniej wykonane pocztówki, biorąc pod uwagę: wkład pracy, pomysłowość i estetykę.

        16 grudnia 2016 r. konkurs został rozstrzygnięty.

        W kategorii kl. II i III SP:

        I miejsce – Blanka Sobierska, kl. II b.
        II miejsce – Aleksandra Leszczyńska, kl. II d.
        III miejsce – Kacper Wojtkowski, kl. II a.
        Wyróżnienia otrzymali: Bartosz Grzybowski z kl. II d, Magdalena Kłopotowska z kl. III c, Emilia Piotrowska z kl. II b.

        W kategorii kl. IV-VI SP:

        I miejsce – Bartosz Wojtkowski, kl. VI a.
        II miejsce – Maja Kaczmarek, kl. VI b.
        III miejsce – Wiktoria Filińska, kl. V b.
        Wyróżnienia otrzymują: Julia Pućko z kl. VI b, Hubert Panasiuk z kl. IV b.

        W kategorii klas I – III GIM:

        I miejsce –Wiktoria Mulewska, kl. II A.
        I miejsce – Aleksandra Oleksiuk, kl. II B.
        Wyróżnienia otrzymują: Adam Owczarski z kl. I A, Justyna Korzeniewska z I A, Łukasz Korneluk z II B.

        Wszystkie kartki zostały zaniesione przez wolontariuszy do osób przebywających w Domu Opieki Społecznej i w Hospicjum.
         

        SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE

              19 grudnia, Rada Rodziców naszej szkoły, już po raz drugi zorganizowała spotkanie bożonarodzeniowe. Na pięknie przygotowanych stoiskach Rodzice i uczniowie zachęcali do kupna przygotowanych własnoręcznie ozdób świątecznych: bombek, aniołków, świeczników, stroików, choinek, wieńców;  kartek. Można było także kupić oraz skosztować wigilijnych potraw (bigos, kutia) oraz świątecznych domowych wypieków, gdzie królowały pierniczki. Całość dopełniała blisko 10-metrowa choinka oraz świąteczna muzyka.

        Podczas spotkania przeprowadzono konkurs na najładniejsze stoisko bożonarodzeniowe. Jury w składzie: p. Piotr Siniakowicz - Burmistrz Miasta Siemiatycze, Państwo Agnieszka i Marcin Balińscy - właściciele „Folwarku Księżnej Anny” oraz p. Renata Prokopiak - pracownik SOK wyłoniło następujących zwycięzców:

        • w  kat. klas I-III SP - klasa III a,
        • w kategorii klas IV-VI SP - klasa IV A,
        • w kategorii gimnazjum - klasa III C.

        Dodatkowo przyznano nagrodę Burmistrza Miasta Siemiatycze, którą otrzymali uczniowie z klasy I B gimnazjum oraz tort bezowy ufundowany przez Państwa Balińskich, który otrzymała klasa VI b SP. Pieniądze zebrane podczas kiermaszu przeznaczono na renowację korytarza na parterze naszej szkoły.

        Dyrektor Szkoły wraz z nauczycielami składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie kiermaszu za trud włożony w organizację imprezy.

        EwaG.

        Pożegnanie z Narnią

                      Po kilku lekcjach z lekturą „Opowieści z Narnii” C.S.Lewisa podczas lekcji języka polskiego w klasie IVa nadszedł czas na podsumowanie naszych baśniowych zajęć. 
        Wszyscy z zaangażowaniem braliśmy udział w przygotowaniu pierwszego numeru gazetki „Wieści Narnijskie”. W numerze znaleźć można informacje o tej niezwykłej krainie, ogłoszenia i trochę rozrywki. Wywiadu udzieliła nam sama Biała Czarownica. Przygotowaliśmy również przedstawienie finałowej sceny koronacji Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji. Nie zabrakło też doskonale smakującego ptasiego mleczka. Książka C. S. Lewisa przeniosła nas w niezwykłą krainę wyobraźni, pokazała, jak ważne są więzi rodzinne i przekonała, że dobro zawsze triumfuje nad złem.

        Uczniowie klasy IV a
         

        „I Ty możesz zostać św. Mikołajem,
        to jest sprawa dużo prostsza niż się zdaje...”

                    Okres Bożego Narodzenia to taki czas, kiedy z radością otwieramy serca na drugiego człowieka. W naszej szkole już miesiąc przed świętami uczniowie robili kartki świąteczne oraz zbierali zabawki , słodycze i środki czystości, aby potem w czasie kolędowania i spotkania z Mikołajem sprawiać radość potrzebującym.
                    W środę 21 grudnia pierwsze kroki skierowaliśmy do Domu Pomocy Społecznej. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy, podziwialiśmy prace wykonane przez seniorów, a nawet towarzyszyliśmy im w rehabilitacji. Tu Mikołaj rozdawał pocztówki i pierniczki upieczone przez wolontariuszy.
                    Dalej odwiedziliśmy obłożnie chorych w siemiatyckim hospicjum. Spotkaliśmy się z wolontariuszami z LO (również naszymi absolwentami), co zaowocowało wspólnym kolędowaniem. Tu też Mikołaj obdarował pierniczkami i pocztówkami, a jeden z pensjonariuszy zrewanżował się odśpiewaniem pieśni ze swojej młodości.
                    Następnym etapem było kolędowanie w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Mieliśmy do wykonania tak zwane „prace zadane”. Najpierw uczestnicy warsztatów uraczyli nas słodkim poczęstunkiem, a potem wybierali kolędy, które mamy śpiewać. Mikołaj miał przygotowane czekolady i kartki świąteczne.
                    Nie mogliśmy zapomnieć o chorych dzieciach w Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym w Bacikach. Wybraliśmy się tam z Samorządem Uczniowskim. Najważniejszym elementem tego spotkania był św. Mikołaj, który rozdawał zabawki i słodycze. W tle oczywiście brzmiały kolędy. Na ręce pani kierownik zakładu przekazaliśmy zebrane środki czystości i umówiliśmy się na karnawałową dyskotekę.
                    Ostatnim punktem przedświątecznych spotkań była Szkoła Specjalna w Siemiatyczach. Tu uczniowie najpierw opowiedzieli nam o swojej Wigilii i przedstawieniu jasełkowym, wspólnie z nami śpiewali kolędy, a następnie Mikołaj wręczył dzieciom słodycze.
                    W każdym z tych miejsc spotkaliśmy się z życzliwym przyjęciem i chociaż nasza współpraca z tymi ośrodkami trwa już kilka lat, to za każdym razem dostarcza niesamowitych wzruszeń, a każde spotkanie jest wyjątkowe i niepowtarzalne.

         

        Jasełka Bożonrodzeniowe

               22 grudnia 2016 r. w naszej szkole zostały przedstawione Jasełka Bożonarodzeniowe pt. „Bóg na świat przychodzi…”. Celem inscenizacji było wprowadzenie wszystkich w nastrój świąteczny i zachęta do refleksji na temat istoty przeżywania kolejnych Świąt. Wypowiadane teksty przeplatane znanymi kolędami przypominały nam o wielkiej miłości Boga do człowieka, którą Stwórca wyraził poprzez swoje przyjście na ziemię i zamieszkanie wśród ludzi.
        Na koniec p. Dyrektor złożyła wszystkim uczniom i ich rodzinom serdeczne życzenia świąteczne.

        B. Oleksiuk
         

        „Idźcie i głoście!”

                Zgodnie z zamysłem Konferencji Episkopatu Polski hasło roku duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce brzmi: „Idźcie i głoście”. Wzywa ono nas do niesienia światu Dobrej Nowiny – Ewangelii. Jej treścią jest radosna wieść, że „Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami” (J 1, 14). Tematyka związana jest z dawaniem świadectwa wiary oraz wychowaniem do życia wspólnotowego poprzez apostolstwo.
        Uczniowie z naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Kolędnicy Misyjni”. Pod opieką katechetki Barbary Oleksiuk przygotowali polecaną przez PDMD krótką scenkę o tematyce Bożonarodzeniowej i w okresie świątecznym odwiedzali rodziny oraz miejskie instytucje, np. redakcję „Głosu Siemiatycz”, przedszkole, przychodnię lekarską, Bibliotekę Miejską, Urząd Miasta i Urząd Powiatowy. Głosząc radosną nowinę o Narodzeniu Zbawiciela, zachęcali do modlitwy w intencji Misji i składania ofiar na pomoc Misjonarzom pracującym w Tajlandii.
        Podtrzymywanie tradycji kolędowania zostało połączone ze szlachetną postawą ofiarności na rzecz potrzebujących, co przyniosło radość zarówno kolędnikom, jak i ludziom ich przyjmującym.

