Nawigacja

Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Rok szkolny 2014/2015 Rok szkolny 2015/2016 Rok szkolny 2016/2017 Rok szkolny 2017/2018 Rok szkolny 2018/2019

Co się działo?

Październik

PAŹDZIERNIK

 

Aniołowie są wśród nas...

„Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem. Szanuj go i bądź uważny na jego słowa.” Wj 23,20

Prawda wiary o istnieniu Aniołów zawarta w Piśmie św. jest przekazywana na bieżąco na lekcjach religii. Aby dzieci mogły bardziej uświadomić poznawane treści zostały zachęcone do tego, aby w domu wykonały prace plastyczne na temat jak wyobrażają swojego Anioła Stróża. Rysunki zostały umieszczone na wystawie na korytarzu szkolnym. Uczniowie i rodzice mogli podziwiać kreatywność i zdolności artystyczne autorów prac.
Dnia 2 października br., kiedy jest obchodzone liturgiczne wspomnienie Aniołów Stróżów, został zorganizowany „Dzień Anioła”. Dzieci klas I – III przyszły do szkoły ubrane na biało lub przebrane za Aniołów. Na przerwach wspólnie bawili się i tańczyli, aby w jak najbardziej radosnej atmosferze spędzić czas. Kursowała również „Poczta anielska”, która pracownikom szkoły roznosiła dobre wieści z Nieba.

B. Oleksiuk

 

Wycieczka do lasu

Dnia 3 października 2019 r. uczniowie kl. III a uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym do pobliskiego lasu. W czasie wyprawy towarzyszył im pan leśniczy. Leśnik opowiadał o warstwowej budowie lasu, a także zapoznał ze znakami znajdującymi się w lesie. Informowały one o tym, jak należy się w danym miejscu zachowywać. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Wyprawa do lasu była udana.

I. Łojko-Łukianiuk

Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej

W sobotę 5 X 2019 r. w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbył się Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej Śpiewajmy Panu. Nasza uczennica Izabela Panasiuk z kl. VI c zdobyła III miejsce w kategorii soliści 11-14 lat. Serdecznie gratulujemy. 

 

 

Nadzwyczajny miesiąc misyjny Diecezji Drohiczyńskiej

W niedzielę 06.10.2019 r. uczniowie Szkolnego Koła Caritas i Ogniska Misyjnego wzięli udział w spotkaniu misyjnym w Drohiczynie. Rozpoczęło się ono Mszą świętą. Potem o swojej pracy opowiedziały dwie wolontariuszki misyjne. Studentki które na misjach w Afryce spędziły 5 tygodni i wybierają się jeszcze na rok. Głos zabrał też ks. Zbigniew Grabowski - misjonarz. Na spotkanie zaprosił ks. Wojciech Piotrowski - Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych. Swoim świadectwem pracy na misjach podzieliły się wolontariuszki Emilia Bielińska oraz Patrycja Przepióra. Spotkanie zakończyła herbatka misyjna. Przy okazji dziękujemy tym którzy wspierają dzieła misyjne.

 

Sukcesy w sporcie

W dniu 6 października w Ostrołęce odbył się turniej piłki ręcznej chłopców rocznika 2008. Bardzo dobrze na turnieju wypadli uczniowie naszej szkoły zajmując I miejsce. Trzon drużyny stanowią chłopcy z klasy V a (sportowej). Nasi zawodnicy po zaciętych meczach pokonali drużyny z Białegostoku (SP 50 i SP 8) i Ostrołęki (SP 8 I i SP 8 II).

 

 

Warzywna lekcja

Uczniowie klasy I c podczas zajęć poznawali smak i zapach warzyw oraz ich kształty, wielkość. Ponadto  doskonalili zmysł smaku, węchu i dotyku  podczas wspólnej degustacji kolorowych i pełnych witamin  warzyw.

