• Wymagania edukacyjne kl. VII

•  Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie VII
          niezbędne do uzyskania  poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który nie opanował umiejętności z punktu 1.

1. Ocena dopuszczająca. Uczeń:
          • Pisze teksty z zastosowaniem małych i wielkich liter oraz polskich znaków i odstępów. Wyrównuje tekst, zmienia rodzaj czcionki i jej atrybuty. (edytor tekstu)
          • Odczytuje adres komórki. Umieszcza w komórkach arkusza dane i prawidłowo zapisuje gotowe formuły. Tworzy proste formuły, stosując cztery podstawowe działania matematyczne. (arkusz kalkulacyjny)
          • Zapisuje plik, dobierając nazwy tworzonych plików do ich zawartości według wskazówek.
          • Otwiera okno folderu. Zakłada folder. Kopiuje i usuwa plik lub folder. Porusza się po strukturze folderów. Sprawdza dyskietkę programem antywirusowym według wskazówek. (praca z komputerem)
          • Wydaje polecenia języka Logo w trybie interakcyjnym według wskazówek. Stosuje poznane polecenia do rysowania figur geometrycznych foremnych. (Logo)

1. Ocena dostateczna (plus wymagania z punktu 1). Uczeń:
          • Ustala parametry dotyczące układu strony. Stosuje klawisze sterowania kursorem i kombinacje klawiszy. Formatuje akapit według podanego wzoru. (edytor tekstu)
          • Wykonuje w arkuszu obliczenia, tworząc proste formuły. Umieszcza w komórkach formuły przez kopiowanie i wypełnianie. Wykonuje obliczenia, wykorzystując poznane funkcje. (arkusz kalkulacyjny)
          • Zapisuje pliki na dysku we wskazanym folderze. Wyszukuje zapisane pliki ze wskazanych folderów. Tworzy nowe foldery i struktury folderów (jednym z poznanych sposobów) na podstawie wzoru. Opróżnia Kosz i odzyskuje z niego skasowane pliki, foldery. (praca z komputerem)
          • Tworzy na ekranie graficznym rysunki złożone. (Logo)

1. Ocena dobra (plus wymagania z punktu 1 i 2). Uczeń:
          • Rozmieszcza tekst w kolumnach, wykorzystując tabulatory. Umieszcza w tekście rysunki. Redaguje i formatuje proste teksty według poznanych wzorów. (edytor tekstu)
          • Zapisuje złożone wyrażenia arytmetyczne w postaci formuł. Analizuje treść pojawiających się komunikatów o błędach i poprawia je. (arkusz kalkulacyjny)
          • Kojarzy rodzaj pliku z ikoną która go reprezentuje. Przegląda zawartość folderów w różnych widokach. Uruchamia programy za pomocą aplikacji Mój komputer i przełącza się między nimi. Tworzy skrót do programu na Pulpicie i zmienia jego nazwę. Dokonuje poprawek w pracy i zapisuje zmiany na dysku ze zmianą lokalizacji. Tworzy strukturę folderów według potrzeb. Zmienia nazwę folderu i pliku. Wybiera optymalną metodę kopiowania, przenoszenia i usuwania folderów oraz plików. (praca z komputerem)
          • Definiuje procedury bez parametrów według wskazówek. Poprawia i modyfikuje treści procedur, korzystając z operacji dostępnych w edytorze procedur. (Logo)

1. Ocena bardzo dobra (plus wymagania z punktu 1, 2 i 3). Uczeń:
          • Redaguje i formatuje tekst na zadany oraz dowolny temat z wykorzystaniem różnych narzędzi i funkcji poznanego edytora tekstu, nadając mu wygląd stosowny do jego treści. Wstawia tabele. (edytor tekstu)
          • Stosuje optymalne metody wprowadzania danych i formuł do komórek arkusza kalkulacyjnego.
          • Wykorzystuje poznane narzędzia i dostępne w arkuszu kalkulacyjnym operacje do rozwiązywania zadań z różnych dziedzin i do właściwego prezentowania ich wyników.
          • Rozpoznaje rodzaj pliku na podstawie rozszerzenia. Przewiduje na podstawie poznanych rozszerzeń lub ikony reprezentującej plik, z jaką aplikacją jest on skojarzony. Wyszukuje na dysku ikony plików wykonywalnych i uruchamia za ich pomocą programy. (praca z komputerem)
          • Definiuje procedury z parametrami. Wywołuje procedury dla różnych wartości parametrów. (Logo)

1. Ocena celująca (plus wymagania z punktu 1, 2, 3 i 4). Uczeń:
          • Wstawia do dokumentów obiekty WordArt. Ozdabia teksty klipartami. Formatuje wstawione do dokumentu obiekty graficzne i tabele. Wykorzystuje inny od poznanego edytor tekstu. Dostosowuje paski narzędzi do własnych potrzeb. Pracuje z nagłówkiem i stopką, ustala ich format. (edytor tekstu)
          • Wykonuje obliczenia w innym od omawianego na lekcji arkuszu kalkulacyjnym. Tworzy wykresy do wykonywanych zadań. (arkusz kalkulacyjny)
          • Wyszukuje dowolny plik, grupę plików lub folder za pomocą polecenia ZNAJDŹ z menu START, wykorzystując znaki globalne. Zmienia wygląd Pulpitu. Tworzy grupę i skrót w menu START|PROGRAMY. Wykorzystuje narzędzia systemowe: defragmentator dysków, scandisk. Instaluje i uruchamia nieznane mu dotychczas programy komputerowe. (praca z komputerem)
          • Definiuje procedury, wykorzystując w nich zmienne. Tworzy w języku Logo proste programy. (Logo)
          • Ze wszystkich prac w semestrze posiada oceny cząstkowe nie mniejsze jak „bardzo dobry”, nie poprawiane.

W odniesieniu do uczniów z opiniami poradni psychologiczno - pedagogicznej stosuje się zindywidualizowane wymagania i ocenianie bieżące umiejętności oraz nabywanej wiedzy.