        Barbara Oleksiuk


        STYCZEŃ
         

        Orszak Trzech Króli

                    6 stycznia 2017r. w Siemiatyczach po raz kolejny odbył się Orszak Trzech Króli. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. A. Boboli, a następnie uczestnicy śpiewając kolędy przeszli ulicami miasta do szopki na Placu św. Jana Pawła II. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. II i III SP przebrani za aniołów i pastuszków, kl. IV – VI ubrani w stroje koloru zielonego i kl. I-III GIM ubrani w stroje koloru czerwonego. Szły też dzieci w z Małego Podlasia.
        Dobrowolny udział w Orszaku był wyrazem manifestacji wiary chrześcijańskiej i podtrzymywania  polskich tradycji.

        Barbara Oleksiuk
         

        „W świątecznym nastroju”

                 Trwa okres świąteczy, aby więc podtrzymać tę niezwykłą bożonarodzeniową atmosferę uczniowie klas IV zaprosili społeczność szkolną na wspólne kolędowanie przy choince. Zebrani śpiewali indywidualnie i zespołowo znane i mniej popularne kolędy oraz pastorałki, przygrywając sobie na gitarach i flecie.
        Pomiędzy kolędami uczniowie recytowali wiersze o tematyce bożonarodzeniowej.

        E. Koc

        „Wstali z kanapy”

                    Papież Franciszek podczas pobytu w Polsce w ubiegłym roku mówił do młodzieży: „Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby «wegetować», aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad”.

                    Odpowiadając na wezwanie Ojca św. grupa dzieci i młodzieży z naszej szkoły w sobotni poranek, 14 stycznia na kilka godzin zrezygnowała z wygody domowego zacisza i pod opieką Barbary i Piotra Oleksiuk udali się do Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach, aby odwiedzić przebywających tam pensjonariuszy. Wspólnie spędzony czas w radosnej atmosferze był wypełniony śpiewaniem kolęd, słuchaniem gry na instrumentach muzycznych i prowadzonych rozmowach. Pamiętano także o zbliżającym się Dniu Babci i Dziadka i z tej okazji zostały złożone wszystkim życzenia i wręczone pocztówki. Uśmiech na twarzy wielu starszych ludzi, wyrazy wdzięczności  i zaproszenie na ponowne spotkanie są wyrazem tego, że nasi uczniowie pozostawili ślad w wielu sercach czujących się samotnie ludzi.

        B. Oleksiuk

        „Problem mostów w Królewcu”

                 W sobotę 14 stycznia 2017 r., w ramach Siemiatyckiego Uniwersytetu Dziecięcego, odbyły się kolejne zajęcia na Politechnice Białostockiej. W trakcie zajęć przedstawiony został problem mostów w Królewcu. Uczniowie doświadczalnie, na przygotowanej makiecie miasta, próbowali szukać rozwiązania problemu postawionego w XVIII wieku przez Leonharda Eulera: "Czy można przejść kolejno przez wszystkie mosty tak, żeby każdy przekroczyć tylko raz?". Potem próbowali opisać problem w języku grafów. Powyższe działania pozwoliły sformułować wnioski, z których jeden brzmiał, iż niemożliwe jest przejście mostów wg postawionych w pytaniu warunków.

        EwaG. fot.: N. Marks
         

        BEZPIECZNE FERIE

               W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów, dn. 16 stycznia odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z udziałem dzielnicowego p. Igora Mironkiewicza. Pan policjant przypomniał naszym uczniom o zagrożeniach czyhających na nich w czasie ferii zimowych, zarówno w domu, jak i w czasie zabaw na świeżym powietrzu. Omówił zasady bezpiecznego uprawiania sportów zimowych, przestrzegał przed ślizganiem się na zamarzniętych rzekach, stawach i zalewie. Funkcjonariusz udzielił wskazówki,  jak bezpiecznie jeździć na sankach, nartach i bawić się śnieżkami. Przypomniał też o konieczności noszenia odblasków. Na koniec przekazał uczniom ulotki „Uwaga! Nie dajmy się oszukać!” zawierające rady i ostrzeżenia dla Babci i Dziadka, które uczniowie wręczyli seniorom z okazji ich święta.

        E. Dziołak

        Dzień Babci i Dziadka w II a

              Spotkanie z babciami i dziadkami w klasie - to niecodzienna sytuacja. 17 stycznia 2017 roku uczniowie klasy II a zaprosili swoich najbliższych na uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Pięknie udekorowali klasę, przygotowali program artystyczny. Wiersze, piosenki i inscenizacja „Proszę państwa, oto Rok” zachwyciły zaproszonych gości. Po występie, nagrodzonym gromkimi brawami, dzieci wręczyły swoim bliskim przygotowane własnoręcznie upominki - świeczniki i zaprosiły na wspaniały poczęstunek,  przygotowany przez rodziców. Wzruszenie i radość towarzyszyły zebranym do końca spotkania. Uczniowie doskonale rozumieli, jak ważne są dobre relacje z dziadkami i jak cenne są ich rady i pomoc. Pozdrawiamy wszystkie Babcie i Dziadków, życząc im zdrowia i wszystkiego najlepszego z okazji ich święta!

        E. Dziołak

        Bal karnawałowy 

             Tradycją naszej szkoły stały się w klasach edukacji wczesnoszkolej coroczne bale karnawałowe z udziałem aktorów z teatru „CoNieco”. Tego roku motywem przewodnim było spotkanie z bałwankiem. „Bałwanek zaprasza” - to nie tylko tańce, ale konkursy, zagadki, a przede wszystkim - wspaniała zabawa. Nasi uczniowie uczyli się nowych układów tanecznych, świetnie się przy tym bawiąc. W przerwie rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Dwie godziny zabawy upłynęły bardzo szybko i już czekamy na kolejny bal.

         E. Dziołak

         

        19 stycznia odbył się bal karnawałowy w klasach IV - VI SP i I - III GIM.

         

         

         

        Hej kolęda, kolęda....

                    W czwartek, 19 stycznia br. w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbył się XIX Przegląd Zespołów Kolędniczych „Hej kolęda, kolęda…”. Wzięli w nim udział  uczniowie z klasy IV a jako Kolędnicy Misyjni. Występ bardzo się podobał publiczności, a także jury, które przyznało Kolędnikom wyróżnienie. Z tej racji nasi uczniowie reprezentowali miasto Siemiatycze na XXIX Wojewódzkim Spotkaniu Zespołów Kolędniczych w Hajnówce, dnia 5 lutego 2017 r.

        Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        Barbara Oleksiuk
         

        Dobry uczynek na początku ferii zimowych

             21 stycznia br. w sobotę uczennice z naszej szkoły kolejny raz wykazały się wspaniałomyślnością i pod opieką B. i P. Oleksiuk odwiedziły chore dzieci przebywające w ZOL-u w Bacikach Średnich. Swój wolny czas od nauki poświęciły tym dzieciom, aby podzielić się radością i pięknem życia. Wspólne śpiewy, zabawy integracyjne i tańce przy muzyce sprawiły u wszystkich zadowolenie, czego wyrazem były uśmiechy na twarzy i dobre samopoczucie. Spotkanie z niepełnosprawnymi zapewne przyniesie wszystkim uczestnikom refleksje na temat wartości życia i zasieje ziarno dobra, które będzie wzrastało . Szczególne wyrazy wdzięczności należą się niektórym rodzicom, którzy pomogli przewieźć samochodami naszych uczniów mimo niesprzyjającej pogody.

        Barbara Oleksiuk


        LUTY

         

         Dzień Chorego 

                    11 lutego jest obchodzony Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go Jan Paweł II w 1992 roku. W piątek 10 II uczniowie Szkolnego Koła Caritas wzięli udział we Mszy świętej w intencji  chorych w Siemiatyckim szpitalu. Odwiedzili też Podopiecznych Warsztatów terapii Zajęciowej.
        W poniedziałek spotkali się z pensjonariuszami Domu Opieki Społecznej.

         

        Występ grupy cyrkowej

                 Gromkie brawa i salwy śmiechu towarzyszyły występom grupy cyrkowej z Lublina, która odwiedziła naszą szkołę 15 lutego 2017 r. Najzabawniejszą postacią był clown, który rozbawiał uczniów swoimi sztuczkami i zachęcał ich do udziału w pokazie. Żonglerka, popisy akrobatyczne, pokaz hula-hop, iluzja zachwycały uczniów, ale nie brakowało tez chwil niepokoju, gdy treserka pojawiła się z ogromnym wężem na ramionach. Jednak ciekawość okazała się silniejsza. Już po chwili uczniowie odważnie dotykali i głaskali wielkiego gada, który okazał się największą atrakcją występu.

        E. Dziołak

        „Walentynki w bibliotece szkolnej”

                      Po udanej „Randce w ciemno z książką” przyszła też pora na biblioteczne Walentynki.
        W dniach 15-16 lutego 2017 r. na wszystkich miłośników książek czekała niespodzianka – serduszka, które kryły w swym wnętrzu sentencję o miłości - cytat, pochodzący ze znanych i mniej znanych lektur. Jedynym warunkiem do spełnienia, aby stać się posiadaczem „Walentynki” było wypożyczenie dowolnej książki.
        Walentynkowe serduszka trafiły do 80 uczestników tej zabawy. Dekorację biblioteki i serduszka wykonali uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki.