 

 

 

Wycieczka kl. III a i III b do Ziołowego Zakątka

 

 

 

Pielgrzymka szkół Jana Pawła II na Jasną Górę

W dniach 9-10.10.2019 r. w Częstochowie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół im. Jana Pawła II z całej Polski. Najmłodsi byli przedszkolacy, najstarsi – studenci; najwięcej jednak było uczniów szkół podstawowych, a wśród nich przedstawiciele naszej szkoły. Na wałach jasnogórskich zgromadziło się około 240 pocztów sztandarowych, a na błoniach ok. 10 000 młodych ludzi. Zjazd odbywał się pod hasłem WSTAŃCIE CHODŹMY, bo tak brzmi motto tegorocznego Dnia Papieskiego. Spotkanie rozpoczęło się już wieczorem 9 X, od Apelu Jasnogórskiego, jednak głównym punktem pielgrzymki była Msza Św. z udziałem pocztów sztandarowych szkół, odprawiona pod przewodnictwem Duszpasterza Rodziny Szkół Jana Pawła II - biskupa Henryka Tomasika. Biskup podkreślał, aby przez ręce Maryi powierzać się Chrystusowi. Były tez podziękowania szkołom za wspieranie dzieł misyjnych. Wszyscy jesteśmy ochrzczeni i posłani, więc jesteśmy uczniami i misjonarzami Jezusa. Bezpośrednio po Eucharystii miał miejsce akt zawierzenia szkół Matce Bożej, został też odczytany telegram do Ojca Świętego Franciszka. Spotkanie zakończyło odśpiewanie hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Siemiatycz. Przy tej okazji dziękujemy Rodzicom, za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia, a szczególnie Panu Waldemarowi Radziszewskiemu za bezpieczną podróż.

 

 

Uroczystość wręczenia medali KEN

 

 

 

 

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

 

 

 

 

Ślubowanie klas I

 

 

 

 

Dzień Papieski w bibliotece szkolnej

15 października br. w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia dla uczniów klas III związane z obchodzonym w Polsce Dniem Papieskim. Celem spotkania było pogłębienie wiedzy o Patronie szkoły i integracja dzieci z  kl. III. 
Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną na temat życia i działalności Jana Pawła II, następnie pracując w grupach rozwiązywali quiz i inne zadania o Papieżu oraz układali puzzle. Za udział w konkurencjach zostali obdarowani drobnymi upominkami. Na koniec spotkania wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę „Barka”.
Natomiast starsi uczniowie roznieśli do wszystkich klas Telegram od Jana Pawła II ze specjalnym przesłani  „Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy krzyk biednych. Starajmy się usłyszeć to wołanie. Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.” (Ełk, 1999)

B. Oleksiuk

 

Samorząd Uczniowski składa kwiaty pod tablicą Patrona

 

 

 

Akademia z okazji Dnia Patrona

16 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 41 rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Spotkaliśmy się, aby razem świętować ten dzień, dziękować Opatrzności za dar tak wielkiego Polaka. Dzisiejszy świat odrzuca autorytety, neguje wszelkie wymagania,a my pomni na słowa naszego Patrona staramy się "wymagać od siebie, choćby inni od nas niw wymagali". Dziękujemy Ci Janie Pawle II za Twoją troskę o każdego człowieka, że potrafiłeś nas porwać do wielkich ideałów. Staramy się wiernie kroczyć drogą , którą nam wyznaczyłeś, nasz Drogi Patronie.

s. Benigna

#UczymyRatować

16 października 2019 r., w wielu miejscach w Polsce obchodzono Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca. Nasza szkoła również przystąpiła do obchodów tego święta poprzez uczestnictwo w BICIU REKORDU w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób na jak największej ilości fantomów. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz siódmy zorganizowała taką akcję.
W naszej szkolnej akcji wzięło udział 121 uczniów. Pomagali nam funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej i Ratownictwa Medycznego.

Bardzo Wam wszystkim dziękuję za udział w akcji!

Ewa Olszewska

 

Otrzęsiny klas I

 

 

 

 

Otrzęsiny klasy IV

 

 

 

 

Akademia VR

 

 

 

Grzybobranie w kl. I c

Dnia 22 października klasa I c wykonała pracę plastyczną z wykorzystaniem warzyw. Dzieci wyczarowały jesienne grzybki z ziemniaka i pietruszki. Zabawa była wspaniała, a efekty można podziwiać na zdjęciach.