        B.Oleksiuk, E. Szymala
         

        MISTRZ MOWY POLSKIEJ

                   28 lutego odbył się szkolny konkurs MISTRZ MOWY POLSKIEJ. Tytuły mistrzów uzyskali: 

        • w szkole podstawowej - Sylwia Kalinowska z kl. IV b i Szymon Wysocki z kl. IV a, 
        • w gimnazjum - Wiktoria Wincenciak z kl. I B i Wiktoria Mulewska z kl. II A.

        Gratulujemy!!!!

         


         

        MARZEC

         

        Ciasteczka na Dzień Otwarty

                Zbliża się 9 marca, a więc w Akademii Pana Kleksa przy ul. Andersa 4 zjawią się dzieci z siemiatyckich przedszkoli. Postanowiliśmy poczęstować ich własnoręcznie wykonanymi ciasteczkami.

         

        Przygotowania do Dnia Otwartego

           Kolejny etap przygotowań do Dnia Otwartego - Pan Kleks w siemiatyckich przedszkolach odpowiadał na trudne pytania dzieci i zapraszał na spotkanie ze Szpakiem Mateuszem oraz poszukiwanie zaginionych guzików. 

         

        Przedszkole nr 1Przedszkole nr 3

         

         

        DZIEŃ OTWARTY

                   9 marca 2017 r. (czwartek) już po raz piąty odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty. Zaplanowano ciekawe występy, wystawy, projekcję multimedialną oraz szereg zajęć dla dzieci, które przyszły tego dnia obejrzeć naszą szkołę.
                   Przygotowania do tego dnia rozpoczęły się już pod koniec lutego, kiedy to nauczyciele pod okiem szefowej kuchni przygotowali małym gościom bardzo smaczne ciasteczka. Na początku marca Pan Kleks ze świtą odwiedził siemiatyckie przedszkola i osobiście wręczył przedszkolakom zaproszenia. Goście dopisali.
               Spotkanie rozpoczął pan dyrektor Mariusz Niewiarowski, który serdecznie przywitał zaproszonych gości oraz zaprezentował ofertę edukacyjną szkoły, a także możliwości bazy lokalowej. Następnie, Pan Kleks ze Szpakiem Mateuszem zabrali dzieci w krótką podróż po swojej magicznej szkole. Dzieci były świadkami m. in. wlewania wiedzy do głów, lekcji kleksografii, nauki w niezwykłej kuchni Pana Ambrożego. Na  policzkach przedszkolaków zagościły kolorowe piegi, znak przynależności do Akademii Pana Kleksa. Szpak Mateusz zachęcił przyszłych uczniów do poszukiwań guzika pasującego do jego czapki.
                W dalszej części spotkania  uczniowie Pana Kleksa wraz z nauczycielami-przewodnikami wyruszyli na zwiedzanie i poznawanie tajemnic naszej akademii. Przyszli mali uczniowie obejrzeli halę sportową, świetlicę, bibliotekę, pracownię komputerową oraz sale lekcyjne. Dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach z użyciem nakładki multimedialnej, komputerów, uczyły się języka angielskiego, poznawały instrumenty muzyczne, pokonywały tor przeszkód. Razem z historią przeniosły się w odległe czasy. W pracowni fizycznej wykonywały proste doświadczenia z magnetyzmu, optyki i elektryczności. Z wypiekami na twarzy poszukiwały guzików rozmieszczonych w różnych miejscach szkoły i sprawdzały czy pasują one do czapki Szpaka Mateusza. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały upominki.
                 Na przybyłych gości czekała też kawiarenka, w której można było zjeść coś słodkiego, napić się kawy, herbaty lub smacznego kompotu.
                 Spotkaniu towarzyszyła serdeczna atmosfera, a czas upłynął bardzo szybko. Pobyt gości dostarczył wszystkim wielu pozytywnych emocji. Uśmiechy na twarzach dzieci i rodziców dowodziły, że pierwsze spotkanie ze szkołą było miłe i na długo zostanie w pamięci. 

        EwaG.

        Piszą o nas także: ​http://podlasie24.pl/siemiatycze/region/po-rocznej-przerwie-szkola-podstawowa-nr-3-w-siemiatyczach-przygotowuje-sie-do-przyjecia-pierwszych-klas-2003c.html

         

        Przedszkolaki z wizytą w bibliotece szkolnej

              W dniach: 10 i 16 marca 2017 r. bibliotekę szkolną odwiedziły: „Zajączki” i „Żabki” -  grupy pięciolatków z Przedszkola nr 5 w Siemiatyczach. Maluchy z wielkim zainteresowaniem obejrzały wystawkę nowości bibliotecznych. A jest w czym wybierać. Zbiory biblioteki szkolnej powiększyły się ostatnio o ok. 1300 nowych pozycji, zakupionych w ramach programów: „Książki Naszych Marzeń” i „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
        Największym hitem okazały się książeczki zapachowe, przestrzenne, o ciekawych kształtach oraz książka z magicznym skanerem  „ożywiającym obrazki”. Każde dziecko mogło  przyłożyć skaner do ilustracji w ramce, nacisnąć przycisk i już po chwili cieszyć oko trójwymiarowymi animacjami, ukazującymi  np.  jak działa sygnalizacja świetlna, młot pneumatyczny  czy gaśnica.
        Wizyta przedszkolaków  musiała obowiązkowo  zakończyć się bajkowym seansem w naszym szkolnym kinie, czyli w czytelni.
                  Spotkanie przyniosło wiele pozytywnych emocji  obu stronom – zarówno gościom jak i gospodarzom. Stwierdziliśmy więc wspólnie, iż warto byłoby je powtórzyć.

         

        POWITANIE WIOSNY w kl. II-III SP

              Żegnając zimę najczęściej dzieci topią wcześniej przygotowaną kukłę Marzanny i proszą ją, żeby odpłynęła do morza. W naszej szkole w tym roku powitanie wiosny przybrało inną formę. 21 marca 2017 r. uczniowie klas II i III szkoły podstawowej w radosnych nastrojach spotkali się w wiosennej scenerii na korytarzu szkolnym. Na początku uczniowie z klasy II d przedstawili krótki program artystyczny. Następnie odbył się turniej wiosenny. Dzieci rywalizowały w kilku konkurencjach: rozwiązywały zagadki i rebusy, układały puzzle oraz hasła o ochronie przyrody. Wiele emocji wzbudziły zadania sprawnościowe takie, jak dmuchanie piórka, zajęcze skoki, rzuty woreczkiem do celu, łowienie lilii. W czasie rozgrywek klasowych panowała wspaniała atmosfera i wszyscy świetnie się bawili. Kulminacyjnym momentem tejże imprezy było odczytanie listu od Wiosny, w którym była informacja o ukrytym  „gaiku”. Aby do niego dotrzeć, należało odnaleźć ukryte w różnych miejscach szkoły wskazówki, które miały doprowadzić dzieci do celu. Poszukiwania zakończyły się sukcesem. „Gaik” został odnaleziony i w uroczystym pochodzie przyniesiony.
           Tegoroczne powitanie wiosny było niezwykle barwne, wesołe i emocjonujące. Powierzone dzieciom zadania zmobilizowały je do pracy zespołowej, do odtwarzania i wykorzystania posiadanych wiadomości oraz do rozwijania sprawności fizycznej.

        B. Dziedzia

        POSŁANI, ABY POMAGAĆ

                 Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w diecezjalnym konkursie „Posłani, aby pomagać”. Celem konkursu było poznanie „Wybranych Kościoła”, którzy w swym życiu okazywali innym pomoc, uwrażliwienie na potrzeby innych ludzi oraz ukazanie możliwości naśladowania postaw chrześcijańskich we współczesnym świecie.
                    Konkurs adresowany był do uczniów szkoły podstawowej i  przebiegał w 3 kategoriach: praca literacka – kartka z pamiętnika, praca plastyczna oraz projekt edukacyjny.

        Do etapu diecezjalnego zakwalifikowały się prace następujących uczniów:

        Prace literackie kl. IV – VI: Marcin Dołoto V a, Piotr Klepacki VI a, Angelika Szybańska V b, Wiktoria Filińska V b.

        Prace plastyczne kl. II-III SP: Julia Czeberkus II a, Błażej Olendzki III c, Piotr Słowikowski II a.

        Prace plastyczne kl. IV – VI SP: Maja Kaczmarek VI a, Oliwia Gajko V a, Bartosz Wojtkowski VI a, Anna Tarasiuk V b, Wiktoria Filińska V b, Szymon Bobiński IV a.

        ​​Projekt edukacyjny: Oliwia Gajko, Julia Radziszewska, Weronika Wasilewska  V a.

        Prace, które zakwalifikowały się na etap diecezjalny można obejrzeć w galerii, inne prace oraz gazetka o „Ludziach Kościoła” związanych z naszą diecezją znajdują się na wystawie na holu szkoły.

        Agnieszka Olendzka

        Wycieczka klas IV

                Dnia 24 marca 2017 r. uczniowie klas IV udali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem pobytu w stolicy była wizyta w pijalni czekolady „Wedel”. Każdy uczeń mógł skosztować pysznej, gorącej czekolady oraz skomponować własną. Była to też znakomita okazja, by poznać historię czekolady.
         Uczniowie wzięli również udział w nowoczesnym projekcie edukacyjnym, umożliwiajacym poznanie zasad savoir-vivre podczas warsztatów połączonych ze spożywaniem posiłku.
               Wszystkim podobał się pobyt na największym polskim stadionie PGE Narodowy. Wycieczkowicze obejrzeli szatnie piłkarzy, sale konferencyjne oraz trybuny.
                  Pobyt w Warszawie był bardzo udany.

        E. Koc

        KONKURS „POMOCNA DŁOŃ”

              W ramach działań Szkolnego Klubu Wolontariatu w naszej szkole miał miejsce konkurs „Pomocna dłoń”. Wyniki przedstawiają się następująco:

        Klasy II-III SP

        I miejsce        Rogala Ola III b
        II miejsce       Denisewicz Ola III c
        II miejsce       Kendyś Oliwia III b
        III miejsce      Panasiuk Iza III c
        III miejsce      Michalczuk Mateusz III b

        Wyróżnienia:

        Gruszkowska Julia, Tołwińska Gabrysia III c
        Korzeniewska Maria, Rudnicka  Julia III a
        Koc Karol III b
        Swajda Julia, Kłopotowska Magda III c
        Mantur Marysia, Jaszczołt Maja III c
        Berent Julia, Mirosz Zosia III a
        Owczarska Ula, Szyszko Julia, Szymon  Krukowski IIIa

        Klasy IV- VI SP

        I miejsce        Orzepowska Aleksandra VI a
        II miejsce       Porzezińska Weronika, Andrzejczuk Oliwia, Zarzecka Marysia IV a
        III miejsce      Rozumski Stanisław, Bobiński Szymon IV a

        Gimnazjum

        I miejsce        Doroszkiewicz Anita III C
        II miejsce       Szyszko Patrycja, Ejsmont Natalia III A
        III miejsce      Puzan Aleksandra I A

        wyróżnienie : Marcin Siekierko I B

         

        „Syn smoka” - spektakl Internetowego Teatru TVP

                     29 marca 2017 r. klasa II a SP miała okazję obejrzeć przepiękną baśń japońską pt. „Syn smoka”. Sztukę opartą na tej baśni wystawiono w Teatrze Ludowym w Krakowie. Aby uczestniczyć w tym wydarzeniu nasi uczniowie nie musieli jechać aż do Krakowa. Przedstawienie transmitowane na żywo obejrzeli w czytelni biblioteki szkolnej w ramach Internetowego Teatru TVP dla Szkół. Uczniowie mogli przenieść się w całkiem inny nieznany świat - świat japońskich duchów i wyobrażeń. Mogli podziwiać scenografię, kostiumy głównych bohaterów, muzykę, towarzyszącą ich historii.
        Okazało się, że choć różnimy się z Japonią kulturowo to takie wartości jak: przyjaźń, odwaga wszędzie są tak samo ważne i cenne.

         

        Spotkanie ze strażakiem

              Pod koniec marca w świetlicy szkolnej gościliśmy strażaka – mł. asp. Tomasza Borysiuka. W spotkaniu uczestniczyły dzieci kl. II –III szkoły podstawowej uczęszczające na zajęcia świetlicowe. W trakcie spotkania pan Tomasz przybliżył dzieciom tajniki swojej pracy zawodowej, przekazał informacje dotyczące bezpiecznego zachowania się w czasie pożaru, burzy czy wypadku. Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, utrwaliły numery alarmowe 998 i 112. Strażak zaprezentował również poszczególne elementy stroju i ekwipunku strażaka. Dzieci mogły przymierzyć hełm strażacki, oddychać przez maskę tlenową czy też włożyć kombinezon. Zafascynowane i zaciekawione dzieci wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły wiedzę dotyczącą odpowiedzialnej i pożytecznej pracy strażaka. Niektórzy już snuli marzenia, jak dzielnymi strażakami będą w przyszłości.

        Tekst i zdjęcia: E. Olszewska

         

        JAN PAWEŁ II W HARMONII Z PRZYRODĄ

               W miesiącu marcu nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastyczno-literackim adresowanym do uczniów szkół  z terenu województwa podlaskiego, których Patronem jest Św. Jan Paweł II. Celem konkursu było:

        •  integracja uczniów i nauczycieli wokół przesłania płynącego z nauczania Św. Jana Pawła II;
        • ukazanie różnorodności i piękna polskich lasów jako dziedzictwa przyrodniczego;
        • promowanie lasu jako inspiracji twórczej dla literatury i malarstwa.

         

        Do kolejnego etapu zakwalifikowały się prace następujących uczniów:

        Prace literackie:

        • Piotr Klepacki VI a
        • Aleksandra Oleksiuk II B Gim
        • Zuzanna Czapiuk II B Gim
        • Jakub Gołubkiewicz III B Gim

         

        Prace plastyczne:

        • Wojtkowski Kacper II a SP
        • Wysocki Szymon IV a
        • Hubert Panasiuk IV b
        • Maria Zarzecka IV a
        • Julia Tyborowicz I B Gim
        • Wiktoria Mulewska II A Gim
        • Maja Kłopotowska I A Gim

        Agnieszka Olendzka


        KWIECIEŃ
         

        POMAGANIE JEST FAJNE

                Wyniki szkolnego konkursu organizowanego w ramach promocji wolontariatu przez Szkolne Koło Caritas

         

        KL. II-III SP

        1. Mateusz Kuźmik kl. III b
        2. Maciej Dawidziuk kl. III b
        3. Iza Panasiuk kl. III c

         

        Wyróżnienia: Klaudia Golańska kl. III b, Jakub Dawidziuk kl. III b oraz Ula Owczarska, Jula Szyszko, Julia Berent, Marysia Korzeniewska, Julia Rudnicka, Klaudia Klencner kl. III a
         

        KL. IV-VI

        1. Bartosz Wojtkowski kl. VI a
        2. Klaudia i Karolina Borkułak kl. IV a
        3. Oliwia Kobus kl. IV a
        4. Julia Boguszewska kl. VI a
        5. Karol Matysiak kl. IV b

         

        Wyróżnienia: Piotr Klepacki kl. VI a, Ola Orzepowska kl. VI a, Damian Jaszczuk kl. VI a.

         

        KL. I-III GIM

        1. Wiktoria Mulewska kl. II A
        2. Wiktoria Wincenciak kl. I B
        3. Emilia Żurakowska kl. I B
        4. Klaudia Nina Bornus kl. II A
        5. Sebastian Pyszko kl. II A
        6. Marcin Siekierko kl. I B
        7. Dominika Sołowińska kl. I B

         

        Wyróżnienia: Anna Solaniuk kl. III C, Iza Tarasiuk kl. III C.

         

        Zwiedzamy Warszawę

              4 kwietnia 2017 roku uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej wraz z opiekunami udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od wizyty na Starówce. Podziwialiśmy piękno Zamku Królewskiego, który został odbudowany po wojnie. W towarzystwie przewodników zwiedziliśmy część muzealną zamku oraz poznaliśmy niesamowitą historię tego miejsca.
        Kolejnym punktem wycieczki był spacer uliczkami Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia. Po drodze mijaliśmy urokliwe kamieniczki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Barbakan, pomnik Małego Powstańca i Kolumnę Zygmunta, aż dotarliśmy do Pałacu Prezydenckiego. Stamtąd udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, by chwilę odpocząć w Ogrodzie Saskim oraz zobaczyć uroczystą zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
             Następnie pojechaliśmy się na obiad. Po smacznym posiłku udaliśmy do Ogrodu Botanicznego na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Stąd podziwialiśmy piękną panoramę Warszawy z widokiem na Most Świętokrzyski, Wisłę, Pałac Kultury i Nauki, Stare Miasto i Stadion Narodowy.
             Potem poszliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Jest to wyjątkowe ośrodek, którego głównym celem jest rozbudzanie ciekawości, zachęcanie do poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.
             Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia wracaliśmy pełni wrażeń i bogatsi w nową wiedzę.