 

 

Śladami Patrona i nie tylko

We wtorek, 22 października – w liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II, klasy VI naszej szkoły uczestniczyły w wycieczce do Ostrożan i Drohiczyna, poszukując śladów Patrona w naszej małej Ojczyźnie. W Ostrożanach, w Sanktuarium Matki Bożej grupa uczestniczyła we Mszy Świętej w intencji uczniów i nauczycieli. W Drohiczynie młodzi ludzie zwiedzali Muzeum Diecezjalne z salą pamiątek z wizyty Jana Pawła II, cerkiew św. Mikołaja, oraz Wyższe Seminarium Duchowne. Po obiedzie w restauracji "Pod Katedrą" uczniowie udali się na wystawę starych motocykli, a także przyjrzeli się zbiorom etnograficznym w Muzeum Regionalnym. Zwieńczeniem wycieczki była wyprawa do krzyża upamiętniającego wizytę Jana Pawła w Drohiczynie, zdjęcie przy pamiątkowym muralu oraz wizyta w miejscu gdzie lądował papieski helikopter. Nad bezpieczeństwem szóstoklasistów czuwali wychowawcy p. Jolanta Szczurowska, p. Piotr Oleksiuk oraz katechetki s. Benigna, p. Agnieszka Olendzka.

 

 

Warzywne ludziki kl. I a

 

 

 

Jesienny Pokaz Mody w świetlicy

23 października odbył się w świetlicy Jesienny Pokaz Mody. Uczniowie klas 1-3 zaprezentowali swoje propozycje strojów na spacery i nie tylko. Dodatkiem do kolorowych strojów były parasolki, kalosze, płaszcze przeciwdeszczowe. Nie zabrakło rekwizytów, które kojarzą się z jesienią, a więc liści, a także warzyw i owoców. Uczniowie z klasy 3b przeczytali nastrojowe wiersze o jesieni.

 

 

Wyciskanie soku w kl. I c

Dzieci z klasy I c doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy przede wszystkim prawidłowo się odżywiać. Każdy rozumie jak ważne jest spożywanie dużych ilości owoców i warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok owocowo-warzywny. Przed przystąpieniem do pracy, dzieci zapoznały się z działaniem urządzenia do wyciskania soku  – sokowirówką oraz utrwaliły zasady bezpieczeństwa. Sok wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.

K. Nayda

 

"Szkoła pamięta"

W dniu 29 października uczniowie klasy III c wybrali się na spacer, na cmentarz w Siemiatyczach. Celem spaceru było oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w walce o niepodległość Polski oraz zapalenie zniczy na ich grobach. Dla dzieci była to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o przodkach i mieszkańcach, których już nie ma.

 

 

"Szkoła pamięta"
Kl. I c - Zapalenie zniczy pod pomnikiem Sybiraków

 

 

 

Wizyta w bibliotece

30 października 2019 r. klasa I c uczestniczyła w lekcji bibliotecznej pt. "W krainie bajek i baśni’’ w Bibliotece Miejskiej. Uczniowie zwiedzili bibliotekę oraz zapoznali się z pracą bibliotekarza. Dzieci miały również okazję podziwiać wystawę malarską p. M. Żerbowskiego.

 

 

Bal świętych

Prawda wiary w „świętych obcowanie” przekazywana na katechezie była inspiracją do zorganizowania w naszej szkole po raz kolejny „Balu Świętych”, który odbył się 30 października 2019 r. Celem spotkania było pogłębienie wiedzy o życiu różnych postaci świętych i błogosławionych, zachęcenie do naśladowania ich oraz  przeżycie radości ze wspólnie spędzonego czasu.
Chętni uczniowie przyszli do szkoły przebrani za swoich Patronów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą. Następnie wszyscy obejrzeli inscenizację pt. „Brama do Nieba jest ciasna” przygotowaną przez uczniów kl. V a, której przesłaniem była prawda, że aby dostać się do Nieba, nie wystarczą same dobre uczynki, ale konieczna jest też miłość do Boga i ludzi. Odbył się również konkurs wiedzy o wybranych świętych oraz zgaduj-zgadula. Wesołe zabawy przy muzyce prowadziła młodzież z KSM oraz ich opiekun ks. Krzysztof. Na koniec każdy otrzymał sms z Nieba z wypisaną na kartce myślą świętego wraz ze słodkim upominkiem.