        B. Dziedzia

         

        Rekolekcje w szkole

                   W dniach 6 i 7 kwietnia w szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne.
                   Klasy II i III obejrzały przedstawienie o nawróceniu, w wykonaniu kl. IV c. Historia mówiła o tym, że przy stworzeniu dostajemy od Boga to, co najpiękniejsze. Niestety diabeł nam to psuje i musimy się zwrócić do Jezusa o ratunek. Od Niego dostajemy nowe życie. O może nasze słabości zamienić w cnoty.
                  W klasach IV–VI uczniowie obejrzeli inscenizację „Zaniósł na krzyż nasze grzechy”, w wykonaniu kl. V a. Uczniowie wcielili się w role: nałogowego palacza, niesfornego ucznia, złodzieja, imprezowiczki, agresywnego chłopaka, siostry skłóconej z bratem i pokazali kilka scenek odzwierciedlających różne sytuacje z życia człowieka. Nałogi, oszustwo, kłamstwo, kradzież, kłótnie, złość, przekleństwa, egoizm, brak miłości to przeszkody, które przesłaniają często piękno świata, zamazują obraz prawdziwego człowieczeństwa, stają na drodze do szczęścia. Aktorzy pokazali, że pokonanie tych przeszkód jest możliwe, wystarczy tylko współpracować z Jezusem.
                 Zajęcia z klasami I – II gimnazjum poprowadził animator Bartosz Galas, który dał świadectwo nawrócenia. Pan Bartek przeprowadził spotkanie według następujących punktów: Słuchanie Pana Jezusa, Mówienie do Pana Jezusa, Głoszenie Pana Jezusa, Przemienienie się w Pana Jezusa, Ofiarowanie się Bogu. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. Na koniec uczestnicy spotkania otrzymali cudowne medaliki.
             Z klasami trzecimi gimnazjum pracował ks. Rafał Pokrywiński, który przeprowadził zajęcia przygotowujące do sakramentu bierzmowania.
                  Było też wspólne oglądanie filmów o tematyce religijnej.
                 Zajęcia w szkole prowadzone były w godz. 9.30 - 11.00. O godz. 11.15 odprawiana była Msza święta dla dzieci i młodzieży w kościele parafialnym.

         

        SPOTKANIE Z PAŃSTWEM ZAREMBAMI

                 07.04.2017 r. mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej szkoły córkę Pani doktor Michalskiej, panią Hanną Zarembę i jej męża Mirosława Zarembę. To wydarzenie z pewnością przejdzie do historii naszej szkoły. Mogliśmy poznać naszą bohaterkę z innej strony, prosto od jej najbliższych. Bardzo cenimy sobie tę lekcję historii, poznaliśmy szczegóły wielkiego głodu na Ukrainie, wywózki do Kazachstanu, a także drogę Pani Franceski w kierunku marzeń związanych z medycyną oraz drogę jaką musiała pokonać, aby dostać się do ukochanej Ojczyzny. Rozmowa z córką pani Franceski  potwierdziła, że Pani doktor była niezwykle życzliwa i oddana swoim pacjentom.  Często odwiedzała ich w domach, przyjmowała w godzinach nocnych i dzieliła się z nimi, tym co miała. Dowiedzieliśmy się, jakie wartości cenione były w domu Państw Michalskich, jak wychowywano dzieci. Podczas spotkania usłyszeliśmy, że to mąż Pani Michalskiej namówił ją do napisania książki „Cała radość życia. ………Przez wiele lat motywował Panią Franceskę i nie odpuszczał, twierdząc, że historia jej życia musi ujrzeć światło dzienne. Musi przetrwać, aby przyszłe pokolenia pamiętały, jak żyć i co jest w życiu ważne, aby młodzi ludzie nie zapomnieli o bolesnej historii naszego narodu”.
        Ciekawiło nas imię naszej bohaterki, okazało się, że otrzymała je podczas chrztu, którego w Kamieniu Podolskim dokonywał ksiądz z pochodzenia Włoch.
        Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że mogłyśmy zorganizować to piękne spotkanie, usłyszałyśmy wiele miłych, wzruszających słów, z pewnością zapamiętamy to wszystko do końca naszego życia. Na zakończenie Pani Hanna dokonała pamiątkowego wpisu w kronice naszej szkoły i zrobiła z nami zdjęcie.
        Dziękujemy pięknie za poświęcony nam czas. 

        Materiał filmowy ze spotkania:

        https://youtu.be/tbn7GLpk6do

        https://youtu.be/U2tp-cNk4wc

         

        Uroczystość nadania imienia
        Pani doktor Franceski Michalskiej

                W dniu 10.04.2017 r. odbyła się uroczystość nadania imienia Pani doktor Franceski Michalskiej Zakładowi Opiekuńczo Leczniczemu dla Dzieci i Młodzieży w Bacikach Średnich. Gościliśmy wielu znamienitych gości, takich jak Marszałek Województwa Podlaskiego Pan Jerzy Leszczyński, Starosta Powiatu Siemiatyckiego Pan Jan Zalewski, Pani Hanna Zaremba, córka naszej bohaterki wraz z mężem Mirosławem, księża, radni miejscy, powiatowi i Młodzieżowej Rady Miasta, dyrektorzy szkół, placówek oświatowych, Prezes Związku Sybiraków Pan Leszek Różański wraz z delegacją, poczty sztandarowe, uczniowie, mieszkańcy oraz media lokalne.
        Po części artystycznej, w której przybliżone zostały losy naszej bohaterki, głos zabrali goście. Usłyszeliśmy wiele wzruszających słów na temat Pani Franceski Michalskiej. Również w naszą stronę zostały skierowane bardzo ciepłe słowa, które dodały nam otuchy.
        Dziękujemy wszystkim za udział i uświetnienie swoją obecnością tak ważnej dla naszej lokalnej społeczności uroczystości. 
        Naszym obowiązkiem jest pamięć o bohaterach!

        Materiał filmowy:

        https://youtu.be/lg1dDSjvzhw

        https://youtu.be/JwMhY8VLmS0

        https://youtu.be/TwJSA2OsOEo

         

        Konkurs na wielkanocne dekoracje

              Klasy V b i VI b, w ramach dyżuru „Klasa gospodarzem szkoły”, zorganizowały konkurs dla wszystkich chętnych uczniów na dekorację wielkanocną. Prace wykonane dowolną techniką należało złożyć do 07.04.2017 r. Zostały one wyeksponowane na korytarzu szkolnym na I piętrze. Drogą głosowania wśród uczniów i nauczycieli wyłoniono najpopularniejsze ozdoby:

        I miejsce - Krystian Szabracki kl. V b
        II miejsce – Izabela Panasiuk kl. III c SP
        III miejsce – Oliwia Kendyś kl. III b SP
        IV miejsce – Mateusz Szeweluk kl. II d SP
        V miejsce - Maria Radziszewska kl. VI b

        Gratulujemy pomysłów!

         

        SIEMIATYCKA MŁODZIEŻ KATYŃ PAMIĘTA!

                 12 kwietnia w naszej szkole odbył się II Siemiatycki Bieg Pamięci o Katyniu, w którym udział wzięło 258 uczestników biegnących (uczniowie ze szkół w całym powiecie) oraz zaproszeni goście m. in. Burmistrz Miasta Siemiatycze Pan Piotr Siniakowicz, Starosta Powiatu Siemiatyckiego Pan Jan Zalewski, Sekretarz Urzędu Gminy Pani Joanna Miłkowska, dyrektorzy szkół, placówek oświatowych, przedstawiciele mediów lokalnych. 
        Bieg był formą upamiętnienia bestialskich wydarzeń z 1940 r. i osób zamordowanych strzałem w tył głowy. Trasę biegu wyznaczają dwa Dęby Pamięci. 
        "O brutalnej prawdzie tych straszliwych zbrodni musimy pamiętać nie po to, by jątrzyć i dzielić, ale po to, by nic podobnego nie wydarzyło się nigdy więcej. Musimy pamiętać i ocalić od zapomnienia."

        Piszą o nas:

        http://www.siemiatycze.pl/news,733,ii-siemiatycki-bieg-pamieci-ofiar-zbrodni-katynskiej.html

        http://siemiatycze.eu/pl/aktualnosci/item/2443-ii-siemiatycki-bieg-pamieci-o-katyniu.html

        http://podlasie24.pl/siemiatycze/region/mlodziez-oddala-hold-pomordowanym-w-katyniu--207f9.htm

         

        „Mów, Panie, bo sługa Twój słucha”    1 Sm 3, 9

               Słowa z Pierwszej księgi Samuela były głównym mottem „Dni głośnego czytania Pisma świętego”, które zostały zorganizowane w naszej szkole z inicjatywy katechetek od 24 do 28 kwietnia br. Celem wydarzenia było zapoznanie z treścią i przesłaniem Ewangelii, wdrażanie dzieci i młodzieży do uważnego słuchania Słowa Bożego oraz zachęcenie do systematycznej jego lektury.
        Wszyscy uczniowie na lekcjach religii gromadzili się w czytelni szkolnej i po wspólnej modlitwie do Ducha Świętego zostali zapoznani z opiniami na temat: Dlaczego warto czytać Pismo św.? Następnie uczniowie wsłuchiwali się w głośno odczytywane fragmenty Ewangelii wg św. Jana, które urozmaicała prezentacja multimedialna. Słuchanie Słowa Bożego było przeplatane pieśniami religijnymi, które pomagały w refleksji  i rozważaniu.
        Do czytania Ewangelii zostali zaproszeni goście spoza szkoły. Każdy uczestnik spotkania otrzymał „sms od Pana Boga” w postaci wydrukowanego cytatu z Ewangelii wg św. Jana.

        Barbara Oleksiuk
         

        Konkurs na wykonanie ekologicznej makiety

             W kwietniu uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu na wykonanie ekologicznej makiety wybranego fragmentu Miasta Siemiatycze. Organizatorem konkursu było Miasto Siemiatycze w ramach projektu pt. „Dzień Ziemi i wiosenne porządki w Siemiatyczach”. Skierowany on był do siemiatyckiej młodzieży gimnazjalnej. Prace nalezało wykonać dowolną techniką z wykorzystaniem surowców wtórnych i tworzyw ekologicznych, na planszy formatu A2.
        W naszej szkole do konkursu, zgłosiło się 13 uczniów, a prace wykonało 14, z czego jesteśmy bardzo dumni. Wszystkie makiety wykonane były samodzielnie. Zachwyca w nich kreatywność, pomysłowość ujęcia i przedstawienia tematu oraz dobór materiałów użytych do ich wykonania. Na bardzo wysokim poziomie jest estetyka przedstawionych prac. Uwagę zwraca świadomy wybór kolorystyki, rozwiązania techniczne i inżynieryjne oraz umiejętność łączenia ze sobą różnych materiałów.
        Brawo dzieci! Wasze prace to zalążek dla zawodów takich jak: architekt krajobrazu, budowniczy, architekt itp. 

        Gratulujemy wygranym i życzymy dalszych sukcesów!

         

        Tydzień Świadomości Dysleksji

              W listopadzie 2016 r. nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu pod nazwą „Szkoła wspierająca rozwój uczniów z dysleksją”. Aby uzyskać certyfikat, musimy zrealizować wiele zadań, w tym szkolenie nauczycieli, konkursy znajomości zasad ortograficznych, przygotowanie pomocy dydaktycznych i szereg innych działań, które już się odbyły, aktualnie trwają lub wkrótce się wydarzą.

               

         Dnia 26 kwietnia 2017 r. w czytelni szkolnej odbyło się czytanie śmiesznych wierszyków, głównie autorstwa Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Adresatami wydarzenia stali się uczniowie klas II szkoły podstawowej. Spotkanie przygotowali i poprowadzili uczniowie klasy IIa gimnazjum.

         

                  Na trzeciej lekcji reprezentanci klas I-III szkoły podstawowej (czteroosobowe zespoły) wzięli udział w sztafecie ortograficznej, która odbyła się na hali sportowej. Poruszając się po wyznaczonym torze , uczniowie wykonywali krótkie zadania ortograficzne, które nie sprawiły im większego kłopotu, tym bardziej, że uczestnicy mogli liczyć na wsparcie ze strony gimnazjalistów. Zabawę ortograficzną przygotowali i przeprowadzili uczniowie klasy IIa gimnazjum w ramach swojego projektu edukacyjnego. Wniosek z obu spotkań sam się nasuwa: ortografii można uczyć się na wesoło.

         

        Turniej Ekologiczny klas IV-VI

             27 kwietnia 2017 r., z okazji Dnia Ziemi, odbył się w naszej szkole Turniej Ekologiczny klas IV- VI. Celem turnieju było kształtowanie postaw ekologicznych oraz poczucie odpowiedzialności za zasoby naturalne Ziemi. 
        Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w różnych konkurencjach. Oceniane były następujące zadania:

        • okrzyk ekologiczny,
        • scenka ekologiczna,
        • plakat na Dzień Ziemi,
        • odpowiedzi na pytania z zakresu ekologii i ochrony środowiska,
        • prezencja klasy,
        • konkurencje sportowe.
           

        Uczniowie wszystkich klasy wykazali się pomysłowością, wiedzą z zakresu ekologii i ochrony środowiska, a także zdolnościami plastycznymi i sprawnością fizyczną. Według oceny jury najlepsze klasy  to:
        I miejsce - klasa V a
        II miejsce - klasa VI b
        III miejsce - klasa V b

        Na zakończenie każda klasa otrzymała dyplom za uczestnictwo.
        Turniej zorganizowały klasy V b i VI b w ramach działań „Klasa gospodarzem szkoły” pod opieką wychowawczyń p. H. Lubowickiej i p. D. Szeweluk.

         

        Ogólnopolska Olimpiada Myśli Jana Pawła II – sukces naszej uczennicy

                   27 kwietnia br. w Sokółce odbył się wojewódzki etap IX Ogólnopolskiej Olimpiady Myśli Jana Pawła II. Olimpiada przebiega pod tytułem „Totus Tuus – Maryjny Papież”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie gimnazjum: Aleksandra Oleksiuk z kl. II B, Wiktoria Mulewska z kl. II A i Jakub Lachowski z kl. III C. Na etapie szkolnym otrzymali oni najwyższą liczbę punktów.
        Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zapoznać się z treścią książki „Dar i tajemnica” oraz wybranych wypowiedzi Ojca św. na temat Maryi.
        W kategorii szkół gimnazjalnych II miejsce zajęła Aleksandra Oleksiuk i wraz z innymi dwoma finalistami będzie reprezentowała nasze województwo na etapie ogólnopolskim w dniu 12 czerwca br.

        Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!

        Barbara Oleksiuk
         

        „Ptasie radio”

              Uczniowie kl. III a SP przygotowali dzieciom z Przedszkola nr 5 i uczniom kl. II wiosenną niespodziankę. Wystawili inscenizację wiersza J. Tuwima pt. „Ptasie radio”. Dzieci zaprezentowały swoje talenty aktorskie dostarczając odbiorcom wielu radosnych przeżyć. Jest to dowód na to, że uczniowie naszej szkoły aktywnie i różnorodnie realizują cele kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

         

        Nowości biblioteczne z Oficyny Wydawniczej Noir Sur Blanc i Wydawnictwa Literackiego

                Do biblioteki szkolnej  wpłynęły jako dar książki z Oficyny Wydawniczej Noir Sur Blanc i Wydawnictwa Literackiego. Zbiory zostały przekazane przez państwa Annę i  Mirosława Zarembów.

        Podarowane pozycje zostaną wkrótce zaewidencjonowane i można będzie je wypożyczyć. Już teraz zachęcamy wszystkich do obejrzenia wystawki i zapoznania się z nowościami. Oferta jest bogata – zawiera 92 egzemplarze i obejmuje aż 46 tytułów, w tym m.in. dzieła Williama Szekspira, Sławomira Mrożka, Teodora Parnickiego a także Umberto Eco, Olgi Tokarczuk, Doroty Masłowskiej, Doroty Terakowskiej czy Katarzyny Grocholi. Zainteresuje z pewnością gimnazjalistów, nauczycieli i rodziców. Wśród otrzymanych książek znajduje się również - „Cała radość życia”- wspomnienia pani Franceski Michalskiej - lekarki, Siemiatyczanki, która jako dziewczynka w 1936 r. wraz z całą rodziną została wywieziona do Kazachstanu.

        Naszym darczyńcom – Państwu Annie i  Mirosławowi Zarembom – w imieniu całej społeczności szkolnej serdecznie dziękujemy.

         

        DLACZEGO DBAMY O SWOJE ŚRODOWISKO?

                    W sobotę 22 kwietnia  uczniowie klas IV-VI naszej szkoły uczestniczyli w kolejnych zajęciach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego, projekcie prowadzonym przez Politechnikę Białostocką. Tym razem zajęcia odbywały się na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. To nowoczesny obiekt, w którym dzięki termicznemu przekształcaniu odpadów, produkowana jest energia elektryczna i cieplna. Spalarnia została oddana do użytku 1 stycznia 2016 r. Jest jedną z trzech pierwszych działających w Polsce. Instalacja jest elementem kompleksowego systemu gospodarki odpadami, który tworzą przede wszystkim selektywna zbiórka odpadów, spalarnia i nowoczesna sortownia. Mali żacy mieli możliwość zwiedzenia zakładu i poznania zasad jego funkcjonowania włącznie z obejrzeniem hali przyjęć odpadów, sterowni, z której kontrolowane są wszystkie parametry pracy zakładu oraz kotła, w którym spalane są odpady. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego warto dbać o środowisko. Próbowali odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, by odpadów było jak najmniej. Wszyscy otrzymali zaliczenie zajęć potwierdzone wpisem w indeksie PUD.