B. Oleksiuk

 

Przedstawienie WTZ "Księżniczka i cesarz"

31 października klasy V odwiedziły WTZ w Siemiatyczach. Obejrzały przedstawienie teatralne pt. „Księżniczka i sekretarz” w wykonaniu osób niepełnosprawnych. Dziękujemy za wspaniałe wrażenia.

 

 

Wyjazd do Włoch z IPN

25.10.2019
Jesteśmy we wspaniałym cesarskim Wiedniu. Zmęczenie po całonocnej podróży rekompensuje nam imponująca architektura - zarówno ta klasyczna jak i zaskakujące kolorystyką współczesne budownictwo. Zwiedzamy również katedrę św. Szczepana.
Kolejny punkt naszego wyjazdu - wzgórze Kahlenberg. Zaskakuje nas informacja, że kościół pod wezwaniem św. Jozefa należy do Polski. Polski kapłan oprowadza nas po świątyni, w której przed zwycięską bitwą z potęgą turecką modliły się wojska polskie z królem Janem III Sobieskim na czele. Składamy też hołd Polakom zamęczonym w obozach koncentracyjnych na terenie Austrii w czasie II wojny światowej.

26.10.2019
Padwa. Zwiedzamy miasto z jednym z najstarszych uniwersytetów, gdzie kształcili się m.in. Jan Kochanowski, Jan Zamojski, Mikołaj Kopernik i Jan Sobieski. W bazylice św. Antoniego podziwiamy niezwykły kunszt budowniczych i powierzamy się opiece świętego z Padwy. Zmierzając do hotelu, odwiedzamy groby polskich żołnierzy z 2. korpusu armii gen. Wł. Andersa. W San Lazzaro znajduje się największy polski cmentarz wojenny na terenie Włoch. Tu pochowano Polaków, którzy zginęli w bitwie o Bolonię w 1945 r.

27.10.2019
Dzisiaj zwiedzamy Bolonię. Piękne miasto z niezwykłymi świątyniami, najstarszym uniwersytetem i zaskakującym teatrem anatomicznym - miejscem, w którym dokonywano sekcji zwłok przed studentami, a czasem w charakterze widowiska dla arystokracji. Tutaj kształciły się elity intelektualne średniowiecznej Europy. Z uwagi na fakt, że jest niedziela, uczestniczymy we mszy świętej w krypcie katedry bolońskiej.

28.10.2019
Rzym - Wieczne Miasto - wita nas bezchmurnym niebem i wysoką temperaturą. Każda niemal ulica kryje jakiś piękny budynek o imponującej fasadzie. Zwiedzamy Watykan, a w nim Bazylikę św. Piotra. I tu ważna chwila, kiedy możemy pomodlić się przy grobie naszego Patrona św. Jana Pawła II. Spacerujemy też wzdłuż Forum Romanum, oglądamy Koloseum i Wilczycę Kapitolińską. Zwieńczeniem dnia jest wieczorny spacer po mieście w kierunku stacji metra, a potem powrót do miejsca noclegu.

29.10.2019
I nadszedł dzień wyjątkowy. Dzisiaj jedziemy na Monte Cassino. Na szczycie góry zwiedzamy wspaniałe opactwo benedyktynów, a następnie udajemy się na cmentarz żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Tu, ubrani w pamiątkowe koszulki, z białymi i czerwonymi zniczami w ręku przechodzimy do grobów gen. Wł. Andersa i jego żołnierzy, składamy wieńce i uczestniczymy we mszy świętej. Wieczorem współtworzymy spotkanie upamiętniające bohaterstwo naszych rodaków. W cichym śpiewie "Czerwone maki na Monte Cassino" znajdujemy chwilę zadumy i dajemy wyraz patriotyzmu.

 

 

Mapa

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach
E-mail szkoły: sp3@siemiatycze.eu
Telefon: (85) 655 67 71
Adres szkoły: ul. Gen. Wł. Andersa 4
17-300 Siemiatycze

Galeria zdjęć