         

        POSŁANKI

                 Znowu mamy posłów na Sejm Dzieci i Młodzieży oraz kwalifikację do pracy w komisjach sejmowych. Dziewczyny Anita i Julia zajęły ze swoim zadaniem pierwsze miejsce w województwie, pokonały uczniów ze szkół średnich. Brawo !!!!!. Brawo dziewczyny!

        https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fsdim.sejm.gov.pl%2Fsdim_2017.nsf%2Fdetails.xsp%3FdocumentId%3D2FB9F306C912ED03C12580DE006B8F5E&h=ATP5FfhN0EUwQmnfeBrtSPx-8_L8TbCumXmoho1XklA_wwkCfs9kl3hhyMvKMyq6cq0PtQi96NjvSjJMtnBbe26h-C2bm8rpgt-hKrclL-bKkVFwiL6NRh76aaGkZnj8hZgqUlo


        MAJ
         

        Orędzie z nieba

                    Niezbadane są plany Bożej Opatrzności. W ich ramach szczególną rolę powierzył |Bóg swej Matce, naszej Pani, Pośredniczce, Orędowniczce i Pocieszycielce. Bóg posyła Maryję, by objawiała się światu i przekazywała ludziom orędzie z nieba. W 1917 roku Maryja objawiła się w Fatimie, przyniosła światu orędzie, które kościół nazwał wielkim planem pokoju i wskazała światu drogę ocalenia. W tym roku przypada 100 rocznica objawień. Jest to czas, kiedy chcemy zgłębiać orędzie z Fatimy i poświęcić się Jej Niepokalanemu Sercu. Z tego powodu uczniowie kl. III C, V a oraz II a Gim przygotowali przedstawienie o objawieniach w Fatimie.

        W rolach głównych:

        Maryja – Wiktoria Mulewska
        Anioł Pokoju – Paulina Orzepowska
        Łucja – Magdalena Kłopotowska
        Hiacynta – Aleksandra Denisewicz
        Franciszek – Szymon Kryński
        mama Hiacynty – Kornelia Dawidziuk
        dziecko z krzyżem – Dominik Tatarczuk

        Narratorzy:

        Julia Swajda, Izabela Panasiuk

        Oprawa muzyczna:

        śpiew – Julia Radziszewska, Weronika Wasilewska
        trąbka – Maciej Gołębiewski

        Nagłośnienie:

        Jakub Pachwicewicz, Gabriel Aleksiejewicz

        Inscenizację obejrzeli uczniowie klas II i III SP. Wszystkim zaangażowanym w organizację przedstawienia serdecznie dziękujemy.

        Agnieszka Olendzka
         

        TURNIEJ MITOLOGICZNY KLAS PIĄTYCH

                10 maja 2017 r. uczniowie klas piątych naszej szkoły uczestniczyli w Turnieju Mitologicznym. Sala gimnastyczna na kilka godzin zamieniła się w starożytny amfiteatr. Wszystkich uczestników turnieju obowiązywało przebranie za mitycznego boga, boginię lub herosa greckiego. Uczniowie zmierzyli się z różnorodnymi zadaniami. Na początku jury rozstrzygnęło konkurs plastyczny na plakat związany z tematyką mitologiczną. W dalszej części turnieju reprezentacje klasy V a i V b wykazały się znajomością mitów greckich. Przebieg konkursu indywidualnego był bardzo wyrównany i dopiero dogrywka pozwoliła wyłonić zwycięzcę. Największym znawcą mitologii greckiej okazał się Norbert Wierciński, zaś drugie miejsce zajęła Alicja Kotula – uczniowie klasy V a. Zaszczytne trzecie miejsce zajęła Wiktoria Filińska z klasy V b.
             Podczas wspólnej zabawy piątoklasiści rozpoznawali bogów i ich atrybuty, odgadywali związki frazeologiczne przedstawiane za pomocą pantomimy. Przygotowali też na tę okazję krótki wiersz zachęcający do poznawania kultury starożytnej. Bardzo widowiskowe okazały się inscenizacje wybranego mitu oraz pokaz mody greckiej, którą na wybiegu zaprezentowali organizatorzy imprezy – uczniowie klasy II B gimnazjum: Jakub Gierasimiuk, Łukasz Korneluk, Filip Kryński, Marcelina Olszewska, Kacper Pisiecki (prowadzący turniej), Adrian Siekierko i Stanisław Szeweluk. A wszystko odbyło się w ramach realizacji projektu edukacyjnego zaproponowanego przez nauczyciela języka polskiego. Gimnazjaliści przygotowali młodszym kolegom zadania na podstawie jednej z lektur szkolnych – książki Wandy Markowskiej „Mity Greków i Rzymian”.
                Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili. Po zaciętej rywalizacji i pełnych emocji chwilach Turniej Mitologiczny rzutem na taśmę wygrała klasa V b. Wszyscy otrzymali oryginalne puchary, dyplomy oraz słodkie niespodzianki przygotowane przez organizatorów. Turniej pozwolił poszerzyć i utrwalić wiedzę na temat mitologii, pobudził pasje poznawcze uczniów, motywował do twórczych poszukiwań i oryginalnych interpretacji, rozwijał umiejętności pracy w grupie oraz przyczynił się do integrowania zespołów klasowych. 

         

        POSŁANI, ABY POMAGAĆ - WYNIKI KONKURSU

                    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w diecezjalnym konkursie „Posłani, aby pomagać”. Celem konkursu było poznanie „Wybranych Kościoła”, którzy w swym życiu okazywali innym pomoc, uwrażliwienie na potrzeby innych ludzi oraz ukazanie możliwości naśladowania postaw chrześcijańskich we współczesnym świecie.

        Na konkurs na etapie diecezjalnym nadesłano: 128 prac w kategorii I - praca plastyczna, 86 prac w kategorii II - praca plastyczna, 34 prace literackie – kartka z pamiętnika oraz 7 projektów edukacyjnych.           

        Uczniowie naszej szkoły nagrodzeni na etapie diecezjalnym:

        Prace literackie kl. IV – VI:

        • III miejsce - Angelika Szybańska kl. V b
        • wyróżnienie - Piotr Klepacki kl. VI a

         

        Prace plastyczne kl. II-III SP

        • III miejsce - Błażej Olendzki kl. III c
        • wyróżnienie - Piotr Słowikowski kl. II a

         

        Prace plastyczne kl. IV – VI SP:

        • wyróżnienie - Bartosz Wojtkowski kl. VI a
        • II miejsce - Anna Tarasiuk kl. V b

         

        I miejsce - Projekt edukacyjny
                           Oliwia Gajko, Julia Radziszewska, Weronika Wasilewska  kl. V a

         

                    Wręczenie nagród nastąpiło 10 maja w Szkole Podstawowej w Sabniach. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        Agnieszka Olendzka
         

        Zjazd Podlaskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

                  11 maja br. delegacja nauczycieli i uczniów wraz z pocztem sztandarowym naszej szkoły wzięła udział w XIII Zjeździe Podlaskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Surażu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. dziękczynną za dar Ojca św., odprawioną przez Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego. Podczas homilii kapłan zaznaczył, że „to zaszczyt mieć tak wielkiego Patrona, który zostawił ogromną spuściznę pięknych myśli, pomagających nam wszystkim, odkrywać prawdę o świecie”. Jan Paweł II, jako Patron, łączy w sobie dwa wymiary: intelektualny - jako wielość cnót do naśladowania i duchowy – jako orędownik przed Bogiem, wypraszający nam potrzebne łaski do pokonywania różnych trudów życia.
        Po Mszy św. nastąpił uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych z kościoła do szkoły. Następnie miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości, którzy gratulowali wyboru wspaniałego Patrona i zachęcali do realizowania Jego nauki w codziennym życiu. Kolejnym etapem spotkania była część artystyczna, po której ogłoszono wyniki Konkursu plastyczno-literackiego pt. „Św. Jan Paweł II w harmonii z przyrodą” organizowanego przez Podlaską Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II.
        Wśród laureatów znaleźli się nasi uczniowie: Szymon Wysocki kl. IV aII miejsce za pracę plastyczną i Aleksandra Oleksiuk kl. II B gim. – III miejsce za „List do Patrona mojej szkoły”.
        Gratulujemy zwycięzcom.

        B.Oleksiuk

        Z wdzięczności dla Fatimskiej Pani

        Z dalekiej Fatimy donośnie brzmi dzwon.
        Zjawienie Maryi ogłasza nam on
         Ave, Ave, Ave, Maria
        pieszymy więc wszyscy wśród zmartwień i trosk
        By w ręce Twe złożyć niepewny nasz los
        Ave, Ave, Ave, Maria


        13 maja br. przypadała 19-ta rocznica nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II. Kontynuując wieloletnią tradycję nauczyciele i uczniowie wraz z pocztem sztandarowym wzięli czynny udział w Nabożeństwie Fatimskim w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli. Gimnazjaliści nieśli na ramionach figurkę Matki Bożej Fatimskiej, czytali rozważania, prowadzili modlitwę różańcową, a młodsze dzieci niosły w procesji duży, drewniany różaniec. Celem wspólnej modlitwy było dziękczynienie Panu Bogu za pośrednictwem Maryi za dar wspaniałego Patrona i Jego cenne wskazówki oraz prośba o łaski potrzebne do wdrażania w życie nauczania Ojca św.
        Z okazji 100 rocznicy objawień Fatimskich uczniowie na katechezie zostali dokładnie zapoznani z  przesłaniem płynącym ze spotkań wizjonerów z Maryją.

        Barbara Oleksiuk

        Miejskie obchody Dnia Europy

         

         

         

        KONKURS HISTORYCZNY

                  Nasi uczniowie zdobyli czołowe miejsca w Wojewódzkim Konkursie Historycznym ''Z miłości do niepodległej Ojczyzny - życie i działalność gen. Władysława Andersa( 1892 - 1979)".

        Kategoria prace plastyczne:

        I miejsce Wiktoria Mulewska kl. II A
        II miejsce Marcin Siekierko kl. I B

        Kategoria prezentacja multimedialna:

        II miejsce Jakub Gołubkiewicz kl. III B
        III miejsce Łukasz Daciuk kl. III B

        Opiekun Pani Elżbieta Karpiuk

        Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Jesteśmy z Was dumni.

         

        Nasi wolontariusze po raz VII na Spartakiadzie

                     17 maja odbyła się w Siemiatyczach VII Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Jesteśmy Razem”. Wzięło w niej udział około 200 wychowanków z placówek kształcenia specjalnego z trzech województw - mazowieckiego, podlaskiego oraz lubelskiego.
                    Spartakiada rozpoczęła się od Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest integracja osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Wychodząc razem na ulicę uczestnicy pochodu chcieli zwrócić uwagę na osoby niepełnosprawne, ich obecność w środowisku i potrzeby.
                    Podczas spartakiady konkurencje zostały przygotowane tak, by jak najwięcej osób mogło w nich brać udział. Każdej drużynie asystowali wolontariusze, którzy pomagali w wykonywaniu ćwiczeń. Sportowej rywalizacji towarzyszyła dobra zabawa. Na koniec sportowych zmagań wszystkim wręczono złote medale. Każda drużyna otrzymała puchar i dyplom.
                    Spartakiadę organizował Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach i Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Siemiatyczach.  Pomocą, od pierwszej edycji spartakiady, służą wolontariusze z naszej szkoły.

                    Dziękujemy za niezapomniane wrażenia.

        Agnieszka Olendzka
        fot. Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

         

        „Miłość i służba nadają sens naszemu życiu i czynią je pięknym”

               Słowa zaczerpnięte z nauczania Jana Pawła II były głównym przesłaniem płynącym z treści przekazywanych podczas uroczystej Akademii, która odbyła się 19 maja br. na godzinach wychowawczych, w celu uczczenia 19 –tej rocznicy nadania szkole imienia Jana Pawła II. Dzieci i młodzież po wspólnym odśpiewaniu Hymnu szkoły wysłuchali wierszy, piosenek i czytanych tekstów ukazujących piękno życia i bogactwo nauczania Ojca świętego. Wszyscy zostali zachęceni do poznawania nauki swego Patrona i stosowania jej na co dzień, aby godnie przejść przez życie i być naprawdę szczęśliwym, co jest najważniejszym pragnieniem każdego młodego człowieka.

        Barbara Oleksiuk

        Majowa Pielgrzymka

               29 maja br. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w pielgrzymce do miejsc świętych na Podlasiu. Pierwszym z nich była Święta Woda k/ Białegostoku, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Po wysłuchaniu historii tego miejsca i wspólnej modlitwie wszyscy udali się na Górę krzyży, aby wśród wielu drewnianych znaków naszego zbawienia pozostawić na pamiątkę również krzyż z napisem nazwy naszej szkoły i parafii. Następnie udaliśmy się do Sokółki – miejsca Cudu Eucharystycznego, który wydarzył się w 2008 r. Relikwie Ciała i Krwi Chrystusa znajdują się w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu przy kościele św. Antoniego Padewskiego w Sokółce i są wystawione do Adoracji dla wiernych. W tym kościele wzięliśmy udział we Mszy św. i krótkiej adoracji Pana Jezusa. Obejrzeliśmy również film i świadectwa ludzi opowiadających o tym niezwykłym wydarzeniu eucharystycznym. Kolejnym miejscem zwiedzania było Sanktuarium Matki Bożej w Różanymstoku, gdzie znajduje się piękny, cudowny Obraz Matki Bożej Wspomożycielki. Z ust ojca salezjanina poznaliśmy ciekawą historię tej świątyni i czczonego w niej obrazu Maryi. Po wspólnej modlitwie i zawierzeniu się Maryi, pełni wrażeń wróciliśmy do swoich domów.

        B. Oleksiuk


        CZERWIEC

         

        Msza prymicyjna

                 4 czerwca b.r. w kościele parafialnym św. A. Boboli  w Siemiatyczach swoją pierwszą Mszę św. prymicyjną odprawił ks. Grzegorz Konopacki – były uczeń naszej szkoły. Dziewczynki z kl. III w białych strojach komunijnych prowadziły młodego księdza z plebanii do kościoła w specjalnie przygotowanym wieńcu z liści dębowych. W ten sposób upiększyły pierwsze kroki kapłańskiej drogi ubranego w liturgiczne szaty neoprezbitera. Na początku uroczystości delegacja dzieci i młodzieży złożyła życzenia i wręczyła kwiaty dla Prymicjanta.
        Po mszy świętej ks. Grzegorz  udzielił błogosławieństwa  wszystkim obecnym oraz rozdał pamiątkowe obrazki.

         B. Oleksiuk
         

        Na pielgrzymim szlaku…

                  6 czerwca uczniowie klas III szkoły podstawowej  w strojach komunijnych odbyli pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Loretto k/Wyszkowa. Siostra Loretanka  zapoznała z   historią powstania tego miejsca świętego, w którym króluje wierna kopia figury Matki Bożej Loretańskiej znajdującej się w domku św. Rodziny z Nazaretu. Dzieci dowiedziały się również o życiu  i działalności bł. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela Loretto, gdzie znajduje się Jego grób i relikwie.
        Wszyscy wzięli udział we Mszy św. odprawionej przez ks. Rafała Pokrywińskiego, a następnie posilili się kiełbaskami pieczonymi na ognisku i smacznymi lodami.
        W drodze powrotnej zwiedzili Muzeum gwizdków znajdujące się w miejscowości Gwizdały. Można było tam zobaczyć  setki różnych  gwizdków pochodzących z wielu  stron świata. Pracownik muzeum pokazał w jaki sposób ręcznie z gliny wykonuje się takie zabawki lub ozdobne naczynia.

         B. Oleksiuk
         

        VII  Wielozadaniowy Turniej Szkół im. Jana Pawła II

                  7 czerwca br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII Wielozadaniowym Turnieju Szkół im. Jana Pawła II w Boćkach.  Celem spotkania było utrwalanie w młodym pokoleniu pamięci o Janie Pawle II, kształtowanie postaw wynikających z nauczania Ojca św.  oraz rozwijanie talentów artystycznych i wrażliwości estetycznej.
        Uczestnicy podzieleni na grupy mieszane (po jednej osobie z każdej szkoły) brali udział w konkursach: wiedzy, plastycznym, poetyckim, sportowym i w określonym czasie wykonywali powierzone im zadania. Wszystkie konkurencje odbywały się  na zasadzie integracji i współpracy w grupach.  Przed ogłoszeniem wyników pracy wszyscy wysłuchali koncertu pieśni związanych z postacią Jana Pawła II w wykonaniu przedstawicieli szkół biorących udział w Turnieju. Na koniec uczniowie i opiekunowie  zostali obdarowani medalami  na pamiątkę miłego spotkania.

        B. Oleksiuk
         

        Projekt "W BARWACH BIAŁO-CZERWONYCH"

                8 czerwca 2017 r. w Podlaskim Kuratorium Oświaty odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień szkołom, które przystąpiły do II Edycji Konkursu "W barwach biało-czerwonych". Konkurs ten był realizowany z okazji Święta Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja. Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie, z którego jesteśmy bardzo dumni.

        Zespol_Szkol_z_Odz_Integr_imJPII_Siemiatycze.pptx

         

        Sukces w Konkursie Biblijnym

              8 czerwca w Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury w Kalnicy odbył się finał VII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Spotkania z Biblią” dla uczniów gimnazjów. Organizatorami konkursu były: Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz  Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Glinniku.
        Do finałowych zmagań przystąpiło 61 gimnazjalistów z 42 szkół, którzy zostali wyłonieni spośród ponad 2200 osób piszących test na etapie szkolnym. W tym roku konkurs dotyczył znajomości  treści Ewangelii wg św. Mateusza oraz Księgi Tobiasza i przebiegał pod hasłem: „Oto siewca wyszedł siać” (por. Mt 13,3). Uczestnicy rozwiązywali test składający się z pytań zamkniętych i otwartych.
        Uczniowie reprezentujący naszą szkołę znaleźli się w ścisłej czołówce. Aleksandra Oleksiuk zajęła I miejsce,  a Jakub Lachowski  - V miejsce. Gratulujemy.  

        B.Oleksiuk

         

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach
      • (85) 655 67 71
      • ul. Gen. Wł. Andersa 4 17-300 Siemiatycze Